Adı:
Mühürlenmiş Zaman
Baskı tarihi:
Ekim 2007
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050060089
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Versiegelte Zeit
Çeviri:
Füsun Ant
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Agora Kitaplığı
Baskılar:
Mühürlenmiş Zaman
Mühürlenmiş Zaman
"Koca bir evreni içinde taşıyan insan: işte benim tek ilgi odağım. Zira hayat, her zaman hayal gücümüzden daha zengindir. Bu yüzden gerçek bir sanatçı, ancak kendisi açısından hayati
bir zorunluluksa yaratma hakkına sahiptir. Ben de sinema sanatıyla seyirciye, hayatın gerçek akışını neredeyse hiç bozmadan aktarma yeteneğini taşımak istiyordum. Sinema sanatının gerçek 'şiirsel' özü burada yatar. Benim 'kurgu sineması'nı reddetmemin sebebi, seyircinin perdede gördüklerini kendi deneyimleriyle bağdaştarmasına imkân tanımamasıdır. Biz sanatçıların taşıdığı tek sorumluluk, kendi yapıtlarımızın düzeyini yükseltmektir. Nitekim ben de kendi filmlerimde hep, birlikte yaşadıkları insanlara bağlı olmalarına,
yani özgür olmamalarına rağmen 'içlerindeki' özgürlüğü
korumasını bilen insanları anlatmak istemişimdir."
(Tanıtım Bülteninden)
İyi bir sinema izleyicisi olma yolundaki en önemli adımlarımdan birini Tarkovsky'le tanışarak attığımı düşünüyorum. Hayatı olduğu gibi beyaz perdeye aktarmaya çalışarak bizleri gerçekleri hissetmeye ve düşünmeye yönlendiren bir yönetmen Tarkovsky. Her türlü kamera oyunlarından ve ticari kurnazlıklardan kaçınarak hayatın sanatsal ve şiiirsel yanını biz seyircilere göstermeyi amaç edinmiş. Ve hayatın içinde sanatsal ve şiirsel yanlar bulmak için çok fazla uğraş verilmesi gerekmediğini, hayatın her anının zaten şiirsel olduğunu da vurguluyor. Kitaba izleyicilerinden aldığı olumlu/olumsuz eleştiri mektuplarıyla başlaması bile ticari faydacılığın aksine bizim görüşlerimize ne denli önem verdiğini gösteriyor. Sonrasında edebiyatla sinemanın ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini savunurken aynı zamanda yönetmenliğin zorluklarından bahsetmiş. Arada ünlü yazarlar ve düşünürlerden alıntılar ve diğer büyük yönetmenlere göndermeler bulunması kitabı daha ilgi çekici hale getirmiş. Teknik açıdan sinema bilgisi olmayan insanı sıkmayacak şekilde bazen ayrıntılara giriyor, açıkçası o kısımları ben atlayarak okudum. Yönetmenin bizlere aktarımını yalnızca kendi bakış açısından yapabileceğini biliyor, fakat asıl aradığı ideal içinde koca bir evreni taşıyan insan (mikrokozmos) olduğundan herkes rahatlıkla kendinden parçalar bulabiliyor Tarkovsky'nin bakışında. Modern dünyayı da eleştirip, bütün ilişkilerin adeta bir güç savaşına, ticarete dönüştüğünü bizlere anlatmaya çalışıyor. Bunları anlatırken aynı zamanda bu yanlış yolda gidişin ancak sevgiyle durdurabileceğini de belirtiyor. Ayrıca kitapta, biz seyircilerine uyarıları var. Sinemada imgelerden kaçındığını söyleyerek, filmlerinde imge aramak yerine bu sanatın şiirsel özünü görebilmemizi istiyor. Kitabı okurken, Tarkovsky bir edebiyatçı olmamasına rağmen kelimeleri nasıl bu kadar güzel kullanmış diye şaşırmadım değil. Ayrıca Agora Kitaplığı'nın çevirisi de bu sanatçıya yaraşır şekilde olmuş. ( Tarkovsky ile bu kitapla tanışmanızı tavsiye ederim, ama yok ilk önce filmlerinden birini izlemek istiyorum derseniz önereceğim film içinde bolca otobiyografik ögeler bulunduran ''Ayna'' filmi olur.)
Tarkovski, sinemanın şiir bakışlı adamı. Onun filmlerini anlamak yüksek estetik algı gerektirir. Kitap, filmlerine bakışınızı tamamen değiştirecek.
Bildiğimiz sınırların çok daha ilerisinde bir bakışa sahip Tarkovski'nin Mühürlenmiş Zaman 'ı, sanatçının kendi kaleminden filmlerine , sanata ve hayata bakış açısından oluşma bir düşe yolculuk.
Sanatçı ve filozof bir zihin Tarkovski. Bitmesin diye cümle cümle okudum.. Sanatla ilginiz olmasa bile mutlaka okuyun..
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.953 Oy)9.225 beğeni30.311 okunma918 alıntı146.912 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.018 Oy)19.956 beğeni45.740 okunma3.603 alıntı193.209 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.632 Oy)4.119 beğeni13.703 okunma1.547 alıntı56.605 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.305 Oy)6.671 beğeni17.745 okunma3.010 alıntı90.588 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.547 Oy)3.681 beğeni11.180 okunma6.066 alıntı101.987 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.758 Oy)8.221 beğeni22.377 okunma4.636 alıntı137.361 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.763 Oy)9.726 beğeni27.335 okunma2.008 alıntı126.426 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.927 Oy)6.042 beğeni20.705 okunma929 alıntı107.578 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.159 Oy)13.988 beğeni36.274 okunma3.798 alıntı154.066 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.802 Oy)8.414 beğeni24.094 okunma960 alıntı96.094 gösterim
"CINEMA OF THE SOUL"
Tarkovski'nin yeri ben de çok ayrıdır..Kendisi şiirsel sinemanın babalarından biridir, sadece çok disiplinli ve çalışkan bir yönetmen değil,bir yazar, çok farklı bakış açısına sahip bir fotografçı ve aynı zamanda bir sinematografdır.
Tarkovski bu kitabında,sadece görsel sanatlar (sinema )ile alakalı görüşlerini paylaşmakla kalmayıp,sanatın diğer dalları hakkındaki düşüncelerini de kaleme almış. Sedece bunlarla da yetinmeyip tarih,psikoloji,sosyoloji,coğrafya gibi bir çok disiplin alanındaki görüşlerini de bizimle paylaşıyor..
Ve tabi insan,içinde yaşadığı medeniyet,kültür ve bunun yansıması olan ruh hallerini aşklarını,yalnızlığını,hayallerini,acılarını,sevinçlerini,başarılarını ve kederlerini..
Tüm insan halleri ve duygu durumları
üzerine yaptığı tespitler çok farklı,tıpkı sinematografisi gibi..
Diyeceğim o ki Tarkovski gerçek anlamda bir entellektüel...
Zamane özel üniversite entelektüellerinden değil,tam bir eski tüfek, ..kalaşnikof..
Evvel zamanlarda çokça boş vaktim olduğundan tüm filmlerini severek izlemiştim,Türk sinemasındaki yansımasını,mayıs sıkınrısından başlayarak,kış uykusuna kadar çektiği tüm filimlerinde NBC da görebilirsiniz..Ve elbette "koza" ismli ödüllü kısa filminde..
Ve tabi Çehov'a da selam çakmadan olmaz..
Kendisi favori yönetmenimdir ama Tarkovski gibi birisini sadece sinemacı diye kısıtlamak büyük bir hata olurdu.Büyük bir entelektüel var karşımızda filmleri kadar kaleminin gücüne de hayran olduğum birisidir
Andrey TARKOVSKİ sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden biridir,sinemadan anlayanlar zaten onun kıymetini bilirler.Tarkovski yönetmen olmasının yanında aynı zamanda bir filozoftur.Mühürlenmiş Zaman da bu dahi yönetmen sadece filmlere ve sinema sanatına odaklanmaz,aynı zamanda hümanist ve evrensel fikirlerini de dile getirir.Hiçbir filmini izlemeyen bile kitabı rahatlıkla okuyabilir,çünkü Tarkovski sadece sanatçı değil aynı zamanda büyük bir bilgindir.Hiçbir filmini izlemeseniz de bu dahi yönetmen hakkında hiçbir şey bilmesenizde bu kitabı mutlaka okuyun ! Tarkovski'nin kitabını okuyan herkesin kazanacağı çok şey var !
"Sanatçı, kendisine neredeyse bir mucize sonucu bahşedilmiş sayabileceğimiz yeteneğinin bedelini ödemek zorunda olan bir hizmetkârdır." diye yazar Tarkovski Mühürlenmiş Zaman'da. Sanatçının bedel ödemesi fikri kendisini sanatına vererek yaşamı istemeden de olsa ertelemesi ile yakından ilgilidir. Bu açık biçimde onun yaşamını mühürler ve salt sanat uğraşısından meydana gelmiş sınırlı bir yaşamın içine hapseder. Bu dar alanda sanatçı yine de mutludur, mutlu olmak zorundadır, çünkü elinden başka bir şey gelmez.

Tarkovski'nin kendisi de Rusya'daki yaşamı boyunca mühürlenmiş bir varoluş sergilemiş, daha sonra Avrupa'ya, İsveç ve İtalya'ya gidip filmler çekerek bir nevi bedel ödemek zorunda kalmıştır, çünkü burada çektiği filmler eski filmlerinin, yani Rusya'da çektiği filmlerin gerisindedir. Nitekim bu konuda birçok meslektaşı ve film eleştirmeni de aynı fikirdedir.

Sonuç itibariyle herkes hayatı boyunca bir şekilde bedel ödemek zorundadır. Ne yazgımızdan kaçabiliriz ne de bedel ödemekten. Ama yazgımız da bedel ödeyip ödememek de kendi elimizdedir.
Sanatçı dedikleri sanırım Tarkovski gibi biridir. Bu adamın salt olarak yönetmen olarak bilinmesi ne garip bir talihsizliktir, bu adam harika bir yönetmen, ayrıca harika bir fotoğrafçı, bir felsefeci, bir edebiyatçı... kısaca tam donanımlı ve haysiyetli bir insan olarak tarihe geçmelidir. O tam bir sanatçı. Filmlerindeki mistik ve manevi havayı bu kitapta rahatça okuyabilirsiniz. Film yapımcılığından, şiire, felsefeden tarihe dek uzanan engin bir derya..bir başyapıt. Herkese öneririm, diğer kitabının peşine düştüm onu da en kısa zamanda edineceğim. Bence hemen edinip okuyun, "Mühürlenmiş Zaman" harika bir eser, tıpkı Tarkovski filmleri gibi hep insanı önceliyor, arıyor ve müjdeliyor!
Zaman geri getirilemez, derler. Bir bakıma doğrudur, geçmiş geri getirilemez. Ancak herkes geçmişte, şimdiki zamanın geçip giden 'geçici' olmayan gerçekliğini bulduğuna göre 'geçmiş' ne demek oluyor ki? Geçmiş, bir anlamda, içinde yaşanan zamandan çok daha gerçektir, en azından çok daha dayanıklı, çok daha süreklidir. Şimdiki zaman akıp gider, kaybolur, parmaklarımızın arasından kum gibi kayar. Maddi ağırlığına ancak anılarda kavuşur. Bilindiği gibi, Hazreti Süleyman'ın yüzüğüne şu satırlar kazılmıştır: "Her şey gelip geçicidir." Buna karşılık ben, etik anlamı içinde zamanın tersine çevrilebilirliğine dikkati çekmek istiyorum. İnsan açısından zaman, arkasında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmaz, çünkü insan için zaman öznel, manevi bir kategoriden başka bir şey değildir. İçinde yaşadığımız zaman, ruhlarımıza, zaman içinde kazanılmış deneyimler olarak yerleşir.
Sebep ve sonuç, durmadan değişen bağlantılarla birbirini etkilerler. Biri bir şeyi ortaya çıkarır ve daha hemen o anda, acımasız bir kesinlikle, öteki olur; biz bu düşünümlerin tamamını anında ve eksiksiz olarak kavrayabilseydik, işte bu bizim sonumuz olurdu. Sebep ile sonuç arasındaki bu bağ, yani bir durumdan ötekine geçiş, zamanın bir varoluş biçimi, zaman kavramının günlük hayat içinde maddeleşmesidir de aynı zamanda. Ancak, belli bir sonuca ulaştıktan sonra sebep, görevini yerine getirir getirmez yok edilen roketin bir parçası gibi asla fırlatılıp atılamaz. Sonuçlarla uğraşırken ister istemez kaynağa, yani sebeplere geri döneriz, yani -biçimsel olarak konuşacak olursak- bilincin yardımıyla zamanı geri döndürürüz! Ahlâki anlamda da sebep ile sonuç sürekli birbiriyle yer değiştiren bir bağ oluştururlar. Ve durumda insan, ister istemez geçmişine geri döner.
Andrey Arsenyeviç Tarkovski - Mühürlenmiş Zaman
sy.45
Kitap benim için fazlasıyla yorucu ve sıkıcıydı. Aynı anda iki ya da üç kitap okuduğum için genel olarak basit anlatımlı ve akıcı kitapları bulmaya çalışırım. Bu kitap ile bu teknik bir bütün olmadı ve okumakta çok zorlandım. Tekrar okumayacağım ve devam etmeyeceğim için yarım bıraktım bölümüne ekliyorum.
''Ayrıca ,kötü zevkinden dolayı bütün suçu seyircinin üzerine atmak da doğru değildir,çünkü hayat bize estetik ölçütlerimizi mükemmelleştirmede fırsat eşitliği tanımamaktadır.'' Ülkemizde,toplumumuzda,çevremizde... sanat namına;tiyatro,sinema,edebiyat gibi insanı estetik açıdan değerli kılacak bireylerin eksikliğinden dem vururuz.Hatta bunları icra edenlerin ruhen bulunduğu ortamdan soğuyup karşı tarafa bakınca insanın bu kadar kalitesiz bir şekilde yaşamını nasıl sürdürdüğü ile ilgili akıllarımızı delice sorular meşgul etmiştir.Bir tarafta estetik açından zengin , bir taraftan sığ (Bana göre sanatın olmadığı birey ruhen sığdır) birey. Sonuç itibarı ile aynı yaşamı paylaşan kişiler.Bu iki durumu düşününce aklıma Tarkovski'nin 'Müherlenmiş Zaman'nında yazdıkları geliyor ve bir an bunun yaşamın bir cilvesi olduğunu düşünüyorum.Yaşamın hangi alanında eşitlik var ki Sanat alanında olsun...
~İyi Okumalar~
Dinleme ve anlama yeteneği çok değerlidir... Bir kez olsun, aynı şeyleri hissetmeyi başarabilen iki insan birbirini hep anlayacaktır. Bunlardan biri buzul, diğeri isterse atom çağında yaşamış olsun fark etmez.
“Zaman, insana verilmiş hem tatlı hem de acı bir armağandır. Hayat, var olmak için kendine koyduğu hedeflere uygun bir ruh geliştirmesi için insana tanınmış bir süreden başka bir şey değildir ve insan bu gelişimi gerçekleştirmek zorundadır.”
Sanat, insan hayatının anlamına dair en eksiksiz, en kapsamlı tasavvura ulaşabilme yolunda en alçakgönüllü girişimleri bile hor görmez.
'' Ben, dünyanın
kendiliğinden çok güzel bir sese sahip olduğuna inanıyorum,
yeter ki biz duymasını
bilelim.''
“Acının kaynağı memnuniyetsizliktir, insanın o an içinde bulunduğu durumla ideal arasındaki çatışmadan doğar. İnsanın gerçek bir Tanrısal özgürlük uğruna mücadeleyle ruhunu güçlendirmesi, mutluluk duygusundan çok daha önemlidir.”
Andrey Tarkovski
Sayfa 198 - Agora Kitaplığı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mühürlenmiş Zaman
Baskı tarihi:
Ekim 2007
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050060089
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Versiegelte Zeit
Çeviri:
Füsun Ant
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Agora Kitaplığı
Baskılar:
Mühürlenmiş Zaman
Mühürlenmiş Zaman
"Koca bir evreni içinde taşıyan insan: işte benim tek ilgi odağım. Zira hayat, her zaman hayal gücümüzden daha zengindir. Bu yüzden gerçek bir sanatçı, ancak kendisi açısından hayati
bir zorunluluksa yaratma hakkına sahiptir. Ben de sinema sanatıyla seyirciye, hayatın gerçek akışını neredeyse hiç bozmadan aktarma yeteneğini taşımak istiyordum. Sinema sanatının gerçek 'şiirsel' özü burada yatar. Benim 'kurgu sineması'nı reddetmemin sebebi, seyircinin perdede gördüklerini kendi deneyimleriyle bağdaştarmasına imkân tanımamasıdır. Biz sanatçıların taşıdığı tek sorumluluk, kendi yapıtlarımızın düzeyini yükseltmektir. Nitekim ben de kendi filmlerimde hep, birlikte yaşadıkları insanlara bağlı olmalarına,
yani özgür olmamalarına rağmen 'içlerindeki' özgürlüğü
korumasını bilen insanları anlatmak istemişimdir."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 105 okur

 • Ozan Baran DİLEK
 • Kadir
 • Ali Cem Doğan
 • M. Kürşad Baş
 • Bahar Karakaş
 • Kargadankadın
 • Kadir muzac
 • Şakir Soydan
 • İbrahim Kapan
 • Amine

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%17.5
25-34 Yaş
%52.5
35-44 Yaş
%7.5
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%35.6
Erkek
%64.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.5 (15)
9
%21.2 (7)
8
%24.2 (8)
7
%6.1 (2)
6
%3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0