·
Okunma
·
Beğeni
·
1.064
Gösterim
Adı:
Mukaddime
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
1662
Format:
Karton kapak
ISBN:
9756611301
Kitabın türü:
Çeviri:
Süleyman Uludağ
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınlar
Dergah Yayınları mevcut neşir ve tercümeleri gözden geçirerek ve yazmalardan faydalanarak hazırlanan bu eseri iki cilt halinde neşrediyor
Büyük bir sosyolog, siyasetçi, tarihçi, hukukçu olan İbn Haldun un Mukaddime eseri tarih kitabi olan El İber eserinin giriş kısmını oluşturmaktadır.Çok geniş kapsamlı bir kitap.Kitapta Evrim Teorisi ile alakalı bir dipnot geçmektedir.Buradaki evrimi su şekilde değerlendirebiliriz diye düşünüyorum : Hayvana, melege özgü nitelikler ,istidatlarin insana geçmesi şeklinde.Yani İbn Haldundaki bu dönüşüm, varlıklar alemindeki bir türün başka bir türün özelliklerini taşıma yeteneğne sahip olmasıdır...Bu kitap ile ilgili yazılacak çok şeyler var.Her sayfasından pay çıkartabilecegimiz yerler bulunmakta.Bir kere okuma ile yetinilmemeli güzel bur okuma ile okunmalı diye düşünüyorum.
sosyolojinin babasi olan ibni haldunun el iber isimli dev dunya tarihi eserinin giris bolumunu olusturur.burada asabiyet kavramina yeni yeni bir tanim getirmis ve insanin en fazla 4 nesil boyunca bu gucun,ozelligin devam edecegini soyler bunu da tarihten delilleriyle aciklar.tarihte bazi bilinen hurafe ve sacmaliklari kendi usulunce ayiklar.fakat ilk farscaya oradan osmanlicaya oradanda turkceye cevrilmesi bakimindan biraz sikinti cunku farscaya cevrildiginde biraz ufak tefek degisiklikler yasanmis en iyisi okuyacaksaniz ya arapca yada arapca aslindan cevrilmislerden okumanizi tavsiye ederim
Özellikle sosyologların incelemesi gereken bir kitap. Biraz sıkıcı gibi ama bilgi olarak şahane. Çeviri süleyman uludağ dan gayet güzel ve tertipli.
Eğitim kısmı beni ilgilendirdiği için kitabı almıştım. O zaman İbn Haldun ne büyuk birisi olduğunu o zaman anladim. Günümüzde o bilgiler hâlâ geçerliliğini koruyor.
Allah, hayvanlardan her birine bir organ vermiştir. Bu organ, başkalarının saldırısından ulaşan zararlara karşı, savunmaya mahsustur. Allah bütün bunlara karşılık ve bedel olmak üzere insana fikir ve el verdi.
Süleyman Uludağ
Sayfa 214 - Dergah Yayınları
Makamlara talip olanlar, bunları verme durumunda olanlara boyun eğmek ve yalakalık yapmak zorundadır.
Böylece iklim şartları ve fiziki muhit, sıra ile önce insanların bedenlerine ve renklerine, sonra ruhlarına ve karakterlerine, daha sonra
da hem bedene, hem ruha tesir etmektedir.
Süleyman Uludağ
Sayfa 264 - Dergah Yayınları
Mülk, sadece tagallübe hâsıl olur. Tagallüp de sadece asabiyete ve arzuların mutalebe (hak isteme) üzerinde birleşmesine dayanır. Kalpleri bir noktada toplama ve kaynaştırma sadece, dinini tesis hususunda Allah’tan gelen bir yardımla mümkün olur.

Kalpler batıl heva ve heveslere, dünya meyline çağrılırsa, rekabet hâsıl olur, ihtilaflar yaygınlaşır. Hakk’a döndürülür, bâtılı ve dünyayı reddeder ve Allah’a yönelirse, cihetleri (ve gayeleri) birleşir, rekabet ortadan kalkar, ihtilaflar azalır, yardımlaşma ve dayanışmanın güzel bir şekli ortaya çıkar, bu husustaki kelimenin (ve işbirliğinin) sahası genişler, bu suretle devlet büyümüş olur.
İklim şartlarındaki itidal insanın beden ve ruh yapılarına, insanların beden ve ruh yapılarındaki itidal (ve mükemmellik) ise nebi ve resullerin beden ve ruh yapılarına yansımaktadır. Ekvator ve kutup bölgelerine yakın yerlerde yaşayan insanın içinden çıkacak olan bir peygambere, mutedil iklimlerdeki mutedil insanların uymaları uzak bir ihtimaldir.
Süleyman Uludağ
Sayfa 260 - Dergah Yayınları
Nefs, ilk fıtratı üzerine bulunursa, kendisine gelen şeyleri kabule hazır bir vaziyette olur, üzerine gelen hayır veya şer onun tabiatı haline gelir. Bunun için Peygamber (s.a.) “Her çocuk fıtrat üzere doğar. Sonra anne ve babası onu Yahudi veya Hıristiyan veyahut Mecusî yaparlar” buyurmuştur.

İki huydan biri hangi ölçüde daha evvel nefse gelir ve yerleşirse, nefs diğerinden o nisbette uzaklaşmış, onu kazanması o derece güçleşmiş olur. İmdi hayır (ve fazilet) sahibi bir kişinin nefsine önce hayırlı ve iyi âdetler yerleşir ve nefsinde hayır işleme melekesi hasıl olursa, o kişi artık şerden ve kötülükten uzaklaşmış, şerrin yolu onun için zorlaşmış olur. Daha önce nefsine şer ve kötü âdet ve itiyatlar gelip yerleşen şerli ve kötü kişiler için de durum böyledir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mukaddime
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
1662
Format:
Karton kapak
ISBN:
9756611301
Kitabın türü:
Çeviri:
Süleyman Uludağ
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınlar
Dergah Yayınları mevcut neşir ve tercümeleri gözden geçirerek ve yazmalardan faydalanarak hazırlanan bu eseri iki cilt halinde neşrediyor

Kitabı okuyanlar 17 okur

 • Muallimi Evvel
 • Ahmed Gökay
 • Ali ulusoy
 • Selçuk Atış
 • cihan yilmaz
 • Pirali Çağrı Şensoy
 • Halil İbrahim
 • Bakırul Ulum
 • Hayâlperest
 • sumeyra

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (4)
9
%37.5 (3)
8
%12.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0