Adı:
Mukaddime
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
1662
Format:
Karton kapak
ISBN:
9756611301
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınlar
Baskılar:
Mukaddime
Mukaddime
Dergah Yayınları mevcut neşir ve tercümeleri gözden geçirerek ve yazmalardan faydalanarak hazırlanan bu eseri iki cilt halinde neşrediyor
Büyük bir sosyolog, siyasetçi, tarihçi, hukukçu olan İbn Haldun un Mukaddime eseri tarih kitabi olan El İber eserinin giriş kısmını oluşturmaktadır.Çok geniş kapsamlı bir kitap.Kitapta Evrim Teorisi ile alakalı bir dipnot geçmektedir.Buradaki evrimi su şekilde değerlendirebiliriz diye düşünüyorum : Hayvana, melege özgü nitelikler ,istidatlarin insana geçmesi şeklinde.Yani İbn Haldundaki bu dönüşüm, varlıklar alemindeki bir türün başka bir türün özelliklerini taşıma yeteneğne sahip olmasıdır...Bu kitap ile ilgili yazılacak çok şeyler var.Her sayfasından pay çıkartabilecegimiz yerler bulunmakta.Bir kere okuma ile yetinilmemeli güzel bur okuma ile okunmalı diye düşünüyorum.
sosyolojinin babasi olan ibni haldunun el iber isimli dev dunya tarihi eserinin giris bolumunu olusturur.burada asabiyet kavramina yeni yeni bir tanim getirmis ve insanin en fazla 4 nesil boyunca bu gucun,ozelligin devam edecegini soyler bunu da tarihten delilleriyle aciklar.tarihte bazi bilinen hurafe ve sacmaliklari kendi usulunce ayiklar.fakat ilk farscaya oradan osmanlicaya oradanda turkceye cevrilmesi bakimindan biraz sikinti cunku farscaya cevrildiginde biraz ufak tefek degisiklikler yasanmis en iyisi okuyacaksaniz ya arapca yada arapca aslindan cevrilmislerden okumanizi tavsiye ederim
Özellikle sosyologların incelemesi gereken bir kitap. Biraz sıkıcı gibi ama bilgi olarak şahane. Çeviri süleyman uludağ dan gayet güzel ve tertipli.
Eğitim kısmı beni ilgilendirdiği için kitabı almıştım. O zaman İbn Haldun ne büyuk birisi olduğunu o zaman anladim. Günümüzde o bilgiler hâlâ geçerliliğini koruyor.
Kazanç, emeğin değerinden ibarettir. Harcanan emekler artınca, bunun emek sahipleri arasındaki değerleri de artmış ve bu suretle zaruri olarak onların kâr ve kazançları da çoğalmış olacak, refah ve zenginlik ahvali, onları refaha ve bunun ihtiyaç vaziyetine getirdiği meskenlerin ve elbiselerin güzelleştirimesi, alet ve edevatın, kaç ve kacağın iyileştirilmesi, hizmetçiler ve binekler edinilmesi durumuna davet edecektir. Bütün bunlar birer kıymeti olması lazım gelen işlerdir. Bu işleri yapmak ve bu gibi şeylere bakmak için ( usta ve mütehassıs olan) mahir kişiler seçilir. Neticede iş ve sanat pazarı hareketlenir.( Çalışma ve endüstri hayatı canlanır) . Sehrin ithalat ve ihracatı artar, iş ve emekleri cihetinden bu hususları meslek edinenler ( söz konusu maddeleri ÜRETENLER) servet sahibi olur..
Yöneticilere yardımcı olacak insanların ilmi usule, edebi ve ahlaki niteliklere sahip olması gerekir
Makamlara talip olanlar, bunları verme durumunda olanlara boyun eğmek ve yalakalık yapmak zorundadır.
Mülk, sadece tagallübe hâsıl olur. Tagallüp de sadece asabiyete ve arzuların mutalebe (hak isteme) üzerinde birleşmesine dayanır. Kalpleri bir noktada toplama ve kaynaştırma sadece, dinini tesis hususunda Allah’tan gelen bir yardımla mümkün olur.

Kalpler batıl heva ve heveslere, dünya meyline çağrılırsa, rekabet hâsıl olur, ihtilaflar yaygınlaşır. Hakk’a döndürülür, bâtılı ve dünyayı reddeder ve Allah’a yönelirse, cihetleri (ve gayeleri) birleşir, rekabet ortadan kalkar, ihtilaflar azalır, yardımlaşma ve dayanışmanın güzel bir şekli ortaya çıkar, bu husustaki kelimenin (ve işbirliğinin) sahası genişler, bu suretle devlet büyümüş olur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mukaddime
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
1662
Format:
Karton kapak
ISBN:
9756611301
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınlar
Baskılar:
Mukaddime
Mukaddime
Dergah Yayınları mevcut neşir ve tercümeleri gözden geçirerek ve yazmalardan faydalanarak hazırlanan bu eseri iki cilt halinde neşrediyor

Kitabı okuyanlar 18 okur

  • Myç
  • Nokta-i Süveyda
  • Ahmed Gökay
  • Ali ulusoy
  • Selçuk Atış
  • cihan yilmaz
  • Pirali Çağrı Şensoy
  • Halil İbrahim
  • Bakırul Ulum
  • Hayâlperest

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (4)
9
%37.5 (3)
8
%12.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0