Olmak Cesareti

7,9/10  (19 Oy) · 
50 okunma  · 
15 beğeni  · 
894 gösterim
Olmak, cesaret ister. Kaygıyla yüzleşmek cesareti. Kimileri kaygıdan kaçmak için kendine gölgeler arar. Bir gölge oyununun içine dalar. Oysa olmak, cesaret ister. İçimizdeki boşluktan aşağıya bakabilme cesareti. Oraya ilk baktığımızda başımız dönecek. Sendelersek uçurumdan aşağı gideceğiz. Ama orada ne olduğunu, bizi biz yapan, bizi bekleyen şeyin ne olduğunu ancak o zaman göreceğiz.

"Olmak Cesareti'nin bu yeni baskısı, zamana mağlup olmayacağını ümit ettiğimiz yazılardan oluşuyor. Bu yazılarda ümit var. İnsanı çaresizleştiren ve edilgenleştiren 'kurulu düzen'e karşı sesimizi yükseltebilme cesareti. İradesinin izini süren insana bir çağrı var.

Ve nihayet, insanı aşka ve iradeye, yani ki olmak cesaretine çağıran o asıl çağrıyı yankılayabiliyorsa, sözümüzün bir değeri var."

Kemal Sayar'dan aşka, ümide, cesarete, bağlılığa yani hayata, varolmaya, olmak cesaretine dair denemeler...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786051141640
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Olmak Cesareti benim çok beğendiğim ve sindire sindire okumaya çalıştığım bir kitap oldu, anlatmak istedikleriyle, değindiği noktalarla gerçekten çok iyi bir kitap. Herkesin kitapta anlatılması gereken şeylere kulak vermesi gerektiğini düşünüyorum, modern zamanın yalnızlığına sıkışıp kalmış insanlığın kaybettiği değerleri vurgulayan Kemal Sayar'a kulak vermemiz gerek.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...8/olmakcesareti.html

Delal yaman 
17 May 18:19 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tv ekranlarının karşısında pinekleyerek, sevmediklerimizi küfredip sevdiklerimize alkış tutarak sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizi sanıyoruz çünkü her zaman her şeyi en iyi bilen biziz. Bizim dışımızda herkes ötekidir ve kötüdür. Beni en çok etkileyen cümleler kitapta hayatımın hep odak noktası olan güzellik kibarlık zerafetin birleşimi yani aşktan bahsedilen cumlelerdi mesela 'baksana, herkes aşksizliktan ağır ağır ölüyor. O halde biz aşk için bişeyler yapalım bugün bizden imdat isteyeni dinleyelim, bizim dilimizden konusmayani anlayamaya çalışalım. Biz aşk için yürüyelim ve yolda hep aşktan bahsedelim. '

Ayda kanat 
17 Şub 00:02 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Vietnam Savası 'nı çıkaranlar herhalde Down sendromlu kişiler değildi.Yeryuzu kaynaklarını tuketen ve kirletenler de herhalde zeka ozurlu insanların bulundugu bir kurumdan çıkmamıştı.Dunya genetik kusurlardan değil, ahlaki ve manevi kusurlardan muzdariptir.

okuryazar 
 16 May 21:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok beğendiğim bir kitaptır Olmak Cesareti .. ️modern zamanın yalnızlığına sıkışıp kalmış insanlığın kaybettiği değerleri vurgulayan Kemal Sayar herkesin kulak vermesi gerekiyor bana göre.. ️unutulan onca değer, unutulan onca güzellik ... okunmalı diyorum... ️

Aydın Nasuh 
09 Mar 09:43 · Kitabı okudu · 23 günde · 6/10 puan

Özellikle varoluşsal sorgulayışın psikoloji ve kişisel gelişim ekseninde harmanladığı, bireysel davranışların, toplumsal çarpıklığa etkisi ve bu eksende öngörülerin sunulduğu kaos ve düzenden, maslow'a ; tasavvuftan ölüm kaygısına pek çok konunun yer aldığı kuşkusuz size bir şekilde fayda katacak bir eser.

Ancak bir kaç eleştirim olacak.

Kuşkusuz bilinçli olarak hemen hemem her bölümde tanrı inancını okuyucuya empoze etme çabasına tanık oluyoruz. Bu da aslında psikolojinin bilimsel yönlerinin anlatıldığı bir cümlede nesnelliği ortadan kaldırıyor.

İkinci eleştirim kullandığı dil'e olacak. Çok fazla eski arapça, farsça kelimeler kullanılmış hatta bir kaç kelimeyi sözlükte aratıp bulamadığım oldu.

Özellikle bu nedenlerle yazarın diğer kitaplarını, ilgilendiğim bir alan olmasına rağmen okumayı düşünmüyorum.

murat ince 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

kısa ama bize var olmamızı sorgulatan bir kitap

Kitaptan 30 Alıntı

Evet, dost elinden gel olmayınca gidilmez; ama bir hanede çay demleniyorsa, bir gün oraya da gidilebilir, konuşulabilir, anlaşılabilir demektir.
Türkiye, çayın demlendiği her yerdedir.

Olmak Cesareti, Kemal SayarOlmak Cesareti, Kemal Sayar
elif 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğu ve batı'yı çayla olan münasebetlerinden de okuyabilirsiniz. Poşet çay batinin bireyci vurgusuna hayli uygun bir mamüldür, onu yapmak için ne zahmetle ne ustalığa gerek vardır, fonksiyonaldir ve bir sohbetin hamisi olamayacak kadar soğuktur. Oysa doğuda çay içmenin bir âdâb-ı muâşereti vardır, o yüzden demlenen çayın üzerine titrenir, çay içmek bir şölene dönüşür ve sohbet koyulastikca çayın lezzeti artar. Doğu, caydaki burukluğa meftundur, o buruklukta ruh iklimiyle imtizaç edecek bir şey bulur; oysa Batı, o burukluğu gidermek davasindadir. Sütlü çay çayın aslî tabiatına müdahaleden başka bir anlama gelmez

Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 109)Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 109)
Delal yaman 
11 May 19:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Yaşamaktan ve sevmekten derin bir korkuyla korksak da, aslolan hayattır. Hayata savas açamayiz. Baharda tomurcuklanan ağaca savaş açamayiz, bir delikanlının kıpırtılı yüreğine, serinleten yağmura ve ısıtan güneşe savaş açamayiz, onun mucizesi oradadır, her birinin diğerinden farklı oluşundan... 'Şükür ki insandan insana fark var."

Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 38 - Timas yayinevi)Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 38 - Timas yayinevi)
Delal yaman 
21 Nis 14:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Halbuki, evin dışına bir adım atabilsek, mahallenin hiç de o kadar tehlikeli olmadığını fark edeceğiz. Bir büyüyebilsek, kendi aklımızın bize yeteceğini idrak edeceğiz.
Başımızı kaldırıp evin penceresinden bakmaya cesaret ettiğimiz gün, içimizde yeni bir kıvılcım ateşlenecek "

Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 19 - Timaş yayinevi)Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 19 - Timaş yayinevi)
Delal yaman 
 11 May 19:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Ölümlerimiz, hayatlarımızı aydınlatır. Ölumlerimiz anlamdan yoksunsa hayatlarımız da yoksun demektir. Herkes aradığı ölümü ölür ; kendisi için hazırladığı ölümü. "

Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 42 - Timas yayinevi)Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 42 - Timas yayinevi)
Delal yaman 
 21 Nis 14:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Duygusal gelişimi durdurulmuş bir toplum, bu insanlarla olan münasebetlerinde çocuk rolünü kolaylıkla benimsiyor: Geçtiğimiz on yıllarda siyasete gölgesini düşüren " Kurtar bizi baba! " cigliklarini hatırlayınız. Siyasi figürler bu ülkede bu kadar zamana mukavemet bir portre çiziyorsa,baglanmamizin kudretini yabana atmamak gerek. Onlar koltuklarına yapışıyor, biz de onlara. İnsanların önceki yüzyıllarda bağlanma ihtiyaçlarını karşılayan saltanat,kılık değiştirmiş biçimde devam ediyor. "

Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 17 - Timas yayinevi)Olmak Cesareti, Kemal Sayar (Sayfa 17 - Timas yayinevi)

Bir kitapta buluşmak aynı kabdan su içmek gibidir: Seninle konuşmak, seni anlamak ve sana kendimi anlatmak istiyorum. Suyum var, ama sadece bir çift söz edebilmek için senin suyundan istiyorum...

Olmak Cesareti, Kemal SayarOlmak Cesareti, Kemal Sayar
3 /