Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde 5 Cilt Takım

8,8/10  (66 Oy) · 
166 okunma  · 
68 beğeni  · 
4.788 gösterim
Galaksinin Batı Sarmal Kolu'nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırksekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı, daha doğrusu eskiden vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu. Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bazıları ağaçlara çıkmanın bile yanlış bir hamle olduğunu ve hiç kimsenin okyanuslardan asla ayrılmamış olması gerektiğini söylüyordu. Sonra, adamın birinin, değişiklik olsun diye bundan böyle halka nazik davranmanın ne kadar iyi olacağını dile getirdiği için bir ağaca çivilenmesinden yaklaşık ikibin yıl sonra, bir Perşembe günü Rickmansworth'de küçük bir kafede tek başına oturan bir kız, bunca zamandır ters giden şeyin ne olduğunu birdenbire fark edip en sonunda dünyanın nasıl iyileştirilebileceğini ve mutluluğun hüküm sürdüğü bir yere dönüştürülebileceğini anlamıştı. Bu sefer doğru olanı bulmuştu, bu işe yarayacak ve hiç kimsenin bir yerlere çivilenmesi gerekmeyecekti. Ama ne yazıktır ki, bir telefon bulup birilerine bundan söz edemeden korkunç, aptal bir felaket meydana geldi ve fikir sonsuza dek yitip gitti. Bu, o kızın öyküsü değil. Ama o korkunç, aptal felaketin ve onun doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür. Kısaca özetlemek gerekirse: Tamamen sakin bir hayat yaşamak, hayatına temel yaşamsal fonksiyon olarak soğuk bira ve güzel çay içmek kavramını oturtmak isteyen, kendi halinde, üstelik fazlasıyla uysal bir adam Arthur Dent, bir sabah uyanır ve evinin saçma bir nedenle yıkılacağını öğrenir; ama bu yalnızca başlangıçtır. Daha bir kaç saat bile geçmeden gezegeni yok edilecek ve yanında kankası Ford Prefect, üstünde yıpranmış sabahlığı, elinde havlusuyla galaksi boyunca sürecek inanılmaz bir yolculuğa çıkacaktır ... 

Paniğe Kapılmayın....
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  712
 • ISBN:
  9786055272432
 • Orijinal Adı:
  The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
 • Çeviri:
  İrem Kutluk/ Nil Alt
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Oktay Y. 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitaba yaklaşık bir ayımı verdim, çünkü gidip beşi bir yerde (tekmili birden) isimli ciltli halini aldım. Otostopçunun Galaksi Rehberi, kült olarak tanınmış bilim kurgu kitapları arasında geliyor. Beşi bir yerde olarak pazarlanan kitabın ciltli halinde ilk beş kitap yer alıyor. Bunlar Otostopçunun Galaksi Rehberi, Evrenin Sonundaki Restoran, Hayat Evren ve Her Şey, Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler, Çoğunlukla Zararsız olarak sıralanıyor. Douglas Adams öldükten sonra Kuşkucu Somon (Galakside Son Bir Kez Otostop Çekmek) ve Ve Başka Bir Şey Daha kitapları devam niteliğinde çıkartılıyor. Kitabı çok merak ederek aldım ve şunu söylemeliyim ki bilim kurgu okumayı seviyorsanız mutlaka okumalısınız. Kitap evinin yol yapımı için yıkılmamasını isteyen birisinin direnirken birden kendini galakside otostop yaparken bulan Arthur Dent’in ve onu otostop yapmaya ikna eden Ford Prefect’in hikayesini temel alıyor. Seride yazarın komik ve akıcı üslubunu görmek mümkün ya da belki buna çevirmenin katkısı olabilir ama kitap zaten çok samimi ve eğlenceli. Gerisi kimin umurunda olur ki?

cansel kıraç 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

#kitapyorum

Kitap beşibiryerde adı altında. 5 kitaptan oluşuyor.

1-Otostopçunun Galaksi Rehberi

2-Evrenin Sonundaki Restoran

3-Hayat, Evren ve Her Şey

4-Elveda Ve Tüm Balıklar İçin Teşekkürler

5-Çoğunlukla Zararsız

Açıkçası başlangıçta kitap hiç ilgimi çekmedi bumudur yaaaaa dedim ama ilerledikçe bir anda kitabın içindesiniz. Evren size hoşgeldin diyor

Kitap da gülümseyeceğiniz bölümleri çok iyi yapmışlar otobüste metroda gülmekten kendinizi alamıyorsunuz. paradoks havuzu içerisinde de buluyorsunuz kendinizi.

Spoiler vermem bu sefer de vermeyeceğim, kendiniz alın okuyun derim. Kitabın büyüklüğü sizi korkutmasın.

Siz de bir gün Evrene seyahate çıkacak olursanız yanınıza Havlu ve Otostopçunun Galaksi Rehberini almayı unutmayın.

AYŞE ŞİMŞEK 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünüyorum da bu kitabın güzel bir dizisi veyahut filmi (evet filmi var fakat daha güzeli olabilirdi) olsaydı günümüzde daha popüler olur muydu?
Hayatın anlamı nedir? gibi en önemli sorularla dalga geçebilen, bize uçmayı öğreten, müthiş bir bilim-kurgu ve mizah harmanlaması. Lezzetine vararak okuyunuz...

Mehmet KOÇ 
 31 Mar 2016 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaklaşık bir 1 Ay sürmüştü bu kitabi okumam sebebi ise işlerimin de olması diyebiliriz.

Kış ayının o soğuğunda insan'ın içini ısıtan harika kitaplardan birisi kesinlikle okunmalı...

İrem Dursun 
11 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

İlk iki kitabı bitirdikten sonra filmi izledim. Filmi de çok kötü bulmadım yani senaryoya çevrilirken tabii ki değişiklikler olmuş kitaba göre lakin ikisi de kendi alanlarında yeterliydiler. Ancak ben kitabı alacak arkadaşlara beş kitabın tek ciltte olanını tavsiye etmiyorum.Sanki kitabı yarım bırakmışsınız gibi hissettiriyor. Zaten 2. kitaptan başlamış olsanız bile konuyla ilgili tekrar açıklama yapılıyor. Benim tavsiyem oturup hepsini birden okumak değil kitap kitap ilerlemekten yana. Bunlar dışında kitabın sizi götürdüğü evren insanı çok daha farklı düşünmeye itiyor.

Nurtaş ulaşoglu 
18 Şub 22:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Benim mutluluk kapasitemi,” diye ekledi, “bir kibrit kutusuna bile sığdırabilirsin,hem de içindeki kibritleri bile çıkarmadan.

Hayat, antiparalel ters entropi denklemlerine uygulanabilir ironik zorbalıkların paradokssal rastlantılarıdır.

Mustafa Adem 
 30 Oca 2016 · Kitabı okudu

Öncelikle kitaba, saçma bu ama, diyecek arkadaşlara tavsiyem her edebi esere aynı gözle bakmaya çalışmaları. Kimse Dostoyevski kadar incelemez bir hissi ya da kimse Sabahattin Ali'nin anlattığı o büyük aşkı yaşayamaz. Bakmamamız ya da bakamamamız çok normal. Biz sıradan hayatlarımızda bunları görmesek de çoğu kez, bu eserleri okuyunca sadece yazarın hayal gücünü beğeniriz ya da beğenmeyiz. Edebi değerini sorgulayabiliriz. Ama çok saçma demek başka bir boyutu eleştirinin. Bu kitapta yazarın yapmaya çalıştığı zaten güncel olaylara farklı bir anlam yüklemek.
Bu arada söylediği şeylerin çoğu imkansız değil. Yani ufak da olsa astrofizik ya da astronomi çalışmış da. Dünya'nın yaratılması ya da insanların buraya yerleşmesi gibi trajikomik hikayelere yakından bakarsanız bugünün ekonomik, dini, günlük hayatına yapılabilecek en ağır eleştiriyi yapıyor aba altından. Kısa bir örnek vermek gerekirse, --Spoiler-- başka bir gezegendekilerin bütün işe yaramaz insanları toplayıp, gezegenimiz yok olacak binin şu gemiye biz de arkanızdan geliyoruz, diye kandırıp bunlardan kurtulması. Ve o işe yaramazların dünyaya inip buradaki hayatı domine etmesi ve bugünkü medeniyeti kurması --Spoiler--, bugünün eksik her ideolojisinin, sisteminin, her şeyinin işe yaramaz ordusu tarafından oluşturulduğunu söylemek çok ciddi bir eleştiri. Ayrıca komik de.
Kitap okurken çok nadir gülerim. Bu kitap bunu defalarca başardı. Defalarca kitabı kapatıp hicvin detaylarını düşündüm. Kısaca güzel kitaptır; bakmayın siz gezegen, uzay, robot var diye beğenilmediğine. Kesinlikle tavsiye ederim..

Sezer UĞUZ 
18 Oca 04:47 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Eğer fantastik seviyorsanız ve henüz okumadıysanız, ilk fırsatta bu kitaba sahip olun!
Genel olarak bölüm bölüm ilerliyor kitap, bir karakterlerden diğerine atlarken kesinlikle kafa karışıklığına yer bırakmayacak şekilde ilerliyor. Bazı bölümlerde "bu ne alaka ya" tarzı kalıplar kafanızda canlansa da bu bölümleri daha dikkatli okumanız gerektiğini ilerleyen bölümlerde kafanızda yer ediyor. Açıkçası anlatım, hikaye, kurgu ve ilerleyiş beni tamamen memnun etti. Kesinlikle tavsiye ederim, iyi okumalar!

ÜMİT YILMAZ 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayal gücünüzü geliştiren,eğlenceli bir kitap.Bu kitabı 40'lı yaşlarımda okuyup beğenmiştim,kızım 22 yaşında okudu.O da beğendi.Bilimkurgu seviyorsanız farklı gezegenler arasında dolaşan otostopçuyu ve arkadaşını seveceksiniz.Tam bilim kurgu demek doğru değil aslında.Dünyada olanları,olabilecekleri başka evrenlerde başka kelimelerle anlatmış da diyebiliriz.Zaten çıkış noktası Douglas Adams'ın radyo programı olduğu için bu da doğal.

Mustafa Ç. 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Komedi ve felsefe unsurları içeren absürd bilimkurgu romanı.
Ana karakterler ; dünyalı Arthur Dent, otostopçunun galaksi rehberinde yazarlık yapan Ford Prefect, galaksinin başkanı olan çift kafalı Zaphod Beeblebrox, Zaphod un dünyadan tavladığı Trillian ve depresif robot Marvin.
Üstünden geçecek yol için evinin yıkılacığını yıkım için gelen ekipten öğrenen Arthur, aynı anda Dünyanın da üstünden geçecek bir hiper uzay yolu için yıkılmasına dakikalar kala arkadaşı Ford Prefect ile dünyadan otostop çekerek ayrılır. Zaphod ise galaksi başkanıdır altın kalp isimli bir gemiyi Trillian ile birlikte kaçırırlar. Marvin de bu gemide çalışan bir robottur. Zaphod bilmeyerek de olsa kuzeni Ford'u ve Arthur'u ölümden kurtararak gemiye alır. Altın kalp ise olasılğı hesaplanabilirse her şeyi yapabilen türden bir gemidir. Daha sonra olaylar gelişerek evrenin ve zamanın bir ucundan bir ucuna maceraları başlar.
Kitap esprili, farklı ve bence çok iyi anlatıma sahip. Olaylar çoğu kez insana çok saçma gelecek şekillerde gerçekleşse de böyle bir kitapta buna takılmamak gerek diye düşünüyorum. İnsana, insanlığa, felsefeye, dine, siyasete birçok eleştiri de komedi unsurları içinde yer buluyor kitapta.
Şahsen çok beğendiğim bir kitap. Absürd sevmeyenler dışında herkese tavsiye ederim. Okuyunuz okutturunuz :) Ve de havlunuzu eksik etmeyin ;)

2 /

Kitaptan 47 Alıntı

Sarı Sıcak 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Bütün söylemek istediğim," diye kükredi bilgisayar “Bütün
devrelerim şu anda geri çevrilemez biçimde Yaşam, Evren ve Her
Şey’e ait En Önemli Bilinmez’in yanıtını hesaplamak için
çalışmaya başladı,” duraklayıp herkesin dikkatini çekmiş olmaktan
doyum alarak daha alçak sesle sürdürdü, “ama programın
çalışması biraz zaman alacak.”
Fook sabırsızca saatine baktı.
“Ne kadar sürer?” dedi.
“Yedi buçuk milyon yıl," dedi Derin Düşünce.
Lunkwill ve Fook birbirlerine bakıp gözlerini kırpıştırdılar.
“Evet,” diye onayladı Derin Düşünce, “biraz düşünmem gerektiğini
söylemiştim değil mi?

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas AdamsOtostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams
KeMâL 
17 Şub 21:25 · Kitabı okuyor

Yani hâlâ üstesinden gelemediğiniz herhangi bir şey varsa, bu sizin kendi sorununuz demektir.

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams (Sayfa 66 - Kabalcı Kitabevi)Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams (Sayfa 66 - Kabalcı Kitabevi)
AYŞE ŞİMŞEK 
12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Geçmişin, benim şu anki fiziksel duyularımla zihinsel durumum arasındaki uyumsuzluğu gidermek üzere tasarlanmış bir düzmece olmadığını nasıl bilebilirim ki ?

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas AdamsOtostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams
KeMâL 
15 saat önce · Kitabı okuyor

“Ne aradığımı bilmiyorum.”
“Neden?”
“Çünkü ... çünkü ... ne aradığımı bilirsem onu arayamam.”

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams (Sayfa 97 - Kabalcı Kitabevi)Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams (Sayfa 97 - Kabalcı Kitabevi)
KeMâL 
16 saat önce · Kitabı okuyor

Sizin seviyenize inerek düşünmeye çalışmaktan başım çatlayacak neredeyse.

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams (Sayfa 93 - Kabalcı Kitabevi)Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams (Sayfa 93 - Kabalcı Kitabevi)
KeMâL 
17 Şub 21:20 · Kitabı okuyor

Çok stresli zamanlarda, var olan her canlı türü çevresine bilinçaltıyla algılanabilen zayıf sinyaller yayar. Bu sinyal, o canlının doğum yerinden ne kadar uzakta olduğuna dair tam ve neredeyse dokunaklı bir his verir. Yerküre’de doğum yerinizden yirmibeş bin kilometreden uzakta olmanız mümkün değildir, ki bu da aslında çok uzak değildir. İşte bu yüzden de bu tür sinyaller farkına varılamayacak kadar anlıktır.

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams (Sayfa 33 - Kabalcı Kitabevi)Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams (Sayfa 33 - Kabalcı Kitabevi)
AYŞE ŞİMŞEK 
12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ford Prefect'in insanlar hakkında en çok zorlandığı şeylerden biri 'Güzel bir gün, boyun ne kadar uzun' ya da 'Ah canım on metrelik bir kuyuya düşmüş gibi görünüyorsun, iyi misin?' gibi apaçık ortada olan şeyleri belirtip tekrarlama huylarıydı. Ford ilk başlarda bu tuhaf davranışa bir açıklama getirmek için bir kuram geliştirmişti. İnsanlar dudaklarını devamlı çalıştırmazlarsa, diye düşünmüştü, belki ağızlarını bir daha hareket ettiremiyorlardı. Bir kaç ay süren dikkatli bir inceleme ve gözlem sonucunda bu kuramı bir başkasıyla değiştirdi. İnsanlar dudaklarını devamlı çalıştırmazlarsa, diye düşündü, beyinleri çalışmaya başlıyor. Bir süre sonra, aşırı alaycı olduğunu düşünmeye başladığı bu kuramdan da vazgeçti ve aslında insanlardan çok hoşlandığına karar verdi, ama bilmedikleri şeylerin çokluğu onu her zaman ciddi şekilde endişelendiriyordu.

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas AdamsOtostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams

"Çünkü ben bir ölüyüm, ki böyle olmak insana mükemmel ve hiçbir şeyle engellenmemiş bir bakış açısı sağlıyor. Bizim oralarda 'Hayat, yaşayanların elinde ziyan olur.' diye bir söz vardır."

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas AdamsOtostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams
rumeysa ata 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaptanınız konuşuyor. Elinizdeki işi derhal bırakıp dikkatle beni dinleyin. Her şeyden önce, göstergelerden gördüğüm kadarıyla gemide birkaç otostopçu var. Merhaba. Nerede olursanız olun, uzay gemimize hiç de hoş gelmediğinizi kesinlikle bilmenizi istiyorum. Bu noktaya gelmek için çok çalıştım; ve dejenere beleşçilere taksi hizmeti vermek için vagon inşaat gemisi kaptanı olmadım. Bir araştırma ekibi gönderdim. Bulunduğunuz an uzay boşluğuna fırlatılacaksınız. Ama eğer şansınız varsa gemiden atılmadan önce size şiirlerimden okuyabilirim.

İkincisi, Barnard Yıldızı'na gitmek için üst uzaya atlamak üzereyiz. Varışta onarım ve ikmal için 24 gün uzay limanında kalacağız. Bu süre içinde kimse gemiden ayrılmayacak. Tekrar ediyorum, bütün gezegen izinleri iptal edilmiştir. Zaten mutsuz bir aşk ilişkisinden yeni çıktım. Ben mutsuzken neden başkaları hoş vakit geçirsin ki.

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas AdamsOtostopçunun Galaksi Rehberi - Beşibiryerde, Douglas Adams
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.