Özgür Ruh

9,0/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
2 beğeni  · 
960 gösterim
Durmaksızın yürüyorum bu kıyılarda, kumla köpüğün arasında. Yükselen deniz ayak izlerimi silecek, rüzgar köpüğü önüne katacak, ama denizle kıyı daima kalacak. Bugünün acısı, dünün hazzının anısıdır. Anımsamak bir tür buluşmadır. Unutmak ise bir tür özgürlük. Yüreğimdeki mühür kalbim kırılmadan çözülebilir mi? Sevgililer birbirlerinden çok aralarındakini kucaklarlar. Arkadaşlık her zaman için tatlı bir sorumluluktur, asla bir fırsat değil. Ancak büyük bir acı veya büyük bir sevinç senin gerçeğini açığa çıkarabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  55
 • ISBN:
  9786054942398
 • Yayınevi:
  Gece Kitaplığı
 • Kitabın Türü:

Halil Cibran'ın kitaplarının bazıları, daha önce diğer kitaplarında geçen sözlerin, kısa öykülerin derlenip tekrar basılmasından oluşuyor. Bu durumla çok karşılaştım, "Özgür Ruh" kitabı da bu kitaplardan biri. Ama buna rağmen ne zaman okunurlarsa okunsunlar etkililiklerinden hiçbir şey kaybetmediklerini de söylemeliyim.

Halil Cibran'ı okurken kitabın her bir satırını, cümlesini alıntı olarak paylaşma isteği duyuyorum, çünkü her bir sözü o kadar ince ve manalı ki! Özgür Ruh kitabı 55 sayfadan oluşuyor ama onun içinden tüm çağlardan, zamanlardan damıtılmış "iyimserliği, hoşgörüyü, sevgiyi, insancıllığı, güzelliği ve aklınıza gelebilecek her bir iyiliği" çıkarabilirsiniz. Ve bu durum, siz onun kitaplarını ne zaman okursanız, hangi kötü ruh haliyle okursanız okuyun, sizi inanılmaz bir şekilde evirip çevirip ruhundaki sevgi ve güzellik çiçekleriyle sizin de ruhunuzu süslemesini sağlıyor.

Karamsarlığa kapıldığınızda, kafanız türlü türlü düşüncelerle dolup taştığında, bazen hasıl olan o meşhur "kendini boşlukta hissetme" duygusuna kapıldığınızda, kanlı ideolojilerin etkilerinden dünya ile ilgili umutsuzluğa kapıldığınızda, "güzel" bir şey göremeyip, hissedemeyip bu gidişat nereye diye sorduğunuzda, hemen Halil Cibran'a koşun derim. Herhangi bir kitabını rastgele alın, okuyun. Göreceksiniz ki tekrar umutla dolmuş, kendine gelmiş, ruhu inceliklerle bezenmiş bir şekilde göreceksiniz kendinizi.

Halil Cibran'ın kitapları hakkında söylenecek tek bir şey varsa o da; Kısacık bir yolculukta insanlığın tüm hallerini, bir bütün olarak görebilmeyi sağlamalarıdır.

Bir alıntıyla bitirmek istiyorum:
"Beni bir havasızlığa hapsetseler, sevgi ve güzelliklerin çocuğu ruhum ile birlikte yaşayacağım."

Acı
Ve bir kadın, "Bize acıdan bahset" dedi.
Ve o cevap verdi:
"Acınız, anlayışınızı saklayan kabuğun kırılışıdır..
Nasıl bir meyvenin çekirdeği, kalbi Güneş´i görebilsin diye kabuğunu kırmak zorundaysa, siz de acıyı bilmelisiniz.
Ve eğer kalbinizi, yaşamınızın günlük mucizelerini hayranlıkla izlemek üzere açarsanız, acınızın neşenizden hiç de daha az harikulade olmadığını göreceksiniz;

Ve kırlarınızın üstünden mevsimlerin geçişini kabul ettiğiniz gibi, aynı doğallıkla, kalbinizin mevsimlerini de onaylayacaksınız.
Ve kederinizin kışını da, pencerenizden huzur içinde seyredeceksiniz.
Acılarınızın çoğu sizin tarafınızdan seçilmiştir.

Kitaptan 9 Alıntı

Dünya küçüktür ve onu krallıklara, imparatorluklara ve illere bölmek hiç akıllıca değildir.

Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 48 - Yason Yayınevi)Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 48 - Yason Yayınevi)

Acılarınızın çoğu sizin tarafınızdan seçilmiştir.
Acınız aslında içinizdeki doktorun, hasta yanınızı iyileştirmek için sunduğu "acı" ilaçtır.
Doktorunuza güvenin ve verdiği ilacı sessizce ve sakince için; çünkü size sert ve haşin de gelse, onun elleri Görülmeyen'in şefkatli elleri tarafından yönlendirilir. Ve size ilacı sunduğu kadeh dudaklarınızı yaksa da, O'nun kutsal gözyaşlarıyla ıslanmış kilden yapılmıştır.

Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 5 - Yason Yayınevi)Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 5 - Yason Yayınevi)

Kollarıma zincir, ayaklarıma prangalar vurabilirsin ve beni karanlık zindanlara atabilirsin ama düşüncemi esir edemezsin çünkü o, uçsuz bucaksız göklerde esen rüzgarlar kadar özgürdür.

Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 50 - Yason Yayınevi)Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 50 - Yason Yayınevi)

Neden çoluğunu çocuğunu arkada bırakıp, ta uzak ülkelere doğru, senin kanınla şöhret satın alan ve ananın gözyaşlarıyla büyük ün kazananların adına ölümün peşinden koşuyorsun?

Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 51 - Yason Yayınevi)Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 51 - Yason Yayınevi)

Söylediklerimin yarısı beş para etmez, ama ola ki diğer yarısı sana ulaşabilir diye konuşuyorum.

Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 8 - Yason Yayınevi)Özgür Ruh, Halil Cibran (Sayfa 8 - Yason Yayınevi)
Ender Bıyıklı 
27 Tem 14:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yurdumu sevdiğim kadar yerlisi olduğum köyümü de severim ve ülkem diye bildiğim dünyaya olan sevgimin bir parçasıyla da ülkemi severim ve bütün benliğimle de dünyayı severim çünkü o insanlığın barınağı ve Tanrı'nın görünür ruhudur.

Özgür Ruh, Halil CibranÖzgür Ruh, Halil Cibran