Palyaço

8,8/10  (12 Oy) · 
24 okunma  · 
11 beğeni  · 
934 gösterim
Hans Schnier, varlıklı bir ailenin oğlu olmasına karşın meslek olarak palyaçoluğu seçmiştir. Evlenmeye ve doğacak çocuklarını Katolik terbiyesiyle büyütmeye yanaşmadığından, toplum baskısına direnemeyen sevgilisi tarafından terk edilir. Hans bu kayıp yüzünden yıkılır, sanatı bitme noktasına gelir.
Palyaço 1963 yılında yayımlandığında Almanya'da büyük tartışmalara yol açmış, Heinrich Böll din karşıtı olmakla suçlanmıştır. Oysa yazar, İkinci Dünya Savaşı sonrası burjuva toplumunun dar kafalılığı ve çarpık ahlakı yüzünden "ayrıksı" bir bireyin o toplumda kendine yer bulamayışının altını çizer. Palyaçonun maskesi ardında en sarsıcı gerçekleri dile getirir; günlük hayatın acımasızlıklarını, boş kuralları, haksız baskıları okurun yüzüne bir tokat gibi çarpar. Palyaço makyajı, aslında bireyin acılarını, arzularını, umutlarını sakladığı bir maskedir.
Güzel bir söz vardır: hiçbir şey. Hiçbir şey düşünme. Başbakan'ı düşünme, Katolikleri de düşünme. Küvette ağlayan, terliklerine kahve damlayan o palyaçoyu düşün.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750717833
 • Çeviri:
  Ahmet Arpad
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların hoşgörüsüzlüğünün din arkasına nasıl saklandığının en güzel örneklerinden biri bence palyaço .
Koyu Katolik olan sevdiği insanı sırf tanrıyla bağı çok iyi olmadığı için kaybeden bir palyaço . Ve güldürmekten çok düşündürmeye yönelten bir kurgu . Zamanın şartlarında gelecek eleştrileri göze alarak cesurca yazılmış bir kitap .
Yazar karakterin kişiliğini çok güzel seçmiş . Tüm olanları duygulara çok iyi aktarmış . Bunları yaşamasanız bile aynı durumda sizmişsiniz gibi onunla birlikte üzülüp Marie'yi özleyebiliyorsunuz . Keşke Marie geri gelseydi ..

M.Ali BARAN 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir yapıt. Yazar bu romanıyla her ne kadar din karşıtı olmakla suçlanmışsa da, İkinci Dünya Savaşı sonrasında varlıklı bir ailenin palyaço olmayı seçen oğlu Hans Schnierin toplumun dar kafalılığı, din ve ahlak kurallarının baskısı altında toplumda yer bulamayışı okura çok güzel yansıtılmış.

Merve Kara 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Kitabın konusunu okuduğumda çok beğenmiştim. Konusu güzel olmasına rağmen kurgu sürükleyici olmadığı için bağlayıcı bir kitap değil. Ama her şeye rağmen verdiği mesaj güzel

hakan ovacıklı 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

böll'ün en güzel kitabı. beni ağlatan ender kitaplardan biridir.karakterler,imgeler ve aslında görünmez olan bir hüzün var kitapta.

okuyunuz.

Kitaptan 6 Alıntı

KubraYSN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ölüydüm ve bin saat için kendi yüzümün tutuklusuydum. Kurtulmak için Marie'nin gözlerinin içine de bakamıyorum.

Palyaço, Heinrich BöllPalyaço, Heinrich Böll
M.Ali BARAN 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sanatçı sevmekten başka bir şey bilmeyen ve peşinden koşan her erkek eşeğin tuzağına düşen kadın gibidir. En kolay ve çok iyi istismar edilenler, kadınlarla sanatçılardır.

Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 111)Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 111)
M.Ali BARAN 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bence bu dünyada hiç kimse bir palyaçoyu anlamaz; bir palyaço bile öteki palyaçoyu anlamaz. Onların da arasında hep kıskançlık ve çekememezlik vardır. Her zaman olmasa bile Marie beni anlardı. Ona göre ben ''yaratıcı insan'' olduğum için kültüre daha çok ilgi duymalıydım. Fakat yanılıyordu. (s.97 )

Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 97)Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 97)
M.Ali BARAN 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sabahtan beri sizin için sağa sola telefon ediyorum. Yapacak bir şey yok. İnsanların bir palyaçoya acımasından daha kötü bir şey olamaz. Bu neye benzer biliyor musunuz? Tekerlekli iskemleye binmiş bir garsonun masalara bira götürmesine.

Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 113)Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 113)

"Güzel bir söz vardır: Hiçbir şey. Hiçbir şey düşünme. Başbakan'ı düşünme, Katolikleri de düşünme. Küvette ağlayan, terliklerine kahve damlayan o palyaçoyu düşün."

Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 138)Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 138)
KubraYSN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İçkiye alışmış bir palyaço sarhoş bir dam aktarıcısından daha kolay düşer.

Palyaço, Heinrich BöllPalyaço, Heinrich Böll