Rüzgâr Gülü

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.944
Gösterim
Adı:
Rüzgâr Gülü
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052973493
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Doğunun Nietzsche’si olarak bilinen, Lübnan asıllı filozof, şair ve ressam Halil Cibran, edebiyat dünyasında çok konuşulan pek çok esere imza atmıştır. Özellikle “Ermiş” adlı kitabı onlarca dile çevrilmiş,
en çok okunan kitaplar arasında
yerini almıştır.
Sevgiyi her şeyin üzerinde tutan Halil Cibran’ın, hakikati ararken kaleminden dökülen cümlelerini okurken gerçekten de sevginin kutsallığını tüm kalbinizle hissedeceksiniz.

Yüreğimin derinliklerinden bir kuş uçtu göklere. Uçtukça daha da büyüdü. Ancak yüreğimi terk etmedi.

İçimde yalnızlığımın ötesinde bir başka yalnızlık var, orada oturan için tek başınalığım kalabalık bir pazaryeri, seslerim ise seslerin bir kargaşası.
112 syf.
·1 günde·9/10 puan
Kitap, Halil Cibran'ın yazdığı ikinci eser olması sebebi ile ilgimi çekmişti. Kolay okunan, üzerinde diğer okuduğum eserleri kadar düşünmeme sebep olacak cümlelere çok rastlayamazsam da keyif vericiydi...
Bir saat gibi kısa bir sürede okunacak bir eser...

Eser iki sayfalık denemeler ve şiirlerle yazılmış. Çoğunlukla herkesin aynı şeylere bakıp farklı düşünceleri, fikir zıtlıkları konu edilmiş olsa da verilen bilgiler, herkesin bildiği şeyler olmuş...

Cibran'ın eserlerinde yer alan bilgece cümleler bu kitapta oldukça az. Neye nasıl bakarsan öyle görürsün kavramı üzerinde durulmuş...

Özellikle ülke yöneten kralların, kendi yüksek egolarından ve onları terk edişleri ile ilgili denemeler var. Kendileri ile yüzleştikçe, makamlarının, tahtlarının mutlu olmak için yetmediği, asıl mutluluğun iç huzurlarında olduğu ve bunu keşfetmeleri için makamlarının ne kadar boş ve anlamsız olduğunu anlamaları gerektiği anlatılmış...

Halil Cibran her eserinde olduğu gibi, insan, doğa, vatan sevgisi bu eserinde de göze çarpıyor. Bağımlılıkların bu ister makam olsun, ister bir aşk olsun, isterse başka insanların üzerimizde kurdukları hakimiyet olsun, Cibran'a göre hiç fark etmez, zincirlerimizi kırmadan özgür olamayacağımızın altı çizilmiş...

Halil Cibran'ın kitaplarında mutlaka kendimize katacağımız bilgece öngörüler var. O yüzden yazarın tüm eserlerinin birbirinden kıymetli olduğunu düşünüyorum...

Okumamış olanlara tavsiye ederim...
112 syf.
·8 günde·Beğendi·5/10 puan
Eğer Deli ve Gezgin kitaplarını okuduysanız Halil Cibranın, aynı formattaki eseridir. Başlıklar altında kısa hikayeleri var. Halil Cibran ın okuduğum eserleri içerisinde, en az vurgulayıcı eseri olduğunu söyleyebilirim. Yine onun kalemi, orası kuşkusuz. Ama benim için hikayeleri diğerlerinin oluşturduğu o hazzı yaşatamadı veyahut ben yaşayamadım diyeyim, daha doğru olur. Ama ilk defa Halil Cibran okuyacaksanız bu eseri önermem, beklentinizin altında kalabilir.
116 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Sevgili Cibran'ımı okumaya doymayacağım sanırım. Her eseri ayrı haz veriyor bana ama bu kitapta ilk 52 sayfa, sevgili ruhyazarımın hayatını ve eserlerini anlatıyor ki, bambaşka bir keyif aldığımı itiraf etmeliyim.

Kitabı hem keyifle, hem de kederle okudumuğumu tahmin edersiniz. Çünkü O'nunki zor bir yaşam; O aşkta yüzü gülmeyen, hep hasret çekmiş bir adam ve O bu dünyaya çok erken veda etmiş bir adam.

Kitabın geri kalanında bilindik Cibran tarzı. Kısa ama çok derin manalar içeren denemeleri yer alıyor. Gerçekten hayran olunası bir anlatım tarzı var.

Kitabın tanıtımında Halil Cibran'ın 2. kitabı olduğundan söz ediyor. Fakat yine kitapta yer alan, bütün yayınlanmış eserlerinin tek tek altını çizdim ama bu kitabın adına rastlamadım. Bilemiyorum farklı bir isimle yayınlanmış olabilir. Bu konuya kitapta açıklık getirilmiş olmasını beklerdim. Yine de sizlerden bu konu hakkında bilgisi olan varsa beni de aydınlatırsa sevinirim.

Ben bir Cibran aşığı olarak elbette ve şiddetle kitabı okumanızı tavsiye ediyorum dostlar.
115 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Halil Cibran'ın 2.eseri olan bu kitabı evde olan kitaplar arasında gördüm ve okumaya başladım. Açıkçası önceden bu yazarı duymamıştım halbuki çok bilinen ve bilinmesi gereken bir yazarmış.
.
.
Neyse kitabın incelemesine geçelim: Kitabın 55.sayfasına kadar yazarın hayatı anlatılmaktadır. Bu önce garip gelse de hoşuma gitti. Garip gelmesinin nedeni normalde kitapların en fazla ilk birkaç sayfasında yazarın hayatına yer verilmekte. Bu kitapta ise 115 sayfalık kitabın 55 sayfasında yazarın yaşamını okuyunca benim gibi düşünenler olmuş olabilir. :)
Kısa kısa öykü - deneme - şiir derlemesi halinde olan kitap anlatımda genel bir bütünlük sağlamasa da yazım dilinde bütünlüğünü korumaktadır. Geçişler beni rahatsız etmedi. Ancak kısa kısa oluşturulmuş başlıklardan sadece ilki olan 'Haberci' aklımda kalarak tekrar okuma isteği uyandırmıştır. Kitabın tamamında aynı tadı yakalayamadım ama Halil Cibran okumak isteyenler için de tavsiye niteliğinde evet okunabilir diyebileceğim bir kitap.

Kitaptan alıntı: Kendinin habercisisin sen ve etrafında inşa ettiğin kuleler öz benliğinin yanında uzanan yapılardır. Ve o öz de ayrı bir yapı haline gelecek. Bende kendimin habercisiyim; çünkü tan vakti önümde metrelerce uzayan gölge, güneş en tepeye çıktığında ayaklarımın altına çekilecek. Bir başka gün doğumunda başka bir gölge uzanacak önümde ve oda başka bir öğlende ayaklarımın altında yok olacak.
116 syf.
·2/10 puan
ilk 55 sayfasında cibranın hayatı anlatıyor. kitabın diğer yarısında da kısa kısa hikayeler mevcut. maalesef etkileyiciliği pek yok kitabın, internetten kısa hikayeler yazıp okusanız bi şeyler, bundan daha faydalı olacaktır :)
115 syf.
Halil Cibran'ın ikinci eseri olan "Rüzgar Gülü"


Okuyucu çok fazla düşündüren eserlerinden değildi yazılanlar çok fazla etkileyici olmasa da Halil Cibran okumak inanılmaz keyifli..
Kısa kısa başlıklar var bunlardan beni gerçekten etkileyen 91. Sayfadaki " Yüreğimin Derinliklerinden" bölümü oldu.. Bazı sayfalar öyle güzel kii satırları kalbine doldurup doldurup çeviriyorsun :) bazı sayfaları da okuyup geçiyorsun.. Kısaca hem olumlu hem olumsuz da olsa Halil Cibran'ın tüm eserleri okunmalı okutulmalı.. Her daim "Kitaplarla Kalın"....
116 syf.
·1/10 puan
Sayfa 55'e kadar yazarın hayatı anlatılıyor. Geriye de pek birşey kalmıyor çünkü kitap 115 sayfa. Kısa kısa hikayelerden oluşuyor.
Okumaya değmez, zaman kaybı maalesef. Hiç bir etkileyiciliği, özelliği, sürükleyiciliği yok.
Cibran'ın "Kum ve Köpük" eserini okumuştum ilk olarak ve altını çizerek ilerlemiştim, güzeldi. Bu kitapta o hazzı bulamadım. Adını bu kadar duyuran, sevilen bir yazarın böyle bir eser yazmış olması üzdü açıkçası..
Kısaca kağıt israfı okumayın. "Ermiş" kitabını okuyun, "Kum ve Köpük" kitabını okuyun bunu okumayın.
43 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Halil Cibran'ın Ermiş kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı. Kalemini çok seviyorum ve insanı rahatlatan, ferahlatan bir yazım şekli var. Başka yayınevindeki basımında ilk 55 sayfa hayatı anlatılıyormuş okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla. Ben Venedik Yayınlarından okudum ve oldukça sadeleştirilmiş anladığım kadarıyla. Önsöz bile yok çünkü.
Ama hiç farketmez her türlü beğendiğim bir yazar,filozof..
Kitap kısa hikayelerden,anlatılardan oluşuyor. Fikir ayrılıklarından ve herkesin olaylara bakış açısının farklı olabildiğinden bahsetmiş genelde ana fikir olarak.
Halil Cibran okumalı ve okutulmalı kitapseverlere.
Keyifli okumalar diliyorumm :)
112 syf.
·2 günde·9/10 puan
Kitap incelemelerini sevmem ben pek. Bu, incelemesi yapılan kitaplara veya benim kitap sevgime halel getirir mi bilmem ama sevmem işte. Benim okuyacağım bir kitabı ilk ben tanıtmak isterim kendime. İlk fikre ben sahip olmak isterim kendimce. Dünyanın en güzel kitabı olsun ya da olmasın ilk sözünü ben söyleyeyim o kitap hakkında kendime. O yüzden pek okumam incelemeleri. Yazmam da. Bir takım istisnalar olacak. Bu Cibran'a olsun.
Rüzgar Gülü, Halil Cibran'ın ikinci kitabı. Maviçatı Yayınları'ndan okudum. Elimdeki kitap 115 sayfa. 'O rüzgar' elli üçüncü sayfada esmeye başlıyor. Tarlakuşundan özgürlük, kurbağalardan filozof yaratan adamın hikayeleri kitap sonuna kadar sarıyor sizi. ('BİLGİ VE YAZI-BİLGİ' ve 'BİLGE VE OZAN' hikayeleri kalp kalp kalp...) (yüz kere okudum o ikisini.) Kitabın başında da Halil Cibran'ın hayatına dair bilgiler var ve güzel detaylar. Doğumu... ABD'ye göçü... Aşkları... 13 yaşındaki fotoğrafları... Mesela bir de Mary ile mektupları... On yedi buçuk yıl süren konuşmaları... Mesela Cibran'ın Mary için kitaplarını İngilizce yazması ve Mary'nin onun için Arapça öğrenmeye kalkışması...
Böyle güzel detaylar işte...
Bir şey söyleyerek büyüyü bozmak istemiyorum.
Şiddetle değil sevgiyle tavsiye ederim.
Çok keyifli okumalar dilerim.
116 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Rüzgargülü, Halil Cibran'dan okuduğum en sevdiğim kitap oldu. Diğer kitapları da çok severek okumuştum ama buradaki hikayeler daha bir derin işledi sanki...

Kitap, kısa ve öğüt niteliği taşıyan hikayelerden oluşuyor. Her bir hikaye kendine özgü. Ama ben özellikle "Yalnızlığımın Ötesinde" başlıklı yazısını ayrı sevdim.

Tavsiye ediyorum elbette, keyifli okumalar :)
yalnızlığımın ötesinde başka bir yalnızlık var içimde ve orada oturan için benim tek başınalığım kalabalık bir pazar yeridir ve sessizliğim seslerin karmaşasıdır.
Halil Cibran
Sayfa 59 - Avrupa yakası yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rüzgâr Gülü
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052973493
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Doğunun Nietzsche’si olarak bilinen, Lübnan asıllı filozof, şair ve ressam Halil Cibran, edebiyat dünyasında çok konuşulan pek çok esere imza atmıştır. Özellikle “Ermiş” adlı kitabı onlarca dile çevrilmiş,
en çok okunan kitaplar arasında
yerini almıştır.
Sevgiyi her şeyin üzerinde tutan Halil Cibran’ın, hakikati ararken kaleminden dökülen cümlelerini okurken gerçekten de sevginin kutsallığını tüm kalbinizle hissedeceksiniz.

Yüreğimin derinliklerinden bir kuş uçtu göklere. Uçtukça daha da büyüdü. Ancak yüreğimi terk etmedi.

İçimde yalnızlığımın ötesinde bir başka yalnızlık var, orada oturan için tek başınalığım kalabalık bir pazaryeri, seslerim ise seslerin bir kargaşası.

Kitabı okuyanlar 431 okur

  • Hilal Yavuz
  • Cemile EMİR
  • Sevde
  • Esra Yıldırım
  • zeze
  • Fatma Polatcan
  • Tuğçe Karpuz
  • Yusuf
  • Şule Aydemir
  • Helbest

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0