Sabır Taşı

8,9/10  (11 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
406 gösterim
Afganistan'da bir evde, basit bir döşek. Döşeğin üzerinde, gözleri açık ama bilinçsiz yatan bir erkek.

Erkeğin başucunda, dua edip tespih çekerek onunla ilgilenen karısı. Dışarıda, sürüp giden savaş.

Kocasının tepkisizliğini fırsat bilen kadının, o güne kadar hep bastırmak zorunda kaldığı kadınlık duygularını, üzüntüsünü, kaygısını, öfkesini ilk kez dışa vuruşu...

Kocasını, sonunda çatlamasını beklediği sabır taşına dönüştürmesi...

Atiq Rahimi'nin bu sarsıcı eseri, şiirselliği ve temposuyla, daha ilk satırlardan itibaren sarıp sarmalıyor okuru.

Kadınların insan yerine konmadığı, şiddetin sıradan bir olay gibi yaşandığı, savaşın artık kanıksandığı bir ülkeden yükselen isyan çığlığı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750711534
 • Çeviri:
  Volkan Yalçıntoklu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Handan Aksu 
27 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

"Her din bir vahiyler hikayesiyse, yani gerçeklerin açığa vurulmasıysa, o zaman seng-i sabur'um, bizim hikâyemiz de bir din sayılmalı. Bize özgü bir din!" Bu kitabı anlatan en güzel cümle bunlardı. Kadının iç dünyası hakkında sarsıcı bir anlatım. Asla sabırlı biri olamadım ve okurken kadının sabrı ile sınandığımı hissettim. Atiq Rahimi kesinlikle farklı bir yazar tanışmalısınız.

Tolga Topuz 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitabı okuyalı belli bir süre geçmesine rağmen iki gündür olaylar gözümün önünden akıp geçiyor. Kendimce kadının neler hissettiğini yakalamaya çalışıyorum. Bu durumu çevremdeki insanlar üzerinde de gerçekleştirdiğim sıklıkla oluyor. Her neyse kitaba geçeyim, baş karakterimiz bir kadın. Evlendikten sonra kocasını savaşa gönderen ve kocasının savaşta aldığı yara nedeniyle bitkisel hayata girmesini ve bu süreçte yaşadığı duygu ve hisleri anlatıyor. Kocasından yanıt alamayışının dramını yaşıyor. Kocasını savaşa gönderdiğinde de yoktu, savaştan geldiğinde de yoktu!! Bir taraftan savaşın saçmalıklarını anlatırken diğer taraftan doğu medeniyetindeki aile yaşamından bizlere ipuçları veriyor. Yani yazar bir kadın gözüyle eşlerin varlığını sorguluyor gibi sezinledim. Kadın, bir ölüden farksız olan kocasına söyleyemediği ne varsa haykırarak söylüyor, diğer taraftan da yapmayacağım dediği şeyleri de yaparak yalnızlığını doldurma çabası içine giriyor. Bazı noktalara semboller koyan yazar okuyucunun kendisini anlamasını istiyor. Bir kadının yalnızlığını.Roman oldukça kısa, öz ve akıcı. Diğer taraftan kadının iç dünyasını yansıtışı ise başarılıydı. Keyifli okumalar…

Yatalak kocasına bir of bile demeyen kahramanın hüzünlü hikayesini anlatan kitap. Dışarıda devem eden savaşa rağmen insanı derinden etkileyen bir sessizlik. Okumaya değer.

Kitaptan 3 Alıntı

Handan Aksu 
27 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İşte gizem denen şey de bu, küçüğüm. Her son mümkündür ama hangisinin iyi ve adil olduğunu bilmek... İşte gizem oradadır.

Sabır Taşı, Atiq Rahimi (Sayfa 74 - Can Yayınları)Sabır Taşı, Atiq Rahimi (Sayfa 74 - Can Yayınları)
Handan Aksu 
26 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yalnızlığın benim için bir adı yoktu.

Sabır Taşı, Atiq Rahimi (Sayfa 49 - Can Yayınları)Sabır Taşı, Atiq Rahimi (Sayfa 49 - Can Yayınları)
Handan Aksu 
26 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sana yemin ederim ki onun zavallı bir ahmak gibi savaşa gitmesine izin vermeyeceğim bir daha. Hatta senin adına bile olsa! Benim olacak, burada benimle yaşayacak."

Sabır Taşı, Atiq Rahimi (Sayfa 24 - Can Yayınları)Sabır Taşı, Atiq Rahimi (Sayfa 24 - Can Yayınları)