Sağırdere

8,8/10  (16 Oy) · 
53 okunma  · 
13 beğeni  · 
641 gösterim
Sağırdere'de, Kemal Tahir, hikayesini köy - kent ikilemi üzerine kurarken, yoksul köylünün küçük dünyasını olanca sadeliği ve samimiyetiyle anlatır. Çocuksu bir aşkla tutulduğu kıza kavuşamayan Mustafa'nın köye katlanamayıp Ankara'ya çalışmaya gitmesi, orada bütün zorluklara rağmen tutunmaya çalışması, kent hayatını görüp, kendini sorgulamaya başlaması, 
sonrasında ise değişerek köye geri dönmesini anlatan "Sağırdere", bir yandan da naif bir aşk ve ergenlik hikayesidir.

Bu pastoral roman, küçük, yoksul ama yaşam dolu dünyaların içine bizi yeniden taşırken, feodal dünyanın acımasızlığını da göz önüne seriyor...
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  311
 • ISBN:
  9789752732490
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
BARAN 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Roman Adını Çankırı Yaman ören köyü içinden geçen kışın akan, yazın kuruyan dereden almaktadır.
Ergenlik çağı gelmiş Yaman örenli Mustafa’ nın romanıdır. Mustafa köyde bir kız sevmiş ve istediği kızın başkasıyla evlenmesi ile Mustafa nın gururu kırılmıştır. Mustafa nın boş gezenin boş kalfası olduğu ve bir işe yaramadığı köylü tarafından dile getirilmekte kendisiyle sürekli köyde alay edilmektedir. Bu durum Mustafa nın canını çok sıkmış, Şehre gidip orda kalmaya bir daha köye dönmemeye karar vermiştir. Ankara da bir müddet çalıştıktan sonra kendini sorgulamaya başlamış ve şehir yaşamının zor olduğunu anlamış sürekli köy hayatına özlem duymuştur. Sonunda taş ustası olmuş, Kış mevsiminin yaklaşmasıyla ustasının da onayını alarak köye dönmeye karar vermiştir.
Kemal Tahir köyü ve köylüyü konu alan bu eserinde, İç Anadolu Çankırı yöresi insanının şivesini romanda çok akıcı bir dille ustalıkla kullanmıştır..

Kitaptan 2 Alıntı

Hakan YILDIRIM 
 17 Nis 23:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Başımızda bir bela daha var: Kurnazlık... Aklımıza bir şey gelir, 'Bunu bizden başkası bulamaz' diye güveniriz. Beş paralık kâr için, beş yüz kuruşluk zarara girmemiz hep kurnazlıktan... Bu dünyada kurnazlık gibi bela yok!"

Sağırdere, Kemal TahirSağırdere, Kemal Tahir