Bir Mülkiyet Kalesi

8,8/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
1 beğeni  · 
787 gösterim
Kurtuluş Savaşımız edebiyatımızda önemli bir yer tutar. Kemal Tahir'in yapıtları içinde tuttuğu yerin oranı ise, edebiyatımızda Kurtuluş Savaşımızın tuttuğu yerin oranını geçer.

Saray marangozlarından, okuma yazma bilmez Mahir Efendi'nin, köylü kurnazlığıyla kendini kayırttırarak omuzundaki askeri rütbeleri bir bir artırışını izlerken, ülkenin üstüne çöreklenmiş emperyalistlerin baskısı ve güdümü altında halkına yabancılaşarak iktidarsızlaşan bir iktidarın ihanetine karşı yurdunu savunma refleksini yitirmemiş olan herkesle birlikte onu Kuvayı Milliye'nin ve Mustafa Kemal'in yanına götüren serüvenine de tanık olacaksınız.

Dünü bilmek, bugünü anlamak demekse, Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir'in romanları içinde bu açıdan da önemlidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  590
 • ISBN:
  9789752734517
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüsamettin Çalışkan 
05 Haz 12:11 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim okuduğum Bilgi Yayınlarından çıkan ve 2 cilt olandı. Abdülhamit döneminde saray marangozcusu olan Mahir Efendi'nin hayatı, tarih vurgusuyla anlatılıyor. Abdülhamit'in tahttan indirilişi, İttihat ve Terakki, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ve Salatanat'ın kaldırılışı... Kemal Tahir üslubu ve akıcılığıyla..

Şevket Erciyas 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap tek kelime ile muhtesemdi.Abdulhamid devrinden baslayip mesrutiyet kuvayi milliye ve. Turkiye Cumhuriyetinin kurulusu ile son buluyor .Saltanat ve hilafetin kaldirilmasi hakkinda iki tarafinda goruslerine yer vermesi bakimindan karsilastirmali olarak degerlendirilebilecek bir eser .Emegine saglik diyorum. Allah rahmet eylesin .Keske gunumuzde de yasasaydin

Kemal Tahir yine tarihimizin bir dönemini diğer eserlerindeki gibi başarılı bir şekilde anlatmış. Okurlarının bildiği gibi ağırlıklı olarak Osmanlı' nın son zamanları, Türkiye' nin kuruluş yıllarını anlatan romanlar yazar. Yine böyle bir eser. Diğerlerine göre daha sürükleyici buldum. Ve Esir Şehir Üçlemesi, Kurt Kanunu kitaplarına göre tek kitapta daha uzun bir dönemi anlatıyor. Edebi açıdan bir baş yapıt sayılmaz. Yine de yazarı sevenler ve yakın tarihimizi kurgusal bir romandan okumak isteyenler için doğru bir seçim olur kanaatindeyim.

Kitaptan 3 Alıntı

Hüsamettin Çalışkan 
31 May 11:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Seferberlik
"Millete vadettiklerini vermeyen hükümetlerin harbe, bir avutma çaresi olarak başvurdukları söylenir."

Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir (Sayfa 150)Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir (Sayfa 150)
Şevket Erciyas 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İşgale uğrayan bütün memleketlerin,asırlardan beri başına gelenler tabi bizim başımıza da gelmiş, vatan muhabbetini, millet sevgisini, her çeşit hamiyet ve kahramanlık o zamana kadar hiç kimseye, bilhassa cephelerde köpekler gibi düşüp ölenler bırakmayan beyler, paşalar, zenginler, münevverler, alimler, serbest meslek erbabının sivrilmişleri. -Tabii hepsi değil fakat yüzde doksan sekizi- birdenbire düşmanla sarmaş dolaş olmuşlardı. Düne kadar Türk ordusuna küflü saman, kurtlu bakla ne vesaire veren ve milyonlar kazandıktan başka bir de harp madalyasına layık görülen müteahhitler,derekap düşman ordusuna en birinci malzeme satmaya başlamışlardı.

Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir (Sayfa 304)Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir (Sayfa 304)
Şevket Erciyas 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İsmet Bey'i bilmem,fakat dünya üzerinde gelmiş gelecek kumandanların içinde Mustafa Kemal Paşa kadar taarruzdan hoşlanan asker yoktur .Ne hazin talih! Her zaman müdafaada kalmaya mecbur oluyor. Anafartalarda,muş'ta,Sina'da...Şu anda içi içine sığmıyordur.İçer cigarayı ...Baca gibi gibi tüter adamcağız...

Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir (Sayfa 421)Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir (Sayfa 421)