Sancho'nun Sabah Yürüyüşü

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.392
Gösterim
Adı:
Sancho'nun Sabah Yürüyüşü
Baskı tarihi:
1969
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Sancho
Sancho
Hızlı yürümek Sancho’nun zihnine küşayiş vermişti. Bir şimşek daha çaktı. Bu havada bir ormanda olacaksın, sarı, kahverengi, kızıl, bakır rengi, açık yeşil, nefti, kuru kupkuru yaprakları çıtırdata çıtırdata yürüyüşe çıkacaksın. Tek başına. İhtişamlı yalnızlığın içindeki her adımda daha yücelerek.
(Kitaptan)
110 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Hikaye yazmaya çalışan, gayret eden sıradan bir okuyucu olarak Haldun Taner gibi yazabilmeyi çok isterdim. Üslubunun kendine göreliği ile hikayelerin içine çekip sarmalayan duru bir dil...
Sişhane'ye Yağmur Yağıyordu'dan sonra okuduğum ikinci hikaye kitabı Sancho'nun Sabah Yürüyüşü oldu. İçerisinde 6 hikaye ve 1 tane de uzun hikaye var. Özellikle küçük hikayede etkileyiciliği, naifliği damakta muazzam bir tat bırakıyor. Birkaç hikayesi hakkında üç beş kelam etmek isterim müsaadenizle.

Sancho'nun Sabah Yürüyüşü: Kitabın açılış hikayesini yapıyor. Bir köpeğin gözünden diğer köpekler ve insanları işliyor. 1964 yılında yazılmış bir öykü olduğunu düşününce Ankara'nın ağır bürokrat havasının biraz daha baskın olduğunu düşünebiliriz. Bundan önce Milan Kundera okumuştum orada köpeklerin zaman mefhumu ve yaşayış biçimlerine bakıştaki benzerlik güzel bir tesadüf oldu.

Dürbün: İnsanların görüşü, duyularının kısıtlığından tutarak öyküyü bir dürbün yardımıyla İstanbul'u semt semt gözleyen bir karakter ile ince bir çatışma yaratmış Haldun Taner. Hikayeden bir önerme çıkartırsam her şeyi gören bir insan, her şeyi gören bir Tanrı'dan daha korkutucudur. İnsanlar bedelini hemen ödeyecekleri, somut şeylerden doğal olarak daha fazla korkarlar. Numaralar, bilmezden gelmeler ve yalanlar içine sürüklenirler. Kitabın en iyi hikayelerinden birisi idi.

Salt İnsana Yöneliş: Kitabın en sevdiğim hikayesi. Memleket meselelerine, fikri gelişimine ve toplumun içinden bireye çok yerinde bir bakış. Gençliğin verdiği heyecan ile üreten bireyler kültür, gelenek denen hantal yapı karşısında onu değişime uğratamayınca dağılıyor. Sanat yapmak, estetik kaygılar içinde olmak hiç şüphesiz güvence gerektirir. Bir bakıma öncelikler hayatta kalmak olduğu için sanat bir bakıma lükstür. " Üstelik müshil insanda nasıl aşk bırakmazsa, günlük geçim derdi de ilhamı öylece silip götürür. "

Rahatlıkla: Bir ülkenin gelişiminde eğitimin payı pastadaki en büyük dilimdir şüphesiz. Ailemizden aldığımız eğitim, genel terbiye ve okul öncesinden başlayarak kinder 12 eğitimini tamamlarız. Artık özerk (!) bir yapı olan üniversitedeyiz. Üniversiteler modern bir bakışla bize diploma sağlayacak kurumlar olmaktan öte vizyon, etik ve biliş ve mental olgunluk kazandıracak yerdir. Ancak canım memleketimde bu kavramlardan çok uzak bir noktadayız. Taşrada üniversite olmaz derken İlber Ortaylı haksız değildi. Üniversite aynı zamanda şehirle birlikte yaşayan bir kültürdür. Haldun Taner hikayesinde bir doçentin profesörlüğe terfi edilip edilmeyeceğini kararlaştıran bir toplantının içerisine sokuyor bizi. Vuku bulan olaylar "neden olmuyor?" sorusunun cevabıdır. Kimcidir, necidir, arkasında hangi ahbap çavuş akademisyenler vardır köşe kapmacalarından yetkinlikler konuşulmuyor bile. Hikayenin sonunda kara mizaha güzel örnek olacak bir olayla zekice bir son.

Üzerine bir şeyler yazmadığım bu kısa incelemenin dışında kalan hikayeler de en az yukarıdakiler kadar iyilerdi. Üzerine çokça düşünülecek, edebi tatmin yaratan hikayelerdi. Kesinlikle herkesin okuması gereken bir yazar Haldun Taner. Bir yerden başlamak lazım. :)
112 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitaba ismini veren öyküde, yaptığı tespitlerle tabiri caizse taşı gediğine oturtan köpek Sancho'nun bir sabah yürüyüşü sırasında karşılaştığı insanlara ve diğer köpeklere ilişkin düşüncelerini okuyoruz. Haldun Taner seviyesi diye bir yer var, kolay erişilmeyen. Ustanın ustalık eserlerinden, insana ve zamana dair harika öyküler. Bu kısacık öyküleri okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. =)
112 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
#sanchonunsabahyürüyüşü
#halduntaner
##Yedi farklı, kısa hikâyeden oluşan eğlenceli bir kitap. Sancho'nun Sabah Yürüyüşü, Piliç Makinesi, Dürbün,Salt İnsana Yöneliş, Rahatlıkla, Ases, Gülerek Ölmek hikaye isimleridir. Anlatımı sade ve keyifle okunabiliyor.
Dürbün ve Gülerek Ölmek hikâyelerini daha çok beğendim. İnce bir kitap olduğu için sıkılmadan okuyabilirsiniz.

***Kitaptan bazı alıntılar;
**Dünyanın en nankör yaratığı insanla en sadık yaratığı köpek arasındaki, dünya tarihi kadar eski bu çözülmez sıkı fıkılık, aslında köpeğin insana değil, insanın köpeğe muhtaç oluşundan geliyor.

**Sadakat, biz köpeklere moral bir tümlük sağladığı için, kendi içimizde bizi çelişmelerden koruyan bir tutamak olduğu için, dengesi hiç bozulmayan bir ruh huzuru yarattığı için. İnsan sadece bir araç.

**Namus, iffet, ahlâk dediğimiz sınırlar, aşırı özellikte bünyeler için geçerli olmasa gerek.

**Büyük gerçekler yeraltında zaman zaman kaybolan nehirlere benzerler. Bir müddet yeraltında görünmeden akar, günün birinde yine gürül gürül ortaya çıkarlar.

**Kaleye yapılan akınlar bir kadını yumuşatmak için yapılan çabalara benzetilebilir. Kalenin sıkışması, korner ve frikikler, tahrikin daniskası, bir çeşit aşk oyunudur. Bir kale ile öbür kale arasında atak ve kontrataklar ise aşk elektriğini dolduran gidip gelişler. Ve nihayet, oldu olacak diye beklenen büyük deşarj, gol ve onu takip eden çığlıklar, kayan gözler, tutulamayan salyalar.Ve golden sonraki o sıcak rahatlık. Hiç şüphe yok, gol futbolun orgazmıdır.

**Kendimi zeki bulmam. Bazı şeyleri başkalarından daha geç kavrarım. Ama buna aldırmam. İnsan zekâsının gelişmesinde bir sınır vardır. Kalbin gelişmesinde ise hiçbir sınır yoktur.

**Okunası kitaplardan...
Dünyanın en nankör yaratığı insanla en sadık yaratığı köpek arasındaki, dünya tarihi kadar eski bu çözülmez sıkı fıkılık, aslında köpeğin insana değil, insanın köpeğe muhtaç oluşundan geliyor.
Haldun Taner
Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları
Aklı normal rayda işlemeyen insan ikna edilemez. Ayrıca, aklı normal rayda işleyen insan da ikna edilemez, onur denen burnu büyük budala içimizde bağdaş kurup oturdukça. Tartışma boşuna.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sancho'nun Sabah Yürüyüşü
Baskı tarihi:
1969
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Sancho
Sancho
Hızlı yürümek Sancho’nun zihnine küşayiş vermişti. Bir şimşek daha çaktı. Bu havada bir ormanda olacaksın, sarı, kahverengi, kızıl, bakır rengi, açık yeşil, nefti, kuru kupkuru yaprakları çıtırdata çıtırdata yürüyüşe çıkacaksın. Tek başına. İhtişamlı yalnızlığın içindeki her adımda daha yücelerek.
(Kitaptan)

Kitabı okuyanlar 74 okur

  • Yusuf Kaya
  • Demet
  • Merdümgiriz
  • Mustafa Demirtaş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.7 (1)
9
%3.7 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0