Şizofreni Ve Değişimler Kitabı

6,5/10  (11 Oy) · 
20 okunma  · 
11 beğeni  · 
686 gösterim
Philip K Dick birbirinden enfes çığır açan bilim kurgu romanlarının yanı sıra 60lı yılların başında entelektüel yapısını muazzam ve eğlenceli şekilde ortaya döken bir takım uzun makaleler yazdı ve bunlar ülkesinde küçük kitaplar olarak o yıllarda yayımlandı.

Altıkırkbeş Yayın bu Philip K Dick özel serisine düşünürün yeni metinleriyle devam edecek. Şizofreni ve Değişimler Kitabı ucu halüsisünatif uyuşturuculara dek varan, yazarın şizofreni üzerine kendi saptamalarının dışa vurumu.

Kitap Altıkırkbeşin yeni ve özel serisinin bir ürünü olarak sert kapaklı ve bez ciltli, seriye özel ebadıyla okurlarıyla buluşacak!
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  56
 • ISBN:
  9786055532949
 • Çeviri:
  Murat Karlıtağ
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Basın Yayın
 • Kitabın Türü:
Ferman Mamedov 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Doktora okuyanlar için yazılmış galiba.Biz sıradan okuyucuların anlaması için zor bir kitap. I Ching'i (Değişimler Kitabı) ve psikiyatri bilgilerine az çok aşina olmamız gerekir.

Kübra 
16 Tem 2014 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Dışı ciltli kitaplar hele ki bir de eski basımsa eğer bir gizem uyandırır bende. Ama çok gereksiz, vakit kaybı bir kitap. Şizofreni ile ilgili bir şeyler okumak isteyen, bunu okumasın vakit kaybeder.

Dila. 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

IChing felsefesi ve bunun şizofrenide kullanılabilmesinden bahsediyor.Belki çok şey anlatıyordur bilmiyorum. IChing'e uzak olan benim gibi ortalama insanlar için biraz fazla bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Ferman Mamedov 
 07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

"İnsanın halüsinasyonlara bel bağlaması gerekmez, insan başka yollar izleyerek de aklını oynatabilir."

Şizofreni Ve Değişimler Kitabı, Philip K. Dick (Sayfa 48)Şizofreni Ve Değişimler Kitabı, Philip K. Dick (Sayfa 48)
Yusuf 
11 May 22:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Şizofrenik varoluşu bizim hayal etmekten hoşlandığımızı sandığımız şeyden ayıran zaman unsurudur. İstesin veya istemesin şizofren, her şeyi şimdiki zamanda algılar, film makarasının tamamı üstüne yıkılmıştır, halbuki biz aynı olayın ilerleyişini kare kare görürüz. Bu yüzden onun için sebep sonuç ilişkisi yoktur."

Şizofreni Ve Değişimler Kitabı, Philip K. DickŞizofreni Ve Değişimler Kitabı, Philip K. Dick
Fatih Olgun 
 07 Haz 19:08 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"...sonrasında şizofreni teşhisi konulunca onun "gerçek dünyadan kaçıp hayal alemine girdiği" söylenecektir. Bu hemen hemen doğru olmasına rağmen tam anlamıyla doğru değildir. Çünkü gerçekliğin bunun üstünde bir özniteliği vardır ve eğer üzerinde dikkatle düşünürseniz, bu özniteliğin onu gerçeklik diye düzenlememize sebep olduğunu da görürsünüz: Ondan kaçılamaz."

Şizofreni Ve Değişimler Kitabı, Philip K. Dick (Sayfa 8 - 6:45)Şizofreni Ve Değişimler Kitabı, Philip K. Dick (Sayfa 8 - 6:45)
Büşra 
09 Ağu 22:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki , bir insan psikotik bir rahatsızlığı olmadan da halüsinasyon görebilir mi? Evet , örneğin , hipnoz esnasında , ilaçların etkisi altında , yüksek ateşe neden olan bir hastalığa yakalandıklarında, zehirlendiklerinde ve başka bir sebep yüzünden insanlar halüsinasyon görebilirler.
***

Halüsinasyon ve dünya görüşü arasında nasıl bir ilişki var? Alman (daha doğrusu İsviçreli) psikoloji eğilimi her bireyin gerçeklikle yapılandırılmış,kendine has ve bazı açılardan da eşsiz bir resmetme ve tecrübe etme yöntemi vardır.
***

Negatif halüsinasyon diye bir şey var; bu hastanın olmayan bir şeyi görmesi yerine olanı görememesi anlamına geliyor (Sanırım Jung bununla ilgili en olağanüstü örneği vermektedir: kafaları olmayan bir hastadan bahseder , bu hasta insanların bedenlerini boyunlarına kadar görebilmekteydi ama o noktadan yukarıda hiçbir şey yoktu). Ancak daha da ürkütücü olanı bu hastanın psikotik bir rahatsızlığının olmamasıydı; hastanın esas itibariyle aslında isterikti

Şizofreni Ve Değişimler Kitabı, Philip K. DickŞizofreni Ve Değişimler Kitabı, Philip K. Dick