Şizofreni Ve Değişimler KitabıPhilip K. Dick

·
Okunma
·
Beğeni
·
898
Gösterim
Adı:
Şizofreni Ve Değişimler Kitabı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
56
ISBN:
9786055532949
Kitabın türü:
Çeviri:
Murat Karlıtağ
Yayınevi:
Altıkırkbeş Basın Yayın
Philip K Dick birbirinden enfes çığır açan bilim kurgu romanlarının yanı sıra 60lı yılların başında entelektüel yapısını muazzam ve eğlenceli şekilde ortaya döken bir takım uzun makaleler yazdı ve bunlar ülkesinde küçük kitaplar olarak o yıllarda yayımlandı.

Altıkırkbeş Yayın bu Philip K Dick özel serisine düşünürün yeni metinleriyle devam edecek. Şizofreni ve Değişimler Kitabı ucu halüsisünatif uyuşturuculara dek varan, yazarın şizofreni üzerine kendi saptamalarının dışa vurumu.

Kitap Altıkırkbeşin yeni ve özel serisinin bir ürünü olarak sert kapaklı ve bez ciltli, seriye özel ebadıyla okurlarıyla buluşacak!
Bu kitap, ilgilendiğim şeyler olduğu için ismini görünce okumaya başladığım bir eser. Ama tabiki siz benim gibi yapmayınız. Nedeni ise öyle alelade okunacak bir kitap değil. Başta " I Ching Değişimler Kitabı" isimli eseri okuyacaksınız ya da fikir sahibi olacaksınız. Ben biraz bakındım tabiki ama çok net bilgiler yok. Kitabı ilk fırsatta okuma kararı aldım. Nedeni ise ; bilgelik kitabı olarak adlandırılması. Yazarı ise tam olarak bilinmemekte. Yazar olarak ismi belirtilen kişi ise çevirmen. Zaten kim bilir kaç yıllık bir eser. Konfüçyüs bile etkilenmiş bu kitaptan.
Her neyse asıl kitaba gelelim. Bu önceki bilgileri verme sebebim; bu bilgelik eserindeki bilgiler ile, şizofreni arasında bağlantı kurma söz konusu. Tabiki sadece bundan ibaret değil. Ufacık ama dolu olduğunu da belirteyim.

Bu kitap herhangi bir kaynak olamaz. O kadar yeterli değil. Sadece çalışmalara destekleyici olur. Bunu da es geçmek istemedim.

Gireyim mi ben artık konuya? Evet. Evet!
Kitapla paralel ilerleyelim öyleyse. Şizofren teşhisi konulanların etkilerinden birini açıklığa kavuşturmuş. Ben kitaptan anladıklarımı sizlere aktaracağım:
Büyüme döneminde yani artık ağzımız süt kokmaz sonra ergenliğe gelmişizdir, karşımıza çıkıp bizi hayal kırıklığına uğratan insanlar vardır. Sanki dünya başımıza yıkılmış gibi olaylar yaşamışızdır. Bunlara benzer olaylar karşısında "artık hep böyle olacak" deriz kendimize. Bundan dolayı tüm insanlardan uzaklaşıp, hayal dünyamız ile başbaşa kalırız ya işte risk grubundayız. Tabiki her hayal kuran şizofren olacak diye bir şey yok. Ayrımı şöyledir:
Şizofren diyebileceğimiz kişilerin hayal dünyaları şimdiye aittir. Normallerinki ise geleceğe. Şizofrenler, şimdiki hayatlarını sanki gelecek yaşam gibi de yaşar. Hayal dünyaları da bu yüzden bütünüyle şimdidir. Oysa hasta olmayanların hayalleri geleceğe yönelik ve aşama aşamadır. Şizofrenler şimdiki zamanda kalıp kayboldukları için çıldırır ve saldırganlaşırlar.

Bir diğer kısım ise halüsinasyonlar. Herkes halüsinasyon görür deniliyor. Ancak bunun boyutları, şekilleri ve de sebepleri bizi teşhis koymaya iter. İlaç yüzünden halüsinasyon gören biri elbet şizofren değildir.

Geçmişte iki tür deli var denilmekte. Psikotikler ve Nevrotikler. Günümüzde zaten bu parçalandı bir sürü türler çıktı.
Psikotikler tımarhaneliktir. Nevrotikler ise normal yaşam sürdürebilirler. Bu görüş çürütülmüş. Ya nevrotiklerin bilinçaltında psikozlar yatıyorsa?

Oldukça düşündürücü. Ben kendim adına bu konuları eskiden çok düşündüğüm içimde biraz çözümler bulduğum için zorlanmadım. Ama insanlara duvara çarpma etkisi yaratabilir.
Bana şaşkın bir ördek yavrusu gibi baktıran cümle şu oldu:" Akıllı adam her şeyin mümkün olduğunu bilmez." Devamında yapılan açıklamalar ile çok mantıklı bir cümle olduğu kanısına vardım. Bu söz kitabın sonlarındaydı. Bu yüzden ben de burada noktalıyorum. Anladıklarım ve aktardıklarım bu kadar...
<< Kısa bir yorumlama >>

Kitaplığımın önüne çökmüş aval aval bakınırken bu kitaba ilişti gözüm. Şöyle bir iki bakayım derken kitabı yarılamışım bile. Sonra pazara gittim geldim derken bitti kitap.

Kısa bir araştırma yaptım nette. Zaten ufacık olan bu kitap, yazarın iki adet yazısından oluşuyormuş. ( Linklerini aşağıya iliştirdim)

Yazar muzip üslubunu, psikoloji biraz da felsefe alanlarındaki akademik konularla harmanlamış ve ortaya farklı bir yazı çıkmış. Temelde toplumdaki halüsinasyon vakalarından ve uyuşturucu maddelerin bu vakalar üzerinde etkisinden bahsetmiş. Sahte şizofren durumuna geçişlerden ve bu durum anında yaşananlara değinmiş. Kendisi de tecrübelerine dayanarak yazdığını söylüyor zaten.

LSD kullanımı ve psikotik durumlar arasında bağ kurmuş. Tabi buradaki çoğu tabiri anlamak için psikiyatrideki hastalık ve terimleri biraz olsun bilmek gerekiyor. Benim yeterliliğim olmadığı için netten baka baka ilerledim.

I Ching Ya Da Değişimler Kitabı adlı kitaptan yola çıkarak bazı yöntemlerden ve örneklerden bahsediyor. Bu kitabı da kısa zamanda okumayı düşünüyorum.

En çok üzerinde durduğum konu gerçeklik algısı idi.

>>>>Gerçek nedir?

Gerçek bizim gördüğümüz mü yoksa algıladığımız mı yoksa beynimizin bize söylediği şey mi? Psikoz halindeki bir insanın gerçekliğinin gerçek olmadığının ispatı var mıdır peki? Ya o gerçekten gerçeği görüyorsa?

29. sayfada geçen bir söz çok ilgimi çekti:

>>Psikozlu hasta zarif kanatlarıyla duvarda gezinen dört mavi istiridye gördüğünü sanmaz; onları gerçekten görür. Açıkçası halüsinasyon beyinde üretilmez; tıpkı bütün “gerçek” duygusal veriler gibi beyin tarafından algılanır; hasta kendine son derece gerçek gelen gerçeklik algılamasına bizim duyusal verilere gösterdiğimiz gibi mantıksal bir tepki gösterir. Her halükarda hastanın “gördüğünü sandığını” varsaymak psikozlunun yaşadığı tecrübeyi yanlış anlamlandırmaktır.<<

Gün içinde konuştuğumuz yada ilişkide olduğumuz insanların gerçekten var olduklarından nasıl emin olabiliriz?

>>Gerçek veya gerçek dışı, algılama sistemi içinde meydana gelir ya da algılama sistemi tarafından geçerli bir şekilde algılanır çünkü bazı kimyasal ajanlar normalde beyin metabolizmasında mevcut veya aktif değildir, “halüsinasyondan kaynaklanan” dediğim bu paylaşılmayan dünya yıkıcıdır<< diyor yazar. Ama ben hala kontrpiyedeyim.


İnternette okuduğum yazılarda çevirinin facia olduğunu söyleyenler vardı. O yüzden İngilizce olan linkleri ekliyorum.

http://www.noapologiespress.com/others/pkd1.html

https://www.academia.edu/...._Dick?auto=download

Kitap 50 sayfa. Sayfası az ve üslubu biraz makaraya kaçık diye küçümsemeyin aman. Kendisi de bilim-kurgu ile ilgilenen yazar bence güzel iş çıkarmış. Tabi bu konuda yeterince yetkin olmadığım için bu bana böyle geliyor olabilir. Eminim yetkin birisi bu 50 sayfalık kitaba uzun uzun inceleme yazabilir. Ben sadece anladıklarımı aktarıyorum.

Şu an bu yazıları yazmış olmam ne kadar gerçek bilemiyorum ama yine de okumanızı önerebilirim. Eğer gerçekten önermiş isem okuyabilirsiniz. Önermemiş de olabilirim bilemiyorum. :))

Keyifli okumalar.

BONUS: https://youtu.be/I3rlh18G11E
Doktora okuyanlar için yazılmış galiba.Biz sıradan okuyucuların anlaması için zor bir kitap. I Ching'i (Değişimler Kitabı) ve psikiyatri bilgilerine az çok aşina olmamız gerekir.
IChing felsefesi ve bunun şizofrenide kullanılabilmesinden bahsediyor.Belki çok şey anlatıyordur bilmiyorum. IChing'e uzak olan benim gibi ortalama insanlar için biraz fazla bir kitap.
İnsanın halüsinasyonlara bel bağlaması gerekmez, insan başka yollar izleyerek de aklını oynatabilir. Şizofreni varoluşu bizim hayal etmekten hoşlandığımızı sandığımız şeyden ayıran zaman unsurudur. İstesin veya istemesin şizofren, her şeyi şimdiki zamanda algılar, film makarasının tamamı üstüne yıkılmıştır, halbuki biz aynı olayın ilerleyişini kare kare görürüz. Bu yüzden onun için sebep sonuç ilişkisi yoktur.
(...) biz sadece üstesinden gelebileceğimiz ya da, daha açık olmak gerekirse, üstesinden gelebileceğimizi sandığımız kadar çok gerçeklikle rastlaşırız.
"Şizofrenik varoluşu bizim hayal etmekten hoşlandığımızı sandığımız şeyden ayıran zaman unsurudur. İstesin veya istemesin şizofren, her şeyi şimdiki zamanda algılar, film makarasının tamamı üstüne yıkılmıştır, halbuki biz aynı olayın ilerleyişini kare kare görürüz. Bu yüzden onun için sebep sonuç ilişkisi yoktur."
"...sonrasında şizofreni teşhisi konulunca onun "gerçek dünyadan kaçıp hayal alemine girdiği" söylenecektir. Bu hemen hemen doğru olmasına rağmen tam anlamıyla doğru değildir. Çünkü gerçekliğin bunun üstünde bir özniteliği vardır ve eğer üzerinde dikkatle düşünürseniz, bu özniteliğin onu gerçeklik diye düzenlememize sebep olduğunu da görürsünüz: Ondan kaçılamaz."
Geleceği tamamen anlamak onu şimdi yaşamak haline gelecektir. Bunu bir deneyin ve neler hissettiğinizi görün. Çünkü gelecek bir kez elden çıktı mı bütün özgür ve etkin kararları gerçekleştirme ihtimali ortadan kaybolur.
Peki , bir insan psikotik bir rahatsızlığı olmadan da halüsinasyon görebilir mi? Evet , örneğin , hipnoz esnasında , ilaçların etkisi altında , yüksek ateşe neden olan bir hastalığa yakalandıklarında, zehirlendiklerinde ve başka bir sebep yüzünden insanlar halüsinasyon görebilirler.
***

Halüsinasyon ve dünya görüşü arasında nasıl bir ilişki var? Alman (daha doğrusu İsviçreli) psikoloji eğilimi her bireyin gerçeklikle yapılandırılmış,kendine has ve bazı açılardan da eşsiz bir resmetme ve tecrübe etme yöntemi vardır.
***

Negatif halüsinasyon diye bir şey var; bu hastanın olmayan bir şeyi görmesi yerine olanı görememesi anlamına geliyor (Sanırım Jung bununla ilgili en olağanüstü örneği vermektedir: kafaları olmayan bir hastadan bahseder , bu hasta insanların bedenlerini boyunlarına kadar görebilmekteydi ama o noktadan yukarıda hiçbir şey yoktu). Ancak daha da ürkütücü olanı bu hastanın psikotik bir rahatsızlığının olmamasıydı; hastanın esas itibariyle aslında isterikti

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şizofreni Ve Değişimler Kitabı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
56
ISBN:
9786055532949
Kitabın türü:
Çeviri:
Murat Karlıtağ
Yayınevi:
Altıkırkbeş Basın Yayın
Philip K Dick birbirinden enfes çığır açan bilim kurgu romanlarının yanı sıra 60lı yılların başında entelektüel yapısını muazzam ve eğlenceli şekilde ortaya döken bir takım uzun makaleler yazdı ve bunlar ülkesinde küçük kitaplar olarak o yıllarda yayımlandı.

Altıkırkbeş Yayın bu Philip K Dick özel serisine düşünürün yeni metinleriyle devam edecek. Şizofreni ve Değişimler Kitabı ucu halüsisünatif uyuşturuculara dek varan, yazarın şizofreni üzerine kendi saptamalarının dışa vurumu.

Kitap Altıkırkbeşin yeni ve özel serisinin bir ürünü olarak sert kapaklı ve bez ciltli, seriye özel ebadıyla okurlarıyla buluşacak!

Kitabı okuyanlar 29 okur

  • RAMAZAN ÖZKUL
  • Deniz
  • Li-3
  • Beyza Yegen
  • SihirliFlut
  • Esther. Sema
  • Adsız Alkolik
  • Asuman Toraman
  • Pelin levent
  • Burak Berat Fettahoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%7.1
25-34 Yaş
%64.3
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%44.4
Erkek
%55.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.8 (2)
9
%5.9 (1)
8
%11.8 (2)
7
%41.2 (7)
6
%17.6 (3)
5
%5.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%5.9 (1)
1
%0