Son Sığınak

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.424
Gösterim
Adı:
Son Sığınak
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
231
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap ve Aka Kitabevi
Baskılar:
Son Sığınak
Son Sığınak
230 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Son Sığınak; Reşat Nuri'nin yaşamında özel bir yeri olan tiyatroya dair, yer yer özyaşam öyküsü niteliği taşıyan kısa romanı. Savaşta esir edilerek işkence görmüş Süleyman Bey adlı karakterin ağzından anlatılmaktadır.
Roman, tiyatroyu tutku derecesinde seven bir takım kişilerin biraraya gelerek Yeni Tiyatro kumpanyası kurmasıyla başlamaktadır. Romanın genel anlatımında bu kişilerin gayet zor koşullarda gerçekleşen tiyatro tutkuları oldukça etkili bir biçimde okuyucuya aktarılmaktadır. Özellikle parasal yönden zor durumda olan oyuncuların gayretleri sade bir anlatımla okuyucuyu sarmaktadır. Son Sığınak, ön planda tiyatroya gönül vermiş kişilerin yaşamlarını okuyucuya aktarırken; arka planda ise Cumhuriyet sonrası Anadolu'nun kültürel, siyasi ve ekonomik panoramasını da gözler önüne sermektedir.
Roman ayrıca Reşat Nuri'nin son romanı ve tiyatroya olan bağlılığının da bir itirafı olarak da okunmaya değer bir yapıttır...
230 syf.
Daha çok uzun yolu olan bir tren, bir kasaba istasyonunda durur ve ertesi güne kadar hareket etmeyeceği duyurulur. Yolculardan bir kısmı sıcak olan kahveye oturup beklerken, kasabada düğün olduğu gerekçesiyle sandalyeler toplanır ve yolcuları mağdur etmemek için, onlar da düğüne davet edilir. Düğünde saat ilerledikçe müzik yerini tiyatroya bırakır ve yetenekler sergilenir. Bu farklı eğlenceden sonra önce şaka olarak başlanan iddialar, sonrasında ciddiye biner ve birbirinden farklı insanlar, bir tiyatro grubu kurup, yeni oyuncular da ekledikten sonra, para kazanmak için şehir şehir gezip, oyunlarını sergilemeye başlarlar. Birbirinden hiç hoşlanmayan insanların, tamamen farklı karakterlerin zamanla nasıl bir aile bağı kurduklarını ve birbirleri için yaptıkları fedakârlıkları anlatan, sayfa sayısı fazla olmamasına rağmen, uzun uzun okunan bir kitap.
230 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yazardan son derece güzel bir roman. Süleyman ve Azmi iki yakın arkadaştır ve Mısır cephesinde beraber savaşmıştır. Bir gün tren yolculuğu yaparken Makbule, Hoca ve Servet Bey ile tanışır ve bir tiyatro kurmaya karar verirler. İstanbul'da Yeni Tiyatro'yu kurarlar. Kasa Servet Bey'dir ve hemen Karadeniz Bölgesine turneye çıkarlar. Tiyatronun başı Süleyman'dır ve seçme ile pek çok oyuncu almıştır. Ancak Servet Bey bir gün İstanbul'a döner. Kasa gitmiştir ve kumpanya devam kararı alır. Anadolu'da kimi zaman keyif sürerek kimi zaman da sefillik çekerek il il gezerler. Remziye adlı üyenin bir derdi vardır ama acaba Süleyman buna derman olabilecek midir? Bir solukta okunan bir roman.
230 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Genç Cumhuriyet'te, yolunu şaşırmış, hayatta tutunacak dalı kalmamış bir avuç insanın, tiyatro sanatını adeta bir son sığınak belleyip, gariban Anadolu'ya götürme hikayesi... Eserin Reşat Nuri'nin ölümünden sonra ortaya çıkması da kaderin ayrı bir cilvesi.
230 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir yağız çehre, çatılmış iki hançer kaşlar,
Yine hançer gibi keskin iki manalı nazar
Yâd-ı ulvisi hayalimde bu sîmayı taşır
Bence Nefi'ye bu sîmay-i mehabet yaraşır...
230 syf.
·73 günde·Puan vermedi
Uzun yolu olan bir trende anadolunun ücra köşelerini bir bir gezen tiyatro tutkunları ve anadolu insanından esintiler bırakırken insanda inanılmaz bir tiyatro ilgisi ve merakı bırakıyor. İş seyahatimde, İstanbul'da kaldığımda şevkle okuduğum neden böyle bir çılgınca seyahati hiç tadımlayamadığımı uzun uzun düşündürüp kendime sorular sormama vesile oldu. Kitabın her ayrıntısında insan kendisinden bir parça bulurken yıllar sonra bu kitabı tekrar okuduğumda aynı heyecan ve tiyatrocu olma isteği oluşacak mı? Kim bilir belki de.
230 syf.
·Ne Okusam'dan
Reşat Nuri’nin ölümünden sonra bulunup yayınlanmış eseri. Bana yer yer kopukluklar varmış gibi geldi yine de severek okudum. Birbirinden farklı karakterlerin bir araya gelerek tiyatroyu son sığınak olarak görmeleri ve sonunda maddi imkansızlıklar yüzünden son sığınağında yok oluşu anlatılmış.
230 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap okumayi seviyorum. Yani daha 2 yildir adam gibi okuyorum diyelim. Daha once Reşat Nuri'nin çoğu kitabı geçti elime ama okumak nasip olmamıştı. o zaman baslayalim
Kaçıp kurtulmak... Ah, ne kadar güzel, geldiği yere bir kere daha dönememek... Bir izi bir kere daha çiğnememek...
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 149 - İnkilâp Kitabevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son Sığınak
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
231
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap ve Aka Kitabevi
Baskılar:
Son Sığınak
Son Sığınak

Kitabı okuyanlar 207 okur

  • Ezgi Özen
  • Yasemin
  • Selim Efiloğlu
  • Mertcan Karamanlı
  • Hava Karlık
  • Kamil uysal
  • Nesibe

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%2.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0