Sosyalizm ve İnsan Ruhu

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,4bin
Gösterim
Adı:
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Baskı tarihi:
15 Haziran 2015
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115469
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Sosyalizm Ve İnsan Ruhu Oscar Wilde’ın Sosyalizm ve İnsan Ruhu adlı metni en öngörülü 19. yüzyıl siyaset felsefesi metinlerindendir. Wilde, bizlerin ancak yüz yıl sonra yeni yeni hayal etmeye başladığımız bir dünyadan bahseder. Sosyalizmin imkânlarını ve insanoğlunu özgürleştirici yanını daha o zamandan görmüştür. Öte yandan, sosyalist düşüncenin otoriteryen eğilimlerine karşı da bizleri uyarmayı ihmal etmez. Ona göre, kolektivist ve otoriteryen bir sosyalizmin değil, yalnızca bireyselci yanı baskın bir sosyalizmin başarı şansı vardır. Wilde o büyüleyici üslubuyla, bizlere umut dolu ama ihtiyatlı bir metin hediye ediyor. “İnsanların bir kişi hakkında söyledikleri o kişiyi değiştirmez. Kişi neyse odur. Toplumun düşüncelerinin hiçbir önemi yoktur. İnsanlar bizzat şiddete başvursalar dahi, onlara şiddetle karşılık vermemelidirler. Aksi halde onlarla aynı seviyeye düşerler. Sonuçta insan hapiste bile özgür olabilir. Ruhu özgür olabilir. Benliği, kişiliği sakinleşebilir. Kendisi huzur bulabilir. Her şeyden öte başkalarına karışmamalı, hiçbir şekilde onları yargılamamalıdır. Benlik esrarengiz bir şeydir. İnsan her zaman yaptıklarıyla değerlendirilemez. Yasaya uyduğu halde beş para etmeyebilir insan. Yasalara karşı geldiği halde iyi biri olabilir. Hiçbir kötülük yapmadığı halde özünde kötü olabilir.”
67 syf.
Kitabın ön sözünde sosyalizm ve oscar wilde isimlerinin yan yana gelmesi şaşırtıcı olabilir gibi şeyler yazılı ama bence hiç de değil, tam aksine oscar wilde gibi yazılarında da hep şahit olduğumuz üzere 'güzel'e tutkun, estetik duygusu son derece gelişkin birinin sosyalizme inanmasında şaşırtıcı hiçbir taraf yok. Söyledikleri, temelde Marx öncesi ütopik sosyalistlerini andırıyor, -o, her ne kadar ütopik olmadığını söylese de-. Bireyselliğin sosyalizm sayesinde gerçek anlamda açığa çıkacağı gibi ilk bakışta ters gibi gelebilen ama özünde doğru bir noktaya işaret eden ilginç sözler barındırıyor kitap. Düşününce toplum olabilmek için de, sınıf bilinci için de öncelikle birey olmak, kendi gerçekliğinin farkına varmak gerekmiyor mu zaten? Öyle olmadığı için de halk değil sürü oluyoruz çoğu zaman. Bu noktada Valerie solanas'ı hatırlıyorum. Onda da -erkek kadın saçmalıklarını saymazsak- sevgi ve çalışma hayatı üzerine buna benzer değerli pasajlar mevcuttu.

Elbette ki meselenin devrim yapmakla hallolmayacağı ve esas meselenin onu korumak olduğunu, bunun için de o nefret ettiği otorite ve şiddete biraz ihtiyaç olduğunu bilemezdi tabi. Bunlar onun yaşamından sonraki deneyimler. Bkz. Lenin<3 Ki zaten söylediği şeyler esas olarak felsefi açıdan kavranmalı. Estetize edilmiş soylu bir itiraz!

Bazen o kadar güncele ve dar politik yaklaşımlara dalıyoruz ki esas olayı unutuyoruz. Bana göre sosyalizm her şeyden önce insan sevmenin ideolojisidir. Onu en estetik haliyle açığa çıkarmanın mücadelesidir. En temel nokta budur. Yer yer bu kavrayışın hatırlanmasında fayda var. Hele yaşadığımız zaman gibi devrimin gerilediği, gericiliğin hortladığı, ilericilik anlamında yaprak kımıldamadığı zamanlarda başlangıç noktasına dönmekte fayda var: O içteki cevheri canlı tutabilmek için.

Yoksulluk, eşitsizlik, insanın insanı sömürmesi ve bununla birlikte sadece mevcut durumu sürdürmeye yarayan lanetli hayırseverlik gibi şeylere sonsuz bir kin; iyiye ve güzele, insan ruhunun çiçek açacağı o eşitlik ve kardeşlik davasına sonsuz bir inanç. Oscar Wilde'nin bu duygularını ben de paylaşıyorum. Çünkü bu kin ve inanç olmadan hayat son derece anlamsız. Ve mesafeler çok can sıkıcı:/
67 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sanırım en fazla alıntı paylaştığım kitap oldu dolayısıyla en fazla altını çizdiğim.. Kitap Oscar Wilde'nin sosyalizm, sanat ve insan ile ilgili yoğun düşüncelerini içeriyor. Bence bu kitabı okumadan önce yazar hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız, benim gibi Oscar Wilde aşığı, onun görüşlerini bilen bir insansanız eğer zaten keyif alırsınız ama yazarı tanımadan okursanız bazı fikirleri hoşunuza gitmeyebilir. Ben zaten onun yazdığı her cümleye hayran olduğum için çok beğendim ama sizlerin de beğeneceğinizi düşünüyorum. Keyifli okumalar..
136 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhabalar,iyi akşamlar dilerim.

En çok etkilendiğim kitabın incelemesi ile sayfalarınızı işgal etmeye geldim.Tabi Başlangıç ve Tutunamayanlar'ın yeri ayrı. Geldim derken yeni tesislerden çıktım.Güzel bir yolculuk sürdü. Tesis ne oluyor derseniz?

Yazarımız esere şöyle bir giriş yapmış ;Sosyalizmin tesisinden elde edilecek belli başlı kazanç, hiç şüphesiz, bunun bizleri o pek sıkıcı şeyden, başkaları için yaşama zorunluluğundan kurtarması olacaktır ki, halihazırdaki gidişatta, bu hemen hemen herkesin üzerine bir heyula gibi bir şey.


Orada kastedilen Sosyalizm tesisinin sahibi Wilde ve ben ise o tesislere giriş yapmış bir yolcu. Bu yolculuk esnasında, en çok beğendiğim bu tesislerde düşünce darağacımı daha da genişleten yazarın düşüncelerine ortak oldum. Okuyun, okuyun lütfen okutunda. Ne düşünüyorsanız düşünün ama bu kitabı bir kere okuyun. Ben ilk kez okuyuşumun ardından,birkaç daha okuyacağım bu eseri. Hayat sahası denilen alana en iyi şekilde yaymak için.

Hiçbir zaman tesiri geçmeyecek bu eserin içeriğine ve fikirlerine gelelim. Sosyalizm ve İnsan Ruhu ilk kez 1891 yılında yayınlanmış. Bi hayli zaman geçmiş üzerinden. Yayınlandığı dönemin ortamına bakarsak ülkeler arası çatışmalar, sanayi devrimi ile toprak sömürgeciliği yapan birçok devlet... İrlandalı bir adam çıkıp Bireysel Sosyalizm'i savunan görüşleri paylaşacak, kitabı okurken bu adam “kurşuna kafa atmış ” dedim kendi kendime. Düşünün, her yerde sömürgecilik baş gösterirken, biri çıkıp diyorki emperyalizm değil, bireysel sosyalizm olsun. İşi pek kolay olmamıştır tabi, malum otorite ne derse o olur.


*Şöyle devam edelim ;diyor ki siz otoriteler, yoksulluk sorununu yoksulları hayatta kalmalarını sağlayarak çözmeye çalışıyorlar; ya da çok daha ileri bir ekolün yaptığı gibi, yoksulları oyalayarak. Burda insanlara, tıpkı köle sahiplerinin, kölelere yaptığı gibi bir şey.

*“Sanatta, halk, genelgeçer olanı seçer.” Sanat ve sosyalizm İlişkisine böyle değinen yazar, toplumun meşrulaştırdığı yani en iyisi olarak seçtiği sanaat eserine eleştirenlerini eksik etmiyor. Bunu bir hastalık olarak tanımlıyor.

*Sosyalizmi kişi ve ruh açısından yorumları ile devam eden yazar şöyle diyor ;Üç çeşit despot vardır :beden üzerine zorbalık kuran, ruh üzerine kuran ve beden ile ruh üzerine kuran. Despotları ise şöyle betimliyor ;beden üzerine Prens, ruh üzerine papa, beden ile ruh üzerine despot kurana ise halk denilir, diyor.

Sosyalizmi ve birçok alanı, iğneleyici mizahı ile ilişkiler kurduran yazar, bireysel sosyalizm destekcisidir.Bireyseelliğe sıkıca inanan yazarımız, neden sosyalizm sorusuna ithafen şu yanıtları verir ;Sosyalizm yoksulluk sorununu, Bilim hastalıkları ortadan kalktığında, duygusallık düşkünlerinin alanı daralacak, insanın sempati alanı genişleyecek, insan daha sağlıklı ve içten olacak.


Etkilendiğim bir alıntı ile incelememi kapatabilirim ;“Bazı insanlar “vardır” o kadar.”

Kesinlikle okuyun, okutun.
67 syf.
·Puan vermedi
“Başkaları için yaşama” gerekliliğinden kurtulabilir miyiz? Ve Nasıl?
Tam da böyle başlıyor kitabına Wilde.
Bireyin varoluşuyla, kendini gerçekleştirmesini, özünü keşfetmesini ve kendi yaşamını istediği gibi şekillendirebilme hakkına sahip olduğunu ‘Bireyselcilik’le (Bencilikle farklarını göstererek) açıklamış ve bunun önemine değinmiş.
Bu kitabında yazar;
Sanat ve sanatçının, otoritenin, gazeteciliğin, yoksulluğun, hayırseverliğin, toplumun yeniden inşasıyla ilgilenmeyen Hz. İsa’nın görüşleriyle ve insanların en güzel yaşama hakkına sosyalizmde ulaşabileceklerine dair görüşlerini apaçık bir dille anlatmış.
Ne tür bir dünya düzeninde yaşamanın en uygun olduğunu (ki yazara göre bu sosyalizm) düşünenlere, sorgulayanlara alternatif bir kitap olarak tavsiye ederim.
Seçme ya da tercih yapma şansımız olmadığını düşündüğümden ben yaşamak istediğim dünyayı düşlerimde yaşıyorum(Maalesef)
Kitapla Kalmalı
67 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitapta sosyaliz ve bireyselliği anlatıyor. bencil olmadan bireysel olmanın erdemi.bu yazarın sanata bakış açısı ve bu anlamda topluma bakışı acısını anlatmış yazar.


Kuşkusuz ki Sosyalizmin kurulmasıyla birlikte bize sağlayacağı en önemli kazanım, günümüz şart­ larını göz önünde bulundurduğumuzda, neredeyse herkesin muzdarip olduğu o menfur "başkaları için yaşama" gerekliliğinden bizi kurtaracak olmasıdır. As­ lına bakarsanız, bu illetten yakasını kurtarabilenlerin sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır.

İlk bölümde isyan hakkında yazılanlar güzel, Daha sonra bireysellik biraz ön plana geliyor biraz de Hiristyanlık
Ama genel anlamda güzel anlaşıyor ve düşündüren bir kitap
123 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Oscar Wilde - Sosyalizm ve İnsan Ruhu... ROLL Kitaptan çıkıyor. Murat Belge'nin ön sözüyle yayına hazırlanmış. Sosyalizm deyince akla ilk gelen Oscar Wilde olmayacaktır kuşkusuz. "Zorunluluklar sizin olsun, bana lüksleri verin." diyen bir abimiz nihayetinde; ama Oscar Wilde sosyalizmin, bireyciliğin (bencilliği, hep kendini düşünmeyi kast etmiyor) önünü açacağını söylüyor. Başta anlamıyor insan, tezat gibi görünüyor. Wilde, birey olmayı önemsediğinden sosyalizmi önemsiyor. Soru işaretleri büyüyor haliyle. Sosyalizm toplumculuk değil miydi kabaca? Öyle değil! Sosyalizm, hem refah üretip hem de bunu adil bölüştüreceğinden toplumu oluşturan bireyler kendi potansiyellerine ulaşmak için zamana ve imkana sahip olacak; fert olma, sanatla ilgilenme kısıtlı bir zümrenin tekelinde olmaktan çıkacak ve satha yayılacak, diyor. Bireyin sosyalizmle kendini bulacağı fikri anlam kazanıyor. Köleliğin olmadığı bir Helenizm'in doğuşu olarak görüyor Sosyalizm'i. Ancak "baskıcı" olmayan sosyalizm diye şerh koyuyor. Sosyalizm ve özgürlükleri farklı kaplara koyup eser miktarda karıştırmak marazlı bir kafanın ürünü olur bana göre de Kitap ne kadar sosyalizm temalı olsa da "kitlenin" sanatçı üzerinde "amasız fakatsız" baskı unsuru olamayacağının altını çiziyor. Halkın, sanat üzerinde baskı yapacak vasıftan uzak olduğunu, sanattan etkilenmesi gerekenin kitleler olduğunu defaatla söylüyor. Ticari kaygılarla halka şirin görünmeye çalışan sanatçıya da verip veriştiriyor. Ayrıca altürizmin sağlıklı bir empati olmadığını, hatta kitlelerin sorunlarını çözmede ayak bağı olduğunu, toplumun ve bireyin sorununu çözecek şeyin "sosyalizm" olduğunu söylüyor. Kitapta kıymetli "aforizmalar" var, anlatılan konuya ışık tutacak. Velhasıl okuması keyifli güzel bir kitaptı. #oscarwilde #sosyalizm #insanruhu #roll #bookstagram #instagram #book #kitap #kitaplık #neokudum #kitapaşkı #zorbasahaf
136 syf.
Kitap tamamen Sosyalizmin kisi üzerindeki etkisine odaklı konulari ele almış. Bazı yerlerde görüşün gerçekliğinden sapmış olsa da okunması gereken kitaplardan biri olduğuna inaniyorum. İyi okumalar.
136 syf.
·Beğendi·9/10
Açıkçası böyle bir kitapla karşılaşacağım aklımın ucundan geçmemişti .
Oscar Wilde’ın sosyalizmi savunması… ama hayali bir sosyalizm..
Güçlü bir yaptırım olacak ve siz istediğiniz iş kolunu seçeceksiniz, gibi olması mümkün gözükmeyen fikirlerden yola çıkan hayali bir yönetim şekli.
Bununla beraber bireysellik adına söyledikleri çok ilgimi çekti.

Şunu da belirtmeliyiz ki bireysellik insana beraberinde mide bulandırıcı bir ödev saçmalığıyla gelmez; ödev ,başkalarının istediğini sırf onlar istiyor diye yapmaktan başka bir şey değildir.

Bireysellik çirkin bir özveri saçmalığıyla da gelmez; kaldı ki o da ilkel bir alışkanlığın sürüp gitmesinden başka bir şey değildir. Yani bireysellik insan üzerinde hiçbir hak iddia etmez.

Doğal olarak ve kaçınılmaz biçimde insanın içinden gelir.
Her türlü ilerlemenin eğilim duyduğu nokta budur.
Tüm organizmaların büyüyerek farlılaşmasını sağlar.
He türlü hayat tarzının dayandığı ve yöneldiği mükemmelliktir.
Bu nedenle bireysellik insan üzerinde yaptırım uygulamaz . Aksine ,insanlara, hiçbir yaptırıma boyun eğmemelerini telkin eder. İnsanları iyi olmaya zorlamaz. Insanların, kendi hallerine bırakıldığında iyi olduğunu bilir.
67 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kısa kısa paragraflar halinde Wilde'ın sosyalizm,insan ve siyaset hakkında ki düşüncelerinden oluşan bir kitap. Wilde'ın iğneleyici dili kendini gösteriyor bu kitapta ki bence böyle bir konuya da yakışıyor.Ayrıca siyaset alanında Wilde'ın düşüncelerini okumak ayrı bir keyif.Zevkle okudum ve bir çok yerin altını çizdim.
88 syf.
·2 günde·10/10
Sosyalizm, sosyal ve ekonomik alanda toplumsal refahı devlet kararlarının getireceğini ve üretim araçlarının hakimiyetinin toplumlara ait olduğunu savunan, işçilerin yönetime katılmalarına ağırlık veren, özgür girişimi devletin ve sendikaların baskısı altında tutmaya çalışan bir görüştür temelinde. Fakat burda bahsedilen sosyalizm tanımından çok daha farklı. Okurken nelere hapsolduğumuzu, aslında kendimiz için değil de eşyalar için yaşadığımızı hissettiriyor kitap. Her cümlesi çok anlamlı, her paragraftan sonra bir düşünüyor insan. Mutlaka okunmalı. İnsana yaşamda ki yerini sorgulattırıyor.
67 syf.
·997 günde·9/10
Kimse de özlemeyecek onu. Çünkü insanın aradığı ne acıdır ne haz; salt hayattır. İnsan hep yoğun, dolu dolu ve kusursuz bir yaşam sürmeyi arzulamıştır. Başkalarını kısıtlamadan, yahut ıstırap çekmeden bu arzusuna ulaşabildiğinde tüm eylemleri ona haz verecek, kendisi de daha aklı başında, daha sağlıklı, daha uygar, daha kendisi bir hal alacaktır.
İnsan mutluyken kendisi ve çevresiyle uyum içindedir. Sosyalizmin istese de istemese de hizmetinde çalıştığı yeni Bireysellik kusursuz bir uyum yaratacaktır.

İnsanı mutlu etmek için mutsuzluğuna neden olayı ortadan kaldırmak gerekir. Örneğin Fakirliği ortadan kaldırmak için onları beslemek değil fakirliğe neden olayı yani ekonomisini kendi üretimini elde etmesi için çalışmak gerekir. Zengin burjuvaziler fakir sınıfındakileri besleyerek fakirlere yardım ettiğini sanır halbuki daha çok fakirleştirir.

Her insan bireyin yaşanılır bir hayat sürmesi için ekonomisinin güçlü olması lazımdır. Özel sektörlere bel bağlayıp para babalarının daha çok kazanması için kendi yaşamını heba etmemelidir. Bunu önlemenin tek yolu da Sosyalizmdir.

Sadaka belayı def etmez fakirliği çoğaltır. Dini duyguları istismar ederek hazır olarak elde etmeyi sağlar.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Belki ütopik bir görüşleri vardır. Ama kitapta da değindiği gibi Gelişme ütopyaların gerçekleşmesiyle oluşur. Topluma sanata sanatçıya ve aklımıza gelecek herkesin sosyalizmdeki yerini belirlemede fikir sunuyor. Ama temel konusu bireysellik ve bireyselliğin sonuçları faydaları. Çok beğendim tavsiye ediyorum.
Özel mülkiyet kaldırıldığında, suç için herhangi bir gereklilik kalmayacak, talep olmayacak; suç yok olacaktır.
Oscar Wilde
Sayfa 35 - Siyah kuğu yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Baskı tarihi:
15 Haziran 2015
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115469
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Sosyalizm Ve İnsan Ruhu Oscar Wilde’ın Sosyalizm ve İnsan Ruhu adlı metni en öngörülü 19. yüzyıl siyaset felsefesi metinlerindendir. Wilde, bizlerin ancak yüz yıl sonra yeni yeni hayal etmeye başladığımız bir dünyadan bahseder. Sosyalizmin imkânlarını ve insanoğlunu özgürleştirici yanını daha o zamandan görmüştür. Öte yandan, sosyalist düşüncenin otoriteryen eğilimlerine karşı da bizleri uyarmayı ihmal etmez. Ona göre, kolektivist ve otoriteryen bir sosyalizmin değil, yalnızca bireyselci yanı baskın bir sosyalizmin başarı şansı vardır. Wilde o büyüleyici üslubuyla, bizlere umut dolu ama ihtiyatlı bir metin hediye ediyor. “İnsanların bir kişi hakkında söyledikleri o kişiyi değiştirmez. Kişi neyse odur. Toplumun düşüncelerinin hiçbir önemi yoktur. İnsanlar bizzat şiddete başvursalar dahi, onlara şiddetle karşılık vermemelidirler. Aksi halde onlarla aynı seviyeye düşerler. Sonuçta insan hapiste bile özgür olabilir. Ruhu özgür olabilir. Benliği, kişiliği sakinleşebilir. Kendisi huzur bulabilir. Her şeyden öte başkalarına karışmamalı, hiçbir şekilde onları yargılamamalıdır. Benlik esrarengiz bir şeydir. İnsan her zaman yaptıklarıyla değerlendirilemez. Yasaya uyduğu halde beş para etmeyebilir insan. Yasalara karşı geldiği halde iyi biri olabilir. Hiçbir kötülük yapmadığı halde özünde kötü olabilir.”

Kitabı okuyanlar 351 okur

  • kitapmood
  • Yasin
  • Aykut Karabay
  • Berkhan Türkoğlu
  • Ayça Su
  • Büşra Tirli
  • Selin
  • Hakkı Baştuğ
  • Serdar Özenir
  • Esra dinç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1 (1)
8
%1 (1)
7
%1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0