Tao Te Ching (Yol ve Erdem Kitabı - Söz ve Can Kitabı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,5bin
Gösterim
Adı:
Tao Te Ching
Alt başlık:
Yol ve Erdem Kitabı - Söz ve Can Kitabı
Baskı tarihi:
20 Ekim 2015
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757569299
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yol Yayınları
Bundan olasılıkla 2500 yıl önce yazılmış bir bilgelik ötesi olan Tao Te Ching, Taoculuğun temel kitabıdır. 2500 yıl önce yazılmış olmasına rağmen bu öğretinin özellikle günümüz insanına önemli bir çağrısı, bir bildirisi var: İnsan doğanın karşısında bir hiçtir! Karşı çıktığı zaman yenilmeye mahkumdur. Ama doğayla uyum içinde yaşar, doğayı karşısına değil de yanına ve arkasına alırsa hem doğanın sınırsız gücünü kullanabilir, hem böyle yaparak huzuru, mutluluğu da bulur.
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tao : Yol , Te : Erdem Ching : Kitap , öğreti anlamına geliyor. Yol ve Erdem MÖ 600 de kaleme alınmış.İlk defa 647 yılında sanskritçeye çevrilmiş.İnsanın yaşam ve huzur için doğanın bir parçası olduğunu kabul etmesini , uyumlu yaşamayı öğütlüyor.Kitabının bir bölümünde eylemsizliği öğütler. Eylemsizlikten kastı tembellik değil oluruna bırakmayı kasteder.Kitabın başka bir bölümünde ölüm ve yaşamdan bahseder. Hayatı yumuşak ve esnek , ölümü ise sert ve katı olarak bahseder.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
‘Çok fazla biriktiren, çok fazla yitirir.Çok fazla toplayan, çok fazla kaybeder. Dengeyi bilen, talihsizliğe uğramaz. Haddini bilen, tehlikeye düşmez. Böyle bir kimse ebedi olabilir.’
.
‘Dünyanın benim sandığım gibi olduğunu nasıl bilebilirim?Aynı şekilde davranarak.’
.
Lao Tzu (kendisine sonradan verilen bir isim,yaşlı çocuk/yaşlı bilge anlamlarına geliyor) , M.Ö 6. yüzyılda yaşayan saray arşiv görevlisi. ‘Bilen konuşmaz, konuşan bilmez’ diyen Lao Tzu, bir komutanın özel isteği üzerine bu kitabı yazmaya başlar.. Geçmiş,bugün ve gelecek üzerine. Tao (evrensel doğa,ebedi yasa) ile te (erdem)’e ulaşmayı anlatır.
.
Yazılanları okuduktan sonra şunu görmemek imkansız: Evrensel beyinler vardır, ölümsüzdür, sınırları yoktur, zamana yayılır ve etkisi bir ağaç misali kök salar. 2500 yıl önce söylediklerinin çoğu bugün de geçerli. Ders almak, varoluş amaçları üzerine düşünmek için bir rehber niteliğinde.
.
Arınmak ve ilerlemek gerekiyor erdeme sahip olabilmek için. Kimi zaman eylemsiz kalarak, doğanın akışına kapılarak ama iradeyi unutmadan..
.
Ben Destek yayınları baskını okudum, Sefer Guseynov’un çevirisi oldukça sade ve anlaşılır bir okuma süreci sunuyor, bu açıdan çok sevdim. Ayrıca kitap sonuna eklenen Han Feizi adlı bilgenin çalışması da diğer bir güzel detay..Renkleri ile ahenk yakalayan kapak tasarımı ise İlknur Muştu’ya ait.
.
Ve son bir alıntı:
‘Bütün varlıkların içinde zıtlıkların dengesi vardır; varlıkların hepsi görünmez güçle doludur; ve hepsi kaynaşarak düzeni teşkil ederler.’
120 syf.
·9/10 puan
Tao Te Ching; erdem, bilgelik, devlet yönetimi gibi konularda ele alınmış etkileyici bir öğreti kitabı. Aynı zamanda isminden anlaşılacağı üzere Taoculuğun en önemli metni sayılıyormuş; dolayısıyla Taocu düşünce sistemini de az biraz anlayabilirsiniz bu kitapta. Zaten 'Tao/Dáo' yol/öğreti demekken, 'Te/Dé' ise erdem anlamındaymış. Gerçekten oldukça anlamlı nasihatler var içinde. Benim en sevdiğim öğreti ise yalınlık ve sadelik öğretisi oldu. Ayrıca 'wú wéi' yani 'yapmadan yap' felsefesi de düşündürücüydü. Laozi bana sanki Çin'in Cibran'ı veya Coelho'su gibi geldi. Zaten iki yazarı ve tarzlarını da sevdiğim için genel olarak sevdiğim bir kitap oldu Tao Te Ching ve tabiki önerimdir. Herkese keyifli okumalar.
120 syf.
·8/10 puan
Samimi sözler süslü değildir
Süslü sözler samimi değildir
Bilmediğini bilmek en büyük bilgidir
Bilmediğini bilmemek bir kusurdur
Zora, kolay olan tarafından,
Büyüğe küçük olan tarafından bak.
192 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Herkese merhaba arkadaşlar. :)
Lafı dolandırmadan direkt konuya giriş yapıyorum.

Eserin konusu genel itibari ile öğüt verme ve Tao inanışıyla ilgili bilgilendirmeler içerir. Çin kültüründe yaygın olarak görülen Tao'culuk Tanrı'dan önce var olduğuna inanılır. Aslında evreni o yaratmıştır. Yani o tanrıdan bağımsız vardır.

Zaman zaman öğüt verir devletin yönetimi hakkında, kişinin yapısı ve eylemi ile ilgili güzel ve dinlendirici bir kitap diyebilirim. Halil Cibran'ın eserlerine yakın buldum. Sevdiğim tür olduğu için okurken sıkılmadım da.

Tao te ching: Tao erdem rehberi anlamına gelir.
Taoculuk ile konfüsyüsçülük kıyas içinde birbiriyle devamlı savaş halinde eleştiriler sunar. Tao hep konfüçyüsçü düşüncesini alaşağı eder. Kitap genel olarak şiir tarzında yazılmış hemen yanında da şiir hakkında bilgilendirme yapılıyor bu genelde konfüçyüsçü düşünce ve devlet yapısına aykırı bir eleştiri sunar biçimdedir.

Kitabı sevdim ilgisi olanlara öneririm. Sevgi ile okuyun...:))☆
151 syf.
·7/10 puan
Bir tanıdığın evinde yatıya kaldığım gece onun kitaplığında bulmuştum. Okumayı bırakamadım bitinceye kadar. Gerçekten günümüz insanı için de faydalı olabilecek bir eser.
120 syf.
·1 günde·9/10 puan
"dao de jing" efsaneye göre laozi isimli bir ermiş tarafından kaleme alınan, kelime anlamı olarak hem yaşlı çocuk, hem de yaşlı usta anlamlarına gelen, içinde erdemli sözler barındıran nadide bir eserdir.

insanı her şeyin merkezine koymayan bir anlayışa sahip olan laozi, kitap içerisinde yer alan öğretilerinde bütün olmayı ve tamamlanmayı esas almaktadır. evren, metafizik, erdem, ahlak gibi konuların sık sık geçtiği tao te ching adlı bu eser, asırlar önce yazılmasına rağmen güncelliğini hâlâ korumakta, içinde çıkarılması gereken kıymetli dersler barındırmaktadır.

kitabı yavaş yavaş, hazmederek okumanızı tavsiye ederim. çünkü yalın bir dil kullanılarak yazılmış bu eser, sadeliğin içinde derin kelamlarla sizi baş başa bırakıyor.

okumanızı şiddetle tavsiye ederim. çok kıymetli bir yapıt.
142 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap tamamen felsefi bir eser yaşlı çocuk burda felsefesini şiir yoluyla kişiden kişiye değişecek düzeyde ısmarlıyor.kitap ağır bir eser ama felsefeye başlıyanlar için bir baş yapıt rahat okunur adama ve bilyeye göre felsefe verir kitapatan puan kırmamın tek sebebi kendinde iyi ve kötü kavramlarını kullancak cesarete sahip olmasıdır dediğim gibi felsefe ile ilgilenen herkez okumali.
120 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Tao öğretisinin iki kurucu babasından biri . kısa fragmanlar ile tao felsefesinin temel ilkelerini anlatan bir öğreti kitabı . bu anlatım konulara ayrılmış bir anlatım tarzı değilde daha çok şiirsel bir anlatım şeklinde . aslında hiçbir dini ritüel ve ideoloji barındırmaması sayesinde herkesin taraf olmadan okuyacağı rahatlatıcı bir yapıt . daha önceden Taocu luk ile ilgili bir kitap okumayanlar için ; tao felsefesinin ( kabaca) özünde barındırdığı "boşluğun anlamı" ve bazen bireyin pasif halinin aktif halinden daha yararlı olduğu fikirlerini barındıran bir düşünüş şekli ( çok kaba hatları ile söylemek gerekirse). Örn:"zengin olanın zenginliğini korumak için kasası olur , kasa olan yerde de hırsız olur" tarzında fikirler . diğer kurucu baba olan "Chuang tzu " ise daha uzun hikayeler şeklinde öğretilerini yayar ( ki onuda okumayı tavsiye ederim) . bu arada Lao Tzu 'nun tarihte bir kişi olmadığı , anonim yazarların bilgilerinin birleştiği bir isim olduğu iddiası da vardır . bu iki kurucu baba nın yapıtlarına , günümüze gelene kadar takipçileri tarafından eklemeler yapıldığıda bir gerçektir . iki yazarında düşüncelerinin aktarıldığı kitaplarda ki fragmanların bazen çeliştiğini zamanla sizde görebilirsiniz .
120 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Niyet, etkili bir güçtür. Bir restorana giderseniz size hemen servis yaparlar. Menüden istediğinizi seçersiniz, garsonun getirdiği yemek de iyi kötü menüde yazıldığı gibi olur. Eğer tam olarak hayalinizdeki yemeğin geleceğini beklerseniz muhakkak canınızı sıkacak bir şeyler çıkar. Karşılaştırmayı bırakmazsanız, yumurta çok pişmiş, sosis çok kalın, karnabahar çok ufak gelebilir. Aynı şekilde, siz karşınıza çıkan şeyleri kabul etmeyi ve bunlardan ders almayı, öğrendiklerinizle gücünüzü ve bilgeliğinizi artırmayı başarabilirseniz, Tao da çevrenizdekiler ve sizin için uygun koşul ve olayları yaratabilir.

Tao Te Ching/ Yol ve Erdem Kitabı, Çin’li mistikçiler Taocuların başucu kitaplarından biridir.. Kitap şimdide olmanın varoluşsal gücünü kısa metinler halinde şiirsel bir dille anlatıyor.
151 syf.
·86 günde·Beğendi·9/10 puan
kong tse( yani konfüçyüs), lao tse'den seromaniler hakkında bilgi almak için tshou ülkesine gitmiştir. lao tse ona şöyle demiştir: ''bahsettiğin insanlar, kemikleriyle birlikte çürüdüler, yalnızca sözleri kaldı''. ayrıca şöyle demiştir:'' bir soylu zamanı geldiğinde yükselir; zamanı gelmezse herşeyi bırakır ve otların büyümesine izin verir. iyi bir tüccarın, sanki hiçbir şeyi yokmuş gibi, hazinelerini derine sakladığını ve mükemmel erdeme sahip bir soylunun dış görünüşüyle cahil gibi göründüğünü duydum. dostum, kibirli halinden ve çeşitli isteklerinden vazgeç. tüm bunlar, kendi özün için değersizdir. sana söyleyecek başka bir şeyim yoktur!''

kong tse, ülkeden ayrılmış ve şöyle demiştir: ''kuşlar; uçabildiklerini biliyorum. balıklar; yüzebildiklerini biliyorum. vahşi hayvanlar; koşabildiklerini biliyorum. koşanlar iplerle, yüzenler ağlarla, uçanlar da oklarla yakalanır. ancak ejderhanın rüzgarın ve bulutların üzerinde nasıl uçtuğunu ve gökyüzüne nasıl çıktığını anlamıyorum. bugün lao tse'yi gördüm, ejderhaya benziyor.''
192 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
İlk defa uzak doğu felsefesine dair bir kitap okudum. Açıkçası beklentilerim daha yüksekti.

Aslında hayal kırıklığımın başlıca sebebi bu eserden önce Marcus Aurelius'un Kendime Düşünceler kitabını okumuş olmam. Lao Tzu'nun anlattıkları İmparator'un söylediklerine oldukça benziyor. Aslında garip; bundan neredeyse 2500 yıl önce birbirinden 10.000 km'den daha fazla uzak insanların birbirlerine oldukça yakın görüş akımları ortaya atması...(Stoizm için Kıbrıslı Zeno'yu baz alırsak aralarında sadece 150-200 yıl kadar süre oluyor.)

Hayatımda gerçek anlamda etkilendiğim ilk fikir akımıdır Stozim benim için. Kendime düşünceler ilk kitaptır beni gerçek anlamda etkileyen, düşüncelerimi, hayatımı, davranışlarımı değiştiren okuduğum onca kitap arasında... Öyle yavaş yavaş oluşan bir etki değil. Radikal bir etki, çarpılmak gibi. Ruhuna işleyen diyorlar ya o türden bir etki. Belki bu yüzden, bu aşinalıktan dolayı bu kadar etkilenmedim bu kitaptan.

Belki ilk bunu okusaydım... Kim bilir belki de şu an Chung-ho-chi veya I Ching gibi eserlerle yoluma devam ediyor olacaktım. Doğu-batı arasında sıkışmak. Aslında bunu doğu-batı kapışmasına çevirmemek lazım. Zira her iki akımda da üstatların verdikleri mesajlar evrensel.

Velhasıl doğu felsefesine, özellikle Taozim'e ilgi duymama vesile oldu bu kitap. Kesinlikle daha fazla eser okuyacağım dünyanın bu parçası ile de ilgili.

Akış... kesintisiz akan su. Dere, belki nehir. Belki akmaya devam eden bir okyanus. Belki de tek bir su damlası. Çoğalıp azalma. Tao. Ya da belki doğa? Boşluk. Evren. Bilmediğimiz ama yine de anlamaya, anlamlandırmaya çalıştğımız şeyler. Şimdilik elimden tek gelen onların gitmiş oldukları yolları izlemek.
Bir Çin atasözüne göre 'Doğru söz kulağı incitir.' Bir Arap atasözü 'Gerçeğin okunu fırlatmadan önce ucunu bala batır' der.

Gerçekler egoyu tatmin için söylenirse güzel değildir. Güzel sözler ard niyetle söylenirse gerçek değildir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tao Te Ching
Alt başlık:
Yol ve Erdem Kitabı - Söz ve Can Kitabı
Baskı tarihi:
20 Ekim 2015
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757569299
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yol Yayınları
Bundan olasılıkla 2500 yıl önce yazılmış bir bilgelik ötesi olan Tao Te Ching, Taoculuğun temel kitabıdır. 2500 yıl önce yazılmış olmasına rağmen bu öğretinin özellikle günümüz insanına önemli bir çağrısı, bir bildirisi var: İnsan doğanın karşısında bir hiçtir! Karşı çıktığı zaman yenilmeye mahkumdur. Ama doğayla uyum içinde yaşar, doğayı karşısına değil de yanına ve arkasına alırsa hem doğanın sınırsız gücünü kullanabilir, hem böyle yaparak huzuru, mutluluğu da bulur.

Kitabı okuyanlar 556 okur

  • Doğukan
  • Pagos35
  • başlangıcın çağrısı
  • cemile eren
  • Deniz
  • XoX
  • Boran İncesu
  • Zafer Canbulat
  • Aypek
  • S.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (1)
9
%1.6 (3)
8
%0.5 (1)
7
%0.5 (1)
6
%0.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.5 (1)