·
Okunma
·
Beğeni
·
562
Gösterim
Adı:
Tefeci Gobseck
Baskı tarihi:
1947
Sayfa sayısı:
61
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Bakanlığı
Baskılar:
Tefeci Gobseck / Üç Öykü
Tefeci Gobseck
Tefeci Gobseck
144 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Daha önce bir kitabını incelerken Balzac'dan bahsetmiştim. Bana çok hitap eden bir yazar . Özellikle karakter analizlerini okurken her defasında şaşırıyorum ve bir kere daha hayran oluyorum.
Bu kitabında üç öykü var ancak iki öyküdeki karakterler çok etkileyeci.
Birinci öyküde ; Ona göre" yaşam dediğin şey, paranın çalıştırdığı bir makine " diyen bir tefeci.
ikinci öyküde ise, dine inanmayan ancak senede bir defa kliseye uğrayan ünlü cerrahın gizemli hikayesi..
96 syf.
·1 günde·9/10
Balzac'ın kalemini her zaman çok beğenmişimdir. Tasvirleri, ruh tahlilleri beni çok etkilemiştir. Yaklaşık bir yıldır Balzac okumamıştım ki kitapçıda Tefeci Gobseck'i gördüm. O an kendi kendime Balzac'ı çok özlemişim yeniden onu okumak çok güzel olacak diyerek kitabı aldım. Ve bugün Balzac ile hasret giderdim gerçekten kalemini çok özlemişim

Veeeee süprizzz!!!!
Kitapta beni Gobseck'in hikayesinden daha çok etkileyen bir şey varsa o da kitapta Goriot Baba ile karşılaşmak oldu. Bundan yaklaşık iki yıl önce okuduğum ve kelimenin tam anlamıyla yüreğimi parçalayan Goriot Baba ile... Okuyanlar bilir Goriot babanın birbirinden vefasız iki kızından biri olan Mme de Resturad, borç istemek için Gobseck'e geliyor ve olaylar gelişiyor. En sevdiğim Balzac kitabı olan Goriot Baba ile bu şekilde bir bağlantı kurulmamış olsaydı bu kitap yine bu kadar etkiler miydi beni bilmiyorum. Ama bu kitabı okurken Goriot Baba için bir kez daha hüzünlendim.

Goriot Baba'yı okumamış olanlara tavsiyem önce o kitabı okuyup sonra bu kitabı okurlarsa karakterler daha iyi anlaşılabilir.

Son olarak Goriot Baba'ya hüzünlü bir selam mahiyetinde buraya kitapta Goriot Baba'nın adının ilk kez geçtiği yeri bırakıyorum; "M. De Restuad'nun öyle bir annesi var ki, milyonları yutabilir. Kendisi soylu bir kadın değil. Goriot'nun kızı. Eskiden adı dillere düşmüştü. Babasına öyle kötülükler etmişti ki böyle iyi bir oğul sahibi olmaya layık değil."
96 syf.
·8/10
Eser sıradan bir öykü formatında şekillenmiş olsa da maddiyatın, maneviyat ve bütün hayatiyetin önüne geçtiği durumları düşündürücü bir şekilde sunuyor. Tüm Fransız toplumunun çözümlemesini eserleriyle yapmaya niyetli Balzac bu eserinde devrinin önemli bir figürü olan, romanlarında yer yer kendini gösteren Tefeci karakterini farklı bakış açılarıyla yansıtıyor. Kitabın giriş kısmında çevirisi yapılan Balzac'ın meşhur külliyatı "Insanlık Komedyası'nın" takdim yazısı ise her acıdan edebi doygunluğa sahip bir kök metin gibi duruyor. Eserin giriş kısmı bu nedenle bana kalırsa eserden daha önemli... Balzac'ı ve devrin edebi anlayışını ve evrensel edebî yapıyı anlamak için okunması gereken bu giriş metni gözden kaçırılmayacak kadar kıymetli...
Daha yapılacak ne kadar çok iş kaldığını görmüş olarak belki de yayıncılarımın söylediği şeyi siz de söyleyeceksiniz: "Tanrı size uzun ömürler versin!"

(1799-1850)
Honore de Balzac
Sayfa 26 - Ayrıntı yay

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tefeci Gobseck
Baskı tarihi:
1947
Sayfa sayısı:
61
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Bakanlığı
Baskılar:
Tefeci Gobseck / Üç Öykü
Tefeci Gobseck
Tefeci Gobseck

Kitabı okuyanlar 37 okur

  • Rodion Romanoviç Raskolnikov

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%9.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0