Kitap
Vatan Yahut Silistre

Vatan Yahut Silistre

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
2.683 Kişi
11,3bin
Okunma
2.238
Beğeni
40,8bin
Gösterim
94 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 40 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Puslu Yayıncılık · Ekim 2020 · Karton kapak · 9786057869692
Diğer baskılar
Vatan yahut Silistre, Namık Kemal’in en ünlü eseridir ve o hayattayken oynanan tek tiyatro eseridir. Namık Kemal oyunun 1828 savaşında geçtiğini ancak, düzenli ordu rütbesine muhtaç olan Sıtkı Bey’in macerasına yer verebilmek için oyunda, Kırım Savaşı’nı anlattığını söylemiştir. Tiyatro, İstanbul’daki Gedikpaşa Tiyatrosunda oynandığında halkı büyük bir heyecana sürüklemiş ve ardından Namık Kemal, sürgüne gönderilmiştir. Gönüllü olarak orduya katılan İslâm Bey’in ardından erkek kılığına girerek giden Zekiye’nin Siliste Kalesini her şeyden üstün tutarak savunmaları anlatılmıştır.
5 mağazanın 217 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,75
8.3
10 üzerinden
2.683 Puan · 424 İnceleme
Muhammet İkbal Kılıç
Vatan Yahut Silistre'yi inceledi.
90 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
İsminden de anlaşılacağı üzere eserde baskın olan tema “vatan sevgisi”. Fakat eser bu temayı yalnız bırakmamış ve onunla bütünleştirerek aşk temasını da işlemiş. ... Türü (tiyatro) henüz keşfetmiş bir okur olarak, bu türde yerli-yabancı ancak on kadar eser okudum. Lakin ısrarla eserlerde görmek istediğim ve göremediklerimde de adeta bir kusur olarak değerlendirdiğim iki ilke var. O iki ilke, idenin yalnız konuşmalara hasredilmeyip olaya da yedirilmesi ve ideyi tasavvur ederken okuyucuya yahut izleyiciye mekanın sınırlı olduğunun hissettirilmemesi. “Tiyatroda ancak bu kadar olur. Mekan sınırlı, zaman sınırlı, tema sınırlı...” gibi bahaneleri bir sanat eserine yakıştıramıyorum. Zira bahane sanatı öldürür ve sanat imkansızı istemesi ile hayata tutunur. ... İçlerinde çok büyük eserler de bulunan bir çok kitapta, her iki ilkeyi de oyunana yahut hikayesine aktarabilmiş bir esere rastlamadım. Ki bir baş yapıt olan Romeo ve Jüliet dahi bu genellemeye dahildir. Karakterlerinin dilinde muazzam bir aşk felsefesine yer vermesine rağmen mekanın sınırlı oluşuna içten içe hep dert yanıyordu. Beklentimi karşılayan yegane eser ise Namık Kemal’in bu eseri oldu. Bu eserde her iki sorunun da aşıldığına şahit oldum. Hoş böyle deyince, bende de ziyadesiyle bulunan aşağılık kompleksi ve onun sözcülüğünü yapan arkadaşlar hemen bu yorumuma çeşitli tenkitler ileteceklerdir lakin ben her şeye rağmen Namık Kemal’in bu başarısını ayakta alkışlamak istiyorum. Zannediyorum; eserin bütün dünyada tanınmamasının en büyük nedenlerinden biri de bir Türk elinden ve gayri medeni bir toplumdan sudur etmiş olmasıdır. (Bu fikrimin pek tabi duygusal bir kanaat olduğunu da kabul ediyorum fakat belirtmeden de edemiyorum.) Diğer yandan eserin hikayesinin de okuyucuyu ziyadesiyle etkileyeceğini düşünüyorum. Zira bende muazzam bir etki yarattı. Ol sebepten eseri, türü seven sevmeyen herkese muhakkak öneriyorum.
Vatan Yahut Silistre
8.3/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
ophelia
Vatan Yahut Silistre'yi inceledi.
80 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
Vatan, hürriyet aşığı Namık Kemal ve Türk Edebiyatının sahnelenen ilk oyunu; Vatan Yahut Silistre. İlk kez 1 Nisan 1873’te Agop Efendi’nin Gedikpaşa Tiyatrosu’nda sergilenmiş, içerdiği milliyetçi duygular halk üzerinde büyük bir coşku ve de etki yaratmış, bu durum Namık Kemal’in Magosa’ya sürülmesine ve gazetesi İbret’in kapatılmasına neden olmuştur. Namık Kemal tiyatrosunu yazarken edindiği amacına ulaşmış mı? Pekâla evet. Amacı halkına vatan fikrini ve sevgisini aşılamak olan yazarımızın teknik açıdan zayıf fakat içerik açısından önemli ve geçerliliğini hiç yitirmeyecek olan bu eseri her okurun kitaplığında bulunmalı.
Vatan Yahut Silistre
8.3/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Ülkü Daşcı Yanmaz
Vatan Yahut Silistre'yi inceledi.
80 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
VATAN YAHUT SİLİSTRE Yine çok güzel bir klasikle geldim. Bilindiği gibi Vatan yahut Silistre bir tiyatro eseridir. Hatta batılı anlamda sahnelenen ilk oyunumuzdur. İlk tiyatro eseri olarak da Şair Evlenmesi'ni alırız. Osmanlıda bundan önce tiyatro yok olarak algılanmasın. Daha çok yabancı oyunlar var. Vatan yahut Silistre, 1 Nisan 1873 yılında Gedikpaşa Güllü Agop Osmanlı Tiyatrosu'nda oynanmasından sonra seyirciler büyük bir coşku ile Namık Kemal lehinde tezahüratlar yaparak İbret gazetesinin önüne gelirler. Bu coşkunluk hem gazetenin kapatılmasına hem de Namık Kemal'in Magosa'ya sürgün edilmesine neden olur. Namık Kemal sürgün edilse bile tiyatro oynanmaya devam eder. Vatan yahut Silistre, konusunu 1853-1856 Türk-Rus Savaşından (Kırım Savaşı) alır. Bu savaşta, Musa Hulusi Paşa komutasındaki altı bin kişilik Türk askeri, Tuna kıyısındaki Silistre Kalesini Ruslara karşı 41 gün kahramanca savunmuş ve büyük bir zafer kazanmıştır. Namık Kemal de bu büyük zaferi oyun olarak yazar. Zekiye ve İslam Bey'in aşkıyla başlayan eser savaşın ortasında devam eder. Zekiye kıyafet değiştirerek sevdiği adamın peşinden savaşa gider. Ama onu başka sürprizler de beklemektedir. Eserler bize çok basit gelebilir. Ama unutulmamalıdır ki bu eserler ilk olma özellikleriyle çok önemlidir. Bence bir okuyun derim.
Vatan Yahut Silistre
8.3/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Dilan
Vatan Yahut Silistre'yi inceledi.
80 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İslam bey gönüllü olarak orduya gideceğinden dolayı uzaktan sevmekte olduğu Zekiye ile vedalaşmak üzere onun odasına girer.Zekiye' ye, kendisi hakkında beslediği sevgiyi anlatır.Kız da ona karşı kayıtsız olmadığı gibi,onun arkasından o da erkek elbisesi giyerek gönüllüler takımına karışır,Silistre'ye kadar gider.Silistre'de kuşatma altında kalırlar.Bu arada İslam Bey yaralanır.Ona,Adem ismini almış Zekiye bakar.Yaralı olduğu halde İslam, yanında Abdullah Çavuş ve Zekiye ile düşman cephanesini ateşlemek üzere giderler.Dönüşlerinde düşman kuşatmayı kaldırıp çekilmiş vaziyette bulurlar.Kumandan Sıtkı Bey de.Zekiye'nin vaktiyle bir namus meselesinde itaatsizlik ettiği için keçe külah edilmiş olduğundan asıl adı olan Ahmet'i değiştirip Sıtkı'yı kullanarak yeniden askerlikte rütbesi kazanmış olan babası çıkar.İslam ile Zekiye'nin düğünleri kazanılan savaşın mutluluğuyla birlikte yapılır.
Vatan Yahut Silistre
8.3/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10