Zeytindağı

·
Okunma
·
Beğeni
·
34,3bin
Gösterim
Adı:
Zeytindağı
Baskı tarihi:
1938
Sayfa sayısı:
175
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
176 syf.
·2 günde·10/10 puan
Öldberg, Zeytindağı'nın Almancası! Cebelizzeytun Arapçası, Zeytindağı ise Kudüs'e hakim komuta karargahının bulunduğu tepenin adıdır.

Falih Rıfkı'nın İttihatçıların önemli isimlerinden Cemal Paşa'nın yaveri olarak Birinci dünya savaşında Hicaz bölgesinde yaşadıklarını anlattığı bu eser o döneme ait özgün bir kaynaktır ve ufuk açıcı gözlemler vardır. Beyaz Zambaklar Ülkesi ile birlikte okulların müfredatında kesinlikle olması gereken bir kitaptır.

Yazarın dediği gibi ;
"1913'de bir Mustafa Kemal, yüzyıl sonrası için bile hayaldi, fantazi romanlarında bile yeri yoktu."

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
171 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Falih Rıfkı Atay, kitabı 1932 senesinde yani yazdıktan yaklaşık 15 yıl sonra bastırmıştır.Kitap günlük şeklindedir.Falih Rıfkı ve arkadaşlarının 1.Dünya Savaşı sıralarında yaşadıklarını anı biçiminde bizlere sunan yazar, kitabın adını Kudüs yakınlarında bulunan bir tepe olan Zeytindağı 'ndan alarak kitabına bu ismi koymuştur.İttihat ve Terakki nin 3 liderinden biri olan Cemal Paşa nın yani 4.ordu komutanın yanında çalıştığı dönemde özellikle yaşamış olduğu olayları bizlere anlatır yazar.Cemal, Talat ve Enver Paşa ile ilgili hatrı sayılır detaylar verilmektedir.Bu da okurun dikkatini çekebilecek düzeydedir.Enver Paşa yı yazar özellikle diktatör olarak anlatır ve onun gibileri ülkeleri zarara götürebilecek bir fayda katmayacak insanlardan olduğunu bizlere açıklamalarıyla anlatmıştır.Bol bol birlik beraberlik ihtiyacı vurgusu yapan yazar, adamcılık anlayışını da eleştirmiştir.Osmanlı devleti ile ilgili olarak da sadece toprak sahibi olduğunu ama söz sahibi olmadığını defaatle belirtmiştir.Arapların o dönemde günümüzde olduğu gibi İngiliz ve Fransız kuklası olduğunu ve bizleri arkamızdan bıçakladıklarını bize anlatan yazar, kendi çıkarlarını kovaladıklarını bizlere aktarmıştır.Almanlarla birlikte savaşa girme nedeni olarak ise gene Enver Paşa nın Alman hayranlığının kaynaklandığını bizlere söylemiştir.Atatürk e olan hayranlık ve ülkemizin kurtuluşu yolunda yaptıklarını kitabın birçok yerinde bizlere anlatan yazar, toprakların nasıl basit bir şekilde kaybedildiğinden, nasıl kolay şehitler verdiğimizden de bahsederek kitabı bitirmiştir.
Kitap, ders çıkarılması açısından harika bir kaynak.Spoiler vermeden anlatılamazdı.Herkesin okuması gereken bir kitap.Yakup Kadri ve Nurullah Ataç gibi birçok önemli yazarımızın da övdüğü bir kitap.Ayrıca 100 temel eserden de biri.Beni sıkan kısımları kitapta yazarın çok fazla gereksiz detaylara girmesi ve kendinden çokca bahsediyor olması idi.Malumunuz bu kitabı okuyan biri çokta Falih Rıfkı yı merak ettiğinden bu kitabı okumayacaktır.Bu durum hariç kitap harika idi.Puanım 8.
171 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Falih Rıfkı Atay etkinliği kapsamında yapacağım ilk incelemem olacak. Etkinlik için Link: ->> #27899814

Tarihi bir yolculuğa hazırlanın; geçmişe, bir İmparatorluğun Çöküşüne ve kaybedilen topraklarda yaşanan büyük acılara tanık olacağız. .

Daha önce, Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri ve Mustafa Kemal'in Ağzından Vahidettin kitaplarını okumuştum. Falih Rıfkı’nın duruşunu, karakterini ve Cumhuriyeti sahiplenmiş bir idealist oluşunu her zaman sevmişimdir. Zeytindağı ile kaybedilen topraklara gidiyoruz. Balkan Harbi ve I. Dünya Savaşı hakkında biraz bilginiz var ise anlatılan yerleri ve durumu daha iyi kavrayacaksınız.

Kesinlikle Spoiler içermeyen ve kitabı okumadan önce rehber olarak kullanabileceğiniz bir inceleme yapacağım. Detaylı bilgi istemeyenler BİRİNCİ BÖLÜM'ü es geçip, İKİNCİ BÖLÜM den başlayabilirler.

Biz Paşalarımızı kötülemek için tek satır yazmayız, kötü şeyler de ağzımızdan çıkmaz. Yaptıkları hatalarıyla bizim paşalarımızdır bu paşalar. Talat Paşa, Enver Paşa ve Cemal Paşa. Büyük facialara neden olan yanlışlarını da dile getirmek gerekir. Falih Rıfkı Cemal Paşa ile fazlasıyla zaman geçirmiş, bu zaman diliminde yaşananları da kaleme almıştır. Kendisi de özellikle belirtir ki Cemal Paşa’yı yermek veya kötülemek için değil, olan durumları anlatmak için yazmıştır.

Kitap incelemesini bölüm bölüm yapacağım ve alışık olduğunuz gibi kısa bir inceleme olmayacak. İlk önce birkaç detay vereceğim daha sonra ana incelemeye geçeceğim.

BİRİNCİ BÖLÜM: Kısa kısa Balkan Savaşları ve I. Dünya Harbi hakkında bilgi, Savaşa neden ve nasıl girdik, Hangi Cephelerde savaştık, Osmanlı Devletinin son durumu nasıldı?

Osmanlı Devleti I. Dünya Harbine girmeden önce, Balkan Savaşlarında ağır yara almıştı. Balkan ve akabinde kaybedilen I. Dünya Harbi’nin faturası Devlet-i Âliye-yi Osmâniyye’ye ağır olmuş, imza edenin hain ilan edilebileceği antlaşmaları imzalamak zorunda kalmışlardır. Tabi Balkan Savaşı öncesi bir Trablusgarp Savaşımız vardır. Mustafa Kemal’in sahneye çıktığı ilk savaştır. https://ibb.co/cOyTTd

Trablusgarp ı fırsat bilip Osmanlıya savaş açan devletler Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ ‘dır. Bunların hepsi yıllardır gelen güç kaybının ve çöküşün diğer devletler tarafından değerlendirilme çabalarıdır. İşte balkan Savaşı bu fırsat ve iştahla çıkmıştır. Trablusgarp savaşının detayını verirsem incelemeyi uzatırım. Mustafa Kemal’in ilk savaşı ile ilgili detayları ve o dönemde öngördüğü durumları telgraflarla ilgililere aktardığı yazışmaları buradan okuyabilirsiniz. https://isteataturk.com/...ablusgarp-Savasi/672


Balkan Savaşı hakkında kısa ve hızlıca bilgi edinebileceğiniz bir link veriyorum. http://www.kurtulussavasi.gen.tr/balkan-savaslari.html Bu linkten kısaca savaş ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
Öncelikle Osmanlı Devleti içerisinde müthiş bir Almanya sevdası vardır. Almanlara olan güven yüzünden kaybedilen topraklar ve ölen onca can vardır. Almanlar ise Osmanlıyı öyle bir kullanmıştır ki, bunu sezen ve üst makamlara ileten tek kişi olmuştur, o da Mustafa Kemal. O zamanlar rütbeli olmadığı için malum üçlü Talat, Enver ve Cemal Paşayı ikna edememiş, bakanlıkları devreye sokamamıştır. Tarihimiz belirli bir döneme kadar bu hatalarla doludur.

"İttihat ve Terakki'yi sorumsuz adamlar soysuzlaştırmıştır." Sy.42

İttihat ve Terakki, II. Abdülhamit’i tahtan indirmiş, kontrolü eline almıştır. Daha doğrusu tam olarak alamamıştır. Bir vizyon, yani bir plan olmadığı için kendi aralarında yaşadıkları anlaşmazlıklar, rütbe kavgaları, Enverciler, Talatçılar derken ayrışmanın doruğuna ulaşmışlardır. Hazinenin boşalmasına da büyük katkıları olmuştur.

"Harbe nasıl, niçin ve ne hesapla girmiştik? Bunu bir adam biliyor: Enver!" Sy.33

Osmanlı ve Almanya arasında gizli bir anlaşma imzalanmıştır. İlk başta bu anlaşma gizli tutulmuş, daha sonra ortaya çıkarılmıştır. Alman seviciliğimiz tam olarak bu noktada imza altına alınmıştır. Almanya tek bir şartla imzalamıştır bu anlaşmayı: Osmanlı Ordusunu Alman Generaller yönetecek. Yani şunu diyorlardı: "BİZ SİZİN BECERİKSİZ ASKERLERİNİZE VE GENERALLERİNİZE GÜVENMİYORUZ!" İşte tam bu nokta da Mustafa Kemal dirayeti beklerdik paşalarımızdan ama maalesef. Öyle bir şey olmamıştır.

Alman seviciliği sayesinde savaştığımız cepheler;

Topraklarımızda Savaştığımız Cepheler :
1. Kafkas Cephesi, 2. Çanakkale Cephesi, 3. Kanal Cephesi, 4. Irak Cephesi, 5. Filistin Cephesi, 6. Hicaz-Yemen Cephesi, 7. Suriye Cephesi

Topraklarımız dışında savaştığımız cepheler :
1. Makedonya 2. Galiçya 3. Romanya

Şimdi buradan başarı ile çıkılma imkanı nedir? Böyle bir imkan, cephane ve ordu yoktur. Her türlü zor durumda olan bir devlet, bu cephelere sadece ölmek için asker göndermiştir. Bunun izahı yoktur. Bu gençler alman generallerin ellerinde birer birer öldürtülmüştür. Sonuç? Sonuç yenilgi…! Öyle saçma sapan savunmalar ve taarruzlar yapılmıştır ki, anlama şansımız yoktur. Alman generallerin ellerinde kurşun sıkılmadan verilen yerler bile vardır!

İşte Zeytindağı bu manzaranın etrafında şekillenmiştir.

İKİNCİ BÖLÜM: Zeytindağı!

Falih Rıfkı cephenin gerisinden Cemal Paşa ile yaptığı gezileri ve gezilerde tanık olduğu durumları aktarmıştır. Bunların akabinde dönemin gazetelerinde yayınlanmış birkaç anıya ve mektuba yer vermiştir.

Osmanlı Devleti zayıf, hükumet devrilmiş, İttihat ve Terakki kendi içinde bölünmüş, onlara yaptıkları hataları gösteren Mustafa Kemal gibi subaylarla ters düşmüş, kendi ünleri peşinde koşan bir duruma gelmiştir. İttihat ve Terakki’nin yapmak istediği ile yaptığı arasında çok büyük farklar vardır. İyi bir amaç için bir araya gelen bu ilerici paşalar, daha sonra kendi iç çatışmalarına yenik düşmüşlerdir. Bu konuda daha detaylı bilgi için doğru argümanla yayınlanmış kitaplara bir bakabilirsiniz.

Döneme baktığımızda Vatan Toprağı dediğimiz yerler aslında vatan toprağı değilmiş hissiyatı vermektedir. Çöllerde yaptığımız savunmalar ve savaşlar büyük can kayıplarına yol açmıştır. Basit bir şekilde yazdığımız ÇÖL kelimesi basitlikten çok fazlasıdır. Susuzluk, sıcaklık, eksik mühimmat, yırtık kıyafetler, ulaşım büyük sıkıntıdır. Karşı tarafa baktığınızda ise İngilizler tam teşekküllüdür. Onları durduran ve yavaşlatan TÜRK’ün inanılmaz vatansever yüreğidir. Mevcut şartlara bakıldığında kendi yönetimleri ve düzensiz düzenleri olan topraklardır buralar. Özellikle Arapların bu savaş esnasında yaptıkları affedilir şeyler değildir.

"Aşiretlerin bulunduğu çöllerin içine henüz paradan büyük bir kudret girmemiştir. Para Uğruna yapılan her şey, Allah uğruna yapılmış gibidir." Sy.104

Falih Rıfkı’nın bahsetmiş ve bizzat şahit olduğu bir durum vardır. Şeyhlere yardımcı olması ve taarruz esnasında yanlarında olmaları için üç defa para verilmiş, asla ne taarruza ne de yardıma gelmemişlerdir. Verilen altınlar aralarında bölüşülmüş ve devlet sırtından vurulmuştur. Bizzat Saraydan gelen talimatlara bile uymayan arapların olduğu topraklar TÜRKler tarafından savunuluyor ve binlerce insan şehit oluyordu. Bu kadar gencin kolay harcanmasının bedelini kurtuluş mücadelesinde daha iyi anlıyoruz. Askere gidecek insan sayısı o kadar azalmıştır ki, yaşlılar ve çocuklar savaşmıştır!

Karargâhın içinde: “Kudüs düştü!” sözü ölüm haberi gibi yayıldı. Daha şimdiden Beyrut’a, Şam’a, Haleb’e göz yaşlarımızı hazırlamak lâzımdı.

"Artık yalnız Anadolu’yu ve İstanbul’u düşünüyorduk. İmparatorluğa, onun bütün rüyalarına ve hayallerine, Allahaısmarladık!" Sy.116

Savaşın kaybedileceği ayan beyan ortadayken, Almanya tarafından oyuna getirilen paşalarımız durumu kavrayamamış güvenlerinin devam ettiğini sürekli deklare etmişlerdir. Almanlara güvenmeyenleri Almanya ya götürerek gözleri boyanmaya çalışılmıştır. Bu gezilerin bir örneği vahdettin ve Mustafa Kemal arasında da geçmiştir. Bu gezi ve anılar için Mustafa Kemal'in Ağzından Vahidettin kitabına bakabilirsiniz. Bu gezileri tek bir amaçla kullanan paşalar vardır! Savaştan uzak olmak ve Avrupa! Bunlar yapıldığı esnada Anadolu’dan bin bir zorluklara cephelere giden gençler şehit olmaktadır.

Kudüs ve Medine üzerine;

Günümüzde olan durumlar geçmişte de yaşanmıştır. Din üzerinden yapılan sömürü bizzat Hz. Muhammed’in kabri yakınlarında, bizzat içinde ve etrafında da yapılmıştır. Paranın ele geçirmediği yer ve zaman dilimi kalmamıştır. Paylaşacağım üç alıntı bu konuda yeterli olacaktır.

"Medine’de Peygamber kabri ile tüccarlık eden bayağı ahlâksız simsarlara rastlanır. Her Medine’li uzaklardan gelen saf halka, bu harap köyün taşını, toprağını, kuyu suyunu kırk defa öptüre öptüre satar." Sy.63

"Asıl Müslüman şehri, din şeyhlerine hürmet olunan, dini sanatlaştıran ve asilleştiren şehir İstanbul olduğunu Medine’de büsbütün anladım. Orada Peygamber’in amcasının mezarı sakaların (su taşıyıcısı) kulübesi olmuştur ve sandukasının üstünde kırbalar (su kabı) asılıdır." Sy.64

"Medine, dini mallaştırmış ve maddeleştirmiş bir Asya pazarı idi. Kudüs dini oyunlaştırmış bir Garp tiyatrosudur." Sy.71

İşin ilginç tarafı KUDÜS’tür ayrıca. Kudüs her zaman siyasetin odak noktası olmuştur. Burada oynanan büyük bir oyundur. Bu oyun hala da oynanmaya devam etmektedir. Olan sivil halka olmaktadır. Falih Rıfkı olayı çok güzel özetlemiştir.

"Kudüs kelimesi Hıristiyanlığı hatıra getirir. Fakat ne Kudüs’te, ne de Filistin’de Hıristiyanlık diye bir mesele yoktur. Kudüs’ün Hıristiyanlığı, Ortodoks Petesburg, Protestan Berlin, dinsiz Paris, Katolik Roma ve Anglikan Londra’nın politika meselesidir.

Kudüs’ün yerli meselesi, Yahudi-Arap meselesi: Bir avuç Yahudi, altı yüz bin Arap!" Sy.73

Bütün bu yaşananlar ve anlattıklarımın haricinde daha da ilginç bir durum vardır ki, o da TÜRKLÜK meselesidir. Anadolu boşaltılmış, bu toprakları savunmaya binlerce insan gönderilmişlerdir. Buraya gitmek için bir çok kontrol noktasından kaçak olarak geçmişlerdir. Sınırlar düşmanlar tarafından kontrol edilmekte, destek kuvvet gitmesi engellenmekte, mühimmat istihbaratı gelirse demiryolları bombalanmakta ve tahrip edilmektedir. Bunca eziyete rağmen vatan toprağını savunmaya giden insanımız karşılığında ne alıyor peki?

"Suriye, Filistin ve Hicaz’da:

— Türk müsünüz?

Sorusunun birçok defalar cevabı:

— Estağfurullah! idi." Sy.44

Diyebileceğim hiçbir şey yoktur. Osmanlı Devleti öyle bir dağılmıştı ki, sadece onu yönetenler farkında değildi. Oynanan tiyatro karşısında sevildiğini sanan paşalar aslında kandırılıyordu. Almanların tek amacı savaş sonrası istedikleri toprakları Osmanlı sayesinde elde tutmaktı. Milli Mücadele evresine kadar Osmanlı donanması Almanların elindeydi. Murat Bardakçı’nın kaleme aldığı çok güzel bir yazı var. Vaktinizi ayırırsanız benim ne demek istediğimi daha detaylıca anlarsınız. Alman komutanlardan zamanında ne kadar çok çektiğimizi anlayacaksınız. Buyurun: http://www.hurriyet.com.tr/...cok-cekmistik-128123 Bu yazı dönem ile ilgili de bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Yavaş yavaş incelemeyi sonlandırayım. Uzun olduğunun farkındayım lakin, bu dönemler ve bu kitap kısa bir inceleme ile geçiştirilebilecek bir kitap değildir. Daha fazlasını da yazardım fakat, uzun yazıların okunma oranının azlığının bilincindeyim.

Osmanlı Devleti neden dağıldı, topraklar neden kaybedildi, İttihat ve Terakki, Talat, Enver ve Cemal Paşalar hakkında biraz bilgi ve dönemi inceleme ve fikir edinme bakımından okumanız gereken nadide bir eserdir Zeytindağı.

Son olarak sözü Falih Rıfkı Atay’a bırakıyorum.

"Mustafa Kemal, Büyük Harbe girmek aleyhinde idi: Kafa ve sanat adamı olduğu için!

Mustafa Kemal Kurtuluş Harbini bırakmak fıkrinde asla bulunmadı: Vatan adamı olduğu için!

İşte size bütün kitabın özü: İlim ve vatan adamı olunuz.

Hiçbiri yalnız başına, ne sizi, ne de milletini kurtarabilir." Sy.120

İsmini saydığım paşaların ülkeyi nasıl terk ettiklerini ve nasıl öldüklerini araştırınız. Ülkeyi terk etmeyen ve hastalıklı adam diye tabir edilen Devlet-i Âliye-yi Osmâniyye’den bir Türkiye Cumhuriyeti var eden Mustafa Kemal ATATÜRK’ü iyi tanıyınız. İncelemenin başında da dedim, onların hatalarını yazmak, kötülemek değildir. Yaptıkları hataların bedeli basit değil, ağır olmuştur. Her ne kadar kalpleri vatan için çarpsa da aralarında yaşadıkları durum ve anlaşmazlıklar bir devleti bu duruma sokmamalıydı.

Bütün şartlara karşı yılmayan, ülkesini terk etmeyi bir saniye bile düşünmeyen bu vatan sevdalısının bu işi nasıl başardığını okuyunuz, öğreniniz.! Bu sizin ona karşı borcunuzdur! Onu tanıyın! Bilgisizce adını kirletmeye çalışanlara karşı gereken dersleri veriniz! Mustafa Kemal sadece cephede savaşmamıştır. En büyük savaşı cahillik ile olmuştur. Mustafa Kemal'in yanında saf tutan ve Vatan'ı vatan yapan tüm Vatan evlatlarına, Komutanlarımıza ve Milletimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi iletmeyi büyük bir borç bilirim!

"Bizim emperyalizm, Osmanlı emperyalizmi, şu ana fikir üstünde kurulmuş bir hayal idi: Türk milleti kendi başına devlet yapamaz!" Sy.45

Bakınız: Türkiye Cumhuriyeti, Kuruluş: 29 Ekim 1923!!! Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK!

19 Mayıs 1919 ilk adımını, 23 Nisan 1920 Temelini'de unutma!

“Bu kitabı okumak adeta bir borçtur ve bir vazifedir.” -Behçet Kemal Çağlar

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

- Mustafa Kemal Atatürk

Herkese iyi okumalar dilerim.
192 syf.
·Beğendi·9/10 puan
UYARI : İncelemelerimde spoiler yoktur .. Bu platformda okuduğunu anlamayan ve yazdıklarımı spoiler sanan bir takım "ÇOK AKILLI" insanlar vardır !!! Ben spoiler olduğunu düşünmüyorum ama sen olduğunu düşün ve ona göre oku ..

Selamın hello kışın gelmesiyşe neşesi kaçan cicişler .. Eeee winter is coming... Keser döndü sap döndü , gün geldi hesap döndü !! (ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN!) =)) Sabah dilim damağım kültablasına dönmüş bir şekilde uyandım .. Az sağa sola bakındım .. Net ile ilgili problemler yaşıyorum uzun zamandır.. Modem ile mini bir Dandanakan Meydan Muharebesi yaptık .. Mağlup ayrılınca ve yapacak başka bir uğraş bulamayınca sabahın köründe işbu incelemeyi yapmaya karar verdim .. Uzun zamandır aklımdaydı yazmak ama işte "TEKNİK" (ŞUNU DİYEN ADAMLAR VAR HAKİKATEN !) inceleme yapmak zor biliyorsunuz ki =)) Başlık sizi yanıltmasın .. İşsiz incelemelerimden biri olmayacak bu .. Böylesi bir kitaba öyle inceleme yapmak da haddimize değil zaten .. Pek az kitapta inceleme yaparken insanları manipule etme yolunu seçerim .. Herkesin hassas olduğu konular var .. Genellikle uyarırım .. Ama bu kez açık açık , resmen taraf tuta tuta ilan ediyorum : BU KİTABI BU VATANIN TÜM EVLATLARI MUHAKKAK OKUSUN!! İnceleme diyorum ben buna ama bu aslında bu kitabın incelemesi olmayacak .. Kitapta bu yazdıklarımı okumanız olanaksız .. Ben başka kaynaklardan derlediklerimle o dönemde ordumuzun , askerimizin ne durumda olduğunu sizlere sunacağım ki kitabı okurken o günleri hakkını vererek kafanızda canlandırabilin .. O topraklarda neler olmuş , neler yaşanmış , ne şartlarda savaşılmış bilin .. Bilin ki bu toprakların da kıymetini bilesiniz ! Kısaca bu inceleme ,kitaba kendimizce ve haddimiz olmayarak yazdığımız bir update.. Sanırım anlaştık .. Saat 10: 15 .. Ben KT ile kurdum koalisyonu .. Kahvaltı sofrasında kerkinen bünyeler siz de çayınızı , kahvenizi alın .. Buyurun başlayalım CANİKOLAR !

I. Dünya Savaşı ' nda İttihat ve Terakki' nin üç büyük paşası Talat , Enver ve Celal Paşalar , tüm cephelerde savaşmakta ..Çanakkale ' de 200 bin , Sarıkamış' ta 100 bin şehit... ( Sağolsun Enver Paşa !) Irak' ta , Bingazi 'de , Filistin' de sayılar bir muamma .. Polonya Galiç sınırında dahi savaşıyoruz .. Bir 20 bin askerimiz de orada barutla , top - tüfek sesleri ile yatıp kalkmakta .. Cemal Paşa komutasındaki Türk ordusu da Süveyş' i müdafaa ediyor İngilizlere karşı .. Tarihin görüp görebileceği en güçlü ve en alçak ordularından biriyle harpteyiz .. "ÇOCUKLARIMIZ " (bakınız evlatlarımız demiyorum en sonunda açıklayacağım için ) kıran kırana savaşıyorlar durmaksızın , nefes almaksızın , yıkanamadan , elbise değiştiremeden bir cepheden diğerine koşarak .. Güney Cephesinde ZEYTİNDAĞI ' nı okursanız tanışacağınız Cemal Paşa , Adana' dan Yemen' e kadar uzanan yolda askeri Süveyş' e yığmak telaşesi içinde.. Yol YOK! At YOK! Deve sayısı çok az ..Bu yetmiyor bir de üstüne üstlük Lawrence ' ın kandırdığı , ayaklanan bedevi kabileleri yol kesip eşkiyalığa başlıyorlar .. Şam - Mekke demiryolu uzunluğu 1300 km!!! Bakınız yazıyla B İ N Ü Ç Y Ü Z!!! İngilizden çikolatayı , konserveyi , altını alan biti kanlanmış araplar demiryollarını dinamitlemekte .. Bitti mi sandın biter mi? Tamamen çölün içinden geçerek Mekke' ye uzanan bu hattın 600 km' lik kısmı da her an ateş altında .. Sürekli çatışma.. Yani seni anlayacağın samyelleri eşliğinde çölde STAR WARS alemleri (ALL HAIL SIDIOUS!) .. Bilmiyorum ama Dünya Savaşları ve diğer savaş tarihleri , bu denli uzun bir ateş hattı sanırım ki yazmadı ! Belki Almanların doğu cephesi..

Cemal Paşa bu hattın savunulmasının imkansızlığını anlamış olacak ki Yemen' e kadar elimizde bulunan tüm birlikleri geri çekip Süveyş Cephesine yollamak istiyor .. Telaşesinin sebebi de bu..Ancak peygamber kabrinin bulunduğu Mekke' nin savunması , Osmanlı için İstanbul' dan da önemli .. Kesinlikle geri çekilme taraftarı değil Hicaz çöllerinden.. Bu arada iki taraflı oynayan hainler de mevcut .. Söz konusu savaş olur da HAİN OLMAZ MI ?!?! Yıllardır bizim adamımız gibi gördüğümüz Mekke emiri şerif hüseyin denen alçak , İngilizlerden çil çil altınları alınca başkaldıracak.. Bak kardeşim, hemen anlaşalım .. Kırmızı tuborg içiyorum hiç şakam yok !! "Yok efendim sonradan çok pişman olmuş , zırıl zırıl ağlamıştır." falan diyecek varsa buraya yazmasın .. Zırıl zırıl ağlatırım !! Bir yudum alalım .. FÜT FÜT ! OH MİS GİBİ ! Sakin sakin devam edelim! Arapların Türkleri "BU ŞEKİLDE" arkadan vurması , Türklerin tarihte varolduğu günden beri yaşadıkları EN BÜYÜK KALLEŞLİK .. Eşi benzeri yok tarihimizde böyle bir olayın .. Bir kez Osmanlı hem müslüman, hem de arapları ümmeti olarak görmüş yüzyıllar boyu .. Müslüman müslümana , ümmet ümmete arkasına gavuru alıp bir EŞCİNSELİN klavuzluğunda isyan edemez ..Biz (yani Osmanlı) öyle bilmekteyiz o zamanlar .. Bu alçağın isyan bildirisindeki gerekçeler neler mi? Sayayım güzel kardeşim :
İttihat ve Terakki ülkeyi yönetemiyor ,
İçtihat dergisinde peygamber için hürmetsiz sözler kullanılıyor,
Halifeliğin hükmü yok ,
Kadılar yalnız mahkeme huzurunda vesika kabul edecek - gıyabında oluşan durumlar için vesika kabul edilmeyecek ( yani çamur atamayacağız istediğimize öyle kafamıza göre ) bu da Bakara Suresine aykırıdır ..
Kısaca , yüzyıllardır birbirlerine anlatıp inandıkları teraneler ..Hemen salça olacaklar için yazayım : Bakara Suresi değil terane olan , onu dayandırdıkları , yorumladıkları yozlaşmış akıl benim bahsettiğim..

OYSA ,bu yapılan reform ve yeniliklerin İslam ruhuna aykırı olmadığını ; meclisin , basın ve birey özgürlüklerini kısıtlamadığını , İslamı felsefesi ve inancıyla çelişmediğini bilmem kaç bin tane islam alimi yazdı dünyada bugüne dek ..

OYSA ,Osmanlı Anadolu şehirlerine TEK BİR ÇİVİ BİLE ÇAKMAZKEN ,yüzyıllar boyunca en fakir anında dahi Sürre alayı denilen süslenmiş develerle HER YIL altınlarını , ipeklerini , Kabe' nin altın işlemeli örtülerini tek bir sene dahi aksatmadan gönderdi .. Tüm bunları göz önüne aldığımızda vaziyetler gayet nazik sizin anlayacağınız ..

Zeytindağı ile paralellikler gösteren Medine' nin savunması tam anlamıyla deniz derya .. Anlatsam hem çok uzun olur , akşamı ederiz de sabahlar olmaz..Padişaha kafa tutan Fahri Paşa' nın yaptıklarını mı anlatayım .. Malta' ya sürgününü mü ? Zar zor ikna edildiğinde düşmana teslim olmak istemeyip
- Size afiyet olsun , "esaret ekmeği" bizim boğazımızdan geçmez diyişini mi?
İskorbüte yakalanıp dişleri -çeneleri düşen , jilet gibi kesen kumlu çöl rüzgarlarında kör olan , yıkanmak için sabun dahi bulamayıp çevre köylerden kül toplayıp satın alan , gece gündüz hurmanın artık kızartmasına kadar yiyip telef olan , o sıcakta artık kızgın kor haline gelen rayları ellerine yapışmasın diye kalpaklarıyla tutup onaran askerlerimizi mi anlatayım bilemiyorum..

Yalnız iki ayrıntı var ki şu an dahi yazarken gözüme yaş yürütüyor .. Bunları siz de bilin istiyorum ..Bu incelemeyi yazmamdaki sebep budur ..

Osmanlı o dönemde öylesine yokluk çekmektedir , öylesine bitik durumdadır ve iaşe öylesine aksamıştır ki şu muhabbet hasıl olur ..

"... Bir gün zabitlerden biri bir torba getirdi .
O nedir dedim ...
Efendim , siz çekirge tavası (?!?!? ) yemediniz mi?
Hayır!
Çok lezzetlidir.. "

Yukarda saydığım tüm zorluklara karşılık artık açlıktan ölmemek için çöllerde çekirge avlayan cihan imparatorluğunun askerleri ..

Buyrun devam edelim başka alıntılar ile ..

"...Siperlerin kısım kısım haftada bir izni vardır .Fahri Paşa bunları evvela Medine' nin küçük bahçesine götürür ve "KARAGÖZ" ( =((( ) seyrettirir.Askerlerin KARAGÖZ sevgisini iyi bilen Fahri Paşa , orduya vereceği tüm emirleri , KARAGÖZ KONUŞMALARI VASITASIYLA VERDİRİR."

"... Eğer bazı sözleri varsa , KARAGÖZ vasıtasıyla askerlerine bildirir. Zira anlaşılıyor ki , bu köylüler ( TUCO ' nun Notu : o dönem nüfusun %90' ı köyde yaşıyor idi ) KARAGÖZÜN sözüne , gazetelerden , nutuklardan ziyade inanıyorlar."

Çekirge yiyip bir yandan da savaşan 16 yaşındaki bu çocukların öyküsüdür aslen işte bu kitapta anlatılan.. Karagöz izleyip emirler alan , çöllerde telef olan ÇOCUKLAR ... =((

Bir türkü vardır bilirmisiniz bilmem diyeceğim ama muhakkak %99 'unuz duymuştur .. Hepsi gitti cepheye o çocukların ama , bir , "KIŞLANIN ÖNÜNDE REDİF SESİ VAR , BAKIN ÇANTASINA ACEP NESİ VAR" türküsü kaldı bizlere .. Çöl kumları üzerinde esen rüzgarlar örtüyor şimdi o ÇOCUKLARIN kemiklerini bir yorgan gibi..Biliyorsunuz , bilmiyorsanız da ben söyleyeyim zurna ve sazın YEMİNLİ DÜŞMANIYIM !! HİÇ SEVMEM .. Ancak rakı içerken bozlak falan dinlerim .. Yalnız hiçbir türkü bu denli anlamlı ve bu denli içli değildir benim nazarımda.. REDİF demek acemi birliğinden gelip kıtalara dağıtılan asker demek .. Ancak o günlerde , savaşın çetin koşullarında asker tükendi , ÇOCUKLARI DA askere almaya başladılar ..Redif demek gün geldi KÜCÜK ASKERLER demek oldu .. KÜÇÜCÜK ASKERDİLER ..Bu yüzden çölde "KARAGÖZ " tek tesellileri , oyuncakları idi ... MUSTAFA KEMALLER , FAHRİ PAŞALAR O DENLİ ÇOK REDİF SESİ DUYDULAR Kİ BELKİ DE BU YÜZDEN CUMHURİYETİN İLANINDAN SONRA İLK İŞLERİ BİR ÇOCUK BAYRAMI İLAN ETMEK OLDU ..
192 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Birinci Dünya Savaşı sırasındaki Osmanlının içler acısı halini ortaya seren, birinci ağızdan yazılmış, içeriğinin tamamı gerçek olaylardan derlenmiş tarihsel bir anı kitabı.

Falih Rıfkı Atay kitapta, Birinci Dünya Savaşı sırasında subay olarak bulunduğu Ortadoğu ve Hicaz bölgelerindeki yaşadıklarını bize aktarıyor.
Yazar, bölgedeki savaşları, Mehmetçiğin içinde bulunduğu tüm olumsuz koşullarda bile nasıl fedakarca harp ettiğini, bütün bu imkansızlıklara rağmen kazanılan zaferleri, bunun yanında gündelik asayiş sağlanması için verilen mücadeleleri, ayrıca bölgenin siyasi, etnik, sosyal ve ekonomik yapısını da bize ayrıntılı olarak anlatıyor. Bütün bunlara ilaveten de, Osmanlının o dönemde yaşadığı önemli olaylara da geniş yer veriyor.

Kitap, akıcı olmasına rağmen, dilinin günümüz Türkçesine göre sade olmaması, düzensiz cümlelerle yazılmış olması ve arka arkasına farklı farklı olayların anlatılması sebebiyle biraz yavaş okumayı gerektiriyor.

Ben bu eseri, dönemin olaylarını, direk olarak o dönemi yaşayan birisinin anlatımıyla, ayrıntılı olarak öğrenmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olarak değerlendiriyorum.
192 syf.
·Beğendi
Falih Rıfkı Atay ile tanışmamıza vesile olan "Zeytindağı", benim için Osmanlı'nın son dönemlerini anlatması babında gayet yararlı bir eser oldu.

Adını kulaktan dolma duyduğumuz, fakat haklarında yeterli bilgiye sahip olmadığımız bazı paşaları; Cemal Paşa, Talat ve Enver Paşa gibi Atay'ın anlatımıyla bu eserle bir nebze de olsa tanıyabiliyoruz...Yazarımız özellikle Cemal Paşa'nın yaverliğini yaptığı için, onu bile anlatırken tarafsız bir üslup kullanmayı tercih etmiş. Her ne kadar bu paşalar iyi niyetli olsalar da yanlış savaş stratejileri ve rütbe kavgaları yüzünden kendilerini ve beraberlerinde ki Mehmetçikleri büyük kayıplardan ve yenilgilerden koruyamamışlardır.

Yazarımız bu savaşla Osmanlı'nın hazinesinin nasıl tüketildiğini, en önemlisi de Mehmetçiklerimizi nasıl göz göre göre kurban ettiğimizi bizlere çok güzel aktarıyor.

Falih Rıfkı Atay Filistin cephesinde bizzat kendi savaştığı için, savaşın nasıl ilerlediğini ve nasıl başarısızlıkla sonuçlandığını gözler önüne serebilmiş. Yetersiz şartlara rağmen Türk askerinin orada nasıl korkusuzca mücadele ettiğini fakat yine de yenilgiye uğradığını okumak çok hoş olmasa da benim için Atay'ın şu sözleri, Türk askerinin kaydedeceğini bile bile sonuna kadar mücadeleyi bırakmadığının kanıtı mahiyetindedir...

Kudüs'ü İsrailoğulları gibi bırakmadık, Türkler gibi bıraktık...

Bu kitabı, her Türk gencinin okuması gerektiğini düşünüyorum...
Herkese keyifli okumalar dilerim...:)
192 syf.
Zeytindağı'nı geç bir zamanda okuduğumu söylemem lazım. Çok daha evvel okumalıydım. Ama bir taraftan şunu düşünmüyor değilim; mesela 20'li yaşlarımda okusaydım, yine aynı şeyleri düşünür müydüm? Yoksa kitabı çokça eleştirir miydim? Demem o ki, Zeytindağı yorumumuz bizlerin durağan kalan ya da değişen dünya yorumuyla birebir örtüşüyor.

Aynı şeyleri Falih Rıfkı için de diyebilirim. Falih Rıfkı, 18-24 yaş aralığında tecrübe ettiği şeyleri anlatıyor kitapta. Ancak şurası önemli, bunu tam o zamanda yapmıyor. 40'lı yaşlarına yaklaştığında maziyi anlatıyor. Bu önemli çünkü toyluk döneminde de aynı hissiyatı taşıyor muydu? Bir Osmanlı zabiti ikenki fikirleri ile yeni Türkiye Cumhuriyetinin savunucusu bir yazar arasındaki görüşleri örtüşüyor mu, bilemiyorum.

Zeytindağı, Kudüs yakınlarındaki bir dağ. Atay, çoğunluğu Birinci Cihan Harbi dönemine denk gelen anılarını yazmış. Atay, önemli bir konumda çünkü Orta Doğu'nun Osmanlı idarecisi Cemal Paşa'nın has adamlarından birisi. Zaten kitapta Cemal Paşa epeyce yer ediniyor.

Suriye, Filistin cepheleri ile Kanal harekatı dönemi işleniyor. Atay'ın Araplar başta olmak üzere, Orta Doğu halkları izlenimleri var. Doğrusu bu izlenimler pek iç açıcı değil. Tespitleri ve anlattıkları bugün bile geçerli olan bir bataklığı hissettiriyor. Atay'ın altını çizdiği ve haklı olduğu şey, Türk çocuklarının, Anadolu evlatlarının o çöllerde çarçur edilmesidir; çok hazindir...

Halkların bütünü iyi ya da kötü olamaz. Mesela kitapta anlatılan iki hadise var; birinde Balkan Harbinde, işgal edilen yerler Bulgar askerlerine köylü Türk kızlarını peşkeş çeken birinin Enver Paşa tarafından öldürülmesi anlatılıyor. Yani Türk, Türk kızlarını düşmana veriyor. Yine masum olan iki Ermeni mebusu katleden biri Çerkez iki kişiden söz ediliyor. Yani, dini imanı para olan Arap bedevilerin farklı türevleri maalesef bizden de çıkabiliyor.

Arap çöllerinde harp etmiş ve bazen ihaneti görmüş olan bir nesil, Arap antipatisi içinde olmuştur. Hak verip vermemek farklı konu ama anlayabiliyorum. Medine'de Hz. Muhammed'in kabrini savunan Müslüman Türklere karşı kafir İngilizlerin yanında yer alanları Atay nesil affetmemiştir.

Zeytindağı'nda çizilen tablo karanlıktır. Kendisi de Filistin ve Suriye'de harp eden Mustafa Kemal Atatürk, gerçekleri çabuk fark etmiş ve Türk unsur kavramını doğru okumuştur. Zaten kitapta Atay'ın Atatürk'e atıfta bulunduğu üç-dört farklı yer var ki, hepsine katılıyorum.

Zeytindağı, keşke bir kurgu olsaydı, keşke bir roman olsaydı denilecek kadar acı ve hüzün dolu bir hatırat...
176 syf.
·184 günde·Beğendi·10/10 puan
Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri… Birinci ağızdan Suriye, Filistin ve Hicaz’daki çaresiz çırpınışların hikayesi…
Birinci Dünya Savaşı’nda, Cemal Paşa'nın (Enver-Talat-Cemal üçlüsündeki Cemal Paşa) yaveri sıfatıyla Falih Rıfkı Atay’ın anıları… Kitaba adını veren Zeytindağı, Kudüs’e hakim komuta karargahının bulunduğu tepe.

Gencecik yaşamların, pırıltılı günlerini uzun yüzyıllar önce geride bırakmış bir saltanat ailesinin postu dik tutmak adına son hamleleri için, bile bile, göz göre göre ölüme gönderilmeleri...

Osmanlı saltanatından yılmış, başkaldırmış ve tercihini çoktan karşı taraf için kullanmış halkların, kendilerine rağmen, binlerce kilometre öteden gelen neferlerce savunulması saçmalığı...

Satır aralarında Enver-Talat-Cemal üçlüsünün çalışma şekilleri, yönetim anlayışları, birbirleri ile sorunları...
Bir üst düzey askerin iki dudağı arasında hayatta kalıp kalmamalarına, sürülüp sürülmemelerine karar verilen halkların hala Osmanlı'ya bağılılığının beklenmesi ne kadar saçma, bu duruma düşen bir adalet sistemi ile Osmanlı'nın durumu ne kadar acıklı...

Onbinlerce, yüzbinlerce canın bu yönetimin kararları ile "cihat" için ölüme gitmiş olması... “İnsanlık nerede kalmış?” dedirtecek cinsten bir çok hikaye… Örneğin;

“…Anadolu hepimize, hınç, şüphe ve güvensizlikle bakıyor. Yüz binlerce çocuğunu memesinden sökerek alıp götürdüğümüz bu anaya, şimdi kendimizi ve pişmanlığımızı getiriyoruz. İstasyonda bir kadın durmuş, gelene geçene: -Benim Ahmed’i gördünüz mü? diyor.
Hangi Ahmed’i? Yüzbin Ahmed’in hangisini?
Yırtık basmasının altından kolunu çıkararak, trenin gideceği yolunu gösteriyor: - Bu tarafa gitmişti, diyor.
O tarafa? Aden’e mi, Medine’ye mi, Kanal’a mı, Sarıkamış’a mı, Bağdad’a mı? Ahmed’ini, buz mu, kum mu, su mu, iskorpit yarası mı, tifüs biti mi yedi? Eğer hepsinden kurtulmuşsa, Ahmed’ini görsen ona da soracaksın: -Ahmed’imi gördün mü? Hayır… Hiçbirimiz Ahmed’ini görmedik. Fakat Ahmed’in her şeyi gördü. Allah(cc)’ın, Muhammed’e (sav) bile anlatamadığı cehennemi gördü. Şimdi Anadolu’ya Batı’dan, Doğu’dan, sağdan, soldan bütün rüzgarlar bozgun haykırışarak esiyor. Anadolu; demiryoluna, şoseye, han ve çeşme başlarına inip çömelmiş, oğlunu arıyor. Vagonlar, arabalar, kamyonlar, hepsi, ondan, Anadolu’dan utanır gibi, hepsi, İstanbul’ a doğru, perdelerini kapamış, gizli ve çabuk geçiyor. Anadolu Ahmed’ini soruyor.
Ahmed, o daha dün bir kurşun istifinden daha ucuzlaşan Ahmed, şimdi onun pahasını kanadını kısmış, tırnaklarını büzmüş, bize dimdik bakan ana kartalın gözlerinde okuyoruz. Ahmed’i ne için harcadığımızı bir söyleyebilsek, onunla kazandığımızı bir anaya anlatabilsek, onu övündürecek bir haber verebilsek… Fakat biz Ahmed’i kumarda kaybettik!”
176 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Zeytindağı Kitabı hakkında çok şey yazılabilir. ‘Bu kitabı okumak adeta bir borçtur ve bir vazifedir.’ Kitap Cemal Paşa’nın yanında emir subayı olarak bulunan Falih Rıfkı Atay’ın Filistin-Suriye-Hicaz cephelerindeki gözlemlerinden ibaret. Buraya kadarını sadece görünür kısmı okuyan arkadaşlara yazdım :)
Kitabın içine girecek olursak, harpte insanımızın Halep’te, Kudüs’te, Medine’de, arap çöllerinde kısacası bu coğrafyada ne zorluklar altında çarpıştığını gözlemleme şansı buluyoruz. Anadolu’nun bağrından kopup gelen garip Anadolununun çölde susuz, bitap düşmüş şekilde taaruz denemelerini, arapların(en nefret ettiğim millettir çinlilerden sonra) ne kadar para düşkünü olduklarını,harp döneminde Osmanlı’nın servetini nasıl yediğini öğrenebileceksiniz bu eserde. Anadolu’dan kopup gelen evlatlarımızın nasıl bir hiç uğruna can verdiklerini okuyacaksınız. Alman kumandanların komutasında olan evlatlarımızın ne kadar değersiz olduklarını öğreneceksiniz! Cemal-Enver-Talat üçlüsü arasındaki çatışmaları öğreneceksiniz. Bu eserde kahramanlarımızı iyi tanıyacaksınız. Cephe kaybedildi diye ordaki kahramanlıkların nasıl unutulup gittiğine şahit olacaksınız.Çanakkale cephesi nasıl hala kahramanlıklarıyla anılıyorsa bu cephelerde bulunan evlatlarımızında anılması gerekir!
Bu eserde Falih Rıfkı’nın dediği gibi yukarda saydığım toprakların Osmanlı sınırları içinde olmasına rağmen Türk askerine ne kadar yabancı olduğunu öğreneceksiniz! Bölgeden sorumlu olan komutan Cemal Paşa’nın kendi topraklarımızda, bir işgalci komutan gibi muamele görmesini öğreneceksiniz. Son olarak bu eserde Anadolu Türkünün bir hiç uğruna ne zorluklar çekerek, Almanları rahatlatmak için açılan cephelerde çektiği zorlukları, verilen zaiyatı, kahramanlık hikayelerini, son zamanlarda sürekli lanse edilen “Koca Osmanlı’nın” aslında o kadar koca olmadığını öğreneceksiniz. Bu incelemem biraz kitaptan çıkarabileceklerinizle ilgili oldu ama kesinlikle gençlerimizin bazı şeyleri öğrenmesi gerekiyor.
Yazımı şu cümlelerle noktalamak istiyorum, Zeytindağı’nı okumaya başladığınızda bırakmak istemeyeceksiniz. Okurken belki ağlayacaksınız, belki sinirleneceksiniz, belki bazı şahıslara-milletlere olan bakış açınız değişicek... ama mutlaka okumanız gerekiyor.
Bu kitabı Tarih kitabı olarak incelemede bulunan insanlar gördüm. Bu eser bir edebiyat eseridir. Lütfen, rica ediyorum bu kitaptaki bilgileri birer tarihi gerçek olarak kabullenmeyiniz, Tarih yazımında tamamen objektif, tarafsız bir bakış açısısı olması gerekir ki yazarımız Falih Rıfkı Atay beyfendi tamamen kendi düşüncelerini,gözlemlerini aktardığı gibi bazı önemli şahsiyetlerimize de bu kitabında açık açık düşmanca sözler sarfetmiştir. Ben yazara bir çok noktada katıldığım gibi, bir çok sözünün de tamamen fanatik olduğu için çarpıttığını düşünüyorum. Velhasıl bu kitabı bir Tarih kitabı olarak değil Edebiyatımızın Anı türü olarak okuyunuz. O dönemin tarihini öğrenmek istiyorsanız eğer bunu tarafsız yazılmış, kaynakçası olan Tarih kitaplarından öğreniniz.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Falih Rıfkı Atay' ın yedek subay olarak askerlik yaptığı 1914 yılında, ittihat ve terakki partisi ileri gelenlerinden Cemal Paşanın emir subayı olarak görev yaptığı Kudüs' teki Zeytindağı isimli tepeden adını alan, anı tarzında tarihi belge niteliğindeki romanıdır.

Roman kronolojik bir sıra takip ederek, 1908 yılında 2. Meşrutiyetin ilanı sonrası iktidara gelen İttihat ve Terakki partisi ileri gelenlerinden, Sadrazam Talat Paşa, Savaş Nazırı Enver Paşa ve Bahriye Nazırı Cemal Paşanın imparatorluktaki plansız ve güçler savaşı haline gelen çekişmeleri sonucu ülkenin içine düştüğü acınası durumunu anlatır.

Öyle ki azınlıklarda başgösteren ayaklanmalar, bağımsızlık ilanları ve en nihayetinde vuku bulan Balkan Savaşları sonunda parçalanmaya doğru hızla ilerleyen Osmanlı İmparatorluğunun, Enver Paşanın fevri gayretleri ile İttifak Devletleri safında 1. Dünya Savaşına girmesiyle, savaşın cephelerinden olan Süveyş Kanal ve Hicaz cephelerinin merkezi olan Kudüs' te 4.Ordu Komutanı Cemal Paşanın hazineyi yok pahasına harcamasına rağmen engel olmaya vakıf olamadığı İmparatorluk topraklarının kaybedilmesini işler.

Kudüs başta olmak üzere Arap yarımadası, Suriye, Mısır, Lübnan yerel halkı olan bedevi arap ve şeyhlerin siyasi, idarî, ekonomik ve kültürel durumu Osmanlının Anadolu için harcayamadığı bütün imkanlarını bu çöl halklarının yaşamı için seferber etmesine ve dış borçlar almasına rağmen hazin sondan kaçamayışı yokluklar, sefaletler, acılar, ve tüm bu savunmanın isimsiz kahramanları Ahmetler.. yok olan her şey!

Kitap coğrafyanın acı gerçeklerini yoksul halkı, işbirlikçi arap şeyhlerini, her milletten casus ve askerleri, çölün, doğanın, canlıların ve askerin o andaki durumunu yazarın notlarından aktarır.

F. R. Atay turist olarak 1956 yılında tekrar gittiği Kudüs' te, eski acı anıları ve Lut Gölü, Şeria, Beyrut, Hicaz, Medine, Süveyş ve Kanal cepheleriyle Şam Aden Nil nehri ve Mısırda İngilizlerle kıyasıya girişilen savaşı, vatanın her bir yanındaki açlık, sefalet, zorunlu göç, salgın hastalık ve imkansızlıklarla dolu o zamanları, Çanakkale, Balkan, Kars, Sarıkamış, Galiçya cepheleriyle bitirilmiş adeta kurban edilmiş bir orduyu ve kişisel ihtiraslarına yenik hayalci paşaların çöken imparatorluğa olan katkılarını, yakın tarihimize ışık tutan bu kitapta merak hüzün ve öfke ile okuyacaksınız.

Dili bir parça ağır gelebilir ama artık her türlü bilgiyi anında bulabileceğiniz akıllı telefonlarınız var nasıl olsa. Her ülkem evladının okuması gerekir diye düşündüğüm bir eser. İyi okumalar dilerim.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın 150. Sayfasından sonra oturdum ve hüngür, hüngür, hüngür ağladım. Buraya da tüm zehrimi dökmeden içim soğumayacak. Öncelikle şöyle alakasız bir şekilde başlayacağım..
Biz Yunanlilarla düşmandik. Karşımızda kim olduğunu, kiminle savaştığımızı biliyorduk. Hunharca birbirimizin boğazını sıktık, onlar bizim köylerimizi yaktı. İnsanlarımızı camilerde kurşuna dizdi.... Biz de onları yüzme branşında olimpiyatlara hazırladık... onlar esas düşmanın aslinda ingilizler olduğunu ıngiliz gemilerine binmeye çalisirken ıngiliz askerleri tarafindan süngülendiklerinde anladılar da bizim çok muhterem din kardeşlerimiz sene olmuş 2018 hala anlamadılar...
Arap gibi dostum olacağına, Yunan gibi düşmanim olsun da cacik, baklava kavgasi yapalim. Kardak kayalıklari için birbirimizi tepelim. En azindan adamlar açik yani.
Kosova, priştina, Selanik ve musulun kaybedilmesine ne kadar üzülüyosam. Hicaz için aynı seyi söylemek maalesef mümkün değil. Tasi, taragı ha bide kutsal emanetleri ;))) toplayip döndük işte. Bi düşün yakamızdan artık. Kutsal emanetlerin İstanbula getirilmesine atarlanan abdullahl bin zayed midir nerenin bedevisiyse... Ataları ingilizlerle bir olup yüce peygamberimizin kabrini ve onu savunan Türk askerini kurşunlamadı mi. Bunu yapabilen zihniyetteki adam kutsal emanetlere mi sahip çıkar. Görgüsüz arap saraylarinda mona lisa gibi duvara asacaklari eserlerin olduğu şu anki oda da en azindan 24 saat kuran okunuyo.
Bir gün petrol biticek, o zaman pilavda bitecek. İşte ben o zaman bu suudlarin birbirini boğazlamasini zevkle dokato çekirdek eşliğinde izleyeceğim.
Anadolu açlıktan kıvranirken, küçücük bebeler babaları kanal cephesinde olduğundan annelerinin açlıktan sütü kesildiğinden taş yalıyodu bu memlekette ama işte o insanlar son zamana kadar kutsal topraklara sürre alayini gönderdiler. Hepsi hepsi bu kitapta var. İste bu yüzden abdullah bin zayedmi ne o bedevinin dedikleri beni hiç sinirlendirmedi. Kalibini, kumaşını biliyorum ben onun. Onun dedeleri yerdeki taşi kutsal diye bizim hacilara iyi paralara kakalarken kendi akranlari şu anki hacilarimiza çin mali ve türkiyenin her ilçesinde bulunan bi milyoncuda muhakkak olan yüzükleri güzel güzel pazarliyolar. Sonra Mekkeden geldi diye o yüzük bizde göğüs hizasının üstünde bi dolapta saklanıyor. Vallahi biz adam olmayız...
Tarihte en en icimi acitan olaylardan biri şu kanal- hicaz cephesi...
O zamanlarda Türkmüsün sorusuna estafurullah diyen . Türk diplomatlarından para alıp, aynı anda ingilizlerden silah alanlar.... bizim parçamız, bizim topraklarımızda bize karşı komplo kuranlar... üst tabaka Araplar ,bürokrasi ganimetlerinden yararlanıp, kendı ırkından olupta açlıktan ölmek üzere olan insanlarini çöp kamyolarina atan... Bizim Anadolu insanının gözünde yil olmuş 2018 hala kutsiyet atfedilen Araplar daha doğrusu suud kabilesi... bana uzak Allaha yakın olsunlar.
O petrolde o pilavda bir gün bitecek...
Canım Anadolum. Tek taşina, kedine köpegine bile kurban olayım ben senin iyki bu topraklarda doğmuşum...

Kitabı okuyunca aslında ne demek istediğimi öyle iyi anlayacaksınız ki... bu vesileyle
Hülagüyü sevgi saygi ve minnetle aniyorum.
140 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Zeytinyağı kitabı ile tanıma fırsatına konuştuğum Falih Rıfkı Atay, bu yazdığı eser ile belkide savaşların tam olarak anlayamadığımız kısmını bize anlatmış.
Falih Rıfkı'nın İttihatçıların önemli isimlerinden Cemal Paşa'nın yaveri olarak Birinci dünya savaşında Hicaz bölgesinde yaşadıklarını anlattığı bu eser ,beni okurken çok zorladı açıkçası ,tabi bu kitabın sonlarına yaklaşınca azaldı ve son sayfaları soluksuz okudum,beni derinden etkileyen şu cümleyi sizlerle paylaşmak isterim,"Ahmed 'i ne için harcadığımızı bir soyleyebilsek, onunla ne kazandigimizi bir anaya anlatabilsek, onu övündürecek bir haber verebilsek...fakat biz Ahmed'i kumarda kaybettik"
Herkese okumasını tavsiye ederim ,yalnız okumadan önce şunu bilin karşımıza çok heycanli sürükleyici bir eser çıkmıyor ama ben okuduğum için çok gururlu ve mutluyum.
Ve bu mutluluğu yaşamama vesile olan ,bana kitabı hediye eden ,Kitap Şuuru ailesine ve sevgili Oğuzhan Saygılı hocama çok teşekkür ederim:)
"1913'de bir Mustafa Kemal, yüzyıl sonrası için bile hayaldi, fantazi romanlarında bile yeri yoktu."
Falih Rıfkı Atay
Sayfa 33 - Pozitif Yayınları
Şimdi bir kere daha görüyorum ki, okuduğunu anlamak ne zormuş ve bu zorluğu bilebilen insanlar ne kadar azmış.
Falih Rıfkı Atay
Sayfa 10 - Pozitif Yayınları
En fena kanun, en iyi kanunsuzluktan daha iyidir, denebilir.En doğrusu kanunun iyi yapılması olduğuna şüphe yoktur.
Falih Rıfkı Atay
Sayfa 96 - Pozitif Yayınları
Yere atıldığı zaman, aşık kemiğinin ne tarafı üste geleceğini hiç kimse bilmez, fakat üste gelen tarafa niyet tutmuş olanlara bizde dahi denir.
Falih Rıfkı Atay
Sayfa 107 - Pozitif Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zeytindağı
Baskı tarihi:
1938
Sayfa sayısı:
175
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi

Kitabı okuyanlar 4.301 okur

  • Ozan Kolbaş
  • Yasin yazıcı
  • Hakkı Yokuş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları