VERMEYİNCE MABUT, NEYLESİN SULTAN MAHMUT, SÖZÜNÜN HİKAYESİ
Sultan Mahmut kıyafet değiştirip, beraberinde sadrazam ve birkaç muhafız ile halkı teftişe çıkmış. Dolaşırken bir kahvehaneye girip oturmuşlar. Bakmışlar müşteriler kahvehaneciye seslenip duruyor: "Tıkandı Baba, çay getir"; "Tıkandı Baba kahve getir". Tıkandı Baba lakabı Sultan Mahmut'a ilginç gelmiş. Merak edip kahvehaneciyi çağırmış. Kahvehaneci gelince:
- Baba sana neden "Tıkandı Baba" derler? Hele otur da anlat, demiş.
Tıkandı Baba başlamış anlatmaya:
- Ben bir gece, bir rüya gördüm. Rüyamda tanıdığım tüm insanların bir çeşmesi vardı ve hepsinin çeşmesinden oluk oluk su akıyordu. Benim de bir çeşmem vardı fakat benim çeşmemdeki su ip gibi akıyordu. Sonra ben; "Keşke benim çeşmem de onlarınki kadar aksa" diye içimden geçirdim. Sonra yerden bir çomak alıp suyun geldiği oluğu dürtmeye başladım. Ben oluğu dürterken çomak kırıldı ve ip gibi akan suyum damlamaya başladı. Bu sefer ben; "Keşke çeşmem diğerlerininki kadar olmasa da, bari eskisi kadar aksa" diye içimden geçirdim ve oluğu kurcalamaya devam ettim. Ben uğraşırken suyun geldiği oluk tamamen kırıldı. Az önce damlayan suyum, tamamen kesildi. Ben yine uğraşmaya devam ediyordum ki, o sırada Cebrail göründü; "Tıkandı, baba! Artık uğraşma!" dedi. O gün bu gündür bu rüyamı kime anlattıysam adım Tıkandı Baba'ya çıktı. Hangi işe elimi attıysam olmadı. Şimdi de burada çaycılık yapıp zar zor geçinmeye çalışıyorum.
Tıkandı baba'nın anlattıklarından etkilenen Sultan Mahmut, muhafızlarına; "Bundan sonra her gün bu adama bir tepsi baklava getirin; her baklava diliminin altına da bir altın koyun." diye emir vermiş. Hemen ertesi gün askerler ilk tepsi baklavayı getirip, Tıkandı Baba'ya teslim etmişler. "Padişahımızdandır" diyerek...
Tıkandı Baba baklavaya sevinmiş. "Ne zamandır tatlı yemişliğim de yoktu" diye içinden geçirmiş. Almış tepsiyi tutmuş evinin yolunu. Yolda düşünmüş kendi kendine; "Yahu ben bir canıma nasıl yerim bir tepsi baklavayı? En iyisi ben buna hiç dokunmadan satayım."
Tıkandı Baba işlek bir yol kenarına kurmuş tezgâhını başlamış; "Taze baklava! Taze baklava!" diye bağırmaya... Bu sırada yoldan geçen bir Yahudi baklavaya talip olmuş. Üç aşağı beş yukarı anlaşmışlar, Yahudi baklavayı alıp gitmiş... Tıkandı Baba baklavadan kazandığı ile ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamış.
Yahudi baklavayı evine götürmüş. Bir dilim atmış ağzına... Fakat dişine bir şey değmiş... Bu nedir diye bir bakmış ki; altın. Ve baklavanın her diliminin altında bir tane altın... Yahudi bu duruma anlam veremese de ertesi gün tekrar aynı yere gitmiş ki; aynı adamı görür müyüm diye... Bakmış ki adam orada... Demiş ki; "Sen her akşam burada olacaksan, biraz indirim yap da ben her akşam alayım bu baklavaları senden." Tıkandı Baba kabul etmiş ve her akşam baklavayı Yahudi'ye satmaya başlamış.
Sultan Mahmut, bir ay baklava gönderdikten sonra; "Bakalım Tıkandı Baba şimdi ne durumda?" deyip adamlarıyla beraber tutmuş kahvenin yolunu. Fakat bu kez kıyafet değiştirmeden... Sultan Mahmut bakmış ki; Tıkandı Baba aynı tas aynı hamam. Ne uzamış ne kısalmış. Yine aynı kahvehanede, ekmek kavgasında... Sultan Mahmut, Tıkandı Baba'yı yanına çağırtıp sormuş:
- Tıkandı Baba sana yolladığım baklavaları almadın mı?
Tıkandı Baba biraz mahcup:
- Geldi hünkârım, demiş. Ben de satıp ihtiyaçlarımı giderdim. Duacınızım.
Sultan Mahmut, bunu duyunca tebessüm etmiş. "Anlaşıldı Tıkandı Baba, sen gel bakalım benimle" demiş. Birlikte sarayın yolunu tutmuşlar. Saraya varınca Sultan Mahmut, Tıkandı Baba'yı doğruca hazine odasına götürmüş. Sultan Mahmut, Tıkandı Baba'nın eline bir kürek tutuşturup:
- Baba daldır bakalım küreği istediğin yere... Küreğin üzerinde ne kalırsa senindir, demiş.
Bunu duyan Tıkandı Baba öyle heyecanlanmış ki; küreği ters tuttuğunu fark etmemiş bile... Hızla küreği daldırıp çıkarmış ama ne çare? Kürek ters olunca üzerinde bir tanecik altın kalmış o da düştü düşecek... Derken o da düşmüş. Sultan Mahmut:
- Baba, demiş. Senin buradan nasibin yok! Sen şu bizim askerleri takip et. Onlar ne derse yap.
Tıkandı Baba boynunu büküp düşmüş askerlerin önüne... Sultan Mahmut askerlerden birini yanına çağırmış:
- Bu adamı alın Üsküdar'a götürün, demiş. Deyin ki; baba bir taş seç. Seçtiği taşa karışmayın. Sonra deyin ki; seçtiğin taşı fırlat. Tıkandı Baba taşı ne kadar uzağa atarsa; durduğu yerden taşı attığı yere kadar ona verin.
Askerler Tıkandı Baba'yı alıp Üsküdar'a götürmüş. Demişler ki baba bir taş seç. Tıkandı Baba sormuş "Ne için ki?" diye ama askerler bir şey söylememiş. Tıkandı Baba; şu büyüktü, şu küçüktü, şu yamuktu derken kocaman bir kayaya sarılmış demiş ki seçtiğim taş budur. Askerler demiş ki; "Baba sen şimdi bu taşı fırlat, ne kadar uzağa atarsan o kadar yer senindir." Bunu duyan Tıkandı Baba heyecanla seçtiği taşa atılmış, güç bela yerden kaldırmış. Fakat taşın ağırlığını direyemeyip elinde taş olduğu halde sırtüstü devrilmiş. Taş da üzerine düştüğünden oracıkta can vermiş. Askerler gidip durumu Sultan Mahmut'a anlattıklarında, Sultan Mahmut o meşhur sözünü söylemiş:
- Vermeyince Mabut, neylesin Mahmut?

Melike, bir alıntı ekledi.
 19 dk.

Her dudakta aynı rezil şikayet:Yaşanmaz bu memlekette!Neden?Efendilerimizi rahatsız eden bu toz bulutu,bu lağım kokusu,bu insan ve makine uğulutusu mu?Hayır,onlar Türkiye'nin insanından şikayetçi.İnsanından yani kendilerinden.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 97)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 97)
§, bir alıntı ekledi.
33 dk. · Kitabı okuyor

Dünyanın kütle çekiminin zamanı bükmesi
...genel bir kural olarak ifade edecek olursak, eğime neden olan bir kütleye ne kadar yakınsanız (eğim ne kadar büyükse) zaman o kadar yavaş akar diyebiliriz. Zemin katta oturanlar, üst katta oturanlara kıyasla daha yavaş yaşlanır.

Rölativiteden Kuantuma Evrenin Gerçekliği, Vural Arı (Sayfa 208 - Istanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)Rölativiteden Kuantuma Evrenin Gerçekliği, Vural Arı (Sayfa 208 - Istanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)
Hasibe Dal, bir alıntı ekledi.
42 dk. · Kitabı okuyor

NASIL'ını anlıyorum: NEDEN'ini anlamıyorum.

1984, George Orwell (Sayfa 91 - Can Yayınları, 58. Baskı, Celâl Üster)1984, George Orwell (Sayfa 91 - Can Yayınları, 58. Baskı, Celâl Üster)

Ben zamanı, zaman beni tüketiyor. Ölü bir isim gibi unutuldum. İsim bendim, ben isim. Varlığım isimden ibaretti. Hiçbir dilde gezmeyen isim, etten ibaret bir beden ne kadar yaşadığını söyleyebilir? Bunca yaşanmışlık, bunca fikir, bunca arayış; üstüne üstelik Felsefe, sosyoloji, siyaset, din, edebiyat dahiliğim(!) Bana neden mustafa'yım cevabını veremedi. Merhamete, sevgiye, acıya, kedere olan açlığımı, boşluğumu doyuramadı, doyuramayacak.. Gün, insanlar ve sözler beni inceltikçe inceltiyor gecenin en tenha saatinde kopuyorum kendimden. Acılarıma isim bulamamanın acısını yaşıyorum..

Büş, Kör Baykuş'u inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben buraya niçin geldim, nasıl geldim, beni buraya kim getirdi? Ben şimdi bu kitabı okudum mu yoksa okumuş gibi mi yaptım? Ana fikir neydi, amaç neydi, neden neydi, sonuç ne oldu? Bu sorulardan beni kurtarın. Sen neymişsin be Sadık abi! Bu incelemeyi yapmaktan açıkçası korkuyorum. Çünkü yanlış bir şey yazarım da roman yanlış anlaşılır düşüncesi sardı beni. Ama romanı tam anlamıyla doğru anlayabilen var mıdır ki?
Öncelikle sayın “Kör Baykuş” okuma adayları: Okuma yapınız olay üzerine kuruluysa, diyalog üzerine kurulmuş romanlardan hoşlanıyorsanız ve özellikle romanın sonunda açıkça ne olduğu bilmek isteyen okuyuculardansanız bu kitaba başlamayınız. Zira ne oluyor lan şimdi, böyle mi bitti yani kitap , çok saçma , sevmedim... gibi düşüncelerle kitaptan ve yazardan nefret edebilirsiniz.
Romana ağır melankoli halinde bir adamın nevrozlarıyla selamlaşarak başlıyorsunuz ve bu melankoli haline roman boyunca maruz kalıyor , kendinizi de o havaya adapte ediyorsunuz. Romandaki karakterlerin kim olduğuna da karar vermek yine size düşüyor. Yani Hidayet sizden biraz özveri bekliyor diyebilirim. Öyle armut piş, ağzıma düş yok. Aklın karışacak bir kere. Romanı okumadan önce de mutlaka yazarın hayatına da bir bak derim. Aksi halde “Bu adamın derdi ne lan şimdi, bu konudan koyunlara , kasaplara nasıl gitti .”demezsin.
Kendine acı çektirmeyi seven okuyucular için yoğun şekilde öneririm. Çünkü bu kitap beni en az üç kere daha okuyacaksın ama yine de demek istediğimi çözemeyeceksin, diyor. “Kitabı ben çok iyi anladım , kesinlikle mesaj bu!” diyen varsa ya yalan söylüyor ya da o da bir edebiyat dâhisi falan. Eğer öyle biri varsa yorum yapsın da karanlık dünyamı aydınlatsın. Şimdiden iyi okumalar ve bol kafa karışıklığı dilerim.

Sena Ş., bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

MEDVEDENKO
Neden hep karalar giyersiniz siz?
MÂŞA
Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 1 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 6. BASIM EKİM 2017, İSTANBUL - RUSÇA ASLINDAN ÇEVİREN: ATAOL BEHRAMOĞLU)Martı, Anton Çehov (Sayfa 1 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 6. BASIM EKİM 2017, İSTANBUL - RUSÇA ASLINDAN ÇEVİREN: ATAOL BEHRAMOĞLU)
Akın A., bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Vardaman (Çocuk)
Çünkü ben bir köy çocuğuyum, çünkü kentli çocuklar. Bisikletler. İnsan köy çocuğu olunca un, şeker, kahve neden böyle pahalı acaba. ... “Ben neden kent çocuğu değilim, baba?” Tanrı yarattı beni, dedim. Tanrıya beni köylü yapsın demedim. Eğer treni yapabiliyorsa neden hepimizi kentli yapamıyor, çünkü un ve şeker ve kahve.

Döşeğimde Ölürken, William FaulknerDöşeğimde Ölürken, William Faulkner
Ezgisel..*, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

"Neden sadece ve sadece kendi ayak seslerimi duydum evin içinde?" Ne kahredici bir yalnızlıktır bu!

OT Dergi Sayı: 60, KolektifOT Dergi Sayı: 60, Kolektif