• 336 syf.
  ·4 günde·Puan vermedi
  Huysuz ihtiyara guzelleme. :)
  Afsar Timucin, felsefeyi ogrenmek icin tercih edilebilecek dogru yazarlardan biri. Kendisini bu kitapla tanimayi tercih ederseniz sayisiz akademisyen ve yazar arkadasinin birbirine benzer duygu dusuncelerini okumak bayici olabilir. Kitap daha cok Afsar Timucin icin saygi durusu, o'na armagan guzel bir hatiralar toplanmasi gibi geldi bana. Bu tatli beyefendiyi tanimaya acik gazete'deki kose yazilarindan baslayabilir, okurken tekrara dustugunuzu hissetmezsiniz. Sonrasinda, ilginizi cekmisse onunuzde derya deniz bulacaksiniz zaten.
 • Değerli dostlar en büyük özürümüz okumak sonra da dinlemek. Hele dinletmek çok zor. Ben dinledim sizinle de paylaşmak istiyorum!

   Lütfen siz Allah’ın ilk emri olan oku emrine uyun ve okuyun sonra da kararı siz verin Bu yazıya vesile olana ve kendinize de bir dua edin!  

  Dua müminin silahıdır

  Allah (cc) üç kısım insan müstesna ziyanda ve hüsrandadır diyor Asr Suresi’nde! 

  Sabreden, sabrı tavsiye eden, iman eden ve tabii ki salih amel işleyen… Yani farz olan vecibeleri dışında millet için Müslümanlar için yapılan yol, köprü, mektep, kervansaray, aşevi, imaret, köprü, bir ağaç dikmek, topluma faydalı bir kitap yazmak, adam yetiştirmek tabii ki kendi evlatları dışında işte bunların hepsi salih amelden sayılıyor Rabbim hepimize farzlarımız dışında salih amel işlemeyi de nasip etsin!

   Sabretmek ve sabrı tavsiye etmek!  

  Büyüklerimiz derdi ki Allah(cc)’den sabır istemek bela istemek gibidir!

   sabır istemeyiz ancak Allah (cc) sabredenlerle ve sabrı tavsiye edenlerle beraberdir çok doğru!!!

  NEBİ Sallallahu Aleyhi Vesellem şiddetli bir hastalığa yakalanmış bir Müslüman hastayı ziyaret eder ve ona “Allah’a bir dua’da bulunmuş muydun?” diye sorar. O kimse “Allahım ahirette benim için hazırladığın bir ceza varsa onu bana dünyada iken ver derdim” diye cevap verir.

  Efendimiz Aleyhisselatü Vesselam Subhannallah ona gücüm yetmez buyurarak; Rabbimiz! bize dünyada da ahirette de iyilikler ver ve bizi cehhenem azabından koru! deseydin ya buyururlar. Yusuf Aleyhisselamın zindanda kalması süresi uzayınca “Rabbim zindandaki sürem uzadı” demiş. Allah Teala da Yusuf Aleyhisselama “zindanı istedin sana verdik, afiyeti isteseydin sana afiyeti verirdik” buyurmuştur. Kur’an-ı Kerim Yusuf Aleyhisselamın kendi diliyle şöyle dediğini ulaştırmıştır; “Rabbim! Zindan bana, bunların beni davet ettikleri şeyden daha hayırlıdır.”(Yusuf-33) Kaç defa buna benzer cümleler kurduğunu hatırla. İmam El Maverdi der ki; “kader söylediklerinizle müvekkeldir, söylediğiniz kelimelerinizi murakabe edin, söylediklerinizi kendi nefsiniz karşılayacaktır. Allah’tan dünya ve ahiretiniz için iyi olan kelimeleri seçin.” Gelin size tarihten bir misal verelim: Teşbihte hata olmazmış dinleyelim okuyalım ve ders alalım biz de hayra vesile olalım tebliğ etmiş olalım.

  Hayatından şikayet eden şükürsüzler okusun! Şükretsin..!

  Ali Tantavi başından geçen olayı anlatıyor ve diyor ki; Şam’da kadı idim. Bir grup arkadaşla bir akşam bir kardeşimizin evinde toplanmıştık. Nefesimin daraldığını hissettim ve şiddetli bir şekilde boğulacak gibi oldum. Ayrılıp gitmek için arkadaşlarımdan müsaade istedim onlar ise sohbete devam etmemizi ısrarla kalmamızı istediler lakin ben dayanamadım ve temiz hava almak için yürüyeceğimi belirttim. Onlardan ayrılıp karanlıkta bir başıma yürümeye başladım. Ben bu haldeyken arkamda Allah’a yalvaran, hıçkırarak ağlayan bir bayan gördüm. Zor bir durumda olduğu her halinden belliydi. Allah’a yalvararak dua ediyor acıklı bir şekilde ağlıyordu. Ona yaklaşıp, “kardeşim seni ağlatan nedir?” diye sordum. Dedi ki; eşim çok sert ve zalim birisidir, beni kovdu ve bugünden böyle evlatlarımı göremeyeceğime dair yemin etti. Benim gidebileceğim ne bir evim ne de bir kimsem vardı. Ona neden kadıya gidip şikayette bulunmuyorsun diye sorduğumda çok ağladı ve dedi ki; Benim gibi bir aciz kadın nasıl kadıya ulaşabilir ki? 

  Kadı Tantavi ağlayarak anlatmasına devam ediyor ve diyor ki; kadın bunu söylerken Allah’ın kadıyı boynundan çekerek ayağına kadar getirdiğini bilmiyordu. Subhanallah! Gecenin karanlığında çıkmasını ona kim emretti? Kadı’nın ayağına kadar gitmesini ve bizatihi ona derdini sormasını sağlayan neydi? O zavallı kadının hangi duasıydı ki acaba? Nasıl bir dua etmişti ki bu şekilde ve bu hızda duasına icabet edildi? Ey tasa içinde olduğunu ve dünyasının karardığını hisseden kimse! Nasıl halolacak diye tasalanma, ellerini semaya doğru kaldır, sabırdan sonra seni güzel bir şeyin beklediğini şüphe etmeden inan. Bu dediklerimden sonra hâlâ sıkılıp daralacak mısın? Bilhakis karıncanın ayak sesini işitene yönel. Şüphesiz sen tersini düşünmüş olsan da Allah’ın seni sınadığı hiçbir şey yoktur ki onda senin için bir hayır bulunmasın. Kalbini ferah tut. Allahu Teala Yusuf Aleyhisselamı sınava tabi tutmamış olsaydı belki de babasının kucağında şımartılmaya devam edecekti lakin sınanınca Mısır’a hakim kılındı. Bundan sonra göğsün daralır mı?

  Sabırdan sonra seni bir şeyin beklediğini şüphe etmeden inan. Öyle ki o şey seni şaşırtacak sıkıntını, acını unutturacaktır. 

  Allah (cc) sabredenlerle beraberdir ve DUAMIZ:

  Ey Rabbim! açıp duyana gökteki rızkın bereketini aç. Göklerin ve yerin rızıklarından ver.

  Müşkül ve sıkıntılarımızı gider hayırlı işlerimizde bizden yana ol!

  Bizim şer bildikleriniz hayır, hayır bildiklerimiz şer olabilir!

   Rabbim Sen bize daima şükür edenlerden eyle Âmin...
 • Kitap okumak yalnızlaştırmıyor insanı, iyi bir seçici yapıyor. Bir yerden sonra az insan çok kitap evresi başlıyor hayatın.
 • 186 syf.
  ·3 günde·Beğendi·10/10
  "Biliyor musun, Minguinho; on iki çocuğum ve ardından on iki çocuğum daha olsun istiyorum, anladın mı? İlk on ikisi hep çocuk kalacak; kimse de onları dövmeyecek. Ötekiler büyük insanlar olacaklar. Onlara soracağım: Ne iş tutmak istiyorsun yavrum? Oduncu mu olmak istiyorsun? Peki, işte sana baltayla kareli gömlek. Sen bir sirkte hayvan eğitici mi olmak istiyorsun? Peki, işte sana kırbaç ve giysi... "

  Çocukluğumdan beri okumak istediğim ancak kocaman bir kadın olunca okuyabildiğim muazzam bir kitap. Yazar bir çocuğun iç dünyasını öyle güzel anlatıyor ki resmen çocuk halinizle okuyorsunuz kitabı. Öyle hassas öyle naif ve öyle serin bir kitap ki sonunda gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz.

  Ben olamadım...
 • Bence kitap sayısı hedefi ile birlikte sayfa sayısı hedefi de olsaydı hedef kısmında. 36.500 s. okuma hedefim var bakalım olacak mı ? :)) Yeni yılın ilk ayı neredeyse bitse de ümitsizlik yok.
 • Kitap okumak, film izlemek güzel. Ama hiçbiri gerçeğin yerini tutmuyor. Uzun süre okuduktan sonra balkona çıktım. Rüzgâr tenime değdi. Ürperdim. Dedim, hakikat bu... Sanatın hiçbir dalının sana sunamayacağı kadar gerçek olan bu rüzgâr... Bu ürperti...

  Alıntı