• Felsefe okumak deyince daha çok onunla alakalı dökümanları nasıl okuyacağımın bir rehberi zannetmiştim fakat o bölümle alakalı bir kitap çıktı. Çok güzel şeyler öğrendim, aktif öğrenme ve okuyup anlamak için çok yararlı bir kaynak oldu gerçekten.
 • el Vedud kitap yurdunda yorumlara ve ilk sayfalara bakarak, maneviyatıma katkıda bulunacağını düşünerek aldığım kitap. düşünerek diyorum çünkü düşündüğüm şey olmadı. kitap beklediğim tarzda değil imiş. kişisel gelişim kitapları tarzında bir gidişat bekliyordum ki, evet bazı kısımlarında olumlamalar var, ama çoğunlukla şu isteğe arzuya bu dua okunur, şunun için odaya bu koku iyi gelir vs.. bu tip dualar çoğu dua kitabında var, okumak isteyenler internet ten veya kitaplardan bu dualara anında ulasabilirler.hepsinin bir arada olması evet avantaj ara ara ele alıp okunabilir her daim ama benim alırken hayal ettiğim bu değildi.
 • ÇEYİZ HAZIRLIĞI 1

  Evlilik Paketi - #32130594

  B A Y I L D I M .

  Bir kitap bu kadar güzel olamaz.. Fark ettim de uzun zaman olmuş bir kitap bittiğinde "Vay be. Ne güzel kitaptı." demeyeli..

  Bilhassa, davranışlarımın kadın gibi değil de erkeğe yakın olduğunu fark ettiğim ve bundan kurtulmak için 21 gün boyunca "ben kadınlığımı kabul ediyorum, dişiliğimi kabul ediyorum, eril zihniyetten arınıyorum." demeye başladığım dönemde okumak çok isabetli oldu.

  Kardeşim kitabı elimde gördüğünde "abla hani sen aşk kitabı okumayı sevmiyordun??" dedi bana. Bilmelisiniz ki bu kitap, ergen aşk hikayelerini anlatmıyor.

  Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel.. Nasıl olur yahu, dedim önce. "Göz görür, gönül sever" zannettiğim için. Bilememişim işin aslını, aşkta toy olmasamda.. Göz görür gönül sever zannederiz ama göz görünce sadece bir hoşlantı oluşur. Devamını getiren sözlerdir, sevgiyi ateşleyen cümleler, davranışlardır diyor Maraşlı.

  Sevdiğimize dilediğiniz gibi davranmak değildir sevgi. Ona onun istediği, onu mutlu edecek şekilde davranmaktır, bunu anlatıyor bizlere.

  Bu kitap bir nevi kişilerin aşkının gerçek mi yoksa heves mi olduğunu ortaya çıkaran zahmetli ve rahmetli evlilik hayatlarına yön gösteriyor. Kadınlara erkekler hakkında, erkeklere kadınlar hakkında çok güzel tüyolar veriyor. Kolay yapılabilir bir iki şeyle, evlilik hayatınızı güzelleştirmenize yön gösteriyor.

  Ve ..

  Kitabı okurken şunu düşündüm. Kadınlar olarak erkeklerle eşit olduğumuza o kadar inandırılmışız ki. Bakın ben "kadın erkek eşit değildir" savunuculuğunu yapmama rağmen, bu eşitliğin ne derece de "değil" olduğunu bilememişim, bunu fark ettim. Buna birkaç örnek vereyim.

  > Bana göre erkekler kadınları anlamalı, empati kurmalı. Ama bakın Sema Maraşlı ne söylüyor:

  "Yaratılışımız birbirine benzemediği için empati yaparak birbirimizi anlayamayız. Kadın erkek ilişkilerinde empati yapmamak gerekiyor. Çünkü iki farklı cins. Birbirini "ben olsaydım" diye anlayamaz. Bu kedinin tavşana bakıp "et varken ot nasıl yiyor?" diye düşünüp ona et götürmesi gibi bir şey.."

  > Bana kalırsa, tabiki kadın erkek eşit değildir. Bununla beraber bir kadın, haklarını savunurken sesini yükseltebilir, bunda bir sakınca yok. Ya da kocasının yanlışlarını söyleyebilir. Ama Sema Hanım bunları doğru bulmuyor:

  "Erkekler kadınların yüksek sesle konuşmalarından nefret ederler."

  "Bir erkeğin tenkidini kabul edebileceği tek kadın, annesidir."

  Ne yani? Kadınlar olarak hiç mi bir şey söylemeyeceğiz eşimize?

  - Tabiki söyleyeceğiz. Ama Maraşlı'nın da dediği gibi dırdır ederek değil, mırmır ederek :) Yani hanımlar, erkeğin karşısında erkek olmayarak. Kadın olduğumuzu bilerek söyleyeceğiz ne söyleyeceksek..

  Uff. Hep mi kadınlar suçlu?!!

  - Bir saniye. Kimse suçlu aramıyor. Aksine ortada duran yanlışı hep birlikte nasıl düzeltiriz, bunun derdine düşülmüş. Ben kadın olduğum için dolayısıyla kendime tavsiyeler aldığım için, aklımda kalan "erkeğe nasıl davranmalı" sorusunun cevapları olmuş. Ama kitap, iki taraflı yazılmış. Erkeğe de kadına da nasihatler veriyor.

  Sen kadınsın. Sen erkeksin. Herkes kendindeki hatayı düzeltse hiçbir problem kalmaz zaten. Tıpkı herkes kendi kapısının önünü süpürse, dünya temiz bir yer olur, mantığı gibi.

  Toplumun en küçük yapısı ailedir, değil mi? Ailenin temel taşları ise karı kocadır. Karı koca arasındaki her adım, inanılmaz şekilde toplumu etkiliyor. Bir makale de okumuştum. Birbirine daha yakın şekilde uyuyan çiftler, birbirine uzak uyuyanlara göre gün içinde daha mutlu oluyorlarmış. Uykuda sarılmak ya da uzak kalmak bile bu kadar etkiliyken, diğer konular ne kadar etkiler, düşünebiliyor musunuz? ..

  Bu kitabı, halihazırda evli olanlar ve bilhassa evliliğinden hiç memnun olmayanlar, evliliğe hazırlananlar ya da çoktan bu yola girmiş olanlar, muhakkak okumalısınız.

  Nice güzel başlangıçlar olması ümidiyle..
 • Penny yani hikayemizin esas kızının anonim bir blogu vardır, bu blogdan sadece en yakın arkadaşı Elliot’un haberi vardır. Yaşadığı eğlenceli, hüzünlü her şeyi bu bloga yazar.
  Bir gün annesinin işi dolayısıyla New York’a gitmek zorunda kalırlar ve orada hayatının değişeceği bir şey olur, hayatının tetikleyici olayını bulur. Noah’yı. Ve onu da bloguna yazar.
  Ancak Noah’nın bir sırrı vardır ve bu hiç de göz ardı edilebilecek bir şey değildir
  -
  arkadaşlar kitaba bayyyyıldım. son 70-80 sayfa olmasaydı hoş bir kitapmış idare eder puanı verirdim ama gerçekten son kısımlarında hem çok duygulandım hem de kitaba bakış açım değişti.
  tahmin edilemeyecek bir kitap değildi, çerezlik bir kitaptı. ama bu sevmeme engel değil tabii ki
  noah’yı çoook sevdim, aslında kitaptaki tüm karakterlere bayıldım.
  diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.
 • Muhayyelat gerçekten klasik bir Doğu mistisizmi anlatımı. Doğu'nun, eski tabirle Şark'ın kendi içinde saklı olan masalları, doğaüstü olayları ve kahramanlarıyla bezeli bir anlatıma sahip. Ortaokul ikinci sınıftayken okumuş olmama rağmen hâlâ zihnimde capcanlı ve büyüleyici anlatımı etkisini sürdürüyor, kendisini hatırlatıyor. Kitap ne roman, ne hikâye, ne masal. Bu üç ana anlatım biçiminin birbirine geçmiş, girift bir biçimi. Bu nedenle kurguyu anlamak ilk başta zor olsa da, kitabın ilerleyiş mantığını fark ettikçe daha keyifli hale geliyor okumak. Tabi bu tarz anlatımları ve hayalleri, masalları sevenler için keyif alınacak bir kitap.
 • Ayrılık acısı nasıl geçer? Ruh halim bunalım... kitap okumak bile içimden gelmiyor.🙁