• 335 syf.
  ·2 günde·Beğendi·8/10 puan
  *Yan Benimle*
  Kitap 1700'lü yılların başlarında geçiyor. Catherine hafızasını kaybetmiş birisi, hatta Catherine olup olmadığından bile emin değil. Lachlan MacDonald ise yıllar önce karısını doğumda kaybetmiş ve sevdiği karısının arkasından çok acı çekmiş bir karakter. Güçlü bir savaşçı, kadınların karşı koyamadığı bir erkektir. Fakat bir gün bir büyücü tarafından lanetlenir. Bundan sonra Lachlan'ın birlikte olduğu her kadın ölmeye mahkûmdur. Yıllarca hiçbir kadına dokunmadan onu lanetleyen büyücüyü arayan Lachlan sonunda onunla karşılaşır ama enteresan bir sorun olur. Raonaid olarak tanıdığı büyücü hafızasını kaybetmiş ve Catherine adında bir kadın olduğuna inanmaktadır. Lachlan onun doğru mu yalan mı söylediğine karar veremez. Catherine'in geçmişinin peşine düşer. Bundan sonrada aralarında ki tutku dolu maceralar başlar.
  Özellikle Catherine ve Raonaid'in arasındaki bağı çok merak ettim. Yan Benimle, okurken heyecanlandıran kurgusuyla değişik ve farklı bir kitaptı.
  .
  Genel olarak tarihi romanların benzer temaları vardır. Ve bu kitapta öyleydi. Öyle çok farklı bir yanı yoktu. Ama tarihi aşk kitaplarını benim gibi çok sevenlere öneririm. Bana göre gayet akıcı güzel vakit geçirten bir kitaptı. Yine bana göre yazarın kitapları oldukça güzel. Ephesus yayınlarından çıkan serisini de çok severek okumuştum. Eğer okuyacak tarihi kurgu, vahşi İskoçlar ve tutkulu aşklar arıyorsanız tavsiyemdir. Ephesus veya Epsilon yayınları keşke yazarın kitaplarını çıkarmaya devam etse.

  “Her an kötü bir şey olmasını bekleyerek yaşayamaz kimse. Sana daha önce de söyledim, hiçbir şeyin garantisi yok.”
  .
  “Eğer onu gerçekten sevseydin ve değer verseydin, asla kaderini engellemeye çalışmazdın. Özgür bırakırdın.”
  .
  “Sende, kendimi farklı hissettiren bir şeyler var.”
  .
  “Catherine bunları söylerken bir anda fark etti ki, anılar olmayınca pişmanlıklar da olmuyordu. Suçluluk duyacak hiçbir şey yoktu.Hatırlamamak, sürekli masum ve saf olmaktı. Kafasının içi bomboştu.”
 • 256 syf.
  ·Beğendi·7/10 puan
  Başlangıçta herkesin konuştuğu ortak bir dil vardı. Sonra insanlar Tanrı’ya ulaşabilmek için Babil Kulesi’ni inşaa etmeye başladı. Buna sinirlenen Tanrı, birbirlerini anlayamayıp kuleyi bitiremesinler diye insanların dillerini karıştırdı. Dünya üzerinde diller böyle ortaya çıktı İbranî dinlerine göre.(1)
  İnsanlara kalan tek ortak dil ise, duygulardı.
  Dünyanın neresine giderseniz gidin mutlu bir insanın hissi ve görüntüsünden onun içinde bulunduğu duyguyu hissedebiliriz. Hepimiz benzer şekillerde şaşırır, benzer şekillerde öfkeleniriz. Bizim belirlediğimiz tek fark, bunların boyutlarını ayarlamaktır.
  Duygular içinde en baskın olanlar, korku ve sevgidir. Korku hayatta kalabilmek için geliştirdiğimiz bir içgüdü. Sevgiyse kalabildiğimiz hayatta var olmayı sağlayan iyileştirici bir yoldur.
  Japon Biliminsanı Dr. Masaru Emoto suyun yapısının konuşarak, müzik dinleterek değişebileceğini araştırmasında detaylı şekilde kanıtlamıştır. Emoto, suyu etkileyen bu davranışları “Pirinç Deneyi” çalışmasına da yansıtmıştır.
  Kısaca bahsedecek olursam: Üç farklı kavanoza eşit miktarda pirinç koyulup üzeri su ile doldurulur. İlk kavanoza “seni seviyorum,çok güzelsin”, ikinci kavanoza “senden nefret ediyorum,iğrençsin” yazılı birer etiket yapıştırılır. Üçüncüsüne etiket yapıştırılmaz. İlk iki kavanoza etiketlerde yazanlara göre sabah akşam o cümleler tekrarlanır. Üçüncü kavanoz ise ilgisiz bırakılır. (Yazının başında tek ortak dil olan duygulardan bahsetmiştim. Kavanozlardaki cümlelere takılmayın. Nefret ettiğiniz bir insana ‘seni seviyorum’ dediğinizde hislerinizde karşıya yansıyan beyzbol sopası ve döner bıçaklarının narin dokunuşlarını düşünün ya da tam tersi. Hisler evrensel, kelimeye ihtiyaç yok)
  Kavanozların deney sonucu görüntüleri: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...6yzTdhA&usqp=CAU
  Deneyi evde denemek isteyenler için: https://youtu.be/zvShgttIq7I

  Dünya ve insanların büyük oranda “su”dan oluştuğunu düşünürsek bu deney beni şu düşünceye itiyor: Sevgi her şeyin ilacı mıdır? İyi düşünmek insana iyilik getirebilir mi?

  (Küçük bir dinlenme için: 100saniye boyunca 32dişiniz görülecek şekilde kocaman gülümseyerek bekleyin. Ne gibi değişimler oldu hislerinizde?)

  1944 yılında iki bebek grubu üzerinde deney yapılıyor. İlk grubun sadece temel ihtiyaçları (yemek-içme-tuvalet-temizlik) gideriliyor. İkinci grubunsa temel ihtiyaçları yanında sevgi,ilgi,sarılma,öpme gibi duygusal gıda takviyesi yapılıyor. Bu acımasız deneyin sonundaysa sevgi görmeyen ilk gruptaki bebekler durup dururken ölmeye başlıyorlar. Sevgi, yiyecek ve barınma kadar gerekli bir ihtiyaçtır. (2)
  Diğer duygular tartışma­ ya açık olsa da memeli yavrularının anne bakımı olmadan hayatta kalamadığı düşünülünce, anne sevgisi ve güçlü anne-bebek bağının tüm memelilerin ayırt edici ortak özelliği olduğu ortadadır.(3)

  Biliminsanlarının bu durumu kabullenmesi uzun yıllar aldı. Ya­kın zamana kadar psikologlar insanlarda bile ebeveyn ve çocuk ara­sındaki duygusal bağın önemini sorguluyordu. 20. yüzyılın ilk ya­rısında, Freudcu teorilerin etkisine rağmen, hakim davranışbilimci ekoller ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkinin maddi alışverişe dayandığını, çocukların genel olarak yemek, barınak ve sağlık açı­ sından bakıma muhtaç olduğunu ve ebeveynler bu ihtiyaçları karşı­ ladığı sürece çocukların da onlarla bağ kurduğunu iddia ediyordu. Sevgi, şefkat, kucaklanmak ve öpülmek isteyen çocukların sadece "şımarık" olduğuna kanaat getiriliyordu. Çocuk bakımı uzmanları ebeveynleri tarafından kucaklanan ve öpülen çocukların yetişkin­liklerinde muhtaç, egoistik ve güvensiz kişilikler olacağı konusunda uyarılar yapıyordu.
  Çocuk bakımı konusunda önde gelen isimlerden John Watson, 1920'lerde anne babalara sıkı sıkıya tembihliyordu: "Çocuklarınızı asla öpmeyin ve onlara sarılmayın, kesinlikle kucağınıza almayın. Eğer zorundaysanız bir kez alınlarından öperek iyi geceler dileyin. Sabahları tokalaşmayı tercih edin."(4. Kaynak)

  Sevginin ve şefkatin gerekliliğini acımasız bir şekilde kanıtlamış olan Harlow’un maymun deneylerinde yeniden görüyoruz, sadece insanların sevgiyle iyileşmediklerini. (https://youtu.be/OrNBEhzjg8I)

  John Watson ve benzerlerinin ne tür travmalar yaşadıklarını ve yaşattıklarını tahmin etmek zor değil. Ama artık biliyoruz birçok kişilik bozukluğu, öfke, suç eğilimi sevgi eksikliğinden kaynaklanır. “Genelde yaşama güvenmek, gereksinim duyulan sevginin bulunmasıyla mümkün olur.”*

  Sevildiğinizi hissettiğiniz anlar oldu mu? Çıkarsız ve koşulsuz bir sevgi? Ya da gerçekten sevdiniz mi birilerini ya da bir şeyleri? Nasıldı bunu hissetmek?
  Sevgisizlikten ya da yalnız kalma korkusuyla ortaya çıkan şey değildir. Erich Fromm’un bahsettiği gibi karşılıklı sadist-mazoşist ilişkisi değildir sevgi. Bir annenin bebeğine duyduğu şekliyledir gerçek sevgi.

  Gary Chapman, sevgi deposu dediği kavramın her insanda doldurulması gerektiğinden bahsediyor. Bu depo bahsettiğimiz sevgi eksikliği ya da yeterli sevgi . Bu depoyu doldurmak için çocukların mizaçlarına göre kullanılabilecek 5 başlık oluşturmuş.

  1-)KONUŞMAYI VE YAZMAYI SEVENLER
  Kendilerini yazarak ve konuşarak ifade etmeyi sevenlere karşı; anlamak için dinlemek, gözlerine sevgiyle bakmak ve söyledikleri şeye karşı ilgi göstermek faydalı olabilir. Yazılarıyla ilgili sorular sorup, fikir alışverişi yapabilirsiniz. (Tebrik,takdir gibi ifadeleri kullanın demiş; ama bunların motivasyonu düşürebileceğini düşündüğüm için buna katılmıyorum.)

  2-)SİZİNLE ZAMAN GEÇİRMEYİ SEVENLER
  Birlikte geçirdiğiniz kaliteli,dolu dolu zaman kısa bile olsa onların sevgi deposunu doldurur. Nasıl ki sizin için değerli bir insanla vakit geçirirken başka şeylerle uğraşmıyorsanız, çocuklara da tam olarak kendinizi verin.

  3-)SİZE YARDIMCI OLMAYI SEVENLER
  Özgürlüklerini ve benliklerini kanıtlamak için kendi kendilerine ya da size yardım etmek istedikleri zaman onları engellemeyin,bastırmayın. (“Aman kızım yapamazsın,aman oğlum ben hallederim” cümleleri geleceğin yetersiz,özgüvensizlerini oluşturur.)

  4-)DOKUNARAK İLETİŞİM KURMAYI SEVENLER
  “Konuşmaya gerek yok sarılalım!” grubudur. Oldukça kedicil yapıları sayesinde okşanmak ve sevilmek için yaşarlar. Fiziksel alanlarına saygı duyarak, onların belirlediği sınırları aşmamalısınız.

  5-)SOMUT ŞEYLERİ SEVENLER
  Özel günlerin ve emek verilmiş hediyelerin önemi çoktur. Büyük-küçük hediye demeden “bunu görünce sen aklıma geldin” denilecek gruptur. (Hediyeleşmek için özel günleri beklemeyin!)

  Her ne kadar ayrı özelliklere göre sınıflanmış olsa da her yaştan çocuğun bir şekilde sevgi ihtiyacının karşılanması gerektiği bilimsel bir gerçektir. İster kelimelerle, ister sarılarak, isterseniz hediyelerle hissettirin sevginizi; küçük ve yetişkin çocukların sevgi deposunu doldurmaya eşlik edin.

  “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.”**
  Birer ağaç olalım kimsenin yaprağını kötülemeyen, kimsenin toprağını pislemeyen ve kuşların şarkılarına huysuzlanmadan eşlik eden. Gökyüzüne kavuşalım ve kavuşturalım ; içimizdeki,evimizdeki, yeryüzündeki dünyanın çocuklarını.

  İyiliğin kalmadığını düşündüğün an, güvensizlik içine hapsolursan bir çocuğa gülümse ve günlük ilaç dozunu al onun gülümseyişinden.

  Çocukları sevmeyen, kendi içindeki çocuğa düşmandır.
  Kendi içindeki çocukları sevip , sevgiyle iyileşmeyi seçen herkes içindi bu cümleler.

  Okuyan ya da okumayan herkese teşekkürler. (sevgi beslemeyenlere teşekkür yok.)

  Düzeltilmesi gereken , eklenmesi gereken şeyler varsa lütfen ekleyin . Yanlış ya da eksik bilgiyi değiştirmek göreviyle çıkılan yollarda, sırtımız yere gelmez!..


  KAYNAKÇA
  (1) https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Babil_Kulesi
  (2) Kaynak: Nihan Kaya, İyi Aile Yoktur.
  US Experiment on infants withholding affection, St.Paul's.
  John Bowlby and Renee Spitz's Attachment Theory.
  Cassidy, et al.,Contributions of attachment theory and research: A framework for future research, translation, and policy. Development and Psychopathology, 2013.
  Ardiel, et al., The importance of touch in Development, Paediatrics Child Health,2010.
  (3) Yuval Harari Homo Deus 98.
  (4) Yuval Harari Homo Deus 99.

  *Bertrand Russell
  **Nâzım Hikmet
 • 400 syf.
  ·10 günde·Beğendi·10/10 puan
  Sayfaların, olayların, mektupların okuyucuyu yakın geçmişe doğru yolculuğa çıkardığı düşündüren, hüzünlendiren bir Adalet Ağaoğlu romanı.

  Geçmişin aslında o kadar geçmiş olmadığını arkadaş mektuplarından, gazete haberlerinden ve esnafından öğretmenine, solcusundan sağcısına, köylüsünden şehirlisine, her birinin yaşadıklarından ya da düşüncelerinden anlamak mümkün. Rüzgar nereye eserse o tarafa yol alan bir yaprak gibidir insanlar, tabii ki içlerinde bir utkusu olan ve umudunu yitirmeden çabalayanlar da yok değil tıpkı şimdi olduğu gibi, fakat bu gerçekleşmeyecek olanın hayaliyle kendini avutmaktan başka bir şey değildir. Dündar Öğretmen vardır mesela, okuttuğu köy çocukluklarının ülkeye bir katkısı olduğunu görmek ve modernleşmeye ayak uydurmalarını sağlamak için çabalayıp yine de ne çocuklardan ne de üstlerinden beklediği alakayı görebilmiştir.

  “Son müsamerede, eskiyen Türk bayrağının yerine yenisini kendi cebinden diktirmiştir. O ay karnesiyle az şeker alabilmiştir. Dersini iyi çalışmış öğrencilerine de pembe beyaz renkli halka şekeri dağıtamamıştır.

  Okulun bahçesine bir Atatürk büstü dikme emeli, ödenek geciktikçe suya düşmektedir. Büyüklerimiz şimdi, Avrupadaki kızgın savaşın alevleri bu güzel yurdu da sarmasın diye uykusuz geceler geçirmekteyken, büst işine vakit ayıramamaktadır.

  Beklemek en iyisi.” (Syf 146)

  Halk ise 2.Dünya Savaşının gölgesinde yok Ruslar yok Almanlar diyerek ayrışmış ellerindeki un, şeker karnesini bir dahaki aya kadar kıt kanaat yetiştirmeye çalışmakta, Amerikadan gelen kullanılmış botları yeterince şanslıysa ayağına geçirebilmiş günü kurtarmaya çabalamakta; üst kesim ise en kaliteli unla pişen ekmekleri, börekleri yiyip en kaliteli kumaş ve derilerle dikilmiş giysileriyle etrafta boy göstermektedir. Herkes yolunu yordamını ve de adamını bulmuş gününü gün ederken, şehir dışında okuyan çocuklarına erzak yollayan Salim Efendi sorgulanır hırsızlıktan, kaçakçılıktan. Önünü arkasını araştırmadan sürü nereye biz oraya mantığıyla taraftar olanlar, olmayanları yuhalayıp dışlayanlar ve düşman ilan edenler... İki taraf arasında ne yapacağını bilemeyip, hiç bir tarafa da ait olamayıp ölmeye yatanlar...

  “Acaba hiç kendim olmuş muydum? Hiç kendimiz olduk mu?” (Syf 198)

  Adalet Ağaoğlu romanı geriye dönüşlerle, anılarla, mektuplarla ve ana karakter Aysel’in psikolojik devinimleriyle öyle güzel örmüş ki roman akıcı bir şekilde ilerliyor. Keyifli okumalar dilerim.
 • Vakit yok dediler,
  vakit yoktu anne ne yaşamaya ne de ölmeye,
  karanlık hiç bu kadar siyah olmamıştı Ben hiç bu kadar çaresiz kalmamıştım.
 • şimdi hangi dilde konuşsam
  tanrının huyuna uymaz kelimelerim
  hangi zamanın zulmünden geçsem
  hangi yalanın gözlerine dokunsam
  sesimi değdirdiğim her ağrıda
  küfrolurum bin tövbenin tufanına!

  işte o vakit
  gövdemin günahına çadır kurar
  ellerimle diktiğim gözlerimin incisinden inerim
  ben beterim derim herkese çünkü ben beterim
  herkes susarken yüzünün en dilsiz perdesinde
  ben ruhumun rüzgârıyla ölenleri öpenim!

  bilinmesin benden giden her cân için söylediklerim
  hıçkıran taşlar için biriktirdiğim gözlerim bilinmesin
  bana değsin her gidenin ardından söylenen söz
  her susanın öfkesine düşmüş keder bende büyüsün
  dağılsın aklımın kılıcıyla yarılan bu kirli beden
  aynaların karnındaki sûretim bir iğneyle deşilsin
  yeter ki dinmesin zamana döktüğüm bu elem
  yeter ki incinmesin gövdemde gezinen akrebim
  çünkü ben dünyaya zehrimi inmeye geldim!

  kimse “ne oldu?” demesin şimdi bana
  her şey ölüm kadar ortadayken
  bir levhanın kütüğüne yazılıyken her şey
  herkes sırtıma işlediğim kuyudan bana baksın
  ölmek için söyleyecek sözüm yok!
  görüyorsunuz içimi tekmeleyen kasırganın kahrını
  görüyorsunuz işte
  iliğimdeki günaha dayanmıyor çamurun sabrı!
  biliyorum gitmem lazım
  biliyorum aynaya hapsedeceksiniz beni
  ediniz lütfen

  beni benimle ölünüz!

  II

  ben burada değilim
  kâsede gezdirilen sûret benim değil
  inanmayın nilüferin suyu söylerken bana baktığına
  suya düşerken benden geçtiğine inanmayın nergisin
  ben ki efkâr edindim bende kararan her suyu
  her çeşmeye ben indim arınmak için
  gözlerimi kapadım meselimi anlattım ki nafile
  dilime dolanan perde izin vermedi beni kendime
  çöl söyledim dağ inledim gümüş sözler edindim
  yüzümü sürdüğüm hangi taşı öptüysem de yenildim
  yedi gülüm vardı onu da verdim yedi menekşeye!

  git dedim tufana dur
  sus sesiyle inlet içindeki kafesi
  tanrını beklediğin o tahtı unut
  mührünü sürdüğün külleri!
  ötekin inlerken göğsünde unut derdini
  kabri açıldıkça kanayan atları
  unut dövmene düşürdüğün dağları
  kırbaç sür yüzündeki her harfe ve sözü unut!
  de ki: gövdem kibar değildir gülü incitene!

  şimdi bana geliniz
  alnınızda biriken tortuyu bana getiriniz
  bekleyiniz sizi sustuğum gölgenin içinde
  siyah sürdüğüm ömrümün lehçesinden ininiz
  incittiniz aklımın incisiyle büyüyen yaprağı
  alnımın ipliğiyle ağzımın kuyusuna indiniz
  burası suyun sustuğu yerdir dediniz
  bildiniz burası suyun öldüğü yer
  şimdi alınız size getirdiğim bu lâneti

  beni buradan gidiniz!

  III

  kimse bilmedi bir ömrün neden heba edildiğini
  kırbacın çıkardığı sesten duyulan endişe
  kalbimi neden incitti kimse bilmedi
  yaprak konuştu hüznün hecesine açıldı yüzüm
  mürekkep iç çekti kâğıda döküldü ölüm
  gittikçe büyüdü tene işlenmiş vedâ perdesi
  lekesi oldu içte dağlanan dilimin
  ben bana ayrılan ürkek harflerle
  susma minderine bağdaş kurdum o zaman
  kalbimi söyleyecek bir cümle bekledim inciden!

  ey yalanı yaydıkça büyüyenler
  bütün bunlar bir ömrün felaketidir bilin
  çünkü sizdiniz tebessümü bir azaba dönüştüren
  kalbe dökülen her sözün önüne siz geçtiniz
  bilmediniz zaman hangi perdeden konuşur
  hangi sözün kefareti yoktur bilmediniz
  kör ettiniz ruhumda süzülen laleyi
  devrileyim diyeydi çünkü bütün marifetiniz!

  oysa sırtımda taşıdığım leylaklar kadar berrak
  omzumda uyuyan melekler kadar güzeldim ben
  kalbimin mahzenine inmemişti henüz hiçbir göz
  içim sadeydi değmemişti varlık suyuna şüphe
  b a n a k u s u r b a n a b e l a b a n a t u f a n
  bana hata değildi henüz hiçbir söz hiçbir yerde
  kibrim yok kinim yok kötülük benden geçmezdi
  bilinmezdim incinmezdim bu hüsran perdesinde
  alnım suda gözlerim uzakta güneşi beklerdim
  karanlığa dokundukça ışık patlardı elimde

  ama şimdi bilin
  mürekkebin kinini döktüm içime
  kirlendim rüzgâra söylerken hikâyemi
  baktım ki vedâların eli çoktur her sözde
  bıçağın ucunu öptüm suyu böldüm ikiye
  bu benim bedenimin geçididir dedim
  ve indim gözlerimin en içine!

  ey kasıldıkça karnımda kırlangıçlar kanatan siz
  ne süreyim ellerimin ney’ine sizi anlatabileyim?
  yetmez mi size bıraktığım bu katran sözler
  yetmezmiş gibi durmayın benim önümde
  yoruldum sizi içimle seyretmekten

  beni kalbinizden ininiz!

  IV

  suyu ikiye bölen bensem
  benimse hırkamdan kabrime dökülen kelimeler
  dilimde terleyen taşlara aitsem ben
  kimsem yok demeden ölmüşsem kendimi
  ölümü harfime gömmüşsem kimsem yokken
  inmişsem gözlerimin en içine madem inmişsem
  kalemin kiniyle incitmişsem kalbimi
  bunun sebebi bilinmeli, bilinsin!

  bu bir kırbaç törenidir dilimin ve gövdemin!

  şimdi beni söyleyin
  ey ben sustukça kalbimi inleyenler
  gövdemde gezdikçe dilimde deliren atlar kimindir?
  hangi suya dâhildir içimde bekleyenler?
  alnımdaki anahtar beni açmaz nedendir?
  kimedir göğsümden fışkıran bu alevler?
  taşlara söylenmiş bu kelimeler kimedir?

  bilemezsiniz!

  baktıkça yarılan bir zamana dilenensiniz
  inersiniz gölgesini içtiğiniz her aynaya
  gözlerimi gömdüğüm gülleri göremezsiniz
  beklersiniz elem dökmüş ellerin esrârında
  sözünüz yok; hüznü her kumaşa düşüremezsiniz!

  herkesin içini döktüğü bu vahada çünkü siz
  yaramın içinden geçecek kadar güzel değilsiniz
  dilimin dağınık divânından çarmıhlar çakarak
  kirpiğimin kılıcını dik tutarak boynunuzun suyuna

  beni gövdemde inleyiniz!

  V

  daha gitmedim ölmedim daha!
  yüzüme dökülen bunca mum bunca talan
  bunca yıldır içimin bu yerindedir
  bendedir kılıfında kaybolanların dehşeti
  kalbini öpemeyenlerin esareti bendedir
  inmesin beni beter kılmış hiç kimse burada
  dilime günah döken gölgeler dağımda beklemesin
  sizin içindir çünkü tenimde dolaşan bu tufan
  kâğıtta gezinen bu buhur kör olmak içindir!

  ey beni aksimden alıkoyanlar
  aklımın taşlarıyla beni durduranlar
  kusur sular içtiğim bu göğün altında
  kambur çığlıkların gözleriyle beni seyredin
  imrenilecek bir yara varsa o da benimdir
  isteyene sebilim işteyim varın gelin yanıma
  alnımda büyüttüğüm kelimelerle
  ineyim kalemin kuyusunda çoğalan zamana
  kılıcımın kibar lehçesiyle size şöyle diyeyim:

  bakın buraya!
  bu, incittiğiniz sularla çürüyen aynadır
  bu vedâdır, ruhumun kaftanını kanatır
  rüzgârdır bu efkâr bu yaraya
  kalbe işlenmiş vebadır, korkmayın
  dökülsün kirlenmiş alnınıza
  bu da kırbaç
  usul usul insin kibrinizin suyuna!

  şimdi gidiniz
  kendimi unuttuğum o sunakta beni bekleyiniz
  gözlerimi derlediğim göllerin aynasından
  sözünüzü arıtacak bir gül getiriniz bana
  tespih ediniz tövbe çekiniz eyvah deyiniz
  ruhumun iyilik etmez meleğiyle ve diliyle

  beni içimde deliriniz!

  VI

  yetti işte
  kalmadı çünkü sizi sevecek bir şeyim
  ben buraya bağırmaya geldiydim dünyaya
  alev olmaya gövdemin mumlarını yakmaya
  ölmeye geldim ölüme kusur olmaya
  ürperin şimdi sizi öfkemin kederinden!

  damarlarımda beklettiğim ışığın sabrı kalmadı
  sırtınıza yüklediğiniz kamburu bildim çünkü
  gördüm işaret parmağınızda çürüyen o kör sabahı
  ateşe diktiğiniz her levhanın çığlığını ben duydum
  inleyin şimdi sizi cesedimin cebinden!

  peçenizin altındaki şeytanı tanıdım
  neşteri eksilmeyen fermanlara yazın adınızı şimdiden
  tabutunda ur taşıyan sultanlara defnedin kininizi
  kovun kendinizi cennetinizden
  sûretinizde saklanan yılanların rutubeti
  içimdeki incileri kirletiyor çünkü
  çekilin şimdi gölgemin geçtiği yerlerden!

  siz mor göklerde türeyen küstah lekeler
  kimsesiz kadehlerin elemiyle ateşime ininiz
  üç adım ötenizdeki benden bir çığlık dileyiniz size
  sabrediniz, bekleyiniz ve gitmeyiniz
  herkesin ürkeceği bir zamana dökerek beni ve lehçemi
  hünkârı yok kalbimin siyah elleriyle
  ömrümün ölüm dökünür kuyularında

  beni tanrınızla içiniz!

  VII

  hak ettiniz!

  çünkü siz bilmezsiniz
  kalbini unuttuğunuz o çocuklar
  tarihin beyaz taylarıdır!

  çünkü siz bilmezsiniz
  dilini incittiğiniz o kadınlar
  doğu’nun unutulmaz incileridir!

  çünkü siz bilmezsiniz
  elleri yeminli o adamlar
  zamanın soylu süvarileridir!

  çünkü siz bilmezsiniz
  tanrılar otağına kırbaç döken bu ben
  içinde uyuyanlar için bu şiirde beterdir!

  şimdi terk edin çadırımı
  bu mezar kalpten iyilik beklemeyin
  dilemeyin benden artık size sevap dökemem
  veremem bu benim kelimemdir hiçbir cümleyi geri
  gidin alnınıza dökülen taşları seyredin biraz
  ağzınızı süsleyen çığlıklar için yeryüzünü gezinin
  suya inin suya eğilin suya bir şeyler söyleyin
  ateşin avuttuğu kullarız biz
  hiçbir ben’in duymadığı yalanlara sahibiz
  bu bizim son günümüzdür sabahımız yoktur deyin

  tanrınızın bilmediği bir tövbeyle bana gelseniz
  gözlerime yaptırdığım bu göğü indiremezsiniz
  o halde işitiniz iyi dinleyiniz beni o halde
  atımın saçlarına kına sürdüğüm o vadide
  kalbimin bana indirdiği kılıçla
  sizi almaya geleceğim!

  beni orada bekleyiniz!
 • Yalnızsın düpedüz
  Yıkıksın üstelik.
  Müştak Erenus
  Sayfa 53 - May Yayınları
 • Yurdum benim
  Taşım toprağım
  Göğüm ağacım
  Gelin çiçekli köklü uğacım
  Elbet bir gün gelir
  O güzel güne uyanır.
  Müştak Erenus
  Sayfa 45 - May Yayınları,1976