Betül Azra

Betül Azra

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
İki Türk'ün konuşacak konu aramasına gerek yoktur. Ne düşman biter onun karşısında ne de zihninde yeni devlet fikirleri.
Zaman insanın kendisini büyük görmesi önündeki en büyük engeldi. Çünkü yedi kıta üç denize hükmedebilen insan, ona hükmedemezdi.
160 syf.
·2 günde·10/10 puan
Kitap, yazarın iç dünyasında yaptığı seyahatlerle, Türk büyükleri ile yaptığı sohbetlerle, geçmiş ve gelecek arasında gidip gelişlerle var olmuştur.
Bunların tek gayesi, fikirlerini tutuşturacak ateşin bulunması ümidi.
Kitabın kapağını kapattığınızda o ateşin bulunduğuna inanıyorsunuz.
Sınırlı saat diliminde kaç mekan değiştirdiğinizi sayamazsınız.
Buradaki ustalık da bu ya,
Hiçbir şekilde bahsedilen olayların üstü kapanmıyor, yer değişikliği arasında yolunuzu kaybetmiyor, mekanlara geç kalmadan yazarlar birlikte sayfaları sindirerek çeviriyorsunuz.

Kitapta bir çok yerin altını çizdim, hepsi birbirinden değerli.
Yeni okurlarına kilitli kapı bırakmak ve kitabın sırrını bozmamak adına birçoğunu alıntı yapmak istemedim

Yazarın da dediği gibi
"Türkçü ve Türkçe bir selamla..."
İyi okumalar.
160 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Arkadaşım Betül AZRA’nın kitabını büyük bir merak içinde okudum. Yakınen tanıdığım birisinin kitabını okumak çok güzelmiş, kitabı ben yazmışım gibi gurur duydum :)

Kitap Betül Azra’nın İstanbul, Bursa, Özbekistan’da yaşadıkları ve Türkçülük akımının önemli temsilcileri Enver Paşa ve Nihal Atsız’la kurgulanmış kısmen tarihi bir roman niteliğinde. Kendi içsel seyahatlerini, dış dünyada yaptığı seyahatleri, gördükleri ve hissettiklerini çok güzel harmanlayarak akıcı bir şekilde aktarmış sayın Azra.

Eserde Türk tarihinin yüce şahsiyetleri Enver Paşa’yla ve H. Nihal Atsız’la gerçekçi konuşmalar yapıyor, o kısımları çok güzel kurgulamış, çok beğendim. Bu kişilerin fikirlerini ne kadar iyi özümsemiş olduğunu görüyorsunuz ve kendini bu fikirlere adadığını. Ayrıca zaman ve mekan değişimlerini hiç yadırgamıyorsunuz, sanki oradaymışsınız gibi gözünüzde canlanıyor olaylar.

Kitabında 2 haftada bir toplanıp kitap kritiği yaptığımız İzdiham Bursa ekibinden de bahsetmiş. O kısımları okurken sürekli bir gülümseme vardı yüzümde :) Benden “Yaşamın üstün gösterdiği imkanları elinin tersiyle bir kenara itmiş ve doğa yürüyüşleriyle ve bisikletle işe gitmesiyle sadeliği bize hatırlatan, bunun yanında Türkiye haritasını önüne alıp her fırsatta gezmediği şehirleri arşınlayan, tatilin durmak değil hareket etmek olduğunu bize gösteren naif mühendisimiz Fatih” diye bahsetmiş :)) beni yazdığın kısımlar için ayrıca teşekkür ederim, böyle bir etki bırakabildiysem dimağlarda ne mutlu bana…

Azra’nın hayatına giren herkesi ne kadar dikkatli analiz ettiğini, “herkesten öğrenilecek bir şeyler vardır.” bakış açısıyla yaklaştığını kitabını okuyunca bir kez daha fark ettim ve sonsuz bir öğrenme aşkı ile dolu olduğunu gördüm. İlber ORTAYLI’nın “Farklı insanları arayıp bulun, dünyanız değişsin.” sözünü de hayatına çok güzel uyguluyor. Bir sempozyum görüyor yol yorgunu olmasına rağmen üşenmeyip kalkıp gidiyor, kütüphanede ilginç insanlar görüyor çekinmeden kahve alıp tanışmaya gidiyor misal :) Hayat enerjisi ve girişimcilik ruhu müthiş seviyede…

Dünyada kendini davasına adamış ve bu dava uğruna sürekli çalışma içerisinde. Yanında yetiştiği ve çok şey öğrendiği Ali Murat dedesinin ve Türkçülük tarihine katkı yapmış önemli şahsiyetlerin fikirlerini gelecek nesillere aktarmayı öncelikle yakın zamanda dünyaya gelen oğlu Ali Murat'tan başlayarak görev olarak kendisine addetmiş. Kitabı yazmasının sebeplerinden birisi de bu sanırım.

Tanıdığım en çılgın, üretken ve beni çokça şaşırtan insanşardan birisin Betül Azra, oğlun Ali Murat ve sana hayat yolunda başarılar diliyorum, Dedenden aldığın eli oğlun Ali Murat’a en güzel şekilde vereceğinden eminim.


Kitapla kalın, keyifli ve feyzli okumalar…