Nevâl El-Seddavi

Nevâl El-SeddaviSıfır Noktasındaki Kadın yazarı
Yazar
8.8/10
3.006 Kişi
13,6bin
Okunma
531
Beğeni
21,7bin
Görüntülenme

Hakkında

Neval El Saddavi (Arapça: نوال السعداوى) (d. 27 Ekim 1931) Mısırlı feminist yazar, aktivist ve psikiyatrist. Nil Nehri kıyısındaki Kafr Tahla köyünde doğdu. İslam'da kadının yeri üzerine pek çok kitap yazmıştır. Saddavi tüm dünyada feminist ve aktivist kişiliği ile tanınmaktadır. İslamiyet’te kadın başlığı altında birçok kitap yazan yazar ülkesinde kadın sünnetini engellemek amacıyla eylemlerde bulunmuş, bu eylemlerden ötürü hapse girmiştir. Kahire'de ve ülkesinin kırsal kesimlerinde doktor ve psikiyatrist olarak görev yapan Saddavi, eserlerinde Arap toplumunda kadının konumlanışını eleştirel bir dille ele almış ve bunu değiştirmeye çalışmıştır. Neval El Saddavi, uluslararası birçok ödüle sahip olmuş ve uluslararası ve ulusal birçok konferensa katılmış, eserleri otuzdan çok dile çevrilmiş bir yazardır. Yaşamı 1931 yılında Kafr Tahla adlı köyde doğan ve tıp eğitimi alarak psikiyatri doktoru olan El Saddavi, çeşitli şehirlerde çalışmış ve sağlık alanında birtakım yazılar yazmıştır. Arap kadınların sorunlarını ele aldığı ve 1972 yılında yazdığı "Woman and Sex" adlı kitabı, laik ve dini kesimler tarafından suçlanmıştır. İngiliz işgaline ve Camp David Sözleşmesi'ne karşı çıktığından dolayı tutuklanmıştır. Kocasından boşanma ve Mısır'dan atılma cezası almıştır. Kadınların yanında işçi sınıfının da sorunlarını da çekinmeden dile getirdiği için siyasi kesim tarafından tepki alarak işinden uzaklaştırılmış, hapse girmiş ve ölüm cezasına çarptırılmıştır. Mücadelesi sonucunda ölüm cezasından kurtulan El Saddavi, 21 Mart 2021'de hayatını kaybetti. Kitapları birçok dile çevirilmiştir.
Tam adı:
Nevâl el-Saadavi, Naval Al Saadavi, Nevâl es-Saadavi, Nevâl El-Saddavi
Unvan:
Mısırlı Feminist Yazar, Aktivist ve Psikiyatrist
Doğum:
Kafr Tahla Köyü, Kahire, 27 Ekim 1931
Ölüm:
Kahire, Mısır, 21 Mart 2021

Okurlar

531 okur beğendi.
13,6bin okur okudu.
137 okur okuyor.
4.407 okur okuyacak.
46 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Bu kadının canının istediğini yapma, istediğini yapmama özgürlüğü vardı.
Sayfa 90 - METİS YAYINLARIKitabı okudu
Reklam
insanlar tarafından dışlanma, aynı zamanda onları dışlayabilme duygusu; her şeye, yeryüzüne, gökyüzüne hatta ağaçlara bile yabancılaşma. Ait olmadığı büyülü bir dünyada yürüyen bir kadın gibiydim. Bu kadının canının istediğini yapma, istediğini yapmama özgürlüğü vardı.
"Ait olmadığı büyülü bir dünyada yürüyen bir kadın gibiydim. Bu kadının canının istediğini yapma, istemediğini yapmama özgürlüğü vardı. Ender rastlanan o kimseye bağlı olmama, her şeyden vazgeçme, çevredeki dünyayla bütün ilişkilerini kesme, tamamen bağımsız olma ve bağımsızlığının hakkını vererek yaşama; bir erkeğe, evliliğe, ya da aşka bağlanmadan özgür olma; tüm kural ve yasaların sınırlandırmasından kopma hazzını yaşıyordu bu kadın."
Ey Tanrım ...Neden düşünme yeteneği olmayanlara yetki veriyor, düşünenleri bütün yetkilerden yoksun bırakıyorsun?
2023 Yılında Okuduğum En iyi Kitaplar
2023 yılı biterken öncelikle söylemem gereken bir şey var ki ülkemiz adına her açıdan büyük bir geçmiş olsun. Ard arda yaşanan felaketler silsilesi hepimizi olduğu gibi beni de fazlasıyla yıprattı. Dönüp baktığımda felaketlerin içinde hayatıma giren en güzel varlıklar yine kitaplar oldu. Bu sene yoğun depresif kitaplar üzerinden ilerledim.
Reklam
Bu sene en sevdiklerim(2021)
Farklı türlerde okuma hedefimi bu sene az çok gerçeklestirdiğim için memnunum. Çok sevdiğim edebi metinler de olmuş ama bu sene en çok kurgu dışı metinlerden etkilenmişim. Bir senelik macerama baktığımda bazı kitapların diğerlerine göre öne çıktığını gördüm. Kimilerini edebi hazzından, kimilerini bilgilerinden ve bilgileri sunuş tarzından,

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
112 syf.
·
Puan vermedi
"Spoiler İçerir.. " Yazarın sözüyle başlamak isterim : Gerçek Bir Kadının Öyküsüdür Bu Kitap ..! Psikiyatrist olan yazarımız Kanatır Cezaevi'nde bir grup kadın mahkumun kişilik yapıları üzerine bir araştırma yürütmeye başlar . Sonra diğer mahkumlardan ziyade Firdevs adında mısırlı bir kadın mahkum dikkatini çeker . Firdevs 10 gün sonra
Sıfır Noktasındaki Kadın
Sıfır Noktasındaki KadınNevâl El-Seddavi · Metis Yayınları · 201612,8bin okunma
112 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Nasıl Fahişe Olmaya Karar Verdim?
Öncelikle şunu söyleyeyim: Konu çok hassas. Ki bu nedenle birçoğunuz bu konular hakkında konuşmaktan çekiniyor ve hiçbir şey söylemeden kitabı okuduğunuz gibi bırakıyorsunuz. Erkekler bu konular hakkında konuşmak konusunda kadınlardan daha da geride, kadınlar hemcinslerinin halinden anlamaya çalışsa da erkeklerin birçoğunda bu durum yok. Şimdi
Sıfır Noktasındaki Kadın
Sıfır Noktasındaki KadınNevâl El-Seddavi · Metis Yayınları · 201612,8bin okunma
112 syf.
·
Puan vermedi
Gerçekten daha gerçek bir hikaye..ve bu yılın 300cü kitabı
Kitabı yeni bitirdim. Karmakarışık kafam, benliğim alt üst. Öyle bir zamana denk geldi ki bu kitabı okumam. Gerçek bir kadının düşüncelerini, hayattan beklentilerini ve hayal kırıklıklarını, düşüşünü ve yükselişini, tekrar düşüşünü çıplaklığıyla cesur bir biçimde anlatan bir eser. Okurken duygulandım, sarsıldım, bir çok ortak şey buldum. Özellikle bu cümleler beni çok çok eskiye götürdü... Düştüğüm zamanlara sürekli.. 'Ama aşkta her şeyimi vermiştim; yeteneklerimi, çabamı, duygularımı, en derin duygularımı... Bir azize gibi, bedelini hiç hesaplamadan, elimde avucumda ne varsa hepsini vermiştim. Tek bir şey dışında hiçbir şey istememiştim, hiçbir şey: aşkın korumasına sığınmak. Kendimi yeniden bulmak, yitirdiğim benliğimi yeniden kazanmak. Küçük görülmeyen, aşağılanmayan, tersine saygın ve üstün tutulan, duyarak yaşayan bir insan olmak' Güçlü kadın olmak çok zor.. ama başardığın an olaylara acı bir gülümsemeyle bakabiliyorsun.. Hiç bir şey ve hiç kimse canını yakamadan.. Sıfır noktasına inmek kolaydır, ya çıkmak?.. Erkeklerin egemen olduğu bir toplumda kadının kendine yer edinmesi ve saygı kazanması maalesef o kadar kolay değil. Etrafındaki aç gözlü insanlar her daima olacaktır. Bu eserde Firdevsin çnüne çıkanlar gibi. Menfaatleri bittiğinde gerçek yüzleri ortaya çıkan.. Çok şey söyleyebilirim, ama kendiniz okuyun.. Mükemmel ve güçlü bir eser..
Sıfır Noktasındaki Kadın
Sıfır Noktasındaki KadınNevâl El-Seddavi · Metis Yayınları · 201612,8bin okunma