Özgür Can Özak

Özgür Can Özak

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
66
Gösterim
"Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu hikâyenin asıl kahramanı ben değilim. Hatta bırakın bu hikâyeyi, sıkıcı hayatım, sıradan düşüncelerim, çevremde olan olaylara verdiğim öğretilmiş tepkilerim ve kontrol altına alınmış duygularımla kendi hikâyemin kahramanı bile değilim. Yani değilmişim. Bunu onunla tanıştıktan sonra anladım. Kimden mi bahsediyorum? Bana muhteşem hikâyesini anlatırken beni yavaş yavaş geliştiren, dönüştüren ve en sonunda da tepeden tırnağa değiştiren o kadından. O gerçek bir kahraman; kendi hikâyesinin olduğu gibi benim hikâyemin de kahramanı. Eğer bu hikâyeyi okursanız onu tanıma fırsatı bulacak, belki de onun rengarenk tablosunda bir desen de siz olacaksınız. Onun adı Rita!"
"- Bak, eskiyorlar. Ayaklarımız eskiyor. Eskimiş saçlarımız ışıltılı renklerini kaybediyorlar. İnsanların olgunlaşmak dediği şey ise sadece duyguların eskimesi durumu. Gençliğimizde hayatımıza heyecan katan duygularımız zamanla eskiyor ve gittikçe hayatımıza giren yeni şeylerin sayısı azalıyor. En sonunda insanlar pes edip eskimiş halleriyle bir kenara çekiliyorlar. Acınacak haldeler aslında ama tesellileri hazır; hayat tecrübesi, bilgelik gibi saçmalıklarla kendilerini kandırıyorlar. Kendi geleceğine yön veremeyen bir hayat tecrübesi, kendi gününü aydınlatamayan bir bilgelik kimin umurunda."
-Diyelim ki aradığım cevapları buldum. O zaman o sistem dediğin şeyden kurtulmadan nasıl kendim olacağım? Sonuçta o sistemin içinde yaşamak zorundayım, öyle değil mi?

- İyi bir soru sordun Bay Çaylak. Bu sorunun cevabını bula bilen kimseyi tanımıyorum ama en azından bu sorunla baş ede bilmeyi öğrenmiş birçok kişinin var olduğunu biliyorum. Ben sistemden bu sahilde yüzerek kurtulacağım. Sen istersen bir dağa çıkıp tek başına keşiş hayatı yaşayarak kurtulmaya çalışabilirsin. Tabii eğer birkaç aydan fazla hayatta kalmayı başarabilirsen. Bence biraz kitap okumalısın. Felsefe tarihi kendi gerçekliğini ararken buldukları cevapları tüm insanlıkla paylaşan düşünce insanlarıyla dolu, onlardan bir şeyler öğrenmek işini kolaylaştırabilir. Ama ben sana şunu söyleyebilirim ki; duygular ve düşünceler özgür olmadan fiziksel özgürlük imkansızdır. Bazıları kendilerini fiziksel olarak özgür sanırken kendilerine ait olmayan bir hayatı yaşarlar. O zaman yarattıkları o sahte hayat onların hapishaneleri olur.
403 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
RİTA, Özgür Can Özak'ın yayınlanmış ilk romanı olmasına karşın oldukça başarılı.
RİTA, kurgusu ve işleyişi bakımından kendisini okutan, akıcı bir yapıya sahip. Dili sade ve anlaşılır. Konusu, hayatın anlamının tek tek hayat hikayeleri üzerinden ve romanın ana karekteri olan kadın kahramanın bakış açısından sorgulanmasıdır.
Rita, rengarenk insan hikayeleri biriktirmektedir. Hikayeleri kendine saklamayıp başkalarına anlatmaktadır. Elbette herkese değil, her hikayeyi değil...
Rita'nın hikayelerini dinleyenler -bu arada roman sayesinde okuyanlar- iflah olmamakta ve bir daha eski hayatlarına dönememekteler. RİTA'yı okumayı düşünenler bunu göze almalı.

https://www.idefix.com/...urunno=0001783926001
403 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Başlangıçta bu hikaye bir öykünme bir özenti ile geziye çıkan bir gencin gezi izlenimlerini anlattığı sanısı verebilir ancak ilerledikçe bu izlenim yavaş yavaş özlü,kurgusu sağlam ve insanı sarmalayan, alıp götüren bir hikayeye dönüştüğü görülür.Okudukça konuyu işleyiş ve anlatımı bakımından türünün ilklerinden belki de ilki diyebileceğimiz bir tarzla karşılaştığınızı anlıyorsunuz.İnsan merkezli,içtenlik,dostluk,arkadaşlık,sevgi,vefa gibi unutulmaya yüz tutmuş sandığımız insani niteliklerle örülü olması dahası dünyanın ayrı ayrı iklimlerinden başta gezi amacıyla yollara düşmüş genç insanların çıkarsız ilişkileri,biri birini kucaklayıcı dostlukları,tensel den çok tinsel arkadaşlıkları okuyucuyu duygu yoğunluğu içine götürüyor.Zamanla hikaye içine giren her kahramanın renkli,ilginç ve güzel,sağlam karakter yapıları okuyucuyu imrendiriyor.Baş kahraman RİTA için söylenebilecek ilk sözlerle rint,bilge,kalender,insan ilişkilerinde tam anlamı ile bir psikolog ve insani karakterleri gelişmiş olgun İNSAN.Ama okudukça onu daha iyi ve diğer güzel nitelikleriyle tanıyabilirsiniz.Kahramanlardan Bay Çaylak ve Nikos da ayrı bir renk. özellikle toplumun yanlış dayatmalarından kurtulmaya çalışan,birey özgürlüğüyle kişinin kendi olabileceğine inanan Bay Çaylak örnek bir karakter.Ayrıca Türkiye'nin,Uzak Doğunun çekici,elvan elvan güzelliklerinin yalın ve resim yapar gibi betimlenmesi oldukça dikkat çekici.

Yazarın biyografisi

Adı:
Özgür Can Özak
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.