Giriş Yap
Cehennemin Zebanisiz Kazanı
youtu.be/yjHje_MMvXE Cehennemin zebanisiz kazanı fıkrasını biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Bilmeyenler için aşağıya bırakıyorum. Adamın biri hakkın rahmetine kavuşmuş. Günahları ağır basmış olacak ki, cehenneme düşmüş. Cehennemde, yanlarında ülke adı yazan kocaman birer kazan, her kazanın başında da birer zebani varmış. Kazanda kavrulup duranlardan kazara başını çıkarabilen olursa, zebani elindeki dev sopayla onu aşağıya itermiş. Bir tek, yanında “Türkiye” yazan kazanın başında zebani durmuyormuş. Bizim adam kendi kazanına atılmadan zebanilerden birine sormuş: “O kazanın başında niye zebani yok?” Zebani demiş ki: “Türkiye’den gelenleri kendi hallerine bırakıyoruz, aralarından sivrilen olursa diğerleri onu hemen bacaklarından aşağı çekiyorlar.” Şimdi diyeceksiniz ki bu paylaştığın videoyla ne alakası var? Onu da hemen açıklıyorum. Dünya Kupalarında her zaman Japonya'yı desteklerim. Gönül ister Türkiye olsun onu destekleyelim tabi. Bunun birinci nedeni toplum olarak çok doğru kodlanmış olduklarını düşünüyorum. Samuray köklerinden gelen onurları, her bireyin önce toplum faydasını düşünen kolektif yapıları, saygılı ve çok çalışkan olmaları aklıma gelen toplum kodlarından bazıları. İkinci nedeni ise tabiki çocukken izlediğim ve sonrasında mangalarını da okuduğum Tsubasa animesidir. Bu anime içeriğinde birinci nedende yazdığım toplum kodlarını çocuklara ve gençlere aşılamak için örnekler çok fazladır. Aslında Japonlar ürettikleri herşeyde toplumun faydasına olacak ve insanları iyiye yönlendirecek bir düşünce yapısındadır. Hep birbirlerini destekler ve düşeni kaldırırlar. Bireysel yükselmeyi değil. Birlikte yükselmeyi ve büyümeyi isterler. Bence sağlıklı olanda budur. Hatta Toplum 5.0 ile ilgili Japonların neler yaptıklarını okuyabileceğiniz bir yazı aşağıya bırakıyorum. matematiksel.org/toplum-5-0-nedir-ja... Bizde ise tam tersi bir durum söz konusudur. Aynı yukarıda bulunan fıkrada olduğu gibi birbirimizi aşağıya çekiyoruz. Herkesi aynı kefeye koymak doğru olmaz ama genel anlamda böyle bir toplum yapımız olduğu ortadadır. Bu videoda maç özeti bulunan Japonya-İspanya maçı da yukarıda bahsettiğim konulara örnek vermem için bir şans oldu. Ekşisözlük'te bu maç ile ilgili başlıktaki entryleri okurken yorumların çoğunluğu İspanya'nın bilerek yenildiğini ve grupta ikinci olarak daha kolay rakiplerle eşleşmek için bunu yaptığını yazıyordu. İspanyollar böyle şeyleri basketbol maçlarında yapıyorlardı o konuya bende katılıyorum. Zaten Akdeniz'e kıyısı olup böyle işgüzarlıkların dönmediği ülke yoktur. Ancak bu maç özelinde ben böyle bir düşünce de olduklarını düşünmüyorum. Ancak ısrarla Japonların başarısını küçümser entryler girilmiş. Entryleri okuduğumda ilk aklıma yukarıdaki fıkra gelmişti. Ancak biz artık kendi kazanımızdakiler hariç hem İspanya hemde Japonya kazanındakileri de aşağıya çekmeye başlamışız. Bu hastalığımızın iyice ilerlemiş olduğunun tespitini yapıyor ve bir an evvel bu konuyu tedavi etmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
"Kahrolsun! Her şey anlamsız! Her şey yalan! Dün­ya cehennem; insanlar zebani!"
Ve insanlar içinde her halde o fert Muhammed aleyhissalâtü vesselâm olacaktır.. Çünkü zaman-ı Âdem'den şimdiye kadar hiçbir tarih, onun gibi bir ferdi gösteremiyor ve gösteremez.. Zira o zat, küre-i arzın yarısını ve nev-i beşerin beşten birisini, saltanat-ı maneviyesi altına alarak bin üç yüz elli sene kemal-i haşmetle saltanat-ı maneviyesini devam ettirip bütün ehl-i kemale, bütün enva-ı hakaikte bir "Üstad-ı Küll" hükmüne geçmiş.. Dost ve düşmanın ittifakıyla ahlâk-ı hasenenin en yüksek derecesine sahip olmuş.. Bidayet-i emrinde, tek başıyla bütün dünyaya meydan okumuş..Her dakikada yüz milyondan ziyade insanların vird-i zebanı olan Kur'an-ı Mu'cizü'l-Beyan'ı göstermiş bir zat, elbette o ferd-i mümtazdır, ondan başkası olamaz.. Bu âlemin hem çekirdeği hem meyvesi odur..
Helak
Daha neyi düşünüyorsun? ey fani Ayetler, apaçık birer delil , yani Sende biliyorsun ki , ölüm ani, Cehennemde bekliyor , zebani
Reklam
·
Reklamlar hakkında
“Dünyayı bir cehennem, içindeki bedenleri ise zebani olarak görüyordu. Ve Şeytana olan saygısını her fırsatta dile getiriyordu.”
2
101
1.003 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14