1000Kitap Logosu
Zeynep Yılmaz
Zeynep Yılmaz
Zeynep Yılmaz
TAKİP ET
Zeynep Yılmaz
@Zeynep_ylmz
İnstagram: @edebi.defter
6 okur puanı
03 May 2019 tarihinde katıldı.
29
Kitap
4
İnceleme
1
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Zeynep Yılmaz
Rüzgar Gibi Geçti'yi inceledi.
840 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Rüzgar Gibi Geçti…
Rüzgar Gibi Geçti, benim en sevdiğim kitaplardan biridir. Hayatın zorluğu arasında bir kadının nasıl ayakta kalabildiğini ve fırsat verilirse ne kadar başarılı olabileceğini çok güzel anlattığını düşünüyorum. Kitabın ana karakteri Scarlett ne kadar şımarık, paragöz hatta utanmaz olsa da tek başına onca zorluğun üstesinden gelebildi. Bu bakımdan yazarı çok takdir ediyorum. SPOİLER!! Ancak karakterleri ele aldığımızda esas gördüğümüz şey ise çok garip. Scarlett paragöz ve kurnaz olsa da aslında sevmeyi bilmeyen biri. Para, güç ve en önemlisi güzellik ile istediklerini elde edebileceğini sanıyor. Ancak alamadığı tek kişi ise kocası Rhett Butler oluyor. Kitabın sonunda Rhett artık pes etmiş halde çekip gidiyor. Aslında Rhett ne kadar vurdumduymaz, umursamaz ve çapkın gözükse de yaptıklarıyla tam tersi biri olduğunu gösteriyor. Tek istediği Scarlett tarafından sevilmek oluyor ancak Scarlett onu hiç görmüyor. Bu yüzden kitap boyu aşırı üzüldüm. Çünkü Rhett, Scarlett ile evlendiği zaman bile hiç görülmedi. Karısına olan aşkını kızına verdi ama sonu yine hüsrandı… Eğer kitabın kalınlığı sizi korkutuyorsa hiç düşünmeyin. Çok akıcı bir kitap ve hiç sıkmıyor. Kadınların çektiklerini, aşkın körlüğünü ve dönemin şartlarını görmek istiyorsanız kesinlikle okumalısınız. Son olarak Rhett’in şu sözleri ile bitirmek istiyorum: “Sana acıyorum, çünkü birbirine benzeyen insanlar birleşmedikçe mutluluk olmayacağını anlayamayacak kadar aptalsın. Oysa sevgilim, biricik karıcığım, biz birbirimize o kadar benziyoruz ki, fırsat versen çok çok mutlu olabilirdik.” Keyifli okumalar…
Rüzgar Gibi Geçti
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
415 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Huzur
Herkese merhaba, Öncelikle Ahmet Hamdi Tanpınar gibi büyük bir ustanın eserlerine başlayacak olanlar varsa onlara ufak bir tavsiye vermek istiyorum: Bu kitap ile başlamayın. Yanlış anlaşılmasın kitap çok kötü demek değil bu aksine gayet güzel. Ancak ne kadar güzel olsa da yeni başlayacaklar için ağır kaçabilir. Ben ilk olarak bu kitap ile başladım ve çoğu zaman sıkıldığımı hissettim. Kitapta baştan itibaren bir durağanlık vardı. Dönemin dil kalıplarını ve kullanılan kelimelerini bilmiyorsanız daha da ağır bir kitap haline geliyor. Aslında konu ve psikolojik tahliller bakımından çok etkileyici ama bazen bunaltıcı olabiliyor. Hatta bazı kısımlarda karakterlerin yaptıklarına da sinir oluyorsunuz. Neyse uzatmak istemiyorum. Kısacası kitap edebi bakımdan çok güzel ancak biraz durağan. Merak edenler için söyleyeyim konu olarak aşk ve onun yaşattığı bunalımlar, sorunlar, getirdiği güzel duygular ele alınıyor. Sadece aşk değil hayat hakkında çıkarımlar da bulunuyor. Eğer Tanpınar’ın kalemini seviyorsanız kesinlikle okumalısınız. Umarım beğenirsiniz :)
Huzur
8.5/10
· 9,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Zeynep Yılmaz
Ve Dağlar Yankılandı'ı inceledi.
424 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Ve Dağlar Yankılandı
Herkese merhaba, Bugün sizlere Khaled Hosseini’nin kitabını inceleyeceğim. Öncelikle yazarın kalemini beğendiğimi söylemek istiyorum. Uçurtma Avcısı kitabı beni ağlatan nadir kitaplardandı. Sadece onu değil Bin Muhteşem Güneş’i de beğenmiştim. Ancak aynı şeyleri bu kitap için söyleyemeyeceğim çünkü beni hayal kırıklığına uğrattı. Başlamadan önce çok büyük beklentiye girmiştim. Yazık oldu… Aslında kitap gayet güzel başladı ama sonradan aşırı durağanlaştı ve sıkıcılaştı. Finali ise çok kötüydü. Karakterlerin kavuşmasını beklerken resmen oldu bittiye getirilmiş gibi bitti. Kitabın konusunu kısaca anlatayım: Afganistan’dan yaşayan iki kardeş Peri ve Abdullah, bir nedenden dolayı ayrılmak zorunda kalıyor. Yıllar sonra ise birbirlerini bulmaya çalışıyorlar. Daha doğrusu kader onları bir araya getiriyor. Konu bakımından kitap güzel olsa da hızlı zaman atlamaları, gereksiz karakterler, saçma final gibi etkenler kitabı sıkıcılaştırıyor. Şahsen ben Khaled Hosseini’den daha etkili bir final beklerdim. Neyse fazla uzatmak istemiyorum. Kısacası yazarın eserleri arasında en beğenmediğim bu kitap oldu. Boş zamanlarda okunur mu? Evet ama fazla beklentiye girmeden. Sakın Uçurtma Avcısı tadı beklemeyin çünkü alamıyorsunuz. Yazımı burada bitiriyorum. Herkese keyifli okumalar :)
Ve Dağlar Yankılandı
OKUYACAKLARIMA EKLE
12