Pelin levent, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gece bekçisi
Dilersen bu gece burada kalabilirsin,dedi bana.
Bu bir cagri miydi,yoksa bir acima duygusu mu, cikaramadim.
Geceye,yoğun bir karanlığa çevirdim bakışlarımi. Tesekkur ettim.
Ne yazik ki kalamam,dedim. Benim de bekleyenim var.

İşte Deniz, Maria, Ferit Edgü (Sayfa 49)İşte Deniz, Maria, Ferit Edgü (Sayfa 49)
Elfida., bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Birden kendine acıma duygusu kabardı içinde. Hemen hemen zevk veren bir duygu. İçinde bulunduğu ruhsal durumun tam bir anlatımıydı bu. Fiziksel bir ürpertiydi. Yalnızdı, terk edilmiş, umutsuz... Üstelik de üşüyordu. Özellikle üşümesi önemliydi. İçinden gelen derin bir soğuk. Onu hiçbir şey değiştiremezdi. Bu buzulsu ölülük gerçi gerçi onun mutsuzluğunun temeliydi ama yine de her zaman o duyguya sarılacaktı, çünkü varlığının çekirdeği oydu. Tüm benliğini onun çevresine kurmuştu.

Esirgeyen Gökyüzü, Paul Bowles (Sayfa 124 - Simavi Yayınları - 1991 - İngilizceden Çeviren: Belkıs Çorakçı)Esirgeyen Gökyüzü, Paul Bowles (Sayfa 124 - Simavi Yayınları - 1991 - İngilizceden Çeviren: Belkıs Çorakçı)

“Bu toplumda ‘biliyor olmak’ mutlak surette bir haksızlığa maruz kalmak demektir. Çünkü bilgi borçlandırır, ‘anlamak’ zorunda bırakır. Cahil, acıma duygusu uyandırır. Yıkıcılığı bağışlanır. Bu, onların lüksüdür.
Oysa, aydın, bilgilenmek gibi bağışlanmaz bir suçtan müebbeden mahkûm edilmiştir. Bastığı yerde ot bırakmayan cahili vicdanının demir parmaklıkları arasından seyreder…”

Mine Arapoğlu, Beyaz Gemi'yi inceledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Kitabı okuduğum vakit aklıma gelen türkülerden birinin cümlesi ile başlıyorum incelemeye, belki de inceleme başlığı gibi okumalısınız:

"Sevgiye mezar kazıldı."

Cengiz Aytmatov, Beyaz Gemi ile ilgili yazdığı yazıda şunu söylüyor: "Doğru sanat, insanı derin düşüncelere de sürüklemeli, insanı sarsmalı, insanda acıma duygusu uyandırmalı, kötülüğü protesto etmeli, insanı üzmelidir." Belki de en çok bu yüzden seviyorum Aytmatov eserlerini, günlük hayattan küçük detayları bulup onu öyle güzel, öyle derin işleyip bizlere sunuyor ki okurken nasıl bu kadar bizi dünya ile karşı karşıya getirdiğine şaşırıyorum.

Kitabın konusuna dair hiçbir bilgim olmadan buradaki Aytmatov etkinliğini görüp de okumaya başladığım Beyaz Gemi, beni çok derinden etkileyen içli bir türkü gibiydi. Kitaptaki imgeler o kadar ince işlenmişti ki ne gereksiz bir bölüm ne de gereksiz bir karakter vardı. Evet, tüm karakterler aslında arkasında olan bir başka gerçeği temsil etmek adına yerleştirilmiş kitaba:Çocuk, Mümin Dede, Orozkul, Bekey, Nine, Seydahmet, Gülcemal, Kulubeg...
Hatta eşyaların bile birer kahraman olduğunu görüyorsunuz kitapta çocuk okul çantasına: "Biliyor musun, ben dürbünle de konuşurum. Şimdi üç kişi olduk: Ben, sen ve dürbün." şu cümlenin içindeki gizli hüzün gözlerimin dolmasına neden oluyor. Küçücük üç haneli bir köyün yalnızlığında büyümeye çalışan çocuğun kendisine oluşturduğu masallarla dolu tertemiz yaşantısı kitapta okuyacaklarınız. "Ah hep yaz olsa" hülyaları kuran çocuk saflığının insanlığın kış mevsimi ile tanışmasını anlatıyor benim için kitap.

Bir maralın boynuzuna oturmuş da beyaz gemiyi seyreden çocuğun bulunduğu kapak bile aslında çok şey anlatıyor kitaba dair, size içimdekileri ağız dolusu anlatmak, yazmak isterdim ama sonunu söylemekten, hikâyenin büyüsünü bozmaktan korkuyorum sevgili okur.

Derin bir hissiyatla ama duru da bir akılla okuman gerek kitabı çünkü bu kitap tam anlamıyla kalemin kılıçtan keskin olduğunu ispat eden kitaplardan biri. "İyiliğe kötülükle karşılık veren"lere, insanları köleleştirenlere bir başkaldırı!

Kalbimde de zihnimde de kitaplığımda da en özel kitaplarım arasında olacak olan bu kısacık ama yoğun anlatımlı kitabın yorumunu son bir teselli alıntısı ile noktalıyorum: "İnsandaki çocuk vicdanı, tohumdaki öz gibidir. Ve o öz olmadan tohum filizlenmez, gelişmez. Yeryüzünde bizi neler beklerse beklesin, insanoğlu doğdukça ve öldükçe, insanoğlu yaşadıkça hak ve doğruluk denen şey de varolacaktır."

Yaşımız kaç olursa olsun çocuk vicdanımızın ışığıyla hak ve doğruluktan ayrılmamak duasıyla...

E, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanların insan olarak kalmalarıydı senin en büyük dileğin. Savaşın onları insanlıktan çıkarmamalarını, ruhlarından iyilik ve acıma duygusunu çıkarıp atmamasını istiyordun.

Toprak Ana, Cengiz AytmatovToprak Ana, Cengiz Aytmatov
Beybun, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Korku ve acıma: erkek şimdiye kadar bu duygularla çıktı kadının karşısına, bir ayağı hep trajedideydi, cezbederek parçalayan.

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzsche (Sayfa 170 - Tüekiye İş Bankası Kültür Yayınları)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzsche (Sayfa 170 - Tüekiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Salih Görkem Biltekin, bir alıntı ekledi.
24 May 22:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Keşke benim de, baba’nın acıma duygularını harekete geçirecek bir yara izim olsaydı.Haksızlıktı bu. Hasan, baba’nın sevgisini, ilgisini hak edecek hiç bir şey yapmamıştı ki; yalnızca şu gülünç tavşandudakla doğmuştu.

Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 47)Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 47)
CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
24 May 14:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hiç bir şey eksik olmasın , hoş görüde .
Acıma da olsun biraz.
Sizler gençsiniz , güzelsiniz, iyisiniz ama sizler insansınız ve bu nedenle yoksunluklara mahkumsunuz.
Bu nedenle birbirinize duyduğunuz duygular arasında acıma duygusu yoksa ,bu duygular sizin genel yaşamınız koşullarına uygun olmayacaktır.

Balthasar, Anatole FranceBalthasar, Anatole France
CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
24 May 09:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Acıma yararsız olduğu zaman ondan bıkılır."

Veba, Albert CamusVeba, Albert Camus
CEM AKDAG, Veba'yı inceledi.
24 May 09:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazı kitaplar içinize işler ,bazı kitapları kolay kolay unutmazsınız ya işte Veba böyle bir kitap .

"Acıma yararsız olduğu zaman ondan bıkılır."

"Tek başına mutlu olmakta utanılacak bir yan vardır."

"İnsan bilmediği şeyler üzerinde hep olmadık düşüncelere varır."

Bu gibi facialar sırasında bazı insanların nasıl hayvanlaştığını bazılarının ise insan kalmak için hem kendine hem de diğerlerine karşı nasıl bir mücadele verdiğini görmek insanı sarsıyor.
Okuyun....