ya acıma son vereceğim bugün, ya da yaşamıma.
Sayfa 33
manastırlarda karşılaştığım, hayata geçirilmiş merhametin gerçek birer azize sayılabilecek can timsalleri, genellikle işi başından aşkın cerrahların neşeli, gerçekçi, kayıtsız ve sert tavrına, ıstırap çeken insan karşısında hiçbir acıma ve şefkate yer vermeyen, incitmekten korkmayan bir çehreye, yani gerçek iyiliğin sevecenlikten uzak, sevimsiz ve asil çehresine sahiptiler.
Reklam
Keşke benim de Baba’nın acıma duygularını harekete geçirecek bir yara izim olsaydı.
"Doğru olduğuna inandığın şeyi yapabilirsin, ama bizlerin kör olduğumuzu, güzel konuşmasını bilmeyen, acıma duygusu olmayan sıradan birer kör olduğumuzu unutma, iyi yürekli körlerin acıma dolu pitoresk dünyası yok artık."
“Kalbinde acıma duygusu olmayan birinden daha kötü insan var mıdır?” diye sorulduğunda, “Vardır,” demişti. “Başkasının kendisine acımasını silah olarak kullanan insan.”
Sayfa 470Kitabı okudu
kadınları göz kamaştırıcı sıfatlarla süslemek ve sürekli bir çocukluk durumuna hapsolmuş, kendi başına ayakta duramayan yaratıklar olarak görmek yerine, rasyonel yaratıklar olarak ele alırsam, kendi cinsimin üyelerinin beni hoş göreceğini umuyorum. gerçekten yapmak istediğim, hakiki saygınlık ile mutluluğun nelerden oluştuğunu göstermektir. kadınları hem zihinsel, hem de bedensel açıdan güç kazanmaya özendirmek; onları güzel sözlerin, yürek hoşluğunun, duygu inceliğinin ve zarif beğenilerin zayıflıkla neredeyse eşanlamlı olduğuna ikna etmek; yalnızca acıma ve sevgi - ki acımanın kız kardeşidir - nesnesi olan kadınların kısa süre içinde hor görülen nesnelere dönüşmesinin kaçınılmaz olduğunu göstermek istiyorum.
Reklam
“Ölülere acıma, Harry. Yaşayanlara acı, her şeyden çok da, sevgisiz yaşayanlara .”
Sayfa 658 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Korkuyoruz. Düşünmekten ve sevmekten korkuyoruz. İnsan olmaktan korkuyoruz. İnsan yerine bir yığın kuklalar yaratıyoruz. İnsana benzetirsek, onlara acımaktan korkuyoruz. İşin içine bir kere acıma girerse, ondam bir daha kurtulamamaktan korkuyoruz.
"Bir insanın gözlerimin içine bakarak acılarımı keşfetmesinden korkarım; bana yönelik acıma duygusu besleyip, olduklarından daha farklı davranmaya başlarlar. Acılar paylaşılınca azalmazlar, aksine daha da büyürler."
Reklam
" İyilik ve acıma, toplumu birbirine bağlayan en önemli duygudur."
Ben kapında bir gedayım artık böyle bil beni Cayar isem son dakika hiç acıma sil beni
Sayfa 28 - Timaş YayınlarıKitabı okuyor
Böyle korkunç ve tiksindirici bir kıyım dönemi başladığında, öfke, utanç ve acıma hislerinin yanı sıra bizi ağırlığı altında ezen en acı öğe ikiyüzlülük aslında, merhamet hissimizin özünün önemli bir kısmında samimiyetsiz ve kötücül tortuların bulunması.
Muhteşem bir görüm yaşıyor, kendini bir tür tanrı gibi hissediyor ve şu böcek adam için ancak derin ve korkunç bir acıma duyabiliyordu. Ona bakmadı, gözleri onun üzerinden geçti ama onu görmedi...
Sayfa 118
Acıma sevincime insan yanıma Kendime yabancılaştım.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.