Recep, bir alıntı ekledi.
 11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

istemeye istemeye uzlaşılmaz biri oluyorum giderek
ve yitiriyorum anlayış, acıma duygumu

Şarkılar, Giacomo Leopardi (Sayfa 90)Şarkılar, Giacomo Leopardi (Sayfa 90)
Nazlıcan Adıgüzel, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Korkuyoruz. Düşünmekten ve sevmekten korkuyoruz. İnsan olmaktan korkuyoruz. İnsan yerine bir yığın kuklalar yaratıyoruz. İnsana benzetirsek, onlara acımaktan korkuyoruz. İşin içine bir defa acıma girerse, ondan bir daha kurtulamamaktan korkuyoruz. Sen de korkuyor musun Günseli?

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

“İki tür acıma duygusu vardır. Birincisi, duygusal ve zayıf olanı, başka birinin yaşadığı felaketlerden kaynaklanan acı ve hüzünden olabildiğince çabuk kurtulmak için çırpınan yüreğin sabırsızlığıdır. Bu, bir acıyı birlikte hissetmek değil, ruhun yabancı bir derde karşı kendini içgüdüsel olarak savunması anlamındaki acıma duygusudur. Diğeri, tek gerçek acıma duygusu ise yaratıcı olan, ne istediğini bilen; sabırla, gücü yettiğince hatta gücünün bile ötesinde katlanmaya ve dayanmaya kararlı bir insanın acıma duygusudur.”

Sabırsız Yürek (Acımak), Stefan ZweigSabırsız Yürek (Acımak), Stefan Zweig
Ayşe Nur Karakaya, bir alıntı ekledi.
19 Mar 23:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İçimi bir anda bir sürü duygu sardı. Acı ve öfke. Üzüntü ve acıma. Ama en şaşırtıcısı, umut."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 302 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 302 - Artemis Yayınları)
N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
19 Mar 19:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayvanı görmek bile istemiyordum. Ama Pluto’ya yaptıklarımı düşününce bayağı utanıyor, bu yüzden kediye kötü davranmaktan çekiniyordum. Bir süre hayvana vurmadım, ama zamanla ona karşı büyük bir kin duymaya ve ondan vebadan kaçar gibi kaçmaya başladım. Bu kinimin nedeni, kediyi eve getirdiğimin ertesi günü, tıpkı Pluto gibi, bir gözünün oyuk olduğunu görmemdi. Gelgelelim bu durum, karımın kediye karşı daha acıyıcı, koruyucu davranmasına yol açtı. Çünkü daha önce söylediğim gibi, karımda acıma duygusu son kerte aşırıydı. Kediye olan tiksintim arttıkça, hayvan tersine, bana daha çok sokuluyordu. Evde nereye gitsem adım adım arkamdan geliyor, oturduğum iskemlenin yanına uzanıyor ya da kucağıma çıkarak yaltaklanıp duruyordu. Ayağa kalkıp yürüsem ayaklarımın arasına dolanıyor ya da tırnaklarını pantolonuma geçirerek üstüme doğru tırmanmaya çalışıyordu. Böyle anlarda kediyi bir vuruşta yok etmek istiyordum; ama biraz, daha önceki kötü anının yılgısı ve evet, buna inanın, daha çok da hayvandan korkum dolayısıyla böyle bir şey yapamıyordum. Bu korkuyu tanımlayacak sözcük bulamıyorum.

Kara Kedi, Edgar Allan PoeKara Kedi, Edgar Allan Poe
Nazlı can Güneş, Ebu’l A’la Mevdudi'yi inceledi.
19 Mar 14:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kapitalizmin kölesi olmuşuz.O kadar aç insan varken ünlüler bir ayakkabıya bile o kadar para veriyor.Hiç mi acıma duygusu yok sizde?kapitalizm bizim dinimizi unutturup bizi kendine köle yapıyor.Biz Amerikalıları zengin olarak biliyoruz .Ama onlarca aç insan var.Çünkü televizyon sadece zenginleri gösteriyor.Kapitalizm düşmanımız .onu yeneceğiz.Dinimizi kaybetmeyeceğiz.Kapitalizmin kölesi olmmamaya çalışın.

sierva maria, Kırmızı Pazartesi'ni inceledi.
 19 Mar 14:19 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Okurken Santiago Nasar’a duyduğum acıma, sempati ve karmakarışık birçok duygumu gizleyemeyeceğim gibi bu toplumdan da nefretimi gizleyemem. Okunmaya fazlasıyla değer, ders çıkarmak için birebir bir yapıt. Şüphesiz en sevdiğim yazar Gabriel Garcia Marquez’in farkıyla ortaya konan bir halkın ortak davranış biçimi örneği.

Buzullar Eriyor, bir alıntı ekledi.
19 Mar 11:54 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Neler geldi başıma ,neler,diye düşünüyor ve kendi kendine acıma denilen çürütücü ,yok edici ,gözden düşürücü ,aşağılayıcı duyguya kapılıp gidiyordu...

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 42)Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 42)
•Buket, bir alıntı ekledi.
19 Mar 10:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanlık, acımayı erdem sayılacak kadar ileri gitmiştir. (-her soylu ahlakta bir zaaf olarak görülür halbuki-); hatta daha da ileri gidilmiş, acıma erdemin ta kendisi, tüm diğer erdemlerin özü ve kaynağı yapılmıştır.

Deccal - Hıristiyan Karşıtı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 35)Deccal - Hıristiyan Karşıtı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 35)
devil's good intention, bir alıntı ekledi.
19 Mar 00:10

insanlığın onda dokuzu kendine acıma duygusunu kucaklar ve
kalan onda bir
onlar acınası kılar

Kaybedenin Önde Gideni, Charles BukowskiKaybedenin Önde Gideni, Charles Bukowski