Nuran Kuzu, bir alıntı ekledi.
12 Mar 19:08 · Kitabı okuyor

Expat Hayatı
Expat hayatı aslında maceralarla dolu, insanı heyecanlandıran, adrenalin oranı yüksek, dışarıdan bakana sihirli bir kutu izlenimi uyandıran, birçok kişinin cesaret edemediği ama imrendiği ancak içinde yaşayanın gerçekten çok güçlü duygusal bir yapıya, bir o kadar da maceraperest bir doğaya sahip olmasını gerektiren, keyifli olduğu kadar da zorlukları da bünyesinde barındıran bir yaşam şeklidir.

Yaşamımdan Süzülen Afrika, Figen Gündüz Letaconnoux (Sayfa 110 - Siyahinci)Yaşamımdan Süzülen Afrika, Figen Gündüz Letaconnoux (Sayfa 110 - Siyahinci)

Yılanlar ve Merdivenler
Yılanlar ve Merdivenler / Sean Slater

Sean Slater kaleminden; Dedektif Jacob Striker ile ilk tanıştığım kitaptır Yılanlar ve Merdivenler. Bir polisiye sever olarak bu kitabı okumayı iple çekiyordum ve sonunda okuma şerefine nail oldum! Gerçek bir dedektif kaleminden yazılmış bu muhteşem kitaba tek kelime ile ba-yıl-dım!

Kitap o kadar akıcı ilerliyordu ki; 486 sayfa olmasına rağmen 200 sayfa okumuş hissi bıraktı bende. Dedektif Striker bir intihar ihbarı alıp olay yerine intikal eder. Ancak olay yerine, yani Şanslı apartmanına vardığında tuhaf bir şeyle karşılaşır. Olay yerine ondan önce varmış olan çaylak bir polis memuruna! İlk ihbarı kendisinin almasına rağmen diğer memurun nasıl orada olduğu epey kafa karıştırıcıydı… Sonra olay yerinde keşfettiği kameranın, kısa süreli arkasına dönüp, cesetten gelen sesi dinlerken anlık saniyede yok oluşuysa tam bir muammaydı.

Kitabın giriş kısmının bomba olduğunu söylemezsem çatlarım. Sean Slater’in kalemi gerçekten çok iyiymiş . Öyle ki; mêkanları, olay örgüsünü öyle bir anlatmış ki; tüm bahsettiği yerleri, vakaları resmen birebir yaşadım! Olay yerini birebir gezdim ve çokça ürperdim! Kitabın çoğu yerinde resmen, film izliyormuşçasına, aksiyonlu bir sahne gelmişçesine, heyecandan titredim.
Kitapta ilginç detaylar da buldum ve ilk kez duyduğum teknik kısaltılmaların da mevcut olduğuna şahit oldum. Bir kaç örnek verecek olursam; TKO ( Tek Kişilik Ofis), ŞÜPKİŞİ (Şüpheli Kişi), PKBYO ( Polis Kayıtları Bilgi Yönetimi Ortamı), ZARK (Zihinsel Açıdan Rahatsız Kişi).
Bence bu kısaltmalar bile kitaba başlı başına bir gizem katıyor ve gizemli konular bir kitapta oldukça o kitap ilgimi aşırı derecede celbediyor!… Kitaptan çeşitli teknik bilgiler de öğrendim. Örneğin ölülerin kokusunu bastırmak için polis ya da katiller, ocakta kahve çekirdeklerini yakarlarmış. Ve öğrendiğim bir diğer bilgiyse, bizde kanıtların naylon kilitli poşetlere konarken, onlarda kanıtların kağıt torbaya konması…

Kitabın teknik özelliklerine gelecek olursak; Puntoları çok iyiydi, baskısı kaliteli, kapak tasarımındaysa; ön kısmında “Yılanlar ve Merdivenler” yazısında bulunan gümüş lak göze oldukça hitap ediyor ve gerçekten çok şık duruyor!

Yazarın anlatım dili zaten on numara ve çok, çok etkileyici. Özellikle bir ve ikinci başlıkta resmen adrenalin yaşadım ve kafam çok karıştı. Bir çok soru aklıma geldi ve bir çok da şüphelim oldu. Bir çok polisiye kitapta olduğu gibi, dikkatli bir okur olarak, katil profil tahminim doğru çıktı!. Kitaba kendimi o kadar kaptırdım ki; katili tahmin etmeme rağmen yine de sanki bilmiyormuşum gibi şaşırdım. Çünkü altından bambaşka bir hikâye çıktı!

Bu kitabı tüm polisiye, psikolojik-gerilim severlere ve polisiye tarz deneyimleme adaylarına şiddetle tavsiye ediyorum. Boşa alınmamış bi kitap olduğunu kitabı hararetle bitirdiğinizde göreceksiniz…

Yazar kitabın hakkını layıkıyla vermiş… Son olarak belirtmek isterim ki; Hyperion yayınlarına ait okuduğum sekizinci kitap. Ve bu yayınevine ait kitapları gözü kapalı alabilirsiniz. Okuduğum hiç bir kitaba pişmanlık duymadım. Her birine harcadığım vakite değdi!

Hyperion Yayınlarına böyle güzel ve kaliteli kitapları bizlerle buluşturduğu için şahsım adına çok teşekkür ederim.

Bence iyi kitaplar, insanları aptal tv programlarından soğutan, en güzel şeylerdir…

Selâm ve saygılarımla...

Gözde Karadağ
Kitap Gemisi
kitapgemisi@blogcu.com

biricikbirtek, Olasılıksız'ı inceledi.
11 Mar 23:09 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok güzel bir kitap heyecan ve adrenalin değeri yüksek profesör eğitimine gönüllü tâbi olmuşum gibi hoş okudum beyendim tavsiye ederim çok farklı terimlerle bezenmiş bir bilimkurgu olmuş.

malefizz, bir alıntı ekledi.
09 Mar 00:06 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

zamanaşımı yargıçlar içindir , insanlar icın degil "demişti
yanılıyordu
zamanaşımı unutmaydı .bellegin unutması degil ,
bedenin unutmasıydı .
kızmak isyan etmek icin ne hormonlar kalmıştı ne de adrenalin ...

Kongo'ya Ağıt, Jean-Christophe GrangéKongo'ya Ağıt, Jean-Christophe Grangé
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
 01 Mar 13:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gözünle görürsün her şeyi, adrenalin yükselir. Hayat anlam kazanır birden. Ama koşular arasındaki bekleyiş çok yeknesaktır Ortalıkta dikilip duran insanlar toz gibi kuru görünmeye başlarlar. Cepleri boşalmıştır. Her şeye rağmen, evde kalınca huzursuz hissediyorum kendimi; hasta, yararsız. Tuhaf. Geceler hep olması gerektiği gibiler. Geceleri yazıyorum. Ama gündüzleri bir şekilde def etmek zorundayım. Ben de hastayım aslında. Gerçekle yüzleşemiyorum. İyi de, gerçekle yüzleşmeyi kim ister?

Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi, Charles Bukowski (undefined)Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi, Charles Bukowski (undefined)
Berke Can Turan, Son ve Ötesi'ni inceledi.
27 Şub 23:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

İnsanoğlu merak eder. Olayı budur. Merak sonucu icatlar yapar, denklemler kurar ve çözer, önüne gelen her şeyi didik didik inceler. Merak edip peşine düştüğü her şeyi de çözüme kavuşturur. Peki, insanoğlunun en çok merak ettiği ve bir türlü merakını gideremediği konu nedir? Bu hayattan sonra ne geleceği, elbette. Bu konuda korku ve merak eşdeğerdir. Ölüm sonrası ne olacağını merak ederiz, fakat cevaba ulaşmak da bizi bir o kadar korkutur. Bilim ve dinle açıklamaya çalışırız, her ne kadar her insanın bu konuda kendine göre bir inancı olsa da, bu hayattan sonra sırada neyin olduğu sorusuna kesin bir cevap veremeyiz. Bu yüzdendir ki, bu konuda yapılan çalışmalar ilgimizi çeker. Bilim insanlarının araştırmalara dayalı açıklamaları, din adamlarının inançlara dayalı çözümleri ve bunun gibi şeyler merakımızı çeler. Bir de her şey için olduğu gibi, bu konu için de üretilen kurgular var. Elbette, bu konu hakkında yapılan tahminleri de kurgu çerçevesine yerleştirebiliriz, fakat burada bahsettiğimiz sanatsal bir kaygı güden kurgu. Ölümden sonra yaşamı konu alan bir çok eser sayabiliriz, kurgu dışı olan eserleri de dahil edersek bu sayı iyice artar. Halihazırda bu kadar eser varken, bu konu hakkında yazılan yeni bir eserin bunların arasından sivrilmek için sağlam bir merak unsuruna ihtiyacı vardır. Patrick Ness, kurgusuyla bu merak unsuruna gayet yerinde ve güzel başlamış diyebilirim. Fakat, merak uyandırmak çok hoşuna gittiyse demek ki, kitap soru işaretlerine doyamamış.

Dizilerde belli bir merak dengesi vardır. Her bölümde aynı bir film gibi merak unsuru oluşturulur, ortalara doğru işler sarpa sarar, bölüm sonunda merak unsuru zirve yapar ve bizi ağzımız açık bir şekilde bir hafta sonraki bölümü beklemeye davet eder. Bir hafta sonraki bölümde ise, önceki bölümün final sahnesindeki merak unsuru bir anda çözülür ve hafifler. Bununla birlikte bahsettiğim döngü tekrar başlar ve finale kadar böyle devam eder. Patrick Ness de anlatımına bu şekilde yön vermeyi seçmiş. Konusu gereği içinde fazlasıyla merak unsuru barındıran bir kitaba tekrar tekrar her bölüm sonu tekrar tekrar adrenalin pompalamak belli soruların sorulmasına yol açar ve bu sorular cevapsız kalırsa kurguda boşluklar oluşmaya başlar. Elbette bu olabilir, fakat daha önce çok satanlar listesi görmüş bir yazardan bu tarz bir hata beklemiyorsunuz.

Tabi ki kitap cevaplanmamış tonlarca soruyla dolu değil. Yalnızca, durmadan verilen adrenalin ve üretilen merak dolu soruların verdiği hissiyat bir süre sonra sık alınmış Parol'un kaderini paylaşıp etkisini azalarak kaybediyor. Kitap, açık uçlu bitebilir, buna bir itirazım yok. Filmler, diziler, oyunlar... Bu gibi yapımlarda açık uçlu son olmalıdır zaten ve bu konuda şikayet edilmemelidir. Bir yapım, sonu açık uçlu bitiyor diye yerden yere vurulunca bu durum gerçekten sinirlerime dokunuyor. Kurguyu beğendim ama sonunu bağlayamamış demek aslında, kurgu kafamdaki gibi bitmedi demektir. Aynı hatayı daha önce yaptığım için biliyorum. Bazı şeyler istediğimiz gibi son bulmadığında sinirleniriz. İnsanoğlu olarak bir başka ortak yönümüz de bu. Bence Son ve Ötesi'nin problemi sonundan kaynaklanmıyor. Bir problem var, evet. Ama bu, bu kitabı kötü bir eser de yapmıyor. Ufak tefek pürüzler bazen büyüyüp beni gerçekten sinir etse de okurken keyif almadım diyemem. Her şeyden önce Ness'in dili oldukça akıcı, ayrıca çokça kullanılmış "flashback"ler uzun tutulmadığı için bizleri ana konudan soğutmuyor. Asıl büyük sorun, konunun uzadıkça uzaması fakat yine de yetersiz noktalarını kapatamaması. Hatta, bazı bölümler kısaltılsa veya hiç eklenmese kitabın bütünlüğüne bir sorun teşkil etmezdi. Bence daha iyi bile olabilirdi. Çünkü elinizde 500 sayfaya yakın bir kitap tutuyorsunuz fakat bu iş bir tık daha azıyla da çözülebilirmiş gibi hissediyorsunuz.

Aklınızda beliriveren konuyu kağıda dökerken nerede duracağınızı bilememek ve kontrolü kaybetmek olası bir durum. Elbette bu oluşturmakta olduğunuz eseri büyük ölçüde etkiler, güzel bir konu acemice bir kurguya dönüşebilir. Son ve Ötesi'ne acemice bir kurgu demek elbette yanlış olur. Hatası olsa da yerden yere vurulması gereken bir eser değil. Belki de okurken benim yaptığım gibi beklentilerinizi üstte tutmazsanız, daha keyif verici çerezlik bir kitap olabilir Son ve Ötesi.

herseydnbiraz, Sarai'yi inceledi.
25 Şub 18:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar kısa sürede nadir okuyup bitirdiğim ve aşırı sevdiğim sayılı kitaplardan biri oldu Sarai. Nasıl sevdim nasıl bayıldım, kelimelerle nası anlatıcam bilemiyorum. Seriye başlamadan önce okuduğum tüm yorumlarda " Bu kadar sevecek ne var?"gibi bir yaklaşımım vardı, ama şimdi serinin ilk kitabını okuduktan sonra anladım ki gerçekten bütün olumlu tepkileri, övgüleri hakediyor. Eğer bu yorumu okurken seri ile tanışmadıysanız siz de benim gibi düşünebilir, "ne var bu kadar diyebilirsiniz?" İşte ben de size "Okuyun kendiniz görün!" derim. Sarai'nin 9 yıllık esaretinin ardından Victor'dan ayrılmak istemeyip yalnız kalmak istememesi, Victor'un bir numaralı tetikçisi olduğu Birlik'in tüm kurallarına karşı çıkarak hayatını riske atması, yaşanan gerilim-macera, ve zaman zaman Sarai'nin hissettiği minik aşk kıpırtıları Muh-te-şem. Bir de L.A da yaşananlar var tabi, Sarai'nin Victor'la birlikte olmak adına feda etmek istediği, vazgeçmeyi düşündüğü, sırf içinde Victor var diye yaşamak istediği başına neler gelebileceğini bilmediği bir hayata gözü kapalı girmek istemesi inanılmazdı. Serinin diğer kitaplarında olaylar nasıl gelişiyor bilmiyorum, bu kitapta bence herşey olması gerektiği gibi, herşey dozunda, bir kere okurken adrenalin hiç bitmiyor bu yüzden de sıkılmanızın imkanı yok. Sonu için de şunu diyebilirim ki, 2.kitabı bir an önce elinize almanız sizi teşvik ediyor.

İsmail | Stalker, Limit'i inceledi.
 25 Şub 17:14 · Kitabı okudu · 16 günde · 10/10 puan

Uzay yalnızlıktır. Düşünmenin, fikirlerin, sahtesinin gerçekleşemeyeceği bir yerdir. Sözler ağızdan çıkarken, herkesi etkileyebilecek bir yapıdadır. David Bowie'nin kurgu karakteri astronot Binbaşı Tom da böyle bir kişilikte sanki. Meşhur şarkısı Space Oddity'de yer edindi. Bu şarkıda Tom Major şöyle anlatılır: Aldığı emir sonucu uzay aracından çıkar ve kablosu kopar, uzay boşluğuna sürüklenir. Son sözleri ise şu olur:

Ve yıldızlar bugün çok farklı görünüyor
Yüz bin mil geçmeme rağmen
Hala ayakta hissediyorum
Ve sanırım uzay gemim nereye gideceğini biliyor
Karıma onu çok sevdiğimi söyle... biliyor o

İşte burada teneke kutumla yüzüyorum
Aydan uzaklarda
Gezegen dünya mavi
Ve yapabileceğim hiçbir şey yok

Yapabileceğim hiçbir şey yok... Evet ne kadar duygusal bir cümle. İçinde her şeyi barındırıyor: Büyük bir aşk, çaresizlik, yapayalnızlık, hüzün, birazda rahatlama, nötr bir sevinç... Yani tarifi yok. Ne dersek boş.

Eser hakkında biraz bilgi verecek olursak, bildiğimiz üzere Alman yazar Frank Schatzing Sürü adlı romanı ile büyük bir beğeni toplamıştı. Okyanuslarda geçen adrenalin dolu bir macera ile herkesin aklını başından almıştı adeta. Ardından yazdığı romanlarıyla da yoluna durmadan devam etti. Limit de bunlardan biriydi. Gerçekten işini sağlam yapan bir yazar. Kitap puntoları küçük yazılmış, galiba eser çok kalın olmasın diye. Normal şartlarda 1700 sayfalık gibi olur.
İlk başlarda biraz durgun geçiyor fakat bu durgunluğu maceranın uzunluğuna bağlıyorum. Julian Orley adında zengin bir iş adamı, Helyum-3 adlı bir enerji kaynağının peşindedir. Fakat Ay'da bulunan bu madenin çıkarılması ve işlenmesi epey zahmetlidir. Bunun için Ay'a üs kurar. Tabii bu madenin çıkarılması petrolün şöhretini etkiler. Elbette bu duruma Dünyadaki para babaları pek sıcak bakmaz. Ortaya bir Çinli katil çıkar. Dedektif Owen Jericho da bu maceraya katılır. Ve işler içinden çıkılmaz hale dönüşür.

Kesinlikle süper bir yazar. Sürü olsun, Limit olsun, mükemmel bir bilgi kaynağı, akla hayale gelmeyecek cümleler, beyinleri şoke edecek fikirler. Doyurucu bir eser. Gerilim bazen duruyor derken bir anda canlanıyor ve sonlara doğru pimi çekilmiş bomba gibi tetikte duruyoruz. Frank'ın eserlerinin yavaş yavaş okunması taraftarıyım. Çok hızlı bir okuma kopukluğa neden oluyor. Çeviri ise fena değil. Zaten yavaşlamanın nedeni çeviri. Örneğin Limit Almancadan çevrilmiş, pek memnun kalmadım. Tarihte en başarılı olmuş bilim kurgu serisi karakteri Perry Rhodan'ın mucidi Walter Ernsting, Frank'a idol örneği olmuştur. Ayrıca Limit'in devamı var. Muhtemelen 2018 sene içinde çıkması kuvvetli. Yayın haklarının Resif'den Pegasus'a geçmesi isabetli oldu. Umarım hızlı bir şekilde yazarın diğer romanlarını çevirirler. İyi okumalar...