Giriş Yap
Psikiyatrist Thomas Verny, "Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı" adlı kitabında bizlere şunu anlatır: "Hamile bir anne akut veya kronik stres yaşarsa bedeni, adrenalin ve noröadrenalin dahil olmak üzere stres hormonları üretecektir ve bunlar annenin kan dolaşımından rahmine doğru yol alıp aynı stresli halin doğmamış bebekte başlamasına sebep olur." Verny sözlerine şöyle devam eder: "Çalışmalarımızda görüldüğü üzere sürekli aşırı stres altındaki annelerin bebeklerinin prematüre, az kilolu, hiperaktif, çabuk sinirlenen ve sancılı olmaları daha muhtemeldir. Aşırı durumlarda, bu bebekler parmak kadar küçük ve hatta ülser rahatsızlıklarıyla doğabilirler." Lipton, bilinçli anne babalık şeklinde adlandırdığı ebeveynliğin önemini vurgular. Bilinçli anne babalık, gebelik öncesinden doğum sonrası gelişimi süresince bir çocuğun gelişiminin ve sağlığının anne babasının düşünce, tutum ve davranışlarından derin şekilde etkilenebileceğinin farkında olarak ebeveynlik yapmaktır."
Reklam
Tıbbi Astrolojide Burç Aksları:
°Koç - Terazi: Baş - böbrek aksı, asit alkali dengesi ve adrenalin bu aks ile bağlantılıdır. °Boğa - Akrep: Üreme, çoğalma ve boşaltım aksıdır. °İkizler - Yay: Solunum ve sinir sistemi bu aks ile ilgilidir. °Yengeç -Oğlak: Besinlerin sindirilmesi ve iskelet yapısalsistem bu aks ile bağlantılıdır. °Aslan - Kova: Dolaşım sistemi ve kalp bu aks ile ilgilidir. °Başak - Balık: Sindirim - immün sistem ve lenfler bu aks ile ilgilidir.
dopamini daha önce “iyi hissetme” nörotransmitteri olarak duymuş olabilirsiniz. birçok yönden öyledir. dopamin, zevk ve ödül ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. ancak bu kadar basit değil, fazlası da var. dopamin nörolojik ve fizyolojik işlevsellikte rol oynar. motor fonksiyon, ruh hali ve hatta karar vermek gibi bazı zihinsel işlevsevselliklere katkıda bulunan önemli bir faktördür. ayrıca bazı hareket ve psikiyatrik bozukluklarla da fazlasıyla ilişkilidir. dopamin nedir? dopamin beyinde üretilen bir nörotransmitterdir. temel olarak, nöronlar arasında kimyasal bir haberci görevi görür. beynimiz, dışsal veya içsel bir ödül beklediğinde dopamin salgılar. beyin keyif alınabilecek belli bir aktiviteyi zevk ile ilişkilendirdiğinde, sadece bu zevki yaşayabileceğimizi düşünmek bile vücudumuzdaki dopamin seviyesinin artışına sebep olabilir. örneğin, çok sevdiğiniz bir yemeğin ocakta pişerken kokusunu aldığınızda ve pişmiş halini gördüğünüzde dopamin salgılanmaya başlar. yemeği yediğinizde ise dopamin bu zevki zihninizin pekiştirmesine ve gelecekte de bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik hareket eder. bu bir motivasyon, ödül ve pekiştirme döngüsüdür. iyi hissettirmek dışında, dopamin birçok vücut fonksiyonunda yer alır. bunlar: kan akışı sindirim zihnin işlevselliğinin yürütülmesi kalp ve böbrek fonksiyonu hafıza ve odaklanma ruh hali ve duygular motor kontrol ağrının algılanmasını modüle etmek pankreas fonksiyonu ve insülin regülasyonu zevk ve ödül arama davranışı uyku strese cevap vermek dopamin sadece tek başına etki göstermez. serotonin ve adrenalin gibi diğer nörotransmitterler ve hormonlarla birlikte çalışır.
"...Çanta, çantanın içine kafein, kâfur, morfin, adrenalin, pens, steril bandaj, şırınga, sonda, bir Browning tabanca, sigara, kibrit, saat, stetoskop..."
Reklam
İslâmiyet' te gecenin son üçte birinde ya da azami olarak son üçte ikisinde ibadet edilmesi tavsiye edilmektedir. Buradan, gecenin üçte birinde uyumak gerektiği anlaşılıyor. Gecenin ilk üçte biri melatoninin azami düzeyde salgılandığı, en kaliteli ve en dinlendirici uykunun mevsimsel değişiklikleri olmakla birlikte genel olarak 22.00- 01.00 saatleri arasında olduğu bilinmektedir. Sabaha karşı yaklaşık 04.00 civarı gün içerisindeki zaman dilimlerine göre artmaya başlayan testesteron, adrenalin ve adrenokortikoid (acth) hormonu, epifizden salgılanan pinolin, dimetiltriptamin (dmt) gibi hormonlar genelde odaklanmamızın/ konsantrasyonumuzun, öğrenmemizin, beyin naturalizasyonumuzun maksimum olduğu, bazal metabolizmamızın artmaya başladığı, çevresel uyarıların minimuma indiği saatler olduğu için, bu saatler verim ve üretkenliği %40- %50 oranında artırmaktadır.
2
187
1.864 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48