Türkiye’de masonluğun temeli, 1720 yılında Padişah Üçüncü Ahmet tarafından atılmıştır. Devlet adamlarından ilk mason, Sadrazam Yirmisekiz Mehmet Çelebi ve oğlu Sait Çelebi’dir. Meşrutiyet dönemlerinde masonluk oldukça yaygınlık göstermiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında artan yabancı egemenliği ile birlikte masonluk, elçilikler eliyle de yaygınlaştırılmıştır. Birçok sadrazamın mason localarına kayıtlandığı da bilinmektedir. Mason localarına, ticaret hayatını elde tutan azınlıklar başta olmak üzere, aydınlar, şairler, yazarlar, edebiyatçılar ve devlet adamları girmişler ve bu localarda örgütlenmişlerdir. Türkiye’deki mason locaları, 1935 yılında Atatürk’ün buyruğu ile kapatılmış, 5 Şubat 1948 yılında çok partili yaşama geçilirken yeniden açılmıştır. Türk Yükseltme Dernekleri adı altında çalışan mason locaları, o günden bugüne etkin biçimde örgütlenmektedirler.
160 syf.
6/10 puan verdi
·
12 günde okudu
Nasreddin Hoca'dan,Semih Saygıner'e Ahmet Çelebi'den Fatih Terim'e başarı öyküleri anlatılmış. Kişisel gelişim için okunabilir, lise düzeyi için uygundur.
Çok Normal
Çok NormalRecep Özkul · Çınaraltı Yayınları · 2015109 okunma
Akıllı serçe boş kırlangıç yuvasını kaparmış. Göçücü değildir onlar. Kalıcılara özgü yorgunluk akar tüylerinden. Hani insan akşama, yorgun argın, yolları ezbere geçerek evine gelir ya, kapıyı açtığında o bildik koku sarar, kucaklar. İşte serçeler de hep öyle aynı evin kokusunu taşırlar. Serçe kendi duvarına konar, ağacını bilir. Doğduğu yerde ölen­ lerin çelebi yalnızlığını yuvasına taşır gün battığında. Bu kadar zayıf, narin, ürkek, tek lokmalık eti olan canın ya­ zın sıcağına, kurağına; kışın tufanına, açlığına nasıl göğüs gerdiğine insan akıl erdiremez. İnat serçenin içindeki ateş­ tir.Yaşamakinadı.Ürksede,damlacıkkalbipırpırlansada yuvasını yaşamak yapmış serçeyi silemez zaman. Bir sür­ me gibi çeker kendini yine kendi göğüne.
YILANLI SÜTUN-ISTANBUL
17, TILSIM: Bir diğer sütun da Burma direktir. At meydanındaki (Hipodrorn) bu direkte Çelebi'nin deyimiyle üç başlı bir ejderha heykeli varmış. Bu sütun Sultanahmet meydanındaki Yılanlı sütundur. Tunçtan yapılmıştır. Birbirine sarılmış üç yılanı canlandırmaktadır. Üzerinde Apollon'u
Tanpınar öyle diyorsa :))
Ahmet hamdi Tanpınar, “ben Evliya Çelebi’yi tenkit etmek için değil, O’na inanmak için okurum. Ve bu yüzden de daima karlı çıkarım” diyerek Evliya Çelebi’ye ve seyahatname’ye yaklaşımını ortaya koymuştur.
Türkiye'de masonluğun temeli, 1720 yılında Padişah Üçüncü Ahmet tarafindan atılmıştır. Devlet adamlarından ilk mason, Sadrazam Yirmisekiz Mehmet Çelebi ve oğlu Sait Çelebi’dir.
232 syf.
10/10 puan verdi
Kitabı çok beğendim. Osmanlı İmparatorluğu sevdalısı olarak çok güzel bir eser. Ecdadımızın tarihi bilinmeli ve Ahmet şimşirgil hocam çok doğru ve güzel anlatmış. 1. Seri de Osman Gazi, Orhan Gazi, I. Murad, I. Bayezid - Yıldırım Bayezid, I. Mehmed - Sultan Çelebi Mehmed dönemini anlatmaktadır. Okuyacaklara şimdiden hayırlı okumalar dilerim :)
Kayı 1: Ertuğrul'un Ocağı
Kayı 1: Ertuğrul'un OcağıAhmet Şimşirgil · Timaş Yayınları · 20132.647 okunma
Bursa, Türk ruhunun en halis ölçülerine kendiliğinden sahiptir, denebilir. Bu hakikati gayet iyi gören ve anlayan Evliya Çelebi, Bursa'dan bahsederken "ruhaniyetli bir şehirdir" der.
Sayfa 92 - Dergah Yayınları
Zaten ben Evliya Çelebi'yi tenkit etmek için değil, ona inanmak için okurum
Sayfa 23 - Dergah Yayınları
210 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
#ahmetmithatefendi den #çengi 'yi geçen hafta okumuştum. Bu türde kitapları aslında her zaman okumam. Fakat bu kitabı çok beğendiğim için yazardan bu ayda bir kitap okumaya karar verdim. Çengi dört bölümden oluşan bir kitap. İlk iki bölümü okuyunca farklı öyküler sanırım diye düşündüm ama üçüncü bölüme gelince kararterler öyle kusursuz bir şekilde bir araya geldi ki çok beğendim. Son bölümde de bütün gizemler ortaya çıkıyor ve konu bağlanıyor. Karakterlerden Danişmend Çelebi ve Canberd Bey"in şahsına münhasırlığı kitaba renk katmış. Ben bütün olarak çok sevdim. Önerimdir.
Çengi
ÇengiAhmet Mithat Efendi · Anonim Yayınları · 2009400 okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.