Burak, bir alıntı ekledi.
 31 dk.

Komünizm, bir inançsızlık ve ona bağlı olarak utançsızlık dinidir. Müslümansa her şeyden önce Allah'tan utanır. Yaratılmış olmaktan utanır. Daha doğrusu yaratılmış olma şanının hakkını verememekten korkusu ve utancı vardır. Allah'ta yok olmak, insanın ruhuna bütünüyle utancın yerleşmesi ve başka her türlü duygunun kovulmasıyla gerçekleşir. O, peygamberlerden, hesap tutan meleklerden, kitaptan, sahabeden ve velilerden, dosttan,
eşsiz dosttan utanır. Baharda açan çiçekten, çiçekten çiçeğe koşan arıdan, güzün solup ağaçlardan yere düşen yapraklardan utanır. Onların hesabına değil, kendi hesabına, onların vazife dikkatlerine ayak uyduramamaktan, onların kelimeler üstü bir dille öğdüğü tek var olan Allah'ın önünde, kısa veya uzun süren bir dalgınlıkta kendini bir varlık saymış olmaktan utanır.

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 44)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 44)
Aslı Baki, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

“Çünkü Ütopyalılar gökyüzünde seyredebileceği bunca yıldız, hatta güneşin kendisi dururken, ölümlü bir insanın minnacık bir mücevherin ya da daha doğrusu bir taş parçasının solgun pırıltısına kendini bu denli kaptırmasına sahiden hayret ediyor.”

Ütopya, Thomas MoreÜtopya, Thomas More
causa sui, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

''Bekleyen ve unutkan varlığında, her belirli anlamlamayı ve konuşanın varlığını bile silen gizlenme gücünde, her varlığın özsel saklanma yerini oluşturan ve böylece imgenin uzamını özgürleştiren bu gri tarafsızlıkta dil ne hakikattir ne zamandır, ne ebediliktir ne insandır, o her zaman bozulmuş dışarının biçimidir; o köken ile ölüm arasında temas kurar ya da daha doğrusu sonsuz salınmalarının kısacık anında bunların görünmesine izin verir - ölçüsüz bir uzamda sürdürülen bir anlık temaslar.''

Hayalimdeki Michel Foucault - Maurice Blanchot:Dışarının Düşüncesi, Michel FoucaultHayalimdeki Michel Foucault - Maurice Blanchot:Dışarının Düşüncesi, Michel Foucault
Ilayda |민윤기, Mirasçılar'ı inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Once kitabi yazilip ardindan dizisi (filmi) cekilen degil de once dizisi cekilip ardindan kitabi yazilanlardan :D

Oncelikle kitabi okurken buyuk bir bocalama yasiyorsunuz. Kim neyi diyor cidden anlamak guc. Kitabin yarisindan cogunda 'Bunu kim diyor?' diye idrak etmeye calismamla gecti dogrusu.
Ama soyle de bir gercek var ki konusu cok tatli ㅋㅋㅋㅋㅋㅋ.

Pek tabii daha once firsat bulup diziyi izlemedigim icin de boyle bir bocalama yasadigim dogrusu da asikar. Derken de kitabi cikti zaten.

Betimlemeler ve kisilerin duygu ve dusunceleri pekala eksik. Diziden kitaba cevrildiginden oturu.

Once dizisini izleyin derim :D Her ne kadar ben 2.kitabi bitirdikten sonra izleyecek olsam da ㅋㅋㅋㅋ

Berdan Tabar, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce · Kitabı okuyor

Arzularımda varsa, daha doğrusu arzularım yaşadıkça o da var olacaksa, gerçekliği neden umurumda olsun?

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 40 - undefined)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 40 - undefined)
Ferhat Tan, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Her şeye çabucak alışırdım zaten, daha doğrusu uysallaşır, bile bile her şeye katlanırdım.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 57 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 57 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Doğrusu, ben kendime her zaman bir zorluk çıkarmanın yolunu bulma ustası olmuşumdur.

Alıntı

_Aryy_, Dokuza Kadar On'u inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Okuduğum ilk şiir kitabı. Doğrusu şiir okumayı pek sevmem. şiirin verdiği duyguyu severim ama okumayı sevmem. Özdemir Asaf da usta şairlerden kitabını kitapligimda görünce okuyayim belki şiire karşı biraz merak uyanır içimde dedim . Kendime şiir okumayı sevdirmeye çalışıyorum:)) Ama yok olmadı kitaptaki birkaç şiir hariç pek beğenmedim. Belki şiirde anlatılmak isteneni anlamadım bilemiyorum. Özdemir asaf usta bir şair onunla alakası yok bu benim odunlugumdan kaynaklanıyor galiba.:))))

Roj, Güneş Ülkesi'ni inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Efendisiz ve kölesiz başka bir dünyanın mümkün olabileceğini anlatan bu ütopik kitap konjonktürel yaşamın sınırlarını aşarak düşledigimiz bir dünya düzeniyle tanıştırıyor bizi... Kitabin sonunda "o dünyalar ki yoktular, onlar ümitlerimizdi" dedirtecek bir sonla bizi yaşamak zorunda olduğumuz yaşama itecektir istemeyerek. Her ne kadar bireylerin tamamen mutlu olduğunu varsaysa da bu kitabın eleştirileceği bir iki noktası var, özellikle bireyler tamamen devlet düzeni için vardır, bireylerin tüm duyguları yok sayılmakta hatta daha doğrusu duyguları devlet eliyle kontrol edilmekte. Diğer bir nokta ise kadın erkek arasında eşitlikten tam olarak söz edilmemekte ne yazık ki...

Mizgin tatlı, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Ah baylar, belki de ben ömrüm boyunca başlamayı da, bitirmeyi de beceremediğim için kendimi akıllı bir adam sayıyorum. Ben de gibi gevezenin, zararsız ama can sıkıcı boşboğazın biri olayım, ne çıkar. Ne çareki gevezelik, daha doğrusu elekle su taşımak her zeki adamın kaderine yazılıdır.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 20 - Türkiye iş bankası)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 20 - Türkiye iş bankası)