• “Hiçbir gün yeni değildir bir öncekinden biliyoruz
  Eksik şafaklara karşı sarhoş
  Yaşanmadan eskimiş günlere çıkıyoruz.”


  Burası Kendini Kurtaran Kitabevi. Belki bu şehrin en eski yeri. Eskimesine müsaade edilmiş. Şu kapıyı açtığımda yüzüme çarpan koku. Nemli ve eski kağıt.. Zamanın derin izlerini taşıyan. Dersin burada icad edilmiş eskimek. Kapı. Geniş bir odaya açılır. Duvarlar. Duvar denmez bunlara. Zeminden tavana değin raflar. Raflarda. Kitaplar ve eski ne varsa. Eski fotoğraf makineleri, eski siyah beyaz fotoğraflar. Tanıdık simaların, daha önce hiç rastlamadığım fotoğrafları. Plaklar. Kasetler. Bir tahta merdiven. Raflardan istediğini alabilsin diye. Tahta tabureler. Daha yakına uzanmak için. Üst rafların birinde ince bir çingene çivisine iliştirdiği, arkasında sıralı zilleri, üzerinde eflatun renklerin hakim olduğu, Mezopotamyalı bir kadın portresi. Oval bir tabloya benzese de bunun bir erbane olduğunu söylemişti Mösyö. Üzerine işlenmiş kadın gibi Mezopotamyalı, bir çalgı. Bakkal Halim’in demesi Diyarbakırlıymış Mösyö. Belki de ordan bu erbane.

  Lakabı Mösyö. Gençten sayılır. Gözündeki minicik ve yusyuvarlak gözlüğü, kara sakalıyla tuhaf bir görünüşü vardır. Bazen kaşlarından elmacık kemiklerine değen gözlüğünü takar. O zaman pek bi tanıdık gelir. Yinede çıkaramam. Gelen turistler ona Mösyö derdi. Bizim de dilimize takıldı kaldı, diyor bakkal Halim. Çok sevilir burda. Alabildiğine garip bir adam. Yine de severim. Garip de olsa. Sivri dilli ve sevecen. Ve mütemadiyen zayıf. İpince bir dal. Saydamlaşıp bir hayalet gibi görünmez olacak sanırsın. Evini, adresini, ailesini hiçbirimiz bilmeyiz. Tam bir bilinmez. Dükkanın diğer odasında tıkır tıkır bir şeylerle uğraşır. Benim oraya girmeme pek izin vermezdi başta. Bazı günler seslerden daktiloda bir şeyler yazdığını anlardım. İçeride. Raflarda dizili bir dünya kitapla göz göze gelirdim. Sanki yazılmamış bir şey kalmış gibi ne işler bu adam içerde tıkır tıkır ?

  Bazen rafların birinden eski bir fotoğraf makinesi indirir. Boynuna asıp odaya geçer. Ben saatim dolunca kapıyı tıklatır çıkacağımı haber veririm. İçeriden çıt çıkmaz. Anlaşmamız üzre böyle zamanlarda kapıyı kitler çıkarım. Sabah döndüğümde bir parça kağıtta özenli yazısını tanırım “yokum.” Hepsi bu kadar. Üç gün sonra çıkar ortaya. Nereye gittin, desen. İşlerim vardı der. Hep işleri vardır. Kimse bilmez. Yalnızca yeni getirdiği şeylerden bir yerlere gidip bir şeyler aldığını anlarsın. Bakkal Halim’e kalsa o odadan hiç çıkmamıştır. Ya getirdikleri ? Daha önce görmediğin bir kitabın ilk baskısı, bir yazarın dostlarıyla çekilmiş siyah-beyaz bir fotoğrafı, yılların uğultusunu taşıyan bir plak.
  Bazen kendini kaptırır. Bir şeyler anlatır. Geçmişten. Ama ne onun ne benim yaşımızın yetmeyeceği zamanlar. Kuşkulandırır beni gözüyle görmüş gibi anlatması. Huzursuz eder. Gülümser sonra toparlamaya çalışır. Yani öyle oldu demek istemedim aslında. Şaşkın şaşkın bakmasana kız. Öyle olmuş demek istedim. Tamam herkes işinin başına. Görüyorsun işte kötü bir anlatıcıyım, der. İnanmam. Yaşımın yetmediği zamanlarda yaşamış ve şimdi o yılları peşinden sürükleyerek gezen bir hayalet olduğunu. Ya da belki de reankarnasyonla vücut değiştirdiğini düşünür. Huzursuz olurum. Sonra gerçeğin güvenli kıyılarına dönerim. Bu hurafelere artık çocuklar bile inanmaz.

  Burada da benim için birçok yasak vardır. Çok soru sormak. Küçük odaya izin verilmeden girmek. Bizde olmayan bir kitap sorulduğunda yok demek. Çünkü nasıl oluyorsa bir yerden bulur getirir. Sen yeterki yok deme. Her şey vardır var etmesini bilene, der. Daha birçok ufak tefek şeyle beraber, bilhassa eski kitapların tozunu almam yasaktır. Bende çok bayılmam bu hayaletlerin tozunu almaya. Mösyö kendisi alır. Küçük yumuşak bir fırçası ve küçük bir küreği vardır. Kürekte biriktirdiği tozları masada beklettiği kavanoza döker. Hissettirmemeye çalışarak onu izlerim. Kavanoza dökülen kitap tozundan sesler. Gürültülü bir meydan kalabalığının çok uzaktan gelen sesi. Kavanozun kapağını hızla. Aniden. Tekrarlardan edindiğim alışkanlıkla, daha o bana bakmadan önüme döner, başka şeyle meşgul olurum. Böylece beni belki kulakları ağır işiten, hiçbir şeyden haberi olmayan bir çalışan olarak görür.Ziyanı yok. Kavanozu alelacele küçük odaya götürür.

  Bazen bu eskimişlikle çürüdüğümü hissederim. Kolum, bacağım çürüyüp kopacak. Kısacık saçlarımın dökülmesini bile burayla beraber çürümeye yorarım. Bu uğursuz alametleri korkarak toplarım. Yine de burası benim ‘ödünç kapım’. Burada bu deli adam, namıdiğer Mösyö bana kitap onarmayı da öğretir. Böyle zamanlarda izni olur küçük odaya girmeme. Toplu mezar gibi görünür. Sayfaları yırtık, kaplarından ayrılmış kitap ölüleri yatar, odanın büyük bir bölümünü kaplayan masasında. Masanın başındaysa o çelimsiz hayalet. Bu ölü kitaplardan, hayalet kitaplar yaratır. Onlara kanatlarının pulları dökülmüş, zamanı dolmuş bir kelebek ya da dokunduğun an kırılabilecek kadar ince bir cama dokunur. Aynı özeni gösteremememden korkar. Gözü hep bendedir.

  Küçük odada. Tek bir raf durur masanın arkasında. Üzerinde kavanozlar. Fırsatını her yakaladığımda bu rafa göz atarım. Kavanozlarda biriktirdiği tozlar. Ya bazen dalgalanır hiç sebepsiz ya bana öyle gelir. İnce elenmiş çöl kumuna benzerler. Belki de kumsal. Bu adam hiç çöl görmemiştir. Belki bir kaç kez kumsal. İki duvarın birleştiği kirişte ayaklı bir pervane. Fişe takılı. Öyle eski ki çalıştığından bile. Kullandığını görmedim. Pervanenin karşısında oldukça hoş, ayaklı bir boy aynası. Aynanın kenarına sıkıştırdığı kağıtta ‘İbrahim daha kırgın, kırdığı potlardan’ yazılı. Kendi el yazısıyla. Bu sözün ne anlama geldiğini sormak istedim bir zaman. Sonra bende çağrıştırdıklarıyla kalmasına karar verdim. Aynaya iliştirilmiş eski bir resim. Bir adam ve kısa saçlı bir kadın. Adamın yüzü karalanmış. Kirişteki pervane ve karşısındaki ayna arasında ufak bir pencere. Hiç gökyüzü görmemiş. Yüzü karşı duvarların ve pencerelerin yüzünde. Kenarına, aynaya doğru toplanmış, tavandan tabana kadar bir perde. Ardı görünmeyecek kadar yeşil ve kalın. Üzerinde kitapları onardığımız büyük masada çok eskilerden kalma kitaplar. Bunları içerideki raflara hiç yerleştirmez. Hangi dilde olduklarını bilmem. Kalın kaplarında anlaşılmaz bir dilde yazılar. Mösyö’nün bunca tuhaflığından mıdır bilmem handiyse büyü kitabı diyeceğim bunlara. Kitapların yanında duran. Arada içerden sesini duyduğum daktilo. İlk zamanlar benden gizlediği oda bu söylediklerimden ibarettir işte.
  Keyifliyse bir şeyler anlatır. Benimle mi yoksa o an odada olan ama benim göremediğim bir başkasıyla mı konuştuğunu anlayamam. Hep bana Mine demesinden belki de üstüme alınamam söylediklerini. Ancak gözünü gözüme diktiğinde. Sıkça tekrarlar; bir kitap kurtarmak bir insan kurtarmaktır. Ve aslında her insan bir kitaptır. Kitaptan başını kaldırıp gözünü bana diker. Kendini kurtardın mı ? Cevap veremem. Yeniliklere kapalı oluşu, yeni hiçbir şeyden tat almayışındandır. Faydasız meşgaleler, der hepsine. Tatlıhayat kurbanı, bırak şu şeytan ayetini, kızar. Ne zaman telefonla oynadığımı görse. Zamanla kabının şeklini alan su gibi uymaya başladığım bu yerde telefonun icadını bile unuttuğum oldu. Galiba bu adam kendiyle beraber benide delirtti. Mucizelerden ve kendi zamanını 80’lerde durdurduğundan söz eder. Gururla. 80’lerden sonrası, bir şenlik masanın ardında kalan kırıntılardı. İnsanlar bu kırıntıları yaşam sandı, der. Giyimi, tavrı, zevkleri neredeyse insanı buna inandırır.

  İki gündür uzun bir yolculuğa çıkacağını söylüyor. Gidip bir hatayı düzelteceğini. Belki biriyle döneceğini. Ama bir pot kırarsa çok fazla kalamayacağını. Her şeyi bana emanet ettiğini. Mutlaka geri döneceğini.. Anlamadığı şeyden asabiyet duyuyor insan. Ve yenilmez merak. Bakkal Halim’in imalarıysa kafamı allak bullak ediyor. Küçük odanın içerisinde, başka yere açılan bir kapı arar, sonrada bu halime güler oldum. Çaresi yok. Apartman boşluğuna bakan camdan içeri girmeliydim Mösyö gitmeden. Nerden çıkıp gittiğini öğrenmeliydim.

  Bütün gün sevdiği kitapları raflardan indirdi. Belli sayfalarını okuyup durdu. Sonra gülümseyerek hepsini yanımda götüremem, hatırımda götürmeyi deneyeceğim, dedi. Nereye gidiyorsun ? Soru dilime diken gibi batsa da soramadım. Saatim dolunca hazırlanmaya başladım. Mösyö şimdi raflarda eski kitapların tozlarını topluyordu. Tekrar görüşene kadar hoşçakal, dedi. Sende Mösyö, dedim gülümseyerek. Kapıya yöneldiğimde mırıldanarak raflarına geri dönmüştü. Apartmanın etrafını dolaşıp küçük odanın penceresini buldum. Yeşil perde, pencerenin yarısını ötüyor. Yarısı açıkta. Duvarın arkasında beklemeye başladım. Bu apartmanların ardında görünmez bir güneş batarken Mösyönün ayak sesleri duyuldu. Perdenin aralığından gördüğüm kadarıyla kitap tozlarının koca bir kavanozda birleştirmişti. Pervanenin düğmesine bastı. Kadim bir uğultuyla çalışmaya başladı. Önce yavaş yavaş. Hiç ummazdım. Aynanın karşısına geçti Mösyö. Perde hareket ettiği için görüntü kesilip geri geliyordu. Bir an aynanın yüzeyi dalgalandı. Aynanın kenarına iliştirdiği fotoğrafı alıp baktı. Sonra kavanozdakileri pervaneye doğru savurdu. Tozlar Mösyö’ye geri dönmeye başladı. Daha çok dalgalandı aynanın yüzeyi. Önce elindeki fotoğraf süzülerek düştü, sonra ayakları, bacakları.. Hızlanan pervane perdeyi iyice havalandırınca, en son omuzları tuzla buz olurken göz göze geldik Mösyöyle. Elim ağzıma gitti gayriihtiyari. Gülümseyen gözleri de tuzla buz oldu. Ayna dalgalandı. İçeriye doğru büküldü. Dalgalandı, dümdüz duruldu. İçeri nasıl koştum. Odaya nasıl girdim bilmiyorum. Aynanın içine doğru eğildim bende. Peşinden. Uzattığım başım kendi başıma çarpıp geri döndü. Fotoğrafı yerden aldığımda daha önce üstü karalanmış olan yüz açık seçik görünüyordu. Hay Allah, dedim. Bak sen şu Hayalet’in yaptığına.

  https://hizliresim.com/jg87Om
 • Rüknettin'in aynalarda ağladığı kadar var.

  bir mevsimin kıyısından tutarsan Rüknettin 
  kurak ovalara yağmur yağar 
  ayak bileklerinden kavrarsan bir harfi 
  kalbin şiir olup vadileri sular.

  senin de vadilerin vardır Rüknettin! 
  kehanetler kurarsın, yağmalarsın kendini 
  kurtarıp o yangında ilk önce kalbini 
  niyedir, aynalarda azalır sesin.

  doktorum 
  ben bu kalbimi sarınır örtünürüm 
  kış gecelerinde onu yakar ısınırım 
  üşürsem helak olacağımdan korkarım.

  doktorum 
  gayya kuyusuna inmek istemem 
  bana bir ip uzat, yağmurlar istemem 
  aynaları kırarım, suretimi istemem 
  mevsimler dönedursun, bu dünyayı istemem

  ben hep aynalardan geçerim doktor, 
  aynalar benden geçer 
  Araf'tan bir sepet sarkıtırım aşağı 
  doluşur içine narin böcekler 
  yaşamayı yeni öğrenmiş kelebekler 
  üşüşür ben kalbimi sarkıtınca aşağı 
  ben hep aynalardan geçerim doktor.

  günahları için ağlayan kim varsa 
  kanatları ile okşar onu melekler

  hep böyle midir 
  kalbin hep böyle yavaş mıdır rüknettin 
  aynalar sana bir savaş mıdır rüknettin 
  yârin dudaklarından trenler geçer de 
  kalbinin istasyonunda durmaz mı 
  sen hiç satrançta yenilmez misin 
  atına binip hep gidermisin rüknettin 
  bilmez misin atından ayrı düşen bir vezir 
  zehir gibi çoğaltır kanında yalnızlığı 
  ve nihayet şahlar da aynalardan geçer 
  bir sen mi kalırsın bu rüyada rüknettin 
  herhalde hep böyledir 
  bu dünya sevenlere bir tuzaktır rüknettin

  Rüknettin'in kalbinin birinci muhasarası;

  buraya kalbinizi kuşatmaya geldiydik 
  konuşmayı unuttuyduk hâl diliyle söylediydik 
  duâ okuduyduk yağmur dilediydik 
  kalbinizi kuşatmaya geldiydik.

  hoşgeldiniz. buyrun, işte kalbim. 
  adımı unuttuğum zamanlarda rüknettinim. 
  gövdesi ihlâl edilmiş bir yetimim. 
  şu kapıdan buyurun, az ilerisi benim kalbim.

  benim kalbim bir ıslah evidir doktor 
  yetim bir çocuk durmadan azarlanır içinde 
  benim kalbim gövdesi ıslahevlerine çakılı bir 
  kuştur 
  uçmayı bilmeden ölür kenar otellerde 
  kalbim ıslah olmaz bir kuştur doktor 
  tıkanır, ölür metropollerde 
  ardından ağıtlar okunur.

  bir çiçeği uyandırmek için mi 
  söner bu ateşgâhlar 
  kaldırmak için mi yeraltını 
  o derin uykudan 
  kurur bu göl 
  ne var ne oluyor 
  neden türkü söylüyor fesleğenler 
  uzakta biri mi göründü 
  biri incil okurken düşüp bayıldı mı 
  bir rüya mı gördü yalnız keşişler 
  yeni bir ilim mi keşfedildi 
  ne oldu?

  adım rüknettin, tanışıyor olmalıyız 
  bir çay oçağında yahut bir merdiven başında 
  sunmuş olmalıyım kalbimi size 
  bakın! demiş olmalıyım henüz avladım onu 
  iğvanın zehrini boşalttığı kuyularda. 
  yalnız günah parlar zifiri karanlıkta 
  ve kuyudan kuyuya bir yol yoktur 
  bir avcı tüfeğini doğrulttuğunda 
  ay gibi ışıdığında bir aşk 
  bir mevsim yönünü şaşırdığında.

  hayret etmiş olmalsınız, kalbim 
  hazerfen misali havalanınca.

  korkarım sevgili doktor bu mektuba kendimi 
  üzerek başlayacağım 
  çabuk büyüyen bir çocuk gibi çeplerimin 
  nerede olduğunu unutacağım önce 
  ve mazi gizlenecek bir yer bulamayacak kendine.

  sonra bir menekşeyi teheccüde kaldırmayı 
  unutacağım 
  unutacağım hangi şehirde durursam yâr 
  beni karşılar 
  nerede ölürsem bahtıma idamlar çıkar 
  gülümseyen bir arap olacak yüzümün size 
  bakan tarafı 
  terkedip gitmelerin ağırlaştırdığı bir güz 
  olacak öte yarısı

  alnımın dokunduğu yerden savaşlar artacak 
  ve bahar giysilerine bürünmüş gelirken kıyamet 
  gönüllü mahlupları olacak hayatın doktor! 
  'yarından korkan adam' rüknettin böyle söyler.

  siz doktor yazabilir misiniz bir gülü yeniden 
  alıştırabilir misiniz baharı çürüyen toprağa 
  kabaran yağmuru yeraltına 
  ve bir aşkı ayrılığa 
  yakıştırabilir misiniz doktor 
  kanatlarında hüzün ve manolya 
  taşıyan kuşlarla konuşabilir 
  ve trampetimi geri verebilirmisiniz bana

  bir ilkokul atlasında gemilerim yandıydı 
  cenevizden geliyordum elimde mektuplarım vardı 
  elimde ölü bir kızın sağır saçları vardı 
  benki rüknettindim kuşlardan bir ordum vardı 
  bir mevisimin ortasında kalakaldıydım

  bakkaldan manavdan değil 
  cenevizden geliyordum doktor 
  o kızın saçlarından geliyordum 
  yitirilmiş bir mahkemeden 
  galiba kalbimden geliyordum.

  o ayaklarını değdirdiğin deniz rüknettin, 
  yani yarın 
  o ıssız ve derin ülkesi yavrukurtların 
  içli kızlarım kederine ilişkin o hakikat 
  gün gelir seni açıklarında boğar 
  ve haykırır ardından terkedip geldikleri sulara 
  hiç ağ vurmamış balıklar; 
  eve dön! eve dön!

  dönersin aklında hüthüt kuşları kalır 
  ardında sevmeyen ve sevilmeyen bir adam kalır 
  ve rüknettin, senin kalbinden, her akşam 
  utangaç çocuklar yeryüzüne dağılır.

  güvercinler nasıl taşırsa ömrünü 
  öyle taşırsın sır misali kalbini 
  tabipler o yardan el çekerse 
  aynalar sırrına agâh olur rüknettin

  ne bir halvet olur sana bu dünya 
  ne tutuşan gövdene bir gölge 
  suskun balıkların dilini çözen rüya 
  gün gelir sana mihrap olur rüknettin.

  bir güle boyun eğdiren nedir 
  o aşk değilse 
  nedir kalbe çıkartılan 
  tutuklama emri 
  aşk değilse 
  Ah, o sığınaklardan 
  yitikleri toplayan 
  ve düşlere vuran gemi 
  nedir aşk değilse

  size kendimden bahsediyorum doktor 
  'biraz yağmur kimseyi inciltmez'

  iyi ruhların arasında dolaşan 
  bir gölgeden söz ediyorum 
  acıdan çatlamış kalbi 
  soğu dayanıklı kılan 
  bir bilgiden 
  terkedilmiş şizofrenleri 
  kendine çeken vadiden 
  keşişlerin hüznünden 
  ve bir aşk yüzünden 
  ayları karıştıran kişinin 
  tababeti ruhiyesinden

  size kendimden bahsediyorum doktor 
  'ben kar yağarken ıslanmam'

  benim öbür adım rüzgar 
  uğradığım orman 
  değdiğim kalp uğuldar 
 • Beni öyle uyutmuşsun ki hayat, kahve dolu kazana soksalar yine uyanmam galiba der gibi insan bazen.
 • İsimleri düşünürken bir anımı hatırladım. 1990 da çalıştığım fabrikaya çok eleman alındı. Işe alınanların tamamına yakını zorunlu göçle Türkiye'ye gelen Bulgaristan türkleriydi.
  Içlerinden biri benim ruh ikizimdi, aynı kısımda çalışıyor, yemeģe, çaya ve molalara beraber gidiyoruz. Fabrikanın Karagöz Hacivatıyız. Arkadaşımın adı Erdun. Hangi ortamda olursak olalım herkes etrafımızı sarıyor atışmalarımızı, anlattıģımız fıkraları nefes almadan dinliyorlar. Bir yemek sonrası dinlenme odasında yine bir birimize takılıyoruz. Etrafımız yine kalabalık. Uzun muhabbetin sonunu size yazayım.
  - Ne biçim adın var? Baban sana Ergün yerine yanlışlıkla Erdun adını koymuş herhalde. Ne o öyle Erdun Odun der gibi...
  - Bizim köy Yunan sınırına yakındı, televizyonumuz türk televizyonunu da çekiyordu, babam TRT'den duyup koymuş adımı...
  -Yunan televizyonu olmasın o?
  - Hayır ya! Er erkek demek, anladın mı?
  - Ha! Tamam da Dun ne peki?
  - Aaa! Doğruya doğru bak onu bilmiyorum.
  Bizim bu atışmamıza bir abimiz kis kis gülüyor. Erdun onu göstererek:
  - Buldun saf macırı geç bakalım dalganı. Şu manava ( Bursa'nın yerlisi) bir şey söylesene?
  Gösterdiği kişinin adı Cabir.
  - Saf macır sen bilmezsin Cabir abinin babası çoban, dağlarda gezer, çocuklarının adını unutmamak için onlara numara vermiş. En büyükleri Cabir, kardeşleri Caiki, Caüç, Cadört ve Cabeş tir.
  Kis kis gülen Cabir abi birden ciddileşti, galiba bize kızmıştı. Bize biraz yüksek sesle " Hadi len, Caikiymiş! Kesin şamatayı hadi herkes işinin başına, iş bizi bekliyor.
  Biz kendimizle dalga geçeriz hatta güler geçeriz. Hoşgörülüyüz ayni şeyi başkalarından beklemek çokmu?

  - M. Kahraman
 • 112 syf.
  ·1 günde
  Kitabı tek solukta okuduğumu söyleyebilirim. Ortadoğu kadının nasıl badirelerle onurun ancak parayla olacağını para için de onurun yitirilmesi gerektiğini anladığını boğazınızda bir yumruyla okuyorsunuz. Bitince yutkunarak " böyle bir özgürlük olabilir mi gerçekten? Bir insanın her şeyini yitirmesi özgürlük galiba" diyerek öyle uzaklara dalıyorsunuz.
  Yine Aristo'nun döngüsel zamanına değinmeden geçmek istemiyorum. Burada da Firdevs aynı duygularla aynı şeyleri farklı kişilerle yaşıyor. Hem de aynı diyaloglar. Yayınevi yanlış mı basmış acaba diye düşünürken ufak bir tebessümle devam ettim kitaba.
  Böyle bir eser işte. Gerçek hayat gibi. Karşındaki insana bişey anlatırken gözlerinin içine bakması kadar gerçek bir kitap...Kısacası harika..
 • ... Bir araya geldik mi çocuklaştığımızı keşfetmiştik. Hiç utanmıyorduk bundan. En basmakalıp, en klişe, en ucuz sözleri söylüyorduk ve bunlar bize yepyeni, ulaşılmaz, kanatlı şiirler gibi geliyordu.
  Galiba aşk, utanç duyusunun ortadan kalkması demek. İki kişinin birbirine karşı hiçbir şeyden, hiçbir düzeysizlikten utanmaması demek... Filiz’le birbirimize öyle cümleler kullanıyorduk, öyle sözler söylüyorduk ki bir üçüncü kişinin bunları duymasına dayanamazdık.
  ... Gerçek bir masumiyetti bu. Masumduk, eğleniyorduk, çocuktuk, çocuklaşmaktan zevk alıyorduk, taklitler yapıyor, en adi aşk sözlerini tekrarlıyor, kendimizi fotoroman duyarlılığına bırakıyor ve aptalca şeyler söylüyorduk. Bir oyuna kaptırmıştık kendimizi...
 • Galiba kolay kolay ölmüyor küçük zaafları insanların. Üstelik öyle küçümsenecek şeyler de değil bunlar.