• Alerji, yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki bireylerde, gelişmiş bölgede yaşayanlarda, kirliliğin daha az olduğu toplumlarda, çoklu aşılama uygulananlarda, yüksek hijyen koşullarında daha az çocukluk çağı enfeksiyonu geçirenlerde, artan sedanter ve kapalı yaşam tarzıyla çok daha sık gözlenmektedir.

  Cecil Medicine ..
 • < Sosyoekonomik seviyesi yüksek kişilerin çocuklarının hastalığı >
  Son zamanlarda üzerine deneyler ve gözlemler yapilan bi konu hijyen hipotezi yani aşırı hijyenin etkileri.
  Araştırmaların genel sonuçları gösteriyor ki bebeklik ve çocukluk cağında oluşturulan aşırı hijyen allerjik hastalıkların artmasına sebeb oluyor . Bu kişilerde gıda alerjileri ,saman nezlesi ,astım ,atopik dermatit gibi allerjik hastalıkların sıklığının arttığını gosteriyor.
  Kapalı ortamda büyüyen mikroplardan uzak ,temiz evlerde yasayan çocuklarda bağışıklığın gelişemedigi anlaşılıyor .Bir nevi kentsel kesimin hastalığı .
  Kırsal alanda doğma ve büyüme, kreşe gitme ,kalabalık ortamlarda bulunma, çocuklukta bazı bağırsak enfeksiyonlarının geçirilmesi gibi faktörlerin, allerji riskini azalttığı bulunmuştur.Ne kadar fazla sayıda abla ve ağabeyi varsa, alerjik hastalığa yakalanma ihtimali o kadar azdır. Bunun nedeninin kardeşlerden bulaşan mikrobik hastalıklar olduğu düşünülmektedir.
  Sonuç olarak mikroplardan kaçınmak konusunda aşırı titiz olmamalıyız .Antibakteriyel sabunlardan uzak durmalı ,biberonları 100 santigrat derecede kaynatıp ,çocukları dış ortamdan uzak büyütmemeliyiz.Bırakın çocuklar sokaklarda top oynasınlar.