Atatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu

8,5/10  (11 Oy) · 
30 okunma  · 
8 beğeni  · 
933 gösterim
İstanbul doğumlu ingiliz yazar Andrew Mango, beş yılı aşkın bir süre yaptığı araştırmalar sonucu bu yapıtla kapsamlı ve nesnel bir çalışma ortaya koyuyor.

Türkiye'nin, bağımsızlığı ve varoluşu yolunda Atatürk gibi bir liderle yakaladığı olağanüstü şansı irdeleyen yazar, onu salt lider özellikleriyle değil, yakın çevresi ve insan ilişkileriyle de yansıtmayı başarırken, dönemin toplumsal yapısı ve güç dengelerinde de açıklık kazandırıyor.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2004
 • Sayfa Sayısı:
  750
 • ISBN:
  9789751409881
 • Çeviri:
  Füsun Doruker
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
ÖMER ÇETİNKALE 
15 Ağu 03:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk yabancı bir yazardan daha doğrusu yabancıdan dinlemek gerçekten şaşırttı ve kitapta düşünce yanliligi olmadan objektif açıdan anlatılmıştır.uzun lafı kısası Mustafa Kemal Atatürk ilke ve inklilablarinitüm dunya insanı icin bir kurtulus olduğunu görüyoruz..MUTLAKA okuyunuz

Murat Kaya 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk'ü her yönüyle inceleyen, duygularını, aşklarını, ihtiraslarını tarafsız anlatan bir başyapıt. Mustafa Kemal'i putlaştırmadan, asker, lider yönleriyle ele alan bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

Hasan Basri Dane 
04 Mar 20:42 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İngiliz ve Fransız ortak filosu 19 ve 25 Şubat günlerinde Çanakkale Boğazı girişinin iki yanındaki istihkamları bombaladı. Donanma toplarının tahribatını artırmak amacıyla karaya da birlikler çıkarıldı. Gelibolu yarımadasının güney ucundaki Seddülbahir'de, Mehmet adlı bir çavuş, tüfeği kilitlenince elindeki taşla bir İngiliz denizcisine saldırarak ülke çapında ün kazandı. Mustafa Kemal bu olayın yayınlanmasına yardımcı olarak günümüze dek Türk askerleri için kullanılan 'Mehmetçik' adının doğmasını sağladı.

Atatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu, Andrew MangoAtatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu, Andrew Mango