Atinalıların Devleti

8,0/10  (1 Oy) · 
16 okunma  · 
2 beğeni  · 
600 gösterim
Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda sadece Platon'un erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles, pek çoklarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan biridir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.

Aristoteles, mantık, doğabilimleri, metafizik, psikoloji, etik ve siyaset felsefesi gibi pek çok alanda eser vermiştir. "Aristoteles külliyatı" olarak geçen, özgün haliyle Grekçe 1462 sayfadan oluşan eserler bütünü, derslerinin, kendisi ya da öğrencileri tarafından tutulmuş notlarından oluşur.

Aristoteles, en önemli eserlerinden biri olan Politika'da, Yunan kent devletlerinin anayasalarını karşılaştırmalı olarak inceler. 1890 yılında Mısır'da bir papirüs üzerinde bulunan Atinalıların Devleti ise, Atina'nın en eski tarihini, demokrasinin kuruluşunu ve gelişme sürecini, oligarşik yapıyı, vatandaşlık hakları, halk meclisleri, memurlar ve mahkemelerle ilgili durumları ele alıyor. 69 bölümden oluşan eser, ilk 40 bölümde Atina'daki tarihsel gelişmeyi anlatırken, diğer bölümler kentin siyasi yapısı hakkında genel bilgiler veriyor. Kimi eksik bölümleri olmasına karşın, Atinalıların Devleti, Eski Yunan'daki siyasal ve kamusal hayatı öğrenmek isteyen okurlar ve araştırmacılar için eşsiz bir hazine sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786050202816
 • Orijinal Adı:
  Athenaion Politeia
 • Çeviri:
  Furkan Akderin
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Platon'un Aristotales için söylediği;
Geceleri yatağında kitap okurken sol eline bakır bir gülle tuttuğu, altına da bir leğen koyduğu söylenir. Uykuya daldığında güllenin leğene düşmesiyle çıkan gürültüden uyanıyor ve okumaya devam ediyordu.

Atinalıların Devleti, Aristoteles (Sayfa 6 - Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)Atinalıların Devleti, Aristoteles (Sayfa 6 - Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)

.. Çünkü büyük bir refaha kavuşanlar bunu sindirecek kadar düşünceli olmazlarsa yoldan çıkarlar. Tokluk böylelerini şaşırtır.

Atinalıların Devleti, AristotelesAtinalıların Devleti, Aristoteles