Atinalıların Devleti

7,5/10  (4 Oy) · 
23 okunma  · 
4 beğeni  · 
702 gösterim
Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda sadece Platon'un erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles, pek çoklarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan biridir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.

Aristoteles, mantık, doğabilimleri, metafizik, psikoloji, etik ve siyaset felsefesi gibi pek çok alanda eser vermiştir. "Aristoteles külliyatı" olarak geçen, özgün haliyle Grekçe 1462 sayfadan oluşan eserler bütünü, derslerinin, kendisi ya da öğrencileri tarafından tutulmuş notlarından oluşur.

Aristoteles, en önemli eserlerinden biri olan Politika'da, Yunan kent devletlerinin anayasalarını karşılaştırmalı olarak inceler. 1890 yılında Mısır'da bir papirüs üzerinde bulunan Atinalıların Devleti ise, Atina'nın en eski tarihini, demokrasinin kuruluşunu ve gelişme sürecini, oligarşik yapıyı, vatandaşlık hakları, halk meclisleri, memurlar ve mahkemelerle ilgili durumları ele alıyor. 69 bölümden oluşan eser, ilk 40 bölümde Atina'daki tarihsel gelişmeyi anlatırken, diğer bölümler kentin siyasi yapısı hakkında genel bilgiler veriyor. Kimi eksik bölümleri olmasına karşın, Atinalıların Devleti, Eski Yunan'daki siyasal ve kamusal hayatı öğrenmek isteyen okurlar ve araştırmacılar için eşsiz bir hazine sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786050202816
 • Orijinal Adı:
  Athenaion Politeia
 • Çeviri:
  Furkan Akderin
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çiçek eren 
 25 Şub 21:02 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 5/10 puan

İlk okuduğumda isimleri karıştırdığımdan dolayı tekrar tekrar okuyup 1 saat sunumda anlattığım biricik kitabım :) siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuduğumdan dolayı monarşi oligarşi demokrasi evrelerini anlattığından kesinlikle tavsiye ederim. Dİğer alanlar okuyamaz mı tabiiki de okuyabilir.kitaptan bahsetmek gerekirse; aristoteles in kabolduğu sanılan atinalıların devleti mısırdan londraki müzeye getirilmesi ile ortaya çıkmıştır.belirtmek gerekir ki kitap halen eksiktir.ayrıca okurken en beğendiğim yeri de söylemeden geçmeyeceğim Halkın hiç bir hakkı yokken kendi bedenlerini senet olarak gösterdikleri bir dönemde solon'un ellerinden tutup demokrasiyi sağlaması onlara belirli temel haklar vermeleri ve halkın hala yetinememesi ve bunun üzerine solun un atinayı terk etmesi..kitap genel olarak 2 ana bölümden oluşuyor. 1. ana bölümde;
1-12 bölümler : monarşiden oligarşiye geçişi
13-19 bölümlerde : tiranlığın gelişmesi ve devrilmesi
20-28 bölümlerde : demokratianın nasıl geliştiği
29-40 bölümlerde : oligarşik değişikliklerle bunlara karşı yapılan tepkiler
41, bölümde : baştan başlanılarak özet geçiliyor
2. ana bölümde 4 başlıkta anlatılıyor ;
42,bölüm : yurttaşlık hakları
43-46 bölümler : beşyüzler ve halk meclisinin düzenleri, yetkileri işleri
47-62 bölümler : memurların devleti yönetmeleri
63-69 bölümlerde : mahkemeler

Kitaptan 3 Alıntı

Platon'un Aristotales için söylediği;
Geceleri yatağında kitap okurken sol eline bakır bir gülle tuttuğu, altına da bir leğen koyduğu söylenir. Uykuya daldığında güllenin leğene düşmesiyle çıkan gürültüden uyanıyor ve okumaya devam ediyordu.

Atinalıların Devleti, Aristoteles (Sayfa 6 - Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)Atinalıların Devleti, Aristoteles (Sayfa 6 - Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)
Çiçek eren 
25 Şub 21:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Halk her zaman daha fazlasını ister
"Halka yetecek kadar hak verdim; ölçüyü ne dar tuttum ne de bol. Gücü ellerinde tutanlara, zenginlikleriyle göz kamaştıranlara yakışığından çok hiçbir şey almayın dedim. her iki yanı da sağlam kalkanlarla korudum, haksız yere hiçbirine ötekini ezdirmedim.."
diyerek Atina yı terkeder solon..

Atinalıların Devleti, Aristoteles (Sayfa 28 - araf yayınları 1.baskı)Atinalıların Devleti, Aristoteles (Sayfa 28 - araf yayınları 1.baskı)

.. Çünkü büyük bir refaha kavuşanlar bunu sindirecek kadar düşünceli olmazlarsa yoldan çıkarlar. Tokluk böylelerini şaşırtır.

Atinalıların Devleti, AristotelesAtinalıların Devleti, Aristoteles