Baragan'ın Dikenleri

7,8/10  (13 Oy) · 
27 okunma  · 
7 beğeni  · 
700 gösterim
Panait Istrati romanlarında çoğunlukla yolculuklarını anlatır. Fakat gezdiği ülkeler değil, tanıdığı insanlar ön plandadır. Yapıtları kendi yaşamıyla bütün insan kardeşlerinin çektiklerinin son derece içten, dürüst, gösterişsiz karışımıyla oluşturulmuş; bir bakıma Balkanlar'da yazılmış "Memleketimden İnsan Manzaraları"dır. Pek çok dilde okunan, sevilen bir yazar oluşu da bunu doğruluyor gibidir.

Istrati, Baragan'ın Dikenleri'nde zorlu koşulların hüküm sürdüğü Romanya topraklarında yaşanan yoksulluk ve eşitsizliği anlatır. Baragan'da insanlar bir lokma yemeğe muhtaç, köle gibi yaşarlar. Oysa ağalar, devletin ileri gelenleri ve zenginler refah içindedir. Baragan'da yaz sona ererken kuzeyli rüzgârlar sert kışın ve karın gelişini haber verir. Dikenlerin büyük yolculukları da işte o zaman başlar. Tüm Baragan'ı bir uçtan diğerine kat ederler. Peşlerine de "yitip gitmeye" ya da "altına girilecek bir çift kanat aramaya" kaçan yoksul çocukları sürüklerler. Istrati, Baragan'ın kıraç topraklarında kıtlığın, toplumdaki güç eşitsizliğinin ve yaşanan gerginliklerin öyküsünü yoksul bir çocuğun gözünden anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053605577
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rıfat ÇELEBİ 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Lise yıllarımda okuyup uzun süre etkisinden kurtulamadığım Istratti'yle tanışma kitabımdı.Sonrasında okuduğum Istratti kitaplarından aynı tadı alamadığımı itiraf etmeliyim, bu bakımdan Istratti eserleri içinde bana göre üstte yer alan bir eser. Yoksullukla boğuşan gençlerin hayata atılma şekli beni büyülemişti. Devedikenleri adeta kaderin ete kemiğe bürünmüş bir haliydi. Hiçbir plan yapmadan, nereye gittiğini bilmeden, haritalara bakmadan bir yerle gitmek istediğim zamanlarda bu kitap yüzünden gözüm hep bir diken aradı.Hayat bazen diken gibi batar insana, böyle zamanlarda bir dikenin peşine takılıp hayatın batmadığı yerlere gitmek gerek belki de. İnsanın eline küçücük bir diken batar, onu göremezsin ama orada batıp durmasıyla varlığından eminsindir. Bu kitap da tıpkı diken gibi, insanın içine görünmeyen fakat kendini arada bir hatırlatan maceracılık ruhu saplıyor.
Tavsiye ederim. İyi okumalar...

Halil Yavuz KAYA 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Panait Israti, genelde kaleme aldığı konular kendi hayat hikayesinin okuyucu ile buluşmasıdır. Çoğunlukla zorlukların. sefaletin, serseriliğin, adaletsizliğin, yoksulluğun maceralı yolculukların, anlatımıdır bunlar,
Bu sefer kendinin yaşanmışlığının hikayesini değil memleketi Romanya'nın,o devirde ki, köylüsünün, kasabalısı'nın, adaletsizliğin, eşitsizliğin , hakim sınıfların acımasızlığının öyküsünü, mükemmel betimlemeleri, duygusallığın ağırlığı ön planda tutarak harikulade bir eser koymuş ortaya.
1906 yılını güzün de ve 1907 de ağır mevsim şartlarının getirdiği; zaten yok yoksul, topraksız olan köylünün dahada zora giren hayat şartları ile birden patlak veren bir isyanı öyküleştirmiş. Hemde kendisi olamadan ama adeta kendisi imişcesine romanın kahramanı çocuk yaşlardaki Matake nin ağzından anlatıyor bize...
İlgi ile okuyup ve zevk alacağınız bir yapıt.

Burak CAN 
20 Mar 05:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın okuduğum ilk eseri idi. Vasat başlayıp sonu tahmin dışı biten zevkli bir okuma oldu.
Hikaye,1906 yıllarında Romanya topraklarında ,toprak sahiplerinin köylüye yasa dışı adaletsiz,eşit davranmamalarını 15 yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatıyor.
Aslında olayların gidişatı gayet tutarlı fakat birkaç noktada bazı çelişkiler mevcut mesela kitabın ortalarında Türklerden yakınırken daha sonraları köylülerin ayaklanıp isyan başlatması sonucu ölümlerin şimdiye kadar görülmediğini yazıyor.Hikaye sonuna doğru ayaklanan köylüler bir devrim yapar diye beklenirken yağma ile karşılaşıyorsunuz ve köylülerin kaçışı ile sonlanıyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Adam olmak isteyen başını alıp gitmeli! Hele çantasında bir dirhem şeytanlık olan hiç durmasın, hani bizim gibi kölelerde de şeytanlık yok değil.

Baragan'ın Dikenleri, Panait Istrati (Sayfa 38)Baragan'ın Dikenleri, Panait Istrati (Sayfa 38)
Halil Yavuz KAYA 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dingillerin gıcırdayışı, tekerleklerin bir örnek görüntüsü, başsız, sonsuz, umutsuz gökle yer. Arkada uzun bir yol kayıp uzaklaşıyordu; adamı burnundan tutup sürükleyen ölü bir şerit halinde, aynı derecede sıkıntılı, aynı derecede uzun bir yol önümüzde bizi bekliyor.

Baragan'ın Dikenleri, Panait Istrati (Sayfa 28)Baragan'ın Dikenleri, Panait Istrati (Sayfa 28)
Burak CAN 
20 Mar 05:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Toprak istiyoruz.
Tanrı ve Azizler,Kan istemeye
İtmesin bizi toprağımızdan uzakta,
Sizler İsa mısınız ? Bizi kovuyorsunuz,
Mezarlarımızdan bile ! der.

Baragan'ın Dikenleri, Panait Istrati (Sayfa 119 - Yeryüzü Yayınevi)Baragan'ın Dikenleri, Panait Istrati (Sayfa 119 - Yeryüzü Yayınevi)
Burak CAN 
20 Mar 05:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

...Bu dünyada çalışmaktan canımızın çıktığına değmezdi,uğraşların sonu yoktu.

Baragan'ın Dikenleri, Panait Istrati (Sayfa 15 - Yeryüzü Yayınevi)Baragan'ın Dikenleri, Panait Istrati (Sayfa 15 - Yeryüzü Yayınevi)