1000Kitap Logosu
Bayan Dalloway
Bayan Dalloway
Bayan Dalloway

Bayan Dalloway

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
832 Kişi
2.849
Okunma
728
Beğeni
31,7bin
Gösterim
224 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Tutku Yayınevi · 14 Temmuz 2017 · Karton kapak · 9786054962372
Diğer baskılar
Bayan Dalloway vereceği bir parti için hazırlanırken, dışarı çiçek almaya çıkar ve geçmişe doğru bir yolculuk yapmaya başlar. Bütün hayatı bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçer. Ardı arkası gelmeyen hatıralar ve özlemler arasında gidip gelir. Yapmış olduğu seçimlerle ilgili şüphelerden kurtulamaz. En iyi yazılmış 10 roman arasında gösterilen bu eser bir gün içerisinde geçiyor olsa da, Woolf bir hayatın yaşanmışlıklarını ve kadın ruhunun derinliklerine yaptığı büyüleyici yolculuğu inanılmaz bir ustalıkla aktarır okuyucularına. Woolf kadının gizli kalmış duygu ve düşünceleriyle kırılganlıklarına derin bir yolculuğa çıkarıyor bizleri.
5 mağazanın 72 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,36
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
7 sa. 11 dk.
7.7
10 üzerinden
832 Puan · 157 İnceleme
Bertha Mason
Mrs. Dalloway'ı inceledi.
200 syf.
Hayata dair her şey
Mrs. Dalloway’in kendi iç dünyalarının insanı olan karakterlerin her biri bende Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabında geçen şu alıntıyı hatırlattı. “Ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım… Hakiki hayatım benim için can sıkıcı bir rüyadan başka bir şey değildir…” Bilinç akışı denilince akla gelen ilk yazarlardan olan Wirginia Woolf, tam olarak bu cümlede bahsedilen karakterler resmediyor okuyucuya. Hayatın kendisini didaktik bir saat olarak değil,sürekliliğiyle kendini yenileyen bir nehir gibi çiziyor. Geçmişle geleceğin,hayalle gerçeğin arasında gidip gelen bir sarkaç.Muazzam cümleleriyle, -çoğu deniz temalı- insanın ruhuna incelikler katan benzetmelerle yapıyor bunu.Sıkıcı ve değişmez gündelik yaşama adeta keskin kalemiyle meydan okuyor.Viktorya dönemi İngiltere’sinin muhafazakar yapısını, savaşın insanların ruhlarında yarattığı yıkıcılığı, kadının toplumdaki yerini,pamuk ipliğine bağlı olan kırılgan ruh halini olanca derinliğiyle ele alıyor.Karakterleri hem kendi içsel dünyalarından,hem de dışardan bir göz olarak sunuyor bizlere. Bazı karakterleri anlamlandırma konusunda, önem arz eden bir yönü var sahip olduğu yazım tekniğinin. Eğer siz de benim gibi gerçek hayattan ziyade kafasının içinde yaşayan bir insansınız, okurken zorlanacağınızı sanmam.Ama eğer gerçek hayata entegre olmuş bir kişiliğiniz varsa -ay çok sıkıcı- ,anlatım sizi yorabilir, hatta sıkabilir.Ama ben en azından denemek gerektiği kanaatindeyim. Nesnel ve sıkıcı gerçekliklerden insanın bilincinin derinliklerine yaptığı, dingin, benzersiz bir yolculuk. Sona gelirken, okuyucuyu ana dilinde okuyamadığı bu eseri teselli eder gibi, ustaca çeviren, Tomris Uyar’ın da hakkını teslim etmeden geçmek istemem. İncelememi kitabın yazarın ağzından kısa bir özet niteliği taşıyan yorumuyla bitirmek istiyorum. “Yaşamı ve ölümü vermek istiyorum sağlığı ve çılgınlığı; toplum düzenini eleştirmek istiyorum, işler halinde, en yoğun biçiminde.” Kitapla kalın!
Mrs. Dalloway
7.7/10
· 2.849 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
98
Uğur De Molinari
Mrs. Dalloway'ı inceledi.
200 syf.
·
10/10 puan
Bir insan iç seslerine ayrı ayrı karakterler yükleyip o karakterleri aynı romanda buluşturup, genel akışı da bu eşsiz monologlardan oluşturur mu? oluşturur. Böyle bir teknik için de bir o kadar değerli altyapı gerekir. Woolf'te bunu fark edeceksiniz her karakter geçişinde... Virginia Woolf bu başyapıtıyla karakterlerin monologlarının yanında zaman ve ölüm konularını muazzam şekilde ele almış. Bu noktada kendi iç sesinizi dinliyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Zaman ve ölüm konularını İngiltere'deki saat kulesi çanının her vuruşuyla ilişkilendirerek bunu karakterlerin hayata bakış açısına göre modellemiş olması muazzam bir detay. İçerik analizinin yanında anlam analizi de yapmak gerekir bu kitap için. Keza Woolf bu anlatımları bir anlam çerçevesinde yapmakta ve hayattaki seçimlerimizle neleri kaybettiğimizi, ne kazanmak istenirken ne elde edilmiş olunduğunu, bir sapakta tercih edilen yolun insanı nereye götürdüğünü zaman ve ölüm eğrisi içinde şekillendirmekte, doğru ya da yanlış tercihten çok, çıkılan yolun manasına atıfta bulunmakta. Woolf'ün, kitabın karakterleri üzerinden depresif dünyasının izlerini de bulmak mümkün. Bu kitabı yirmili yaşlarımın başındayken okusaydım hayata bakış açımı oldukça değiştirebilirdi. Keza benim için de şu ceplerine taş koyma durumu o dönemde kurtuluş reçetesi olabilirdi. Bugün ise içerik ve anlam analizini ufaktan anlatırken, Woolf'ün ömrü boyunca süren trajedik iradesinin önünde saygı ile eğiliyorum. Keyifli okumalar.
Mrs. Dalloway
7.7/10
· 2.849 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
44
Sule
Mrs. Dalloway'ı inceledi.
200 syf.
·
35 günde
·
Puan vermedi
Kitap Mrs. Dalloway etrafında bir günü anlatıyor. Kişiden kişiye atlayıp zihinlerindeki düşünceleri okutuyor bize. Kitabı okurken zorlansam da yazarın verdigi mesajı aldığımı düşünüyorum. Herkese keyifli okumalar dilerim.
Mrs. Dalloway
7.7/10
· 2.849 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11