Böğürtlen

6,7/10  (14 Oy) · 
61 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.325 gösterim
Biz daha Kalipso Oteli'nin önüne gelmeden, iskele tarafında bir otomobil klaksonu çalıyordu. Köşeyi döner dönmez, otoyla karşı karşıya geldik. Şahane bir arabada ilk göze çarpan, düş ötesi bir dünyanın yaratıkları duygusunu veren aklar giymiş, üçü de birbirinden güzel, birbirinden şık üç genç hanım...

Bunlar, yanımda Nihat'ı görünce, güzel yüzlerinde olağanüstü içtenlikli, coşkulu, ilgilerini gösteren gülümsemeler doğdu. Üçü de ellerini hızla sallayarak onu selamladılar.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786054468072
 • Yayınevi:
  Akvaryum Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bir Yeşilçam Filmini beyazperdede değil, kitabımın sarı sayfalarında izledim.Hem de oyuncuları ben seçtim, ben giydirdim. Çoook eskilere, henüz sayısız kanalların olmadığı, üç beş kanallı tv lerin hergün birinde mutlaka izlediğimiz, birbirine benzeyen o meşhur senaryolardan biri; zengin, yakışıklı, yalılarda oturan beyzade ve iyi yetiştirilmiş, talihsiz bir olayla feleğin tokadını yemiş, yarı besleme, yarı sığıntı , fakir ama onurlu, çetin ceviz, çuval giyse yakışan kızımızın aşk hikayesini tekrar izledim. Olsun güzeldi! Üç dört saat kafamı dağıtım hiç olmazsa! :)

Eflatun yayınlarından çıkmış olanı okudum. Kitabı okurken Yeşilçam aşk filmleri herhalde bu tür eserlerin etkisiyle bir rota çizmiştir diye düşündüm. Çok baydı beni, bir şeyler nedense gerçekçi gelmedi. Birde bu kitaplarda anlayamadığım bir nokta var ki, baş karakterin ve ona yakın olanların zenginliği, ne meslek, ne iş belli. Köşklerde, yalılarda bir aşk hikayesi gidiyor. En ilginç olan şey yazının başında belirttiğim Eflatun yayınlarının yaptığı, şaşırdım doğrusu. Kitabın başında Mehmet Rauf'u tanıtıyor ki burası normal ve bu tanıtımın sonunda Böğürtlen başlığıyla bu kitaba da değinmiş. O yazıdan bir alıntı yapıyorum: "Böğürtlen 'in içeriğinde, pek de özgün bir yan yoktur. Bu konu ve olayların aktarılış yöntemi, Romantizm XIX. yüzyıl sonlarıyla XX. yüzyıl başlarında ortaya çıkan türü olan ve gazete tefrikası biçiminde yayımlanarak geniş halk kitlelerine ulaşan 'popüler roman' anlayışına uygundur." Yayınevi bana sorarsanız bu kitabı almayın diyor, ben kitabı çöpte bulmuştum. Okuyun diye tavsiye edemeyeceğim. Benim tek hoşuma giden kitabın adı oldu.

Kitaptan 11 Alıntı

Uğur Erdoğan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Dünyada paranın yol açtığı felaketleri, acıklı olayları düşününüz. Hayatın en zararlı, en öldürücü ve en zehirli bir mikrobu değil midir?''

Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 77)Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 77)
Tuğba Yağmur Aktaș 
10 Ağu 12:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... Niçin böyle, bu kadar duygusuz, bu kadar yaklașılmazdı?

Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 57)Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 57)
Melike türkmen 
20 Tem 16:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aşk zaman,yer,koşul ve kişi kaydından bağımsız bir serseridir."

Böğürtlen, Mehmet RaufBöğürtlen, Mehmet Rauf
Hamuş 
05 Eyl 18:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutlu son :)
Evet,gerçi pek çetin bir böğürtlendi;bin güçlükle elde ettim ama bir kez ele geçince ,o denli yumuşak huylu,o denli sabırlı ve söz dinler,o denli hayranlık uyandıran bir eş oluyor ki...
Evet,mutluluk...Bitmez tükenmez mutluluk...

Böğürtlen, Mehmet RaufBöğürtlen, Mehmet Rauf
ayışığı 
 23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Müjgan Hanım'ın fiziki portresi ^^

"Daha yirmisine gelmemiş, güzel görünmek için süslenmemekle birlikte, dargın gibi donuk bakan açık kestane gözlerinden, bir şiiri andıran ve sonsuza dek süreceği izlenimini veren bir kırgınlık belirtisiyle kıvrılmış dudaklarından, sezilemeyecek ölçüde etkili, anlaşılmaz ama çekici bir büyü anlamı taşıyan bir genç kızdı. "

Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 17 - Akvaryum Yayınevi)Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 17 - Akvaryum Yayınevi)
ayışığı 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Asıl sevgi kayıt ve koşul tanımaz. Hiç ummadığınız bir an, hiç ummadığınız bir yöne esen bir alev gibi sizi yakar, tutuşturur. Aşk zaman, yer, koşul ve kişi kaydından bağımsız bir serseridir. "

Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 30 - Akvaryum Yayınevi)Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 30 - Akvaryum Yayınevi)
ayışığı 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"...ömrüm, boş bir bekleyiş içinde, havadan sudan istekler peşinde geçip gidiyor."

Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 52 - Akvaryum Yayınevi)Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 52 - Akvaryum Yayınevi)

“Hele, erkeklerin kadınlara karşı içtenlikleri…” dedi ve acı bir gülümseme ile güldü.

Böğürtlen, Mehmet RaufBöğürtlen, Mehmet Rauf

Benim en birinci isteğim onu güldürmek, onun kişiliğini sarmış olan usanç ve iç sıkıntısı gölgesini yok etmekti. Bu nefis genç kız, acaba istediği gibi mutlu olsa, nasıl daha geniş bir çekicilikte parlamazdı?

Böğürtlen, Mehmet RaufBöğürtlen, Mehmet Rauf
ayışığı 
 28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Müjgan Hanım fiziki portresi 3 ^^

"Herkese, ger şeye, her söze karşı ilk duygusu kaçınma, yanlış değerlendirme ve güvensizlik...İlk harekete hep itiraz, ilk söze her zaman aynı sertlikle: "Hayır!"

Ne kadar nefret dolu bir kişilik!

Acaba bu sertlik asıl kişiliği mi, yoksa olayların gidişiyle ortaya çıkan, sonradan olma bir kişilik mi? Yani asıl ruhu kısır ve kuru mu yoksa sonradan ve dışa karşı mı bu hale gelmiş?

Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 56 - Akvaryum Yayınevi)Böğürtlen, Mehmet Rauf (Sayfa 56 - Akvaryum Yayınevi)
2 /