Çakırcalı Efe

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.173
Gösterim
Adı:
Çakırcalı Efe
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
175
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754183672
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Çakırcalı Efe
Çakırcalı Efe
Çakırcalı Efe
"Yaşar Kemal insanoğlunun çektiklerini hırs dolu bir beceriyle anlatan yürekli bir yazardır. O isyan ve öfkesini, insanlara karşı Batı yazarlarında az görülen bir güvenle desteklemesini bilmiştir. " 
-New Statesman, İngiltere-
"Bir epik kültürün bu ölçüde derinliklerine inmiş birini daha bulmak çok güç." 
-Ragnar Matsson/ Norrtelje Tidning, İsveç-
"Yaşar Kemal çağdaş edebiyatın eşine az rastlanır devlerinden biridir." 
-Le Figaro, Fransa-
Çakırcı Efe olarak da tanınan Memed Efe'nin (1872-1912) yaşamını konu alan bu kitap ilk olarak 1972'de yayımlandı.
On beş yılı aşkın eşkiyalık döneminde binden fazla kişiyi öldürdüğü, buna karşılık yoksul halka yardım ettiği söylenen, Osmanlı yönetimini uzun süre uğraştıran Çakırcalı'nın yaşamını yazabilmek için Yaşar Kemal uzun araştırmalar yaptı, o günleri bilen, yaşayan birçok kimseyle konuştu.
182 syf.
·1 günde
Dayımı 8 yaşımı bitirdiğimde tanıdım ben. Onun öncesinde hep telefon ve mektup aracılığıyla tanıyabilmiştim kendisini. Daha ben doğmadan '80 darbesinin de etkisiyle mülteci olarak gitmiş İsveç'e. Aradan epey yıllar geçtikten sonra bir gün Türkiye'ye geleceğini duyduk. Ailecek hepimiz İzmir'de havaalanında hazır bulunmuştuk büyük bir heyecanla. Kendisini görünce sevinçle hüzün birbirine karışmıştı. Uçaktan iner inmez alıp götürmüşlerdi çünkü. Aradan üç gün geçti, dört gün geçti; dayım gelmedi. Çocuk aklımla anlamlandıramamıştım ama yıllar geçtikçe ancak idrak edebilmiştim niye götürüldüğünü.

Sonrasında elbette kavuştuk, çok güzel günler de geçirdik birlikte. Bir gün dedi ki bana, "Sen Ödemiş'in Çakırcalı Efe'sini bilir misin?" Nerden bileyim, çocuğum daha... Dedi ki; bir Ödemişli olarak tanıman lazım, bizim efemiz bu, sen de ben de efe torunuyuz, kanımızda var, tanımazsan ayıp olur. Sonrasında Yaşar Kemal' in Çakırcalı Efe kitabını alıp gelmiş bana. Ama nasıl sevindim. O zamana kadar Ayşegül serileri ve Karlar Kraliçesi'nden başka kitabım olmamıştı hiç. İlk defa bir romanım olmuştu. Benim için değerli birinden gelmişti ki kaç yıl geçti hala kütüphanemde durur. O çocuk kalbimde derin bir iz bırakmıştı Çakırcalı Mehmet Efe'nin gerçek ve hazin hikayesi. Yaşıtlarım He-man' e hayran olurken, ben Çakıcı'ya hayran olmuştum. Tabii ki bir de dayıma...

"Gitme oğul, Osmanlı'ya güven olmaz." demişti anası. Güven olmamıştı. Kendisi hiç eşkiya olmak istemediği halde babasının intikamını almasıyla adeta dağlara sürüklenmişti gencecik Çakırcalı. Kaç sefer düze inmek istemişti, herkes gibi ailesiyle sıradan bir köylü hayatı sürmek istemişti. Olmadı. Ne zaman düze inse, halka zulmedildi, köylülerin hakkı yendi. Dayanamadı Çakırcalı... Anasını, karısını, evladını kaç kez bırakmak zorunda kaldı. Köylülerin dermanı, fakirlerin yiyecek ekmeği, genç kızların çeyizi olmuştu Çakırcalı. Ege'nin Robin Hood'u, zengin ağaların baş düşmanı olmuştu. Öldürmek zorunda kaldığı efe gerçekten yiğitse, ardından ağlamış, duasını edip namazını kılmıştı. Öyle de yufka yürekli, hatır hak bilir bir efeydi.

Yaşar Kemal'i de ilk bu kitabıyla tanımış oldum tabii ki çocukken. Burda kendisinin araştırmacı yazar yönünü görüyoruz daha çok. İnce Memed'te olduğu gibi bol betimlemeler yok belki de ama gerçek yaşanmış bir destan var. O köylülerin sıcacık dayanışması var. Yiğitlikle, baş kaldırmışlıkla, adaletle, bir düzde bir dağda sıkışıp kalmakla geçip giden bir ömür var. Okunası, okunması gereken bir destan var. Yıllar sonra Sabahattin Ali'nin de efeden bahdesen bir hikayesinin olduğunu öğrenmiştim. Çakıcı'nın İlk Kurşunu diye geçer hatta kitabın adı. Okumak isteyen olursa içerisinde Sabahattin Ali'nin yarım kalmış ve öncesinde hiç yayınlanmamış hikayeleri, şiirleri hatta çizimleri var. Vurulduğu zaman çantasından çıkan, eşine ve kızına miras kalan yazılar... Öylece olduğu gibi yayınlanmış.

Laf buraya kadar geldi ama asıl bahsetmek istediğim dayım. Onun sayesinde hem Yaşar Kemal'i hem Çakırcalı'yı hem de Sabahattin Ali'yi tanımıştım. Az önce de kara haberini aldım. "Gurbet ellerde, öyle garip kuşlar gibi tek başına" dedi annem... Yüreğime oturdu. İnsan bir kitaba sarılıp ağlar mı? Sarılıyorum. Dindirir mi? Kitabı tekrar okusam, geçirir mi? Baktım olmuyor, yazayım dedim. Halbuki bir ay oldu elim kalem kağıt tutmuyor. O da hafifletir mi? Bilmiyorum.

Taa oralardan getirmek belki zor olacak ama dayım memletine dönecek. Toprağına, özüne, o çok sevdiği Çakıcı'nın diyarına gelecek. Üç gün geçecek, dört gün geçecek, hiç gitmeyecek. Hep bizle kalacak.

Hani İzmir'in Kavakları der ya türküde, aslında Ödemiş'in Kavakları'dır onlar... Hani o eğri eğri uzayan kavaklar...

Burdan Ödemiş Kayaköy'e de selam olsun, Çakıcı'ya... Dayımı bağrına bassın...

https://youtu.be/PDtlUB1tCWE

https://youtu.be/tr2PR_2KcPE

https://youtu.be/qa-aIvLYbZc
182 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ödemiş kavakları
Dökülür yaprakları
Bize derler Çakıcı
Yar fidan boylum
Yakarız konakları

Çakırcalı Efe’nin hikayesi 1-2 ay kadar önce Hesna’nin #23931552 incelemesiyle dikkatimi çekmişti. İncelemeden sonra Çakırcalı'yı gogıl amcaya sorunca karşıma Kartal Tibet'in 1969 yapımı siyah beyaz filmi karşıma çıktı, film izlemeyi pek sevmem aslında ama heyecanla izledim filmi ve sonrasında da kitabı sipariş ettim, okumaya da pek fırsatım olmadı, geç kaldık.

Çakırcalı Mehmet Efe hikayesi üzerine yazılmış birçok kitap var, ancak Yaşar Kemal bu hikayeyi bizzat Çakırcalı'yı öldüren birliğin kumandanı Albay Rüştü'den dinlemiş, kumandanın anılarını yazdığı 12 defterlik notunu alıp kaynak edinmiş, Çakırcalı'nın eşkıyalık sürdüğü dağları gezmiş, yörede yaşayan emekli çavuşlardan ve yörük ağalarından anılar dinlemiş, bilgiler toplamış, derlemiş ve yayınlamış.

Çakırcalı'nın eşkiyalığı babasını öldüren Hasan Çavuşun peşine düşmesiyle başlar, düzenin bozulduğu, devletin kan kaybettiği dönemde Çakırcalı'nın babası Ahmet Efe dağa çıkar, sonra Osmanlı ile anlaşıp düze iner lakin Hasan Çavuş kahpelik yapar.Bunun üzerine Ahmet Efenin kızanı Hacı ile Çakırcalı dağa çıkarlar yıllarca mücadele verirler. Hasan Çavuştan intikam alınır ama artık onlar eşkiya olmuşlardır.Efe yakar yıkar, kendine göre hak arayışı içindedir, dağlarda zenginlerden soyduğunu fakir köylülere dağıtması onu halk arasinda efsane yapar. Halka karşı acımasızca davranan ve yönetime çalışan birtakım Türk, Rum ve Arnavut çetelerine karşı da büyük mücadeleler verir. Ünü Avrupa'ya yayılan Çakırcalı hakkında gazetelerde yazılar çıkar.Çakırcalı Mehmet Efe ile baş edemeyen Osmanlı kendisine 3-4 defa af çıkartır. Aslında eşkıyalığı hiç sevmemiş olan Efe düze iner ancak her seferinde dağa çıkmak zorunda kalır. Çünkü o ne zaman düze inse çeteler eşkiyalar halka zulme başlar.

Yaşar Kemal bundan sonrasını Albay Rüştü'nün notlarına bırakır, gerisini Albay Rüştü anlatır ki Albay Rüştü düzce bölgesinde nice eşkıyaları yola getirmiştir. Hükümetin son umududur. Albay Rüştü Çakırcalı'yı her yönüyle yaklaşık 1 yıl kadar izledikten sonra kendi birliğini oluşturarak Çakırcalı'ya baskın yaparlar ve bu Efenin sonu olmuştur.

Bu tarihi romanın kahramanı Çakırcalı hâlâ hain mi kahraman mı diye tartışılıyor.Kitabi okurken ben de arafta kaldım, efe önüne geleni kesmiş, ha zulmü de engellemiş, hatta o kadar da koca yürekli biriymiş ki öldürdüğü yiğidin arkasından ağlamış.

Yaşar Kemal bu hikayeyi bütün ustalığıyla anlatmış, özellikle son kısmı Albay Rüştü'nün ağzından anlatması harikulade olmuş. O günleri merak edenlere belgesel tadında bir roman..
182 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
‘’Çakırcalı Efe’’ Romanı Yaşar Kemalin gazeteci ve araştırmacı yazar kimliğini öne çıkaran bir eser olup, aynı zamanda tarihi bir belgesel niteliği taşır. Roman 19’ncu yüz yılın başlarında Ege yöresinde geçiyor. Bu roman, düzene bir başkaldırının öyküsü. Çakırcalı Efe'nin zulme dayanamayıp dağa çıkışının, orada halk kahramanı oluşunun öyküsü.


Osmanlının son dönemleri, Osmanlı hükümeti zor durumda yönetim yetersiz, böyle olunca da ağalar ve beyler kendi çıkarları doğrultusunda gözü pek yağız delikanlıları, ya katil yapıp hapse gönderiyor, yada efe yapıp dağa çıkarıyor. Böylece dağlar çeteler ve eşkıyalardan geçilmiyor. Çakırcalı Mehmet Efe de bunlardan bir tanesi. Yalnız o diğer eşkıyalardan farklı . Onu eşkıyalığa bir takım sebepler zorlamış ve bu sebeplerde, Efe’nin sonuna kadar yakasını bırakmamıştır. Babası eşkıyalığı bırakmış, düze inmiş, kendi halinde bir köylü olarak yaşarken bu durumdaki eski zeybeklerin yeniden dağa çıkmalarını önlemek amacıyla verilen gizlice öldürülmeleriyle ilgili bir emir doğrultusunda zaptiye Boşnak Hasan Çavuş tarafından öldürülünce, Çakırcalı Mehmet Efe’nin içine bir intikam hırsı düşmüştür. Belli bir zaman sonra okuduğu okulu bırakarak dağa çıkıp efe olmuş, kısa bir süre sonra ünü tüm dünyaya yayılmıştır. 15 yıl dağlarda hüküm sürmüş devamlı ezilenin yanında yer almış, onların her türlü sorunlar ile yakinen ilgilenmiştir.
Çakırcalı Mehmet Efe hep bölgenin zenginlerinden alıp kendine yardım eden fakire fukaraya vermiştir. Ayrıca hükumetin yapamadığı Çeşme, yol ve köprü işlerini köylünün yararına bölgenin zenginlerine yaptırmış, bölgede adaleti sağlamak için bu uğurda bir sürüde insanın da canını kıymıştır.

Hükumet yetkilileri . Çakırcalı Mehmet Efe ile başa çıkamamış zaman zaman af çıkartmış ne zaman Çakırcalı Efe düze inse düz dekiler dağa çıkıp eşkıya olmuş, tekrar köylüye eziyet etmeye başlamışlar, bu durumda da Mehmet efe tekrar ezilen zulüm gören insanlar için dağa çıkmak zorunda kalmıştır.
Hükumet tarafından Düzce’den getirilen özel görevli, zaptiyelerle başlayan müsademede öldürülmüştür. Çakırcalı Mehmet Efe’nin kızanları başını keserek derisini de yüzerek Efe’nin tanınmasını engellemişlerdir. Cesedi ilk karısı Iraz Hanım tarafından tanınmıştır.


Yaşar Kemal her zaman olduğu gibi kitabında o kadar güzel akıcı bir dil kullanmış ki, insan okurken kendinden geçiyor. Efeler, eşkıyalar hakkında tarihe ışık tutacak, belge niteliğini taşıyan, dağların zorbalarını, halk dostları ve düşmanlarını daha yakından tanıma fırsatı sunan mükemmel bir eser. Tavsiye ederim.
182 syf.
·9/10
ENVER DAĞA ÇIKTI, MEŞRUTİYETİ İLAN ETTİ; ÇAKIRCALI DAĞA ÇIKTI, SONU OLDU!

"Nazilli'de vuruldum. 35 sene cesedim orada kaldı. Aldılar, Ödemiş'in Kayaköy kabrine defnettiler. Ayasuret Kariyesinden Çakırcalı Ahmetoğlu Mehmet" (Çakırcalı'nın mezar taşı.)

"İzmir'in kavakları, dökülür yaprakları. Bize de derler Çakıcı. Yar fidan boylum, yakarız konakları." (Çakırcalı'ya ithafen yazılmış olan "İzmir'in (Ödemiş'in) Kavakları")

Osmanlı Devleti, gerilemeye başlayınca düzen bozulmuştur. Bu düzen bozulunca ortaya kendi adaletini sağlayanların türemesine neden olmuştur. Efelik, muhtemelen işte bu nedenden dolayı ortaya çıkmıştır. Kimisi zulme uğrayanlara karşı çıkmıştır, Robin Hood hesabı zenginden alıp fakire vermiştir. Bir devlette otorite zayıfsa, kendi adaletini kendisi sağlamaya çalışanlar da ortaya çıkar. İşte onlardan birisi de Çakırcalı Efe idi. Kendisi Ege bölgesinde adından söz ettiren bir isimdi.

Yaşar Kemal, Çakırcalı Efe'yi yazarken birtakım kaynaklardan da yararlanmıştır. Efe ile bağlantısı olan kişilerden de yararlanmıştır bunu yaparken. Hacı Ali Çavuş gibi, Rüştü Kobaş'ın anıları gibi. Hatta Rüştü Kobaş'ın anıları da roman kısmından sonrasında mevcut. Çakırcalı Efe hakkında birçok makale de mevcut.

Kitap heyecanlı bir şekilde başladı ve öyle ilerlerdi, çok iyi bir anlatımı vardı. Öyle bir anlatım ki, araştırmaya itiyor insanı. Kendimi her okuyuşta araştırırken buldum. Kitabın araştırmaya itmesi de en büyük artısı oldu. Zira Çakırcalı Efe hakkında net bir bilgi edinmek için araştırmak gerekir. Birçok aktarım belge dışında, rivayet ile aktarım. Çakırcalı'nın kaç kişiyi öldürdüğü de muamma olarak karşımıza çıkıyor. Sayı olarak 1000'in üzerinde olduğu söyleniyor. Kitaba göre bu sayı 1081, ki bunu "söylenti" diyerek de aktarıyor yazar.

Çakırcalı yaşasa, belki milli mücadele içerisinde yer alacaktı, aynı Yörük Ali Efe gibi. Şartların gelişmesi sonunu getirdi. Sonu hüzünlüydü. Bir efsane olarak bir türküde buluşacak, bir kitapta, aynı şu anda buluştuğu gibi.
182 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Uyarı: Kitabı okumayıp okumayı düşünenler için kitabın tadını kaçıracak ön bilgiler bulunmaktadır!

Çakırcalı Efe babasının intikamını almaya mecbur hissettirilmiş, cesur, yiğit, çevik ve çok zeki bir eşkıya, Efe ve halk kahramanıdır. Yaşar Kemal bu efsaneyi yazmak için İzmir - Aydın köylerinde, dağlarında dolaşmış uzun zaman bilgi ve belge toplamış ve bu anlatıyı kendi boyasıyla, kendi kaleminin tadıyla yazmıştır.

Osmanlı'nın son zamanlarıdır, Ege'nin dağları gözü pek, cesur ve babayiğit eşkıya, yol kesen ve Efe'lerle doludur ama içlerinden bir tanesi vardır ki diğer tüm eşkıyalara ve peşine düşen tüm takip birliklerine, müfrezelere kök söktürür. Çakırcalı Efe, Ege dağlarının kurdudur, havadaki meteliği vurur, zalimin üstüne çöker, zengin derebeyinden alır fakire verir. Çakırcalı tüm civar köylerin sevgisini kazanmıştır bu yüzden köylü bir ton dayakta yese Efe'lerini kancıklamaz, korur. Nerede ne olsa haberi hemen Çakırcalıya uçar. Bu yüzden Osmanlı bir eşkıyayı yakalayamaz. Ama bir gün işini çok iyi bilen bir Osmanlı Subayı, usta bir iz sürücü, cesur bir eşkıya avcısı çıkar. Rüştü bey işini çok ciddiye alır, çok sağlam bir ekip kurar, Ödemiş'e gelir ve hemen Efe'nin peşine düşmez, aylarca planlama yapar, doğru zamanı ve yeri kollar...

İyi bir oyuncu kadrosu ve iyi bir bütçe ile bu kitabın filmi yapılmalı diye düşünüyorum.
182 syf.
·3 günde·10/10
Kimse sınanmadığı günahın masumu değildir.
Evet bazen kader bizi geri dönüşü olmayan bir akışa sürükler. Ama felek insanı asla kötü olmaya zorlamaz. Doğduğu günden itibaren, hiç istemediği halde eşkıya olmak Efe olmak kaderinin kaçınılmaz bir cilvesidir Çakırcalının. Ancak Eşkıya dedimse bu zannettiğimiz gibi zorba bir asi değil bilakis zalimin hasmı, fakir fukaranın, zulme uğrayanın dostudur, tabiri caizse gerçek bir halk adamıdır Çakırcalı Efe. Okudukça gurur duydum bir egeli olarak sonra hem mutlu oldum hem de sonuna yaklaştıkça tatlı bir hüzün sardı içimi. Öldüğü günden beri at ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır deyişi uyarınca namı bugünlere dek yürümüş Efemin, herkes bir şeyler söylemiş hakkında, Yaşar Kemal de çok güzel bir anlatımla yazıya dökmüş. Velhasıl kelam tavsiye ederim efendim keyifli okumalar. :)
182 syf.
·10/10
Ah Efem annen demedi mi sana bu kahpe Osmanlıya güven olmaz diye. Eşrafa, ağalara, derebeylerine dokunmaz kucak kucağa dost olurda nerede gariban var orada candarmasını nerede yiğit var orada yılanlarını üstlerine salar diye öğütlemedi mi ?
Elbette Çakırcalı Efe'de anasının karnından yiğit olarak doğmadı, hiç mi hiç istemediği efeliği üstüne babasının kanına giren Osmanlı kendisinin de peşini bir an olsun bırakmadı. Türlü aşağılamalara, nice işkencelere ve yoktan sebeplerle mahpus damına düşürüldü.Eşraftan yatak ve kızan kazanmak için efeliğin tarihine, onuruna, töresine yakışmayacak 'ölümlere' sebeb oldu.
Efelik ağaların, eşrafın kapı köpekliği değildir diyerek kendi özüne, efeliğin özüne döndü. İşte adına türküler, ağıtlar, romanlar yakılacak olan Çakırcalı Efe efsanesi böyle başladı.
O dönüm noktasından sonra nerede bir mazlum var, nerede ağaların altında inim inim inleyen köylüler, yörükler var hemen atını oraya sürdü, hışımla silahını zalimlerin üzerine boşalttı. Nicesini hakettiği yere gönderdi.
Haklı şöhreti Osmanlı sınırlarını aştı, iki üç kere Osmanlı boyun eğdi Çakırcalı'ya af çıkardı ama rahat bırakmadılar her seferinde ali cengiz oyunlarıyla Çakıracalı'nın üzerine gittiler.

İşte Anadolu'nun Mezopotamya'nın her karışı zülme boyun eğmeyenlerle doludur, Ege yöresi daha birçoklarını barındırır; Börklüce Mustafa, Şeyh Bedrettin bunların başında gelir, resmin bütününü anlamak için bu mahir yürekli yiğitlerin de hayatları okunmalı ne için kavga verdikleri iyice anlanmalıdır.

Yaşar Kemal'in ince işçiliğinden çıkmış bir eser, günümüzün popüler kültürüne ve onun yarattığı zahirî tarihe inat dimdik durabilmek için okunması gereklidir.
182 syf.
İnceleme yapmadan önce kitabı tavsiye eden arkadaşıma teşekkürler ediyorum. İncelemeye geçersek; Çakırcalı Mehmet Efe'nin hayatının anlatıldığı otobiyografik bir romandır. Romanda Çakırcalı Mehmet Efe'nin hain mi yoksa bir halk kahramanı olduğu ikilemine düşürüyor. Yaşar Kemal Çakırcalı Mehmet Efe hakkında bilgi almak için Ödemiş'e gitmiş ve eşkiyalık yaptığı dağlarda dolaşmış. Çakırcalı Efe'nin hayatını onu öldüren Albay Rüştü Kobaşı'ndan dinlemiş. Romanın son bölümünde Albay Rüştü Kobaşı ağzında anlatımına yer vermiş. Romanı gerçekçilik katmış. Yaşar Kemal'in okuduğum 2. Kitabını okumanızı tavsiye ederim. Edebiyat ile kalın
182 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Romana başladığım andan bitene kadar heyecanla sayfaları çevirdim. Sonunda ise derin bir burukluk sardı içimi. Hiç tahmin etmemiştim. Koskoca Çakırcalı Efe bu hallere mi gelecekti. Efelik geleneğini çok güzel bir şekilde anlatmıştır. Romanı okurken kendinizi o kadar kaptırıyorsunuz ki bazen Çakırcalı olmak gelir içinizden, bazen onun bir askeri olmak onun emri altında yapılan zulümleri kırmak zalimleri yok etmek, fakirlere, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek isteyeceksiniz. O kadar güzel ve akıcı bir dili var ki romana resmen aşık oldum diyebilirim.

Bu eseriyle birlikte bir kez daha yüksek sesle bağırıyoruz ki iyi ki  varsın Yaşar Kemal iyi ki edebiyatımızda vardın iyi ki yazmışsın büyük üstad. Bu eseriyle birlikte bir kez daha Yaşar kemal'in toplumun bir yansıması olduğunu göreceksiniz. Tamamen toplumun gerçeğini bütün açıklığıyla muhteşem bir dille harmanlamayıp aktarıyor okura. Yaşar kemal demek; toplum demek, halkın değerleri demek, halk demek, töre, gelenek görenek demek, Çuvurova demek. Kısaca Yaşar Kemal demek bütün bir Anadolu demek. Yaşar Kemal okuyun şiddetle herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
https://www.instagram.com/p/BYlpAtxAeMr/ ( Instagram hesabını da takip edebilirsiniz)
Sahafların da ayrı bir çekiciliği var... Nasıl bir kitaptır ki bilmiyorum ama #yasarkemal yazıyorsa yaşar hoca yazıyorsa okunur efendim
182 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Zamanın efelerinden Ahmet Efe en yakın dostu tarafından pusuya düşürülerek öldürülür.
“Sen Çakırcalı Ahmed Efe gibi bir adamın oğlusun. Onun yüreğinden azıcığı sana geçmişse, sen şu çalıkakıcıların topuna bedelsin. Göl yerinde su eksik olmaz. Yiğit yatağı boş kalmaz. De gayrı gün senin günündür. "
Böylelikle Çakırcalı Mehmet yaşı gelince babasının yakın dostu Hacı Mustafa ile birlikte intikamını almak için dağa çıkar.
“Şu insanoğlu var ya, Hacı, çiğ süt emmiş, güven olmaz derler ya, yalan! Güven olur. Onlara azıcık iyilik et, seni baş tacı etsinler.” diyen Çakırcalı kendi güvenliğine kastetmeyene, haketmeyene, iyiye asla zarar vermez, halkın sevgilisi olur. Zengin konaklarına baskın yaparak onlardan aldığı altınlarla fakir fukarayı yardım eder, gençleri evlendirir, köylülere yol köprü vb yapar, halka zulmedenleri öldürür. Yaptığı bu iyiliklerle halk efesini her zaman korur ve kollar. Ünü ülke sınırlarını aşarak dünyaca ünlü bir eşkiya olur.

15 sene Osmanlı’ya başkaldıran Çakırcalı ile hükümet bile baş edemez. Devlet içinde devlet olmaya , hükümetin yapamadığını Çakırcalı yapmaya başlar.
“Dövüşü, kavgası olan,zulüm gören, yoksulluğa düşen , kız kaçıran hükümete değil Çakırcalı’ya geliyordu. Çakırcalı bir mahkeme, Çakırcalı bir maliye, Çakırcalı bir ilaçtı.”

Efeliğe zorlanan Çakırcalı dağlarda değil, düzde, huzurlu ve silahsız bir yaşam sürmeyi özleyen, duygusal ve naif bir eşkıyadır. Osmanlı ile düze inmek ( dağdan çekilmek/ eşkiyalığı bırakmak) için üç kez anlaşma yapar. Ama her seferinde bir müddet sonra gene dağa çıkmaya mecbur olur. Dağları inleten, Osmanlı müfrezelerini dize getiren Çakırcalı gönlüne söz geçiremez Karısı Iraz’ın üstüne eşraf kızı Fatma ile olaylı ikinci evliliğini yapar.
“Efe ne kadar yiğit olursa olsun, kurşundur sonu.”
10 Aralık 1910 günü Nazilli’de Karınca Dağları’nda Rüştü Kobaş komutasındaki askerler tarafından pusuya düşürülür çıkan çatışmada Çakırcalı öldürülür.
“Öyle derler. Çakırcalı öldürüldükten yıllar, yıllar sonra bile, o yoldan geçen köylüler mezara yarım saat kala, olanca sesleriyle bağırılar:
"Çakırcalı Efe! Çakırcalı Efe! Yol ver geçelim. Yaban değiliz.."

Ardından ağıt yakılan efelerin efesi Çakırcalı’ya selam olsun!🤗

“Ödemiş kavakları
Dökülür yaprakları
Bize derler Çakıcı
Yar fidan boylum
Yakarız konakları “
182 syf.
Rahmetli üstad Yaşar Kemal'den gelecek nesile armağan niteliğinde kısa ve etkileyici bir roman.

Yaşanmış olayları muhteşem bir akıcılık ve dil kullanarak anlatmış Yaşar Kemal, bir öz geçmiş aynı zamanda, hikaye insanı kitabın içerisinde olan bir karaktermişcesine sarıyor. Roman okumakta zorlanmama rağmen bu kitabı fevkalade anlatımı ve toplam sayfa sayısınında makul olması sebebiyle tek solukta okumuş idim. Çok sevdiğim bir kitaptır.
Gökte karanlık bulutlar vardı. Derken yağmur çiselemeye başladı. Hava yarı sümbüli. Havaların en güzeli.
Efe: Şu insanoğlu var ya, Hacı, çiğ süt emmiş, güven olmaz derler ya, yalan! Güven olur. Onlara azıcık iyilik et, seni baş tacı etsinler. Öyle değil mi, Hacı?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çakırcalı Efe
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
175
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754183672
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Çakırcalı Efe
Çakırcalı Efe
Çakırcalı Efe
"Yaşar Kemal insanoğlunun çektiklerini hırs dolu bir beceriyle anlatan yürekli bir yazardır. O isyan ve öfkesini, insanlara karşı Batı yazarlarında az görülen bir güvenle desteklemesini bilmiştir. " 
-New Statesman, İngiltere-
"Bir epik kültürün bu ölçüde derinliklerine inmiş birini daha bulmak çok güç." 
-Ragnar Matsson/ Norrtelje Tidning, İsveç-
"Yaşar Kemal çağdaş edebiyatın eşine az rastlanır devlerinden biridir." 
-Le Figaro, Fransa-
Çakırcı Efe olarak da tanınan Memed Efe'nin (1872-1912) yaşamını konu alan bu kitap ilk olarak 1972'de yayımlandı.
On beş yılı aşkın eşkiyalık döneminde binden fazla kişiyi öldürdüğü, buna karşılık yoksul halka yardım ettiği söylenen, Osmanlı yönetimini uzun süre uğraştıran Çakırcalı'nın yaşamını yazabilmek için Yaşar Kemal uzun araştırmalar yaptı, o günleri bilen, yaşayan birçok kimseyle konuştu.

Kitabı okuyanlar 979 okur

  • Mert Seferoğlu
  • Sıla
  • Lütfü Akdemir
  • Eren ceyhun öztürk
  • Angel

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları