·
Okunma
·
Beğeni
·
2973
Gösterim
Adı:
Denizin Çağrısı
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750740633
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Cruise of the Dazzler
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Denizin Çağrısı
Denizin Çağrısı
San Francisco’da yaşayan Joe, kendini bir türlü derslerine veremeyen; arkadaşlarıyla sokak sokak gezmeyi, sınavlara çalışmaya yeğleyen bir gençtir. Yaşamı sıradan, sıkıcı bulur, hep daha fazlasını bekler. Dolu dolu yaşamak ister ve günlerini çeşitli maceralara atılarak geçirenlere özenir. Kız kardeşinin okulda kendisinden daha başarılı olmasını, babasının hayal kırıklığını dile getirmesini kaldıramayan Joe, evden kaçarak denizci olmaya karar verir fakat kendini korsanların arasında bulur.

 

Denizin Çağrısı, nefes aldığı her ânın tadını çıkarmak isteyen memnuniyetsiz bir gencin hayata ve yaşama dair farkındalık kazanma sürecini anlatıyor. Jack London’ın diğer birçok eserinde olduğu gibi, denize, denizciliğe dair ustaca gözlemler içeren roman, okurlara delidolu bir gençlik hikâyesi sunuyor.
160 syf.
·4 günde·8/10
Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız, yıIdızIara uIaşmaya niyet edin ki başarasınız.(Konfücyüs)

Karşısında deniz,önünde çalışması gereken bir sınav ve arada kalmış hayalleri.

Ebeveynlerin çocuklar üzerinde etkisi en büyüktür.Şunu yapma demekle, şunu yapmamalısın demek arasında çok fark vardır değil mi,ebeveyn ne yapması gerektiğini bilmeli,çocuğa yolu çizmemeli,nasıl çizeceğini öğretmeli.

İlk başta kitaptaki babanın ne kadar suskun ve vurdumduymaz bir baba olduğunu düşünebilirsiniz,annenin de hiçbir şey yapmadığını,sadece kızdığını-kitap anneye fazla değinmiyor- ama hepsi doğru,özellikle de babanın yaptığı,ne hayır diyor,ne de evet,ne yap diyor,ne de yapma.Sen sen ol ben de ben.Son dediğim alakasız konuyla :)

Bizim buralarda da vardır "Çingene Mahallesi" diye tabir ettiğimiz,karanlık,girenin çıkamadığı,dövüş ve kavganın eksik olmadığı,kitaptaki "Çukur" gibi bir yer.Nereden biliyorsun diye soracak olursanız,küçüklüğüm oralarda geçti :)

Öyle yerlerdeki kişilerin hepsinden iğrenebilirsiniz,farklı ve kötü gözle de bakabilirsiniz,bir bakıma haklısınız,çünkü oralarda yaşamadınız,onlar da insan,ve toplumu kalkındırdıklarını,hiçbir şeyin boş olmadığını düşünüyor,kötüleri de yok değil,ama iyileri de hafife alınacak gibi değil,ondan bundan iyiler.Yine de bunlar oranın karanlık ve korkulacak bir yer olduğu gerçeğini değiştirmez,merak ettiyseniz böyle yerleri, beklerim,gezdirebilirim :)

Jack London'un başlarda yapmış olduğu kızlara yönelik hakareti hiç hoşuma gitmedi,resmen kızlar insan değildir denmeye çalışılmış.Neyse ki sonlara doğru değeri anlaşılmış,yine de o hakaret olmasaydı iyiydi.

İnsanları zorla sınıflandırmaktan çekinmiyoruz,yaşamak isteyip,karada tutunamayan
bir "çocuğun" , karada yaşayıp sefa sürmesine rağmen,yaşamını kendisi yönlendirmek isteyen başka bir "çocukla" denizde buluşması tam bir uyum içerisinde olmuş.Jack London'a bu konuda teşekkür ediyorum,önem verilmesi gereken bir konuyu sunduğu için.

Büyük,küçük,yaşlısı,genci herkes okuyabilir,dersler çıkarabilir.

Jack London'un tek kitabıyla kalmayıp diğer kitaplarını da okuyacağım.

Hayallerinizden vazgeçmeyin,büyük de olsanız küçük de.Hayalle kalın.
160 syf.
·2 günde·Beğendi
Ah bu gençlik! Hepimiz anne babamızın, bizim duygu ve düşüncelerimizi anlamadıkları , bizi çok sıktıkları , bizi hiç düşünmediklerini hissettiğimiz adına 'ergenlik' denen dönemi yaşamışızdır veya yaşıyoruz.
'Denizin Çağrısı' da böyle bir dönemden geçen bir gencin, özgürlük ve deniz aşkıyla evden kaçıp, korsanların kucağına düşmesini konu alıyor. Babasının (tabi bir zamanlar hiç kulak asmadığı) hayat hakkında ki ona verdiği öğütlerinin kıymetini zor ve tehlikeli yollardan tecrübe ediyor.
Hiç bilmediğim denizcilik hakkında terimler kitapta sıkça karşıma çıktı. Ara ara kelime anlamlarına bakmak zorunda kaldım. Fakat Jack London'ın muhteşem kalemiyle olayları gözümde canlandırmak hiç zor olmadı.
Klasikler insanda etki bırakmakır ve okuduktan yıllar sonra bile hatırlanır. "Kitap okumayı severim" diyen bir insan mutlaka klasik eserleri de okumalıdır ki başlarda sıkılabilir. Fakat bir kaç kitaptan sonra tadına varır.
Jack London'ın sade ve akıcı kalemi sayesinde 'Denizin Çağrısı' tam da klasik okumaya alıştırıp sevdirecek türden bir eser. Gençlik kitabı olarak bilinse de her yaştan okurun okumasını tavsiye ederim.
160 syf.
Yine Jack London kitabıyla buradayım :)
Okuduğum, bütün kitaplarında aslında tek bir mesajı var (en azından benim için öyle) yaşamak ama “Kendini ait hissettiğin bir yaşam içinde yaşamak.” Bu kitabın da ise konuyu farklı bir biçimde ele almış. İstediğin yaşam biçimi belki de senin için biçilmiş kaftan gözükebilir lakin o hayatı yaşamıyorsun yine de özlem duyuyorsun, o zaman yaşayacaksın çünkü bir ömür boyunca o özlemi çekmektense yaşayıp, aslını bulabilirsin. Ve kitapta da joe, özlemini duyduğu şeyin aslında bir yanılgı olduğunu fakat yine de bu yanılgı sayesinde kendini bulmasını anlatıyor. Ben okurken zevk aldım umarım sizler de okursunuz ve ben de yorumlarınızı okurum. :)
160 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Daha çok Tom SAWYER tadında, keyif verirken aynı zamanda farkettirmeden bilgi verici romanlarından olmayan, aksiyon kitabı. Okurken keyif alıyorsunuz, okuyun bence :)
160 syf.
·2 günde·8/10
Herkese Merhaba🤗 bugünde Jack London'la tanıştım iyiki dedigim yazarlar arasina da girmiş bulundu.
Karşısında deniz,önünde çalışması gereken bir sınav ve arada kalmış hayalleri.
Ne zor bir ikilem değil mi? Şöyle bir lise yıllarımıza dönelim Nisan-Mayıs aylari gelince okulda hepimizde bir uyuşukluk, derste tahtadan çok pencereden dışarı bakardık. Helede sıcak havalarda sınavlar hiç çekilmezdi bir de sınav Tarihse Burda da kahramanimiz derslerden bir haber, kendini bir türlü derslere veremeyen, sinava calismaktansa arkadaslariyla ora senin bura benim gezmek isteyen bir genç ama kız kardesi öyle mi o okulun en basarili öğrencisi evde de hep övülen kişi haliyle kahramanimiz kiz kardesinin kendisinden basarili olmasini kaldiramiyor çünkü babasının hayal kırıklıklarini dile getirmesinden hoşlanmayıp evden kaçıp denizci olmaya karar verir lakin bu karar kendisini korsanlarin arasinda bulmasina sebep olur.

Ebeveynlerin çocuklar üzerinde etkisi büyüktür.Şunu yapma demekle, şunu yapmamalısın demek arasında çok fark vardır değil mi? Ebeveyn ne yapması gerektiğini bilmeli,çocuğa yolu çizmemeli, nasıl çizeceğini öğretmeli.
Ve evde birisi başarılıyken diğeri de başarılı olacak diye bir kural yok, beş parmağin beşi de bir değil nede olmasa. Bir dolar tıpatıp bir diğerine benzer... Milyonlarcası var dünyada. Ama hiçbir çocuk, sizin çocuğunuz gibi değil ve dünyada onun yerine geçecek başkası yok. Anlıyor musunuz?
Neden yaşadiğini niçin varolduğunu ögrenmek istiyorsaniz bu kitabi okuyun derim. Ve bence her anne babaninda bu kitabi okumasini tavsiye ederim.
Herkese keyifli, mutlu, huzurlu bir aksam diliyorum.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Jack London'un yine hayatından kesitler içeren bu sürükleyici eser insanı denizlere açılasını getiriyor. Denizci olmak ister fakat kendini korsanların arasında bulur. Midye korsancılığı yapar. Liseyi yarın bırakmıştır. Denizden gelince 4 yıllık liseyi 1 yılda bitirir. Jack London'dan bahsediyorum, hayatı öyle maceralı ki, bu kitabına da yansımış tüm bunlar.
160 syf.
·6 günde
Güzeldi.Beni derinden etkileyen bir kitaptı.Küçücük bir çocuğun cesareti,başına gelenleri büyük bir insanmış gibi altından kalkabilmesi etkilenilmiyecek gibi değil..Hayatın ironisi ise joe'nin deniz yaşamına imrenirken, oradaki özgürlüğü tatmak için evden kaçarken, aynı zamanda da deniz çocuğu'nun bir aile hayatı özlemi çekmesi..Elimizdeki'nin kıymeti bilmeliyiz , bekli debizim yaşantımız başkasının düşüdür.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Vahşetin çağrısı kitabını çok beğenince bulduğum ilk kitabı okuyayım dedim.
Yazarın kendi hayatından kesitler içerdiğini anladım.
Ama daha çok çocuk kitabı gibi. Daha doğrusu gençler için yazılmış gibi.
Gene de sürükleyici bir kitap
160 syf.
·2 günde·7/10
Jack Londondan yine sürükleyici bir macera kitabı.Okuldaki derslerinde başarısızlığıyla bilinen kahramanımız Joe biraz uçarı ve özgürlüğüne düşkün bir çocuktur.Denizin cazibesine kapılıp bir korsan gemisine gider ve bir sürü macera yaşamaya başlar.Büyüklerinin kendisini anlamadığını düşünen Joe yaşadıklarından ders çıkarabilecek mi?Macera romanı sevenler için okunacak güzel bir kitap.
160 syf.
·Beğendi·9/10
Şahsen okuduğum ilk Jack London kitabıydı ve beni gerçekten çok etkilemişti. İlk sayfalarından itibaren okuyucuyu adete sürüklüyor, kitabın başkahramanı olarak olayları ben yaşıyormuşum gibi hissetmiştim.
Öte yandan kitabı okurken yaşananlara dair alacağınız çok mesaj var. Yani bir yandan macera yaşayıp diğer yandan bir şeyler öğreniyorsunuz. Ayrıca Jack London’ın bu eserini bizlere Türkçemizi en iyi şekilde kullanarak yansıtan Çevirmen- Şemsa Yeğin’e teşekkürler. Rahmetle anıyoruz..
160 syf.
Okuduğum zaman yaşamamızı sorgulayıp sırt çantamı alıp kısa bir süre insanlardan uzak olmamı sağladı.İnsana neden yaşadığını niye var olduğunu anlatıyor.
160 syf.
·Beğendi·10/10
London’ın ilkgençliğinden beslenerek kaleme aldığı kurgusal otobiyografisi. Okuduğum London kitapları içerisinde, hatta okuduğum tüm kitapların içerisinde en sürükleyicisi, hazmı kolay olanı, eğlencelisi diyebilirim ‘Denizin Çağrısı’ için. Anlatım dili çok ama çok sade; gençliğinin baharındaki bir çocuğun, ‘Joe’nun dilinden, hayatının tekdüzeliğine, sıradanlığına bir başkaldırı. Kıssa sayılabilecek kadar da anlamlı bir olay örgüsü. Deniz hikayelerini seven, maceracı ruhlar için bulunmaz bir okuma deneyimi.
Güzel bir öğleden sonrasında tek solukta okunabilecek Jack London şaheseri.
"Dünyada ki bütün paralar bir araya gelse satın alamaz insan yaşamını. Boşuna harcanmış, ziyan edilmiş bir yaşamın yerini de tutamaz hiçbir para. Kısır kalmış, kırılmış, çirkinleşmiş bir yaşamı güzelleştiremez, onaramaz, yeşertemez para."
Dünyadaki bütün paralar bir araya gelse satın alamaz insan yaşamını. Boşuna harcanmış, ziyan edilmiş bir yaşamın yerini de tutamaz hiçbir para. Kısır kalmış, kırılmış, çirkinleşmiş bir yaşamı güzelleştiremez, onaramaz, yeşertemez para.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Denizin Çağrısı
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750740633
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Cruise of the Dazzler
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Denizin Çağrısı
Denizin Çağrısı
San Francisco’da yaşayan Joe, kendini bir türlü derslerine veremeyen; arkadaşlarıyla sokak sokak gezmeyi, sınavlara çalışmaya yeğleyen bir gençtir. Yaşamı sıradan, sıkıcı bulur, hep daha fazlasını bekler. Dolu dolu yaşamak ister ve günlerini çeşitli maceralara atılarak geçirenlere özenir. Kız kardeşinin okulda kendisinden daha başarılı olmasını, babasının hayal kırıklığını dile getirmesini kaldıramayan Joe, evden kaçarak denizci olmaya karar verir fakat kendini korsanların arasında bulur.

 

Denizin Çağrısı, nefes aldığı her ânın tadını çıkarmak isteyen memnuniyetsiz bir gencin hayata ve yaşama dair farkındalık kazanma sürecini anlatıyor. Jack London’ın diğer birçok eserinde olduğu gibi, denize, denizciliğe dair ustaca gözlemler içeren roman, okurlara delidolu bir gençlik hikâyesi sunuyor.

Kitabı okuyanlar 263 okur

  • Muhammet AYANOĞLU
  • Mustafa Deniz
  • Sercan
  • Tuğba kara
  • Barış ŞAHİNER
  • Beren

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%2 (2)
7
%1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0