1000Kitap Logosu
Durgun Don 2.Cilt

Durgun Don 2.Cilt

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

384 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 10 sa. 53 dk.
Adı
Durgun Don 2.Cilt
Orijinal adı
Тихий Дон, (The Quiet Don)
Çevirmen
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Yordam Edebiyat · Ocak 2018 · Karton kapak · 9786051722474
Diğer baskılar
Durgun Don 2.Cilt
Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt
Durgun Don Cilt 2
Durgun Don
Ve Durgun Akardı Don 2
Sakit Don - İkinci Kitab
And Quiet Flows the Don
Rus ve dünya edebiyatının başyapıtlarından Durgun Don’da Mihail Şolohov, devrim öncesi ve sonrasındaki Rus yaşamını, özellikle de feodal değerlere ve çara bağlılığını sürdüren Kazakları betimlerken, anlatısını tarihsel belgeler üzerine kurar. Ancak yazarına Nobel ödülünü getiren bu büyük yapıt, kesinlikle bir “belge-roman” değildir. Şolohov, tarihsel olayları nesnel bir biçimde aktarırken çok canlı portreler çizmiş, yaşadıkları toprakların ve dönemin özelliklerini yansıtan güçlü karakterler geliştirerek, birey ve toplum ilişkilerini yoğun bir dikkatle irdelemiştir. Romanın sayfaları ilerledikçe anlarız ki, karşı safta olanlara yapay olarak yaratılmış bir düşmanlık besleyen Kazaklar, aslında değişen bir dünyanın içinde yaşadıklarının da ayrımındadırlar. Bu büyük eser Türkçeye, üç çevirmenimizin ortak ve yoğun emeğinin bir ürünü olarak kazandırıldı. Mete Ergin ve Gani Yener’in birlikte yaptığı çeviriyi Hasan Âli Ediz Rusça aslıyla karşılaştırdı. Okurlar, Rus halk edebiyatı ile Rus klasik edebiyatını kaynaştıran Şolohov’un parlak edebî biçemini bu titiz çeviriden zevkle takip edecekler... • • • “Eskiden Ataman Alayında askerliğini bitiren Kazakları evlerine gönderirken donatırlarmış. Kazaklar sandıklarını, atlarını, eşyalarını trene yüklermiş. Tren yola çıkar, tam Voronej’e gelince, hattın Don’u ilk geçtiği yerde, makinist ağırlaştırırmış treni... Tren köprüye varır varmaz... Vay babam vay! Görülecek şey! Kazaklar hepten çılgına dönermiş: ‘Don! Don! Durgun Don! Babamız, Don’umuz! Hurra!’ Ve pencerelerden dışarıya, köprünün üstünden suya kasketler, eski gömlekler, pantolonlar, mintanlar, daha Allah bilir neler uçarmış! Askerden dönüşleri şerefine Don’a hediyeler verirlermiş. Bazen öyle olurmuş ki, suya baktığında, Ataman Alayının mavi kasketlerini kuğular ya da çiçekler gibi yüzer görürmüşsün... Çok eski bir görenekmiş bu.”
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 58.8
Erkek
% 41.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.7
10 üzerinden
236 Puan · 38 İnceleme
384 syf.
·
17 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Ölümün bir an kadar yakında olduğu dönemde savaşın her anını yaşatıyor okura Şolohov. Ucunda ölüm bekleyen yolculukta cesetletin çürük kokusunu, kurşuna dizilenlerin gözlerindeki korkuyu, savrulan hayatların çaresizliğini hissettiriyor. Betimlemeleriyle yalnız günlerin, mevsimlerin ayrıntılarını değil insanların portrelerini de gözümüzün önünde canlandırıyor. Savaş korkunçtur ve cephedekilerden çok üst akılın zorlamasıdır, bu hiçbir zaman unutulmamalıdır.
Durgun Don 2.Cilt
Okuyacaklarıma Ekle
384 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Her ay bir kitap okurum diye başladım seriye ve bu ay ikinci kitabını okudum. Çok özlemişim karakterleri. Bu sefer Rusya'nın savaştaki konumunu, Bolşevikleri, iktidar yanlılarını, hainleri, kardeşin kardeşi vurmasını okuyoruz. Acıyı, kanlı savaşları, karanlık günleri anlatmış Şolohov... Üçüncü kitap için sabırsızlanıyorum.
Durgun Don 2.Cilt
Okuyacaklarıma Ekle
384 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Ve Ölüm Severdi İnsan...
İnsan hırsları ve çıkarları için hem diğer canlılara hem de kendi türüne ölüm saçıp gelmiştir çağlar öncesinden. Habil o ıssızlık günlerinde bile kardeşi Kabil'i öldürmüştür der kutsal kitaplar. Kim bilir kaç beden ,zamanın o ağır ağır dönen çarkı içinde belki bir kelebeğinki kadar ömür sürmeden, toprağa düş(ürül)müştür en güzel günlerinde. Kaç ana yavrusuna doyamamıştır, kaç kadın yavrusunu öksüz büyütmüştür, kaç erkek birilerinin savaşında canını vererek belki yalnızca tarih derslerinde anılacak bir sayıya dönüşmüştür. Şolohov'un Durgun Akardı Don serisine başlamışken, onun muhteşem cephe tasvirlerini okuyup okuyup sarsılırken sayısız savaş geçti aklımın ucundan. Cengiz'in, İskender'in, Sezar'ın, Hitler'in ve daha nicesinin savaşlarında toprağa düşen bedenleri düşündüm. En son da Suriye ve Afganistan'dan manzaralar canlanıyordu gözümde. Derken savaşa ve ölüme doymamış insanlık, ben henüz serinin 2. kitabına başlamışken savaşlarına bir yenisini kattı. Sayıya dönüşecek yeni bedenler lazımdı demek ki doymak bilmeyen aç canavara. Şolohov'un anlatımı her alanda güzel ama savaşı ve ölümü bu denli çarpıcı yansıtabilen eşsiz bir usta olduğunu söylesem abartmış olmam. Yukarıdaki görseli okumak için vaktiniz varsa beni daha iyi anlayacaksınız. Bitirmeden hakkında bir şeyler yazmak istediğim ilk yazar ve eserdir. Tüm bunları okurken yüzyıl öteden bize ışık tutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri geldi aklıma. "Behemehal şu ve bu sebepler için milleti harbe sürüklemek taraftarı değilim. Harp zaruri ve hayatî olmalı. Hakiki kanaatim şudur: Milleti savaşa götürünce vicdanımda azap duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı 'ölmeyeceğiz' diye harbe girebiliriz. Lâkin milletin hayatı tehlikeye maruz kalmayınca, savaş bir cinayettir.”
Durgun Don 2.Cilt
Okuyacaklarıma Ekle
384 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
“Eskiden Ataman Alayında askerliğini bitiren Kazakları evlerine gönderirken donatırlarmış. Kazaklar sandıklarını, atlarını, eşyalarını trene yüklermiş. Tren yola çıkar, tam Voronej’e gelince, hattın Don’u ilk geçtiği yerde, makinist ağırlaştırırmış treni... Tren köprüye varır varmaz... Vay babam vay! Görülecek şey! Kazaklar hepten çılgına dönermiş: ‘Don! Don! Durgun Don! Babamız, Don’umuz! Hurra!’ Ve pencerelerden dışarıya, köprünün üstünden suya kasketler, eski gömlekler, pantolonlar, mintanlar, daha Allah bilir neler uçarmış! Askerden dönüşleri şerefine Don’a hediyeler verirlermiş. Bazen öyle olurmuş ki, suya baktığında, Ataman Alayının mavi kasketlerini kuğular ya da çiçekler gibi yüzer görürmüşsün... Çok eski bir görenekmiş bu.”
Durgun Don 2.Cilt
Okuyacaklarıma Ekle
384 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Gayet güzel bir kitap akıcı bir dille yazılmış okunması gereken setlerden biri ikinci Kitap ilk kitaptan daha sürükleyici okumak isteyenler gözü kapalı bir biçimde bu seti alabilirler
Durgun Don 2.Cilt
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.