Ebedi Koca

·
Okunma
·
Beğeni
·
7109
Gösterim
Adı:
Ebedi Koca
Format:
E-kitap
ISBN:
9789635279005
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Вечный муж, Veçnıy muj
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Le Adri
...Öte yandan, böyle bir kadına uygun düşen ve bütün görevi bu kadına uygun düşmek olan bir koca tipi de vardı. Böyle bir kocanın asıl görevi 'ebedi koca' olmaktı, yani o hayatı boyunca kocadan başka bir şey değildi. "Böyle adamlar koca olmak için doğup büyürler, kendilerine özgü karakterleri olsa bile evlenir evlenmez karılarının tamamlayıcısı oluverirler. Bu tip bir kocanın en belirgin özelliği alnındaki madalyalardır. Boynuzlarının olmaması güneşin doğmaması demektir. Bu gerçekten habersizdirler, doğaları gereği habersiz olmak zorundadırlar.
200 syf.
·Beğendi·7/10
Realizmin rus temsilcisi Dostoyevski 1868 yılında kaleme aldığı bu popüler romanıyla bizlere psikolojik gerilim dersi veriyor adeta.

“Sizi sevdim, Aleksi İvanoviç, evet T.’de geçirdiğiniz bütün bir sene
içinde sizi sevdim,” dedi. “Siz bunun farkında bile olmadınız, çünkü
ben sizin için çok küçük bir şeydim, ilginize layık değildim. Kim bilir,
belki böyle olması daha iyiydi. Geçen dokuz sene içinde sizi her zaman
anımsadım, çünkü hayatımda o yıl gibi bir yıl geçirmedim.”

Tavsiye ediyorum. Okuyun...
Hayatı toz pembe sananlar için iyi bir örnek değil bu kitap.

“Kendime ait olmayan bir noktaya değindiğim için beni bağışlayınız
ve gücenmeyiniz; kötü bir niyetim yoktu. Devam ediyorum... Ben,
düşündüğünüz gibi geleceğin zengin adamı değilim... Ne garip bir
düşünce Tanrım! Ben sadece gördüğünüz adamım, fakat geleceğime
olan güvenim sonsuz. Ne bir kahraman ne de insanlığa hayrı dokunan
bir adam olacağım, ama karımın hayatını ve kendiminkini
kazanacağım... Daha açık konuşayım: Şu an cebimde on para yok.
Çocukluğumdan beri de onlar tarafından büyütüldüm...”
181 syf.
·6 günde·8/10
Spoiler içerir
Vize sunumumda Dostoyevski'yi temelden araştırma fırsatı buldum. Bu kitabında bilmeden kendini ve gelecekte yaşayacaklarını anlatıyor. Öyle bir mistikliği var. Dostoyevski ilk karısı öldükten sonra sırf yalnız kalmamak adına sevmediği ikinci karısıyla evlenir. Kitaptaki kadın budalası olan karakterde aynı sebep ile kendine bir eş arayışına giriyor. Dosteyevski 2. karısından olan çocuğunu tamda hayattaki amacını bulduğunu zannederken kaybeder. Velçaninov'da birden bir kızı olduğunu öğrenir ve ona doyamadan kız vefat eder.
Bir çok yerde bu benzerlikler başkasının dikkatini çekmedimi acaba diye araştırdım fakat bulamadım. Şimdilik benim keşfim sanırım :)
181 syf.
·7/10
(Hafif bir spoiler içerir)
Arkadaşımın bu kitabı birlikte okuyalım demesiyle gittim kütüphaneden aldım. Kitapta öyle karmaşık bir olay yok. Başta normal gibi gözüken bir olay Dostoyevski'nin ellerinde yoğrulmuş, kıvama getirilmiş. Aslında eline aldın mı bir günde bitirilecek kitap ama neden anlamadım 15 gün kitap elimde dolandı durdu bir bitmedi. Yazar biraz kitabı merak duygusu üzerine kurmuş. Her bölümde olayları biraz daha açıyor. Bu da bu durgun kitabı biraz daha okunası yapmış. Kitapta Pavel diye bir ahlaksız adam var okurken göreceksiniz git gide soğuyacaksınız bu adamdan. 50 yaşını geçmiş bu dazlak adam torunu yaşındaki, hala şeker versen eline sevinecek kızlardan ilgi duyuyor. Bu olay bu adama garip gelmiyor ama talip olduğu 16 yaşındaki kızın 19 yaşında bir nişanlısı olduğunu öğrenince ne hikmetse bu adam "bu genç daha kendine bakamaz ki" diyerek garipseyebiliyor. Demek bir bizim nesil bozuk değilmiş(!) Neyse ya fazla kitabın içeriğine girmeyeyim. Son olarak kitap muhteşem diyebileceğimiz bir kitap değil ama kötü diyebileceğimiz bir kitap da değil. Kısa zaten. Vaktiniz varsa alın okuyun derim. Arkadaşıma da bir Dostoyevski kitabı daha bana okuttuğu için de ayrıyetten şükranlarımı sunarım.
159 syf.
·14 günde·8/10
Dostoyevski okurken olağan gerçekliğin acımasızca ortalarda kol gezmesi halini kabulleniyor insan. Yorumun devamı sürprizbozan içerecek.

Aldatılan bir adamın, eşinden alamadığı intikamı bir başkasından olan kızından ve kızın babası olan dostundan çıkartmasını anlatan bu kurgu temelde pişmanlıklar ve görmezden geldiklerimiz üzerine yazılmış gibiydi. İnsan yaşamı sırasınca birçok şeyi fark edemeyebilir elbette. Lakin aynı şekilde gözünü kapatmayı tercih ettiği durumlar da yadsınamayacak kadar çoktur. Aldatma ve aldatılma konusu da şüphesiz bunlar arasında yer alır. Kişi bunu ne kendisine ne de karşısındakine yediremediği için yok sayar ve devam eder.

Pavel Pavloviç'in durumu buydu; sadece insanın kendi kızına bunca acımasız şekilde yaklaşmasını kabullenemedim. Öyle ya da böyle sen bu kızı çok seviyordun be adam. Hatta Liza'nın annesinden çok babasına sevgi beslediğini de okuyoruz kitapta. Kitap boyu oturtamadığımı hissettiğim yegane durum buydu. Buna dair alternatif bir fikir içimi soğutuyor sadece. Baştan beri onun kendi çocuğu olmadığını içten içe biliyor fakat kanıt olmadığı için bu durumu yok sayıyordu. Tıpkı aldatılmayı dışladığı gibi bunu da ötelemişti. Keza sonrasında Nadya'ya aşık olması ve olur olmaz bir pozisyona düşmesi beni cidden çileden çıkartmıştı.

Aleksey İvanoviç'e gelirsek en büyük pişmanlığı Liza'yla bir ömür geçirememesi oldu şüphesiz. Dostoyevski'nin kendine has ilahi adalet anlayışı her karakter için kendini tekrar etti diyebiliriz. Pavel Pavloviç'e nazaran daha net çizilmiş bir karakterdi. Kararlarının rotasını sezmek güç değildi. Kendi içinde düştüğü sorgulamalar ve gerçeklerin peşindeki yolunu gözlemek güzel bir deneyimdi. Zihnimde birçok soru işareti doğurdu.
200 syf.
·4 günde·7/10
Ne kadar iyi yazar okusam da Dostoyevski'nin dünyasına girmek ayrı bir haz veriyor.
Dostoyevski'nin bir çok eserinden daha zayıf gibi gelse de satır aralarında çok şey gizli, yazar yine insan psikolojisini irdeliyor ama yüzeysel değil ve Dostoyevski'nin bizlere yaşattığı bu ayrıcalıktan mahrum kalmak akıl karı değil.

"Öyle anlar oluyor ki toprağın altında olmak istiyorum, başka anlardaysa tam tersine birlikte ağlamak için, evet, yalnızca ağlamak için, geçmiş hayatımızı gören veya yaşayan biriyle buluşmak istiyorum."
150 syf.
·Puan vermedi
İşin özeti ideal bir koca modeli var kitapta. Psikolojik bir durum söz konusu.
Hayata ideal koca modeli olarak gelmiş bir adam.
Velchaninov ani bir haberle dost hayatın yaşadığı bir kadından kızı olduğunu öğrenir. Fakat tam kavuşmuşken kız ölür.
Haberi verende kadının kocasıdır. Yıllardır bu gerçeği bildiği halde üzerinde psikolojik baskı kurmak için velchaninov a yaklaşır.
Dostoyevski' den okuduğum romanların tümünde kalite belli bir çizginin üstünde. Tuhaf bir gerilimi olan son derece sürükleyici bir kitaptı. Pek az biliniyor, az basılıyor diye okumamazlık etmeyin.
159 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Ebedi Koca, 1870 yılında, ustalık döneminde yazdığı iki karakter üzerine kurulu bir uzun öykü ve Gide’nin belirttiğine göre Dostoyevski’nin kendi hayatını niteleyen, hayat anlayışını serptiği önemli bir eser. Dostoyevski için her zaman soru aynıdır: “iyilik” nedir, “kötülük” nedir? İyiliğin ve kötülüğün aynı karakterlerin içinde barındığı, çoğu kez iç hesaplaşmalara sahne olan romanlarında Dostoyevski “kötü”nün nasıl “iyi”ye dönüşebileceğini, nasıl arınabileceğini arar; yaptıkları olumlu şeyler ile “kötü” kahramanlarını affetmemizi, onları kabullenmemizi sağlamaya çalışır.
Bu novella’da da bir kadın merkezde iken karakterler Velchaninov ile Pavel Pavloviç eser boyunca didişmektedirler. Etkileyici, cazibeli, çapkın bir adam olan Velchaninov yıllar önce Pavel Pavloviç’in karısı ile yasak ilişki yaşayan erkeklerden biridir. Unuttuğu bu macerayı Pavel Pavloviç ve elinden tuttuğu küçük, hasta kız çocuğunu gördüğünde hatırlar; bir yandan küçük kızı mutlu etmeye çalışarak kendi vicdanı rahatlatmaya çalışırken diğer yandan Pavel Pavloviç’in ne bildiğini anlamaya çalışır.
“Ebedi koca” Pavel Pavloviç ise mutsuzluğuna sebep gördüğü Velchaninov’dan bir yandan ölesiye nefret etmektedir ve onu öldürmeye çalışır; öte yandan ise hep olmak istediği bu çekici ve etkileyici tipe hayrandır ve Velchaninov’a benzemeye çabalar. Pavel Pavloviç’in umutsuz çabaları sonuç vermeyecek, kendisi ne kadar uğraşsa da hayal ettiği cazibeli erkek olamayacaktır; yaşamını “ebedi koca” olarak sürdürmek zorundadır.
159 syf.
·5/10
Dostoyevski’nin bu kitabı başlarda insanı sıkan ayrıntılarla dolu bir kurguya sahip. Olayın karmaşıklığı da cabası. Ancak okudukça ayrıntıların tek tek yerine ulaştığını ve kafanızdaki boşlukları doldurduğunu göreceksiniz. Betimlemelerde ki ustalıklada kendinizi olayın geçtiği mekanlarda hissedeceğinizden de kuşkunuz olmasın. Güzel bir sabah kahvaltısından sonra okunacak güzel bir kitap.
181 syf.
·9/10
açıkçası kitabı sevdim. yazarın yargılayıcı üslubuna ve kitaptaki tutarsızlıklara rağmen sevdim. dostoyevski'nin zayıf ruhlara olan takıntısını kabullendim sanırım. bu insanlar bizi kızdırsalar da 'yok artık' dedirtseler de dünyamızın bir parçası olmaya devam ediyorlar. o yüzden belki bu kitapları okusak ve sempati besleyemesek de biraz anlamaya çalışsak iyi olur diye düşünüyorum. kitabın dili hakkında diyecek pek bir şey yok. yazarın diğer kitaplarından çok da farklı bulmadım. keşke kurgu daha tutarlı olsaymış.
İyice düşününüz, ciddi biçimde düşünmeye, hayatınızda hiç
olmazsa bir kere olsun ciddi olarak düşünmeye gayret ediniz!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ebedi Koca
Format:
E-kitap
ISBN:
9789635279005
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Вечный муж, Veçnıy muj
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Le Adri
...Öte yandan, böyle bir kadına uygun düşen ve bütün görevi bu kadına uygun düşmek olan bir koca tipi de vardı. Böyle bir kocanın asıl görevi 'ebedi koca' olmaktı, yani o hayatı boyunca kocadan başka bir şey değildi. "Böyle adamlar koca olmak için doğup büyürler, kendilerine özgü karakterleri olsa bile evlenir evlenmez karılarının tamamlayıcısı oluverirler. Bu tip bir kocanın en belirgin özelliği alnındaki madalyalardır. Boynuzlarının olmaması güneşin doğmaması demektir. Bu gerçekten habersizdirler, doğaları gereği habersiz olmak zorundadırlar.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 6 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları