1000Kitap Logosu
Gecenin Gecesi
Gecenin Gecesi
Gecenin Gecesi

Gecenin Gecesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
531 Kişi
1.842
Okunma
422
Beğeni
8,6bin
Gösterim
88 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 30 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · 28 Temmuz 2020 · Ciltli · 9786051855011
Diğer baskılar
Gecenin Gecesi
Gecenin Gecesi
Ümit Ünal'ın desenleriyle Hasan Ali Toptaş’tan yeni öyküler. Her biri “HAT edebiyatı”nı kazan, kazdığı yere yeni sorular bırakan, bıraktığı soruları derinleştiren, derinleştirdikçe daha da karışan, karıştığı ölçüde de billurlaşan öyküler. Kısık sesli, meraklı, ruhu kolaçan eden, arayan metinler... Gecenin Gecesi öykünün geldiği yeri yeniden konuşan bir kitap. “Onun atı daha gurbete çıkmadan ürkütülmüştür,” denilmişti Toptaş için. Bu kitapta da gurbete çıkanlar var. Gurbeti külfet, külfeti azap belleyenler var. Ve herkes eve dönüyor sonunda. Eve: Edebiyata. “Şimdi sen, öyleyse bütün bunları neden yazdın, diyeceksin belki. Doğrusu, neden yazdığımı ben de bilmiyorum. Demek, yorganı omuzlarıma doğru çekip, bu yatak beni öldürecek dedikten sonra yazının içinde uyuyakalmışım.”
3 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,04
7.6
10 üzerinden
531 Puan · 119 İnceleme
Berkan Gökmen
Gecenin Gecesi'ni inceledi.
88 syf.
·
1 günde
·
1/10 puan
Asla önermem
O zamanlar tacizci bir şerefsiz olduğunu bilmedigim bu şahsın kitabını arkadaşımın kitaplığında görüp şaka olarak istediğimde arkadaşım: "Tacizci bu pisliğin kitaplarını okumam zaten al senin olsun" demişti. Ve bu tacizci toptas onlarca kadını taciz etmiş. Bu kitabı da toptaşın tacizci şerefsiz yanını bırakarak inceleyecek olursam: öyküler gerçekten vakit kaybı, bir ilkokul öğrencisinin kompozisyon dersinde yazabilecek yeterlilikte öyküler. Zamanınızı harcamayın bu kitapla. Asla önermem.
Gecenin Gecesi
7.6/10
· 1.842 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Burak Genç
Gecenin Gecesi'ni inceledi.
88 syf.
·
1 günde
·
1/10 puan
Üzülerek belirtmeliyim ki pek sevemedim doğrusu. Yani sipariş üzerine yazılmış, hani artık vakti geldi de, bir kitap yazmak gerekiyordu da, yazılmak zorunda kalınmış gibi geldi bana. Kesinlikle hadsizlik etmek istemem ama kitabın üstünde keşke biraz daha çalışılsaydı ve basıma geçilmeden önce keşke editörler tarafından daha bir dikkatle incelenseydi. Verilen emeğe sonsuz saygılarımı sunarak; kitap da okunmaya değer hiçbir şey bulamadığımı belirtmeliyim.
Gecenin Gecesi
7.6/10
· 1.842 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Nurhan Işkın
Gecenin Gecesi'ni inceledi.
88 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Yazarın ilk olarak "Kuşlar Yasına Gider" kitabını okumuş ve betimlemelerine ve konu hakimliğine hayran kalmıştım. Bu eserinde ise kısa kısa beş öykü yer alıyor. Betimlemeler oldukça etkileyici. Öyküler ise düşündürücü... Kitabın baskısı, özellikle iç sayfalarda ki renk uyumu oldukça güzel olmuş. Yayınevi yazara eserinin hakkını vermiş... İlk öykü olan "Yatak" yapılan bir iyiliğe minneti anlatırken, hayal dünyasında yaratılan ormanda ki kuşların kulağınızda ötmesini duyuracak kadar canlı ve düşündürücü olmuş. "Ah çocukluğumuz" diyeceğimiz bir öykü ve okurken istemeseniz de çocukluğunuzun saf hayallerine yolculuk yapacaksınız... En çok bu öyküyü beğendim... İkinci öykünün ismi ise "Nihat"... Bu öykü de ise, bastırılan duyguların ileri ki dönemlerde nelere yol açabileceğini, psikolojik açıdan insanın her an her şey ile karşı karşıya kalabileceğinin bir kesiti ve oldukça güzel betimlemelere sahip... Üçüncü öykünün adı "Fotoğraf"... Bu öyküde yaşlanan bir öğretmenin, yaptığı mezar taşları anlatılıyor gibi görünse de, derinlerde yaşlanıp işe yaramaz olduğunu hisseden insanın artık ölümü beklemekten başka bir şeyi olmadığını, yaşarken hatırlanmak istediğini anlatılıyor... Dördüncü öykü "Veysel'in Kanatları".. Bu öykü bir kumar masasında geçenleri anlatırken, insanın kendine ne kadar düşman olduğunu, zaaflarının ne derece güçlü ve bu zaaflarından dolayı neleri kaybedebileceğine güzel bir örnek teşkil etmiş... Son öykü "Şeytanın Uçurtması" ise küçük bir çocuğun annesiz büyürken, üvey annesi ve kardeşi hakkında ki düşüncelerini, onların kendi gözünde nasıl bir yere sahip olduklarını, kendisinin sevgiye ne kadar muhtaç olduğu anlatıyor... Her okurun farklı tatlar alacağı bu eserin, okunmasını tavsiye ederim...
Gecenin Gecesi
7.6/10
· 1.842 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
36
mithrandir21 / Uğur
Gecenin Gecesi'ni inceledi.
88 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Hasan Ali Toptaş’tan bu sefer içi resimli, resimleri öykülü, öyküleri yer yer hüzünlü, yer yer eskiye götüren, götürdüğü eskilerde okura yeni sorular veren, verdiği soruların cevapları ile okuru HAT Edebiyatının içinde gezdiren, kendinden emin olan kelimelerin buluştuğu, düşlerin canlandığı bir hikâye kitabı ile karşımızda. Kısacık, birkaç sayfacık hikâyelerde bile Toptaş’ın kelimeleri Ümit Ünal’ın desenleri ile uyumlu bir şekilde tablo oluşturuyor gibi. Bir yatağa, evet eski bir yatağa bile hikâye yazarak Toptaş bize geçmişimizden, anılarımızdan ve çocukluğumuzdan birçok hisler yaşatabiliyor. Veysel’in Kanatları’nda ise Dostoyevski’nin Kumarbaz eseri aklınıza gelecek, amansız ve sindirilemez bir saplantının öyküsünü okuyacaksınız, belki de sadece kumar ile tüylerinizin ürperebildiği bir eser de olacak diyebiliriz. Bir oturuşta, iki fincan çay ya da kahve eşliğinde kısa sürede bitirebileceğiniz ama bu kısa süre içinde ise derin ve farklı farklı yolculuklara çıkabileceğiniz güzel bir eser.
Gecenin Gecesi
7.6/10
· 1.842 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
37