Halime Kaptan 100 Yaşında

8,0/10  (63 Oy) · 
209 okunma  · 
55 beğeni  · 
2.335 gösterim
Kurtuluş Savaşı sırasında Cide’li bir kadın kaptanın, azgın fırtınalar ve korsanlarla boğuşarak İnebolu’ya cepha­ne taşıması anlatılmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  202
 • ISBN:
  9789753480475
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet TUNÇ 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş Savaşı'nda erkekler cephede savaştılar ve onlara en büyük yardım da kadınlardan oldu. Cephane, erzak yolladılar, çocuğunun üstündeki battaniyeyi bile gönderdi fedakâr analarımız. Hepsinin mekanı cennet olsun.
Halime Kaptan da savaştaki kadınların fedakârlığının en güzel örneklerinden biri. Onun kişiliğini anneme benzettiğimden Halime Kaptan'ı sevdim. Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.

Gamze 
20 Tem 00:53 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir Kastamonulu olarak Rıfat Ilgaz 'ı okumam gerek diye düşünerek Halime Kaptan' a başladım. Bir kadının ne kadar çok işler başarabileceğini de çok iyi göstermiş. Milli mücadele yıllarında denizcilerin ve kadınların katkılarına da sık sık dokunmuş bu eserinde Rıfat Ilgaz. Ama şunu da eklemem lazım sanırım; Cide'nin doğası, özellikle de küçük cennet yuvası Giderosun güzelliğinin betimlenmesi gerekirdi sanki.

nejla güldalı 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Halime Kaptan'da yürekli ve cesur bir Türk kadınının kurtuluş savaşı sırasında verdiği mücadelenin hikayesini okudum. Sıradan bir köylü kadınından kahraman bir kaptana dönüşüveren Halime Kaptan. Türk Milleti kadını,erkeği ve çocuklarıyla ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde canla başla verdiği mücadele ile bu vatanı düşmandan temizledi ama biz aynı yüreklilikle sahip çıkabiliyor muyuz???

seher 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Rıfat Ilgaz Halime Kaptan da Kurtuluş Savaşını ve özellikle cephe gerisinde mücadele eden Türk kadınını konu etmiştir. Cide li Halime Kadının eşi savaşta olduğu için tekneyi kullanması; hem denizle hem de çetelerle, kaçakçılarla mücadelesini Rıfat Ilgaz kaleminden okumak keyif vericiydi. Özellikle on yaş ve üzeri çocuklara milli mücadeleyi anlatabilmek, denizi ve deniz yaşantısını yakından tanıtmak amacıyla kitabın herkes tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum.

ali sahin 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rıfat Ilgaz ın kaleminde halime kaptan çok güzel anlatılmış maalesef ülkemde kadınların sadece çocuk doğurması eve dört duvar arasına haps olması isteniyor.kadın yaşamın her alanında erkekle eşit statüde olmalı halime kaptanda bizlere kadınların erkeklerden aşağı olmadıgını çok güzel gösteriyor zevkle okunacak bir kitap..

İzem Balık 
08 Nis 16:53 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Halime kaptan Kurtuluş Savaşı sırasında orduya yardım etmek için elinden gelenin en iyisini yapan bir kadın. Kocasının askerden kaçıp eve gelmesine karşı koyarak eve almayacak kadar vatansever bir kaptan.

Canan 
11 Eyl 21:41 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Rıfat Ilgaz'ın önemli bir şaheseri olan Halime Kaptan, her yaştan insanın okuyup anlayabileceği Kurtuluş Savaşı'ndaki fedakar, kahraman Türk kadınlarını anlatan romanıdır.
Kocası vefat ettikten sonra yıkılmayıp, aksine daha çok güçlenip dimdik ayakta durmayı başaran Halime, oğlunu ve iki tayfasını da yanına alıp, Temel Reis'in yarım bırakmak zorunda kaldığı işi tamamlamak üzere, sandalla uzun bir sefere çıkar. Bu seferde gerek hırçın dalgalar, gerekse korsanlar ardını arkasını bırakmaz.
Ama onu hiçbir şey yıldıramaz, hiçbir güç pes dedirtemez.
Çünkü o, Halime'dir, Halime Ana'dır, Halime Kaptan'dır..

Gece Kuşu 
 11 Tem 21:08 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kurtuluş savaşı sıraları şile kıyılarından cephanenin teknelerle İnebolu ineboludan sonra Ankaraya taşınmasının bir öyküsü. Kahraman Şehit Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar, Halime Kaptanlar... Kadın bir kaptanın fırtınalarla ve korsanlarla baş ederek İnebolu'ya gidişinin bir hikayesidir.

Özdemir 
09 Oca 09:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rıfat Ilgaz'ı hep farklı kulvarda okuduk. Halime Kaptan yürekli ve cesur bir Türk kadınının kurtuluş savaşı sırasında verdiği mücadelenin hikayesini okudum. Türk Milleti kadını,erkeği ve çocuklarıyla ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde canla başla verdiği mücadele...

ayşe 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çanakkale savaşında kadınların yardımının en iyi göstergesi

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Gamze 
15 Tem 17:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanların en namussuzu kimdir bilir misin? Herkes toprağı için cephelerde dövüşürken düşmana arkasını dönüp kaçandır. Düşmanların düşmanı da budur, namussuzların namussuzu da...

Halime Kaptan, Rıfat IlgazHalime Kaptan, Rıfat Ilgaz
Demet yıldırım 
11 Eyl 20:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların en namussuzu kimdir bilir misin? Herkes toprağı için cephelerde dövüşürken düşmana arkasını dönüp kaçandır...
Temel Reis

Halime Kaptan, Rıfat IlgazHalime Kaptan, Rıfat Ilgaz
Enes Küçük 
03 May 22:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların en namussuzu kimdir bilir misin? Herkes toprağı için cephelerde dövüşürken düşmana arkasını dönüp kaçandır.

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 28)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 28)
Muhammet TUNÇ 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Zorbadan korkup susan bir kolcunun yoksul halkın karşısında aslan kesilmesi kadar gülünç ne olabilirdi?

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 137)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 137)
seher 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların en namussuzu kimdir bilir misin? Herkes toprağı için cephelerde dövüşürken düşmana arkasını dönüp kaçandır.Düşmanların düşmanı da budur namussuzların namussuzu da… Yani asker kaçaklarıdır. Pek az olsalar da gene eksik değillerdir buralarda.

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 28)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 28)
Demet yıldırım 
11 Eyl 23:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bu savaş kazanılacaksa böyle kazanılacaktı. Erkeklerine cephelerde, tutkulu siyaset adamları tarafından yüzyıllardır kıyılan bir memleketin kurtuluş savaşına kadınlar da karışmalıydı..
Halime.

Halime Kaptan, Rıfat IlgazHalime Kaptan, Rıfat Ilgaz
KubraYSN(RJ) 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Erkeklerine cephelerde, tutkulu siyaset adamları tarafından yüzyıllardır kıyılan bir memleketin kurtuluş savaşına kadınlar da karışmalıydı.

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 152)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 152)
KubraYSN(RJ) 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kuru yaprakları çiğnemek her zaman bir üzüntü verirdi Halime'ye.

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 93)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 93)

Kitapla ilgili 1 Haber