Halime Kaptan

7,9/10  (93 Oy) · 
304 okunma  · 
72 beğeni  · 
3.112 gösterim
100 Temel Eser listesinde de yer alan Halime Kaptan’ı
bugün bu ülkede yaşayan herkesin okuması gerekir…

Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eseri Halime Kaptan, yeni kapak tasarımı ve gözden geçirilmiş yeni baskısıyla Çınar Yayınları’nca yeniden yayımlandı.
Rıfat Ilgaz, tarihte örneğine az rastlanan bir kahramanın hikâyesini anlatıyor Halime Kaptan’da. Bir kadın kaptanın fırtınalar, azgın dalgalar ve korsanlarla mücadele ederek İnebolu’ya cephane taşımasının romanıdır bu.
Kurtuluş Savaşı yılları… Eli silah tutan bütün erkekler cepheye gönderilmiştir.
Köyde yalnızca yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kalmıştır. Herkesin tuza, şekere, ekmeğe hasret kaldığı o günlerde Halime geçimini sağlamak için sandalla Karadeniz’e açılır. Erkek kılığına girerek oğlu ve iki tayfasıyla çıktığı ilk seferinde bin bir zorlukla mücadele eder. Bu zorluklar onu yıldırmaz; Karadeniz’e tutkuyla bağlanır Halime…
Halime Kaptan, Türk kadınının ülkesi için denizlerde verdiği mücadelenin ve Kurtuluş Savaşı’na cephane kadar, dalga dalga “umut” taşımasının da bir belgeselidir.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2017
 • Sayfa Sayısı:
  202
 • ISBN:
  9789753482561
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet TUNÇ 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş Savaşı'nda erkekler cephede savaştılar ve onlara en büyük yardım da kadınlardan oldu. Cephane, erzak yolladılar, çocuğunun üstündeki battaniyeyi bile gönderdi fedakâr analarımız. Hepsinin mekanı cennet olsun.
Halime Kaptan da savaştaki kadınların fedakârlığının en güzel örneklerinden biri. Onun kişiliğini anneme benzettiğimden Halime Kaptan'ı sevdim. Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.

Gamze 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir Kastamonulu olarak Rıfat Ilgaz 'ı okumam gerek diye düşünerek Halime Kaptan' a başladım. Bir kadının ne kadar çok işler başarabileceğini de çok iyi göstermiş. Milli mücadele yıllarında denizcilerin ve kadınların katkılarına da sık sık dokunmuş bu eserinde Rıfat Ilgaz. Ama şunu da eklemem lazım sanırım; Cide'nin doğası, özellikle de küçük cennet yuvası Giderosun güzelliğinin betimlenmesi gerekirdi sanki.

Halime Kaptan benzeri kitaplar

nejla güldalı 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Halime Kaptan'da yürekli ve cesur bir Türk kadınının kurtuluş savaşı sırasında verdiği mücadelenin hikayesini okudum. Sıradan bir köylü kadınından kahraman bir kaptana dönüşüveren Halime Kaptan. Türk Milleti kadını,erkeği ve çocuklarıyla ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde canla başla verdiği mücadele ile bu vatanı düşmandan temizledi ama biz aynı yüreklilikle sahip çıkabiliyor muyuz???

Duru Ezel 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Rıfat Ilgaz bu kitabında Cideli Temel Reis"in gelini Halime "nin bir kaptan olarak ortaya çıkış öyküsünü anlatır.
Eli silah tutan bütün erkeklerin cepheye gönderildiği Kurtulus Savaşı yıllarıdır. Köyde sadece yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kalmıştır. Herkesin tuza, ekmeğe, şekere hasret kaldığı o yıllarda ; evinin ihtiyaçlarını karşılamak için sefere çıkan Temel Reis yolda hastalanarak hayatını kaybeder. Oğluyla bir başına kalan Halime geçimini sağlamak için babasından kalan sandal ile Karadeniz'e açılır. Erkek kılığına girerek çıktığı ilk seferde azgın dalgalar ve korsanlarla mücadele eder. Ama bunlar onu korktmaz aksine Karadeniz'e tutkuyla bağlanır. Kurtuluş Savaşı'nın vefakar kadınlarından biridir Halime...
Okumayan herkese özellikle Rifat Ilgaz sevenlere mutlaka okunmasını tavsiye ederim.

seher 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Rıfat Ilgaz Halime Kaptan da Kurtuluş Savaşını ve özellikle cephe gerisinde mücadele eden Türk kadınını konu etmiştir. Cide li Halime Kadının eşi savaşta olduğu için tekneyi kullanması; hem denizle hem de çetelerle, kaçakçılarla mücadelesini Rıfat Ilgaz kaleminden okumak keyif vericiydi. Özellikle on yaş ve üzeri çocuklara milli mücadeleyi anlatabilmek, denizi ve deniz yaşantısını yakından tanıtmak amacıyla kitabın herkes tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum.

Fatih Caner Olguncan 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Romanda her yıl anma programı düzenlemediğimiz (Utanç kaynağı olarak görmekteyim ) sadece sosyal bilgiler dersinde kalan o beyaz sayfalara sığdırmaya çalıştığımız ama erkekler kadar iş yapan ve cephe gerisinin bekçisi olan kadınlardan biri olan Halime'nin hikayesi anlatılmaktadır.Bu romandan çıkarabieceğimiz bir derste Türk kadınını sadece dişi olarak değil onlarında zor zamanımızda fedakar bir tavır sergileyeceğini ve erkekler kadar güçlü olduklarını unutmayalım...

ali sahin 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rıfat Ilgaz ın kaleminde halime kaptan çok güzel anlatılmış maalesef ülkemde kadınların sadece çocuk doğurması eve dört duvar arasına haps olması isteniyor.kadın yaşamın her alanında erkekle eşit statüde olmalı halime kaptanda bizlere kadınların erkeklerden aşağı olmadıgını çok güzel gösteriyor zevkle okunacak bir kitap..

İzem Balık 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Halime kaptan Kurtuluş Savaşı sırasında orduya yardım etmek için elinden gelenin en iyisini yapan bir kadın. Kocasının askerden kaçıp eve gelmesine karşı koyarak eve almayacak kadar vatansever bir kaptan.

Canan 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Rıfat Ilgaz'ın önemli bir şaheseri olan Halime Kaptan, her yaştan insanın okuyup anlayabileceği Kurtuluş Savaşı'ndaki fedakar, kahraman Türk kadınlarını anlatan romanıdır.
Kocası vefat ettikten sonra yıkılmayıp, aksine daha çok güçlenip dimdik ayakta durmayı başaran Halime, oğlunu ve iki tayfasını da yanına alıp, Temel Reis'in yarım bırakmak zorunda kaldığı işi tamamlamak üzere, sandalla uzun bir sefere çıkar. Bu seferde gerek hırçın dalgalar, gerekse korsanlar ardını arkasını bırakmaz.
Ama onu hiçbir şey yıldıramaz, hiçbir güç pes dedirtemez.
Çünkü o, Halime'dir, Halime Ana'dır, Halime Kaptan'dır..

Özdemir 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rıfat Ilgaz'ı hep farklı kulvarda okuduk. Halime Kaptan yürekli ve cesur bir Türk kadınının kurtuluş savaşı sırasında verdiği mücadelenin hikayesini okudum. Türk Milleti kadını,erkeği ve çocuklarıyla ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde canla başla verdiği mücadele...

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

Yasin Karabayır 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sen, ben neyiz ki bu patırtıda? Hepimiz bir araya gelirsek bir güç oluruz ancak.

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 66 - Çınar Yayınları)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 66 - Çınar Yayınları)
Yasin Karabayır 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Düşman dediğin nerde var, nerde yok belli olmuyor ki!

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 71 - Çınar Yayınları)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 71 - Çınar Yayınları)
Yasin Karabayır 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kurtuluş Savaşı yapıyoruz, gencimizle, yaşlımızla, kadınımızla birlik olup...

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 116 - Çınar Yayınları)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 116 - Çınar Yayınları)
Yasin Karabayır 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dilinin ucuna gelen her sözcük de hemen söylenemezdi ki...

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 18 - Çınar Yayınları)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 18 - Çınar Yayınları)
Gamze 
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanların en namussuzu kimdir bilir misin? Herkes toprağı için cephelerde dövüşürken düşmana arkasını dönüp kaçandır. Düşmanların düşmanı da budur, namussuzların namussuzu da...

Halime Kaptan, Rıfat IlgazHalime Kaptan, Rıfat Ilgaz
Enes Küçük 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların en namussuzu kimdir bilir misin? Herkes toprağı için cephelerde dövüşürken düşmana arkasını dönüp kaçandır.

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 28)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 28)
Bünyamin Müftüoğlu 
25 Oca 00:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her sefer dönüşü, ocak tüter, tencereler kaynar, ağızlar tatlanırdı. Sandık sepet ne kadar dolup boşalsa da ayaklar çarıktan, sırtlar dokuma göynekten kurtulamazdı. Ama bu da bir şeydi köy yerinde. Daha kötüleri, daha beterleri az değildi. Cide köyleri demek, yokluk demekti, hastalık demekti savaş yıllarında.

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 83 - Çınar Yayınları, 34.Baskı)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 83 - Çınar Yayınları, 34.Baskı)
Yasin Karabayır 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gemici dediğin denizin oyunundan korkmalı. Korkmalı ki, tetikte durabilsin!

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 16 - Çınar Yayınları)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 16 - Çınar Yayınları)
Demet yıldırım 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların en namussuzu kimdir bilir misin? Herkes toprağı için cephelerde dövüşürken düşmana arkasını dönüp kaçandır...
Temel Reis

Halime Kaptan, Rıfat IlgazHalime Kaptan, Rıfat Ilgaz
Yasin Karabayır 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Seni öylesine bir kahraman yapacağım ki namın dilden dile dolaşacak memlekette.

Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 47 - Çınar Yayınları)Halime Kaptan, Rıfat Ilgaz (Sayfa 47 - Çınar Yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber