Geri Bildirim

İnsanın HikayesiJames C. Davis

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.475
Gösterim
Adı:
İnsanın Hikayesi
Alt başlık:
Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
478
ISBN:
9789944881036
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Human Story
Çeviri:
Barış Bıçakçı
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Okul yıllarımızdan sıkıcı bir olaylar yığını olarak aklımızda kalan uzun insanlık tarihi, bu kitapta bir solukta okunabilen meraklı bir öyküye dönüşüyor.
Dört yüz elli sekiz sayfada değinilebilecek önemli noktalara değinmiş yazar ama tahmin edileceği üzere mutlaka bazı yerler boşta kalıyor... Geçmişimize şöyle bir bakmak için okunmalı yine de,yani dönemler tarihine girmeden,ülkeler tarihine girmeden,savaşlar tarihine girmeden,genel bilgi için... Değişimlerimizi,atlattıklarımızı,ürettiklerimizi ve çoğunlukla elbette "mahvettiklerimizi" görmek; yazarın güzel üslubuyla kimi zaman bizon avlayan biri,kimi zaman savaş felaketinden etkilenen biri,kimi zaman buluşlarla dünyayı etkileyen biri,kimi zaman veba tehlikesini ensesinde hisseden biri olmak eğlenceli. İncelememizi kitabın son ve elbette en haklı cümlesiyle noktalayalım:
Herhangi bir tür bizi yok edecekse,bu hiç kuşkusuz kendi türümüz olacak...
Gerçekten taş devrinden günümüze kadar birçok önemli olayları,tarihleri, icatları, keşifleri ve savaşları çok akıcı bir dille anlatılmış olan bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
Kitapta genel olarak  ilk insanlarin ilkel yaşantısından toplum düzeyine geçişi anlatılıyor. O geçiş sürecinde kurduğu uygarlıklar ve o uygarlıkların kendi arasındaki savaşlarını ,mücadelesini, günlük yaşantısını, yönetim biçimini,icatlarini, en ince ayrıntısına kadar bölüm bölüm sade ve akıcı bir dille mercek altına alıyor.Örneğin bir bölüme Atina ve Spartalılar'ı koyuyor, diğer bölüme Çinlileri ,baska bölüme de Moğol devletini. Liste  uzayarak devam ediyor ta ki  yakın tarih ve günümüzün devletlerine mevzu gelene kadar...Yazar bunları anlatırken kronolojik sıralamayı bozmuyor, gelişigüzel anlatmadığı için de  anlattıkları akılda kalıcılık sağlıyor.Tarih severler ve insanoğlunun şimdiye kadar dünya üzerindeki serüvenini merak edenler icin sürükleyici bir kitap.Tavsiye ederim.
Kitabı okumaya başlamadan önce kitap ve yazarı hakkında internetten bakındım biraz. Sapiens gibi benzeri kitapları okumadığım için karşılaştırma yapamasam da, çok da merak uyandırıcı bir kitap değildi benim için. Şayet okumaya başladıktan sonra da hediye olmasa devam etmeyebilirdim.
Mesela dinlerin ortaya çıkışını çok uzun işlerken, birçok konuyu çok üstünkörü geçmiş.İşlediklerinde de tamamen tarafsız anlattığını düşünmüyorum. Soyvet devrimi ve nazizmin gelişimini, sonuçlarını bir tutmak gibi bir aymazlığa düşmekle kalmamış, Lenin, Stalin ve devrimciler hakkında da gerçek olmayan ifadeler kullanmış.Yüzlerce sayfa sosyalist yönetimler ve liderleri hakkında yalan-yanlış ifadelerde bulunup çokça "sosyalizm-komünizm" kelimeleri kullanarak bunu zihinlere zerk ederken, ucundan kapitalizm eleştirisi yaparken bile neredeyse hiç "kapitalizm-kapitalist" gibi kelimeleri kullanmamış. 2. Dünya savaşının çıkışına patronların ve kapitalizmin rolünden bahsetmemiş ama nazizme demir yumruk indiren Stalin'e ve hayatını kaybeden milyonlarca komüniste iftiralar atmış. Öyle ağır ithamlar var ki yazarın salt antikomünist fikirlerden kör olduğu söylenebilir.
Sonuç olarak, salt yazarın hayata bakış açısını ve ideolojisini kendime yakın bulmadığımdan, bu perspektifle yazdığı bir insanlığın tarihi hikayesi de benim açımdan hak verilebilir ve beğenilebilir değil.
İnsanlığın başlangıçtan bu yana yaşadığı gelişmeler değişmeler olaylar anlatılıyor kitapta. Kitabın hacmi ve konu kapsamı biraz goz korkutucu olsada son derece akıcı bir kitap. Daha da önemli kılan şey bu kitabı bilgilendirici ve kafa açıci olması. Şiddetle tavsiye olunur
Kitap insanlığın başlangıcından itibaren yaşanan önemli dönüşümleri yalın bir dille ele almış. Gerek politik gerekse ekonomik gerektiğinde de yaşanan olaylardan güzel alıntılar yaparak hepsini güzel bir olay örgüsü etrafında bütünlemeyi başarmış. Güzel betimlemelerle okuyucuyu sıkmayacak şekilde ilerlemiş. Davis, okurken insanı sıkmayacak güzel bir başyapıt ortaya koymuş.
“Soylu insanlar rüzgara; sıradan insanlar otlara benzer; rüzgâr estiğinde otlar eğilir.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsanın Hikayesi
Alt başlık:
Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
478
ISBN:
9789944881036
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Human Story
Çeviri:
Barış Bıçakçı
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Okul yıllarımızdan sıkıcı bir olaylar yığını olarak aklımızda kalan uzun insanlık tarihi, bu kitapta bir solukta okunabilen meraklı bir öyküye dönüşüyor.

Kitabı okuyanlar 32 okur

  • Mehmet Mustafa Erkal
  • Tuğçe egegil
  • Başaran Aslan
  • Gökhan
  • Lord Among Wolves
  • Orçun Duyum
  • Adil Adem
  • Mustipusti
  • Korhan Arslan
  • eylül ergün

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%8.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.3
Erkek
%67.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.5 (6)
9
%18.8 (3)
8
%18.8 (3)
7
%18.8 (3)
6
%6.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0