İnsanın Hikayesi (Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz)James C. Davis

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.566
Gösterim
Adı:
İnsanın Hikayesi
Alt başlık:
Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
478
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944881036
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Human Story
Çeviri:
Barış Bıçakçı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Okul yıllarımızdan sıkıcı bir olaylar yığını olarak aklımızda kalan uzun insanlık tarihi, bu kitapta bir solukta okunabilen meraklı bir öyküye dönüşüyor.
Dört yüz elli sekiz sayfada değinilebilecek önemli noktalara değinmiş yazar ama tahmin edileceği üzere mutlaka bazı yerler boşta kalıyor... Geçmişimize şöyle bir bakmak için okunmalı yine de,yani dönemler tarihine girmeden,ülkeler tarihine girmeden,savaşlar tarihine girmeden,genel bilgi için... Değişimlerimizi,atlattıklarımızı,ürettiklerimizi ve çoğunlukla elbette "mahvettiklerimizi" görmek; yazarın güzel üslubuyla kimi zaman bizon avlayan biri,kimi zaman savaş felaketinden etkilenen biri,kimi zaman buluşlarla dünyayı etkileyen biri,kimi zaman veba tehlikesini ensesinde hisseden biri olmak eğlenceli. İncelememizi kitabın son ve elbette en haklı cümlesiyle noktalayalım:
Herhangi bir tür bizi yok edecekse,bu hiç kuşkusuz kendi türümüz olacak...
Gerçekten taş devrinden günümüze kadar birçok önemli olayları,tarihleri, icatları, keşifleri ve savaşları çok akıcı bir dille anlatılmış olan bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
Kitapta genel olarak  ilk insanlarin ilkel yaşantısından toplum düzeyine geçişi anlatılıyor. O geçiş sürecinde kurduğu uygarlıklar ve o uygarlıkların kendi arasındaki savaşlarını ,mücadelesini, günlük yaşantısını, yönetim biçimini,icatlarini, en ince ayrıntısına kadar bölüm bölüm sade ve akıcı bir dille mercek altına alıyor.Örneğin bir bölüme Atina ve Spartalılar'ı koyuyor, diğer bölüme Çinlileri ,baska bölüme de Moğol devletini. Liste  uzayarak devam ediyor ta ki  yakın tarih ve günümüzün devletlerine mevzu gelene kadar...Yazar bunları anlatırken kronolojik sıralamayı bozmuyor, gelişigüzel anlatmadığı için de  anlattıkları akılda kalıcılık sağlıyor.Tarih severler ve insanoğlunun şimdiye kadar dünya üzerindeki serüvenini merak edenler icin sürükleyici bir kitap.Tavsiye ederim.
Dünya Tarihi okumak isteyenlere çok güzel bir kaynak. Yazar akademisyen olmasına karşın kitap her okuyucuya hitap ediyor. Dinler tarihi ortaçağ Avrupası keşifler ve önemli savaşları hızlı ve akıcı olarak anlamak isteyenlere mutlak tavsiye ederim. Tabi atom bombasını meşru göstermeye çalışan görüşleri de içermesi gibi ilginç noktaları da yok değil. Bu alanda yazılmış bir çok kitabı iyi kötü takip etmiş biri olarak bu kitabı ayrı bir yere koyuyorum. Ayrıca Türk ve Osmanlı tarihinden sadece iki yerde geçmesi de beni hayalkirikligina uğratan yönü oldu. Evet tarihimiz onları ilgilendirmiyor olabilir ama iki çağı görmüş bir ülkeyi ve ardındaki kurtuluş savaşını yalnızca Çanakkale savaşında ingilterenin bozgunu başlığıyla es geçmek sasirticiydi. Her şeye rağmen alanının en iyisi olduğunu düşünüyorum.
Kitabı okumaya başlamadan önce kitap ve yazarı hakkında internetten bakındım biraz. Sapiens gibi benzeri kitapları okumadığım için karşılaştırma yapamasam da, çok da merak uyandırıcı bir kitap değildi benim için. Şayet okumaya başladıktan sonra da hediye olmasa devam etmeyebilirdim.
Mesela dinlerin ortaya çıkışını çok uzun işlerken, birçok konuyu çok üstünkörü geçmiş.İşlediklerinde de tamamen tarafsız anlattığını düşünmüyorum. Soyvet devrimi ve nazizmin gelişimini, sonuçlarını bir tutmak gibi bir aymazlığa düşmekle kalmamış, Lenin, Stalin ve devrimciler hakkında da gerçek olmayan ifadeler kullanmış.Yüzlerce sayfa sosyalist yönetimler ve liderleri hakkında yalan-yanlış ifadelerde bulunup çokça "sosyalizm-komünizm" kelimeleri kullanarak bunu zihinlere zerk ederken, ucundan kapitalizm eleştirisi yaparken bile neredeyse hiç "kapitalizm-kapitalist" gibi kelimeleri kullanmamış. 2. Dünya savaşının çıkışına patronların ve kapitalizmin rolünden bahsetmemiş ama nazizme demir yumruk indiren Stalin'e ve hayatını kaybeden milyonlarca komüniste iftiralar atmış. Öyle ağır ithamlar var ki yazarın salt antikomünist fikirlerden kör olduğu söylenebilir.
Sonuç olarak, salt yazarın hayata bakış açısını ve ideolojisini kendime yakın bulmadığımdan, bu perspektifle yazdığı bir insanlığın tarihi hikayesi de benim açımdan hak verilebilir ve beğenilebilir değil.
İnsanlığın başlangıçtan bu yana yaşadığı gelişmeler değişmeler olaylar anlatılıyor kitapta. Kitabın hacmi ve konu kapsamı biraz goz korkutucu olsada son derece akıcı bir kitap. Daha da önemli kılan şey bu kitabı bilgilendirici ve kafa açıci olması. Şiddetle tavsiye olunur
Türkiyede gereğinden az ilgi gördüğünü düşündüğüm bi kitaptır bu. James c. Davis'in kaleme aldığı fevkalade güzel bi kitap

Gerek üslubu gerek konu seçimi kitabın akılcılığın akıcılık kazandırıyor
Sayfa çevirmeyi bitişine üzüldüğüm nadir kitaplardan.

İnsanların değişimi ve gelişimini, insanlığı yaşadığı önemli konu başlıklarına değinmesi ayrı bir güzellik katıyor.
Kitap insanlığın başlangıcından itibaren yaşanan önemli dönüşümleri yalın bir dille ele almış. Gerek politik gerekse ekonomik gerektiğinde de yaşanan olaylardan güzel alıntılar yaparak hepsini güzel bir olay örgüsü etrafında bütünlemeyi başarmış. Güzel betimlemelerle okuyucuyu sıkmayacak şekilde ilerlemiş. Davis, okurken insanı sıkmayacak güzel bir başyapıt ortaya koymuş.
Atalarımızdan en önemlisi Homo erectus'tu,yani Dik İnsan.Böyle adlandırılmalarının nedeni iki ayak üzerinde durmalarıydı.Erectus yeryüzünden silinmeden önce,ait olduğumuz türün atası oldu.Biz Homo sapiens yani akıllı insanız.
Antropologlar ne zaman eski bir kafatası bulsa düşüncelerini değiştirirler ama bizim alttürümüzün yaklaşık 160.000 yıl önce sapiens'ten evrimleştiğinden bir hayli eminler.Sapiens'in bir alttürü olduğumuzu belirtmek için kendimizi Homo sapiens sapiens yani Akıllı Akıllı İnsan olarak adlandırıyoruz.Günümüzde yeryüzündeki tek insan türüyüz.
“Gökkubbe başımıza yıkılsa bile,” der Romalıların bir sözü, “adalet yerini bulmalıdır.”
1937 yılının Aralık ayında tek bir günde Stalin 3.167 idam onaylamış, sonra da sinemaya gitmişti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsanın Hikayesi
Alt başlık:
Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
478
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944881036
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Human Story
Çeviri:
Barış Bıçakçı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Okul yıllarımızdan sıkıcı bir olaylar yığını olarak aklımızda kalan uzun insanlık tarihi, bu kitapta bir solukta okunabilen meraklı bir öyküye dönüşüyor.

Kitabı okuyanlar 39 okur

  • Volkan ersöz
  • Mehmet Özkılıç
  • Cengizhan06
  • Onur Güney
  • batuhan korkmaz
  • Ezgi Çelik
  • Burak
  • Mehmet Mustafa Erkal
  • Tuğçe egegil
  • Başaran Aslan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%8.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.3
Erkek
%67.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.8 (7)
9
%21.1 (4)
8
%21.1 (4)
7
%15.8 (3)
6
%5.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0