İnsanın Hikayesi Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz

8,5/10  (13 Oy) · 
24 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.243 gösterim
Okul yıllarımızdan sıkıcı bir olaylar yığını olarak aklımızda kalan uzun insanlık tarihi, bu kitapta bir solukta okunabilen meraklı bir öyküye dönüşüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  478
 • ISBN:
  9789944881036
 • Orijinal Adı:
  The Human Story
 • Çeviri:
  Barış Bıçakçı
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülay 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçekten taş devrinden günümüze kadar birçok önemli olayları,tarihleri, icatları, keşifleri ve savaşları çok akıcı bir dille anlatılmış olan bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Ali celik 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitapta genel olarak  ilk insanlarin ilkel yaşantısından toplum düzeyine geçişi anlatılıyor. O geçiş sürecinde kurduğu uygarlıklar ve o uygarlıkların kendi arasındaki savaşlarını ,mücadelesini, günlük yaşantısını, yönetim biçimini,icatlarini, en ince ayrıntısına kadar bölüm bölüm sade ve akıcı bir dille mercek altına alıyor.Örneğin bir bölüme Atina ve Spartalılar'ı koyuyor, diğer bölüme Çinlileri ,baska bölüme de Moğol devletini. Liste  uzayarak devam ediyor ta ki  yakın tarih ve günümüzün devletlerine mevzu gelene kadar...Yazar bunları anlatırken kronolojik sıralamayı bozmuyor, gelişigüzel anlatmadığı için de  anlattıkları akılda kalıcılık sağlıyor.Tarih severler ve insanoğlunun şimdiye kadar dünya üzerindeki serüvenini merak edenler icin sürükleyici bir kitap.Tavsiye ederim.

Mustafa Alsaç 
29 Oca 22:05 · Kitabı okudu · 51 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap insanlığın başlangıcından itibaren yaşanan önemli dönüşümleri yalın bir dille ele almış. Gerek politik gerekse ekonomik gerektiğinde de yaşanan olaylardan güzel alıntılar yaparak hepsini güzel bir olay örgüsü etrafında bütünlemeyi başarmış. Güzel betimlemelerle okuyucuyu sıkmayacak şekilde ilerlemiş. Davis, okurken insanı sıkmayacak güzel bir başyapıt ortaya koymuş.

Kitaptan 8 Alıntı

Nihal 
11 Oca 16:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kültürler yok olur ve yok olanların yerini yalnızca bir kültür alırsa dünya daha sıkıcı bir yer olur.

İnsanın Hikayesi, James C. Davis (Sayfa 403 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları)İnsanın Hikayesi, James C. Davis (Sayfa 403 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları)
kadin 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Öyle bir an geldi ki, çok yaşlı bir kadın olan Natalia Sangama artık dünyada Chamicuro dilini bilen son kişiydi. 'Chamicuro dilinde rüya görüyorum,' diyordu, 'ama rüyalarımı kimseye anlatamıyorum. Bazı şeyler İspanyolca söylenemiyor. Son kişi olmak demek kimsesiz olmak demek.' "

İnsanın Hikayesi, James C. Davisİnsanın Hikayesi, James C. Davis
Ali celik 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Biri ırk, diğeri sınıf üzerinden halk avcılığı yapıyordu, ama her ikisi için de asıl önemlisi iktidar, insanların mutlak denetimiydi. Stalin Hitler’den hayranlıkla söz etmişti: “Ne adam!” Hitler de Stalin için, “Bir hayvan, ama muhteşem büyüklükte bir hayvan!” ve “Kendi tarzmda müthiş biri” diyecekti.

İnsanın Hikayesi, James C. Davisİnsanın Hikayesi, James C. Davis
Nihal 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bir devrime kendini adayan kişi, denizi sabanla sürüyor demektir."

İnsanın Hikayesi, James C. Davis (Sayfa 242 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları)İnsanın Hikayesi, James C. Davis (Sayfa 242 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları)
Ali celik 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yahudiler, Hitler icin bir günah keçisi ve halkın birlik beraberlik duygularını pekiştirmek için yaratılmış ortak bir düşmandi..

İnsanın Hikayesi, James C. Davisİnsanın Hikayesi, James C. Davis
Ali celik 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Herhangi bir tür bizi yok edecekse, bu hiç kuşkusuz kendi türümüz olacak.

İnsanın Hikayesi, James C. Davisİnsanın Hikayesi, James C. Davis
Nihal 
11 Oca 16:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kalkınmada başarılı olamayan "az gelişmiş" ülkeler, genellikle kötü yönetilen ülkelerdi.

İnsanın Hikayesi, James C. Davis (Sayfa 394 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları)İnsanın Hikayesi, James C. Davis (Sayfa 394 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları)
Nihal 
 15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

1789 Fransa
Paris'in yeni ve hareketli gazeteleri, birileri insanların yiyecek ekmeği olmadığını söylediğinde kraliçenin, "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!" diye alay ettiğine dair öyküyü yaydılar. Öykü doğru değildi, ama pek çoklarını kızdırdı.

İnsanın Hikayesi, James C. Davis (Sayfa 234 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları)İnsanın Hikayesi, James C. Davis (Sayfa 234 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları)