·
Okunma
·
Beğeni
·
2.782
Gösterim
Adı:
Kar Kaplanı
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
285
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelebek Yayınları
Baskılar:
İnfazcı
Kar Kaplanı
Herşey isviçre"de bir Amerikan ajanının öldürülmesiyle başladı. Jonathan Hemlock CIA adına çalışıyordu. Görevi yabancı ajanları bulup öldürmekti. İşin ilginç yönü o düşmanlarının kim olduğunu bilmediği halde düşman ajanlar onu tanıyordu... Ülkemizde de büyük ün yapan ve kitapları çok satan John Trevanian'ın Türkiye'de ilk kez yayınlanan ilginç bir yapıtı.
291 syf.
·5 günde·7/10 puan
Bu kitap Trevanian'nin yazdığı kitaplardan okuduğum ikinci kitabı. İlk okuduğum Şibumi kitanı beni çok etkilemiş ve internetten bodoslama go oyununa dalmıştım. :D Ondan bu kitaptan beklentim çok yüksekti. Genel olarak konusuyla, olay örgüsüyle, ince mizahıyla ve karakterin duygularıyla kötü diyemem ama bir Nicolai Hel karakteri gibi değil Jonathan Hemlock karakteri. :D Eğer Trevanian kitaplarından okumadıysanız veya şibumi'yi okumadıysanız ilk bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Şimdi genel olarak genel olarak bakarsak dil bakımında rahat bir kitap. Kurgu bakımında sonuna kadar basit bir kurgu gözükse de sonunda ilginçleşiyor ve eğer dikkatli bir okursanız büyük ipuçları barındırıyor(Neyin ipuçları olduğunu okursanız görürsünüz. :D). Konu olarak adı üzerinde ajan hayatı olmakla birlikte tırmanışla ilgilenen okurların daha fazla seveceği bir kitaptır.
Gelelim özel olarak Jonathan Hemlock karakteri ilginç bir karakter. Saf kendini düşünen bir karakter gibi gözükse de iç dünyası derin ve felsefesi sade ama etkili bir karakter. Hayatı ince zevkleri yüzünde karmaşık olan karakterimizin, birde bir kadın karakter girmesiyle kördüğüm haline alır. Bu kördüğüm açmak hiç kolay değil ve açamadan ölme riski yüksek bir sıkışıklıkta ki kördüğümü açabilecek mi?
291 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitabın ilk bölümlerinde tanıtılan Jonathan Hemloc, sıradışı ama çok itici ve robot gibiydi. Kitabı okudukça karakteri sevmeseniz bile onu anlamaya başlıyorsunuz. En beğendiğim bölüm ise Eiger Dağı' na yapılan tırmanıştı. Okurken, daha önceki yıllarda bu dağa tırmanmaya çalışan bir grup dağcının öyküsünü izlediğim Kuzey Duvarı adlı filmden sahneler geldi hep gözümün önüne. Kitabın sonu beni şaşırtmadı, az çok tahmin ediyordum. Umarım yazar bu karakterin başka maceralarını da kaleme almıştır.
291 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
İşte mükemmel bir trevenian kitabı daha. infazcı. Kİtabın kahramanı Jonathan hemlock, doktora yapmış bir sanat adamı, resim uzmanı ve koleksiyoncudur. Geçmişte CII örgütünün özel, iz bırakmayan öldürme eylemlerini gerçekleştirdiği şifre adı "Onaylama Bölümü" olan serviste çalışmıştır. Ayrılmasına karşın zaman zaman büyük paralar karşılığı örgütün "infaz işlerini" gerçekleştirmekte ve kazandığıyla da ünlü tabloları satın almaktadır. infazcı, 1975 yılında the eiger sanction (zirvede ölüm) ismiyle clint esatwood tarafından sinemaya aktarılmıştır.
287 syf.
·10 günde·6/10 puan
Dağcılık ana temalı, macera-polisiye harmanlı bir roman. Ana karakterimiz Dr.Jonathan Hemlock. Entelektüel, resim uzmanı ve sanat danışmanı. Bir koleksiyoncu olan Jonathan'ın bu uğurda ustalıkla işlediği cinayetleri anlatıyor. Konu olarak orta dereceli bulduğum bir kitap. Çeviri yönünden ise Şen Süer Kaya'nın o edebî yönü yüksek ve kaliteli çevirisi karşımızda. Kitabın eksi yönü ise zaman zaman basit bir bölümün sayfalarca anlatılarak okuyucu bunaltması. Notum 6/10.
291 syf.
·3 günde
İnfazcı Trevanian’nın okuduğum 3. kitabı. Macera türünün gerçekten başarılı bulduğum bir kitabı oldu benim için. Romanın konusundan da anlaşıldığı gibi ajan ve katil kurgusu iyi bir anlatımla ele alımış. Şaşırtıcı bir sonla da kitaba güzel bir nokta koymuş yazarımız.
Sıkılmadan bir çırpıda okunacak , anlatımı akıcı , özellikle dağ tırmanışı kısımlarında gerçekçi tasvirleri ile beğenerek okunacak bir kitap arayanlar için tavsiyedir.
291 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Trevanian'a yakışır bir kitap.. Son sayfaları okuyana kadar, olayı sonuçlandıramıyorsun, son sayfalarda şaşırmaman imkansız.. Çok akıcı ve rahatlıkla okunacak bir kitap..Trevanian severler mutlaka okumalı..
287 syf.
·6 günde·8/10 puan
Öncelikle Trevanian klasiği olduğunu söylemek zorundayım ama keşke önce bunu okusaydım sonra şibumi okusaydım bu kitaptan çokda keyif alacağımı düşünüyorum. Şibumi den sonra bu kitap yani eh diye kaldı zihnimde, sanki yazar İnfazcıyı yazmış da ulan ben daha iyisini yazarım demiş Şibumi yazmış gibi.Herşey bir yana sonu kurgusu tambir Trevanian eseri karakterlerindeki olgu onun kurgusuna yakışır şekilde Trevanian severiyseniz severek okuyacaksınız.

Filmin çekilen tek kitapı yazarın bilgileri


https://m.sinemalar.com/mobileweb/movieInfo/40704
291 syf.
·9 günde·8/10 puan
trevanian'ın okuduğum ilk kitabı olan infazcı, kitabın sonunun son çeyrekte tahmin edilebilmesine rağmen yine aynı çeyrekteki dağcılık detayları ile okuyucuyu kitaba bağlıyor. tavsiye ederim.
291 syf.
·21 günde·6/10 puan
Kitap İsviçre'de bir ajan warmwooth'un öldürülmesiyle başlamaktadır, sonrasında doktor sanat danışmanı Jonathan hemlock kitaba dahil olur, CII tarafından kendisine verilen onaylama işini kabul eder ve bir nevi macera takibi başlar. İlk onaylamayı tamamladıktan sonra İsviçre'de ki Eiger dağına bir grupla tırmanıp, ikinci onaylamayı orda yapmayı planlamaktadır.
Kitaba baktığımda Şibumi'den sonra büyük bir heyecan ve umutla başladım, iki kitapdaki başkarakterler Nikholai Hell ve Hemlock arasında yapı olarak benzerlikleri keşfetmememek olanaksızdı. Ayrıca dağcalığa olan büyük merak da bunlardan biridir, bu kitapta aynı zamanda dağcı olan karakterin antisosyalvari tanimlanip sonrasında tasvir edilenle yazılan arasında gerçekten bir tutarsızlık fark ettim. Kurguya baktığımda yer yer beni içine çeken yerler oldu fakat kitabın ağlarında bir kopukluk bir yüzeysellik olduğunu düşünüyorum. Konu olarak gerçekten iyi olduğunu söyleyebilirim ama böyle mi yazilmaliydı orası muamma. Bunu düşünürken çeviriyi de göz önünde bulundurmak gerekiyor.
İlk olarak Şibumi'yi okuduysanız, kitabı daha iyi bir yere konumlandırmanız biraz zor.
291 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Trevanian ın şibumi den sonra yine sakinliği ve aksiyonu size yaşatan değil hissetiren güzel bir romanı. Sanat danışmanı, tablolara tutkun eski bir infazcı. Tutkusundan ötürü eski mesleğine geri döner. Ve müthiş bir olay örgüsü. Gerilim ve aksiyondaki sakinlik ve oradaymışsınız hissi veren güzel bir anlatım. Daha ne olsun. Kitapla kalın
291 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Polisiye dalında kendine yer bulan bir kitap. Her polisiye yazarı gibi Trevanian'ın da kendine has bir dili var. Bir kaç kitabını okuyunca daha fazlasını okumak gelmiyor içimden. Vakit harcamak için okunabilir.
Bizim gibi insanlar ender aşık olurlar. Bizim gibi insanların aşık olduklarını düşünmek bile tuhaf, ama oldu bir kere!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kar Kaplanı
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
285
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelebek Yayınları
Baskılar:
İnfazcı
Kar Kaplanı
Herşey isviçre"de bir Amerikan ajanının öldürülmesiyle başladı. Jonathan Hemlock CIA adına çalışıyordu. Görevi yabancı ajanları bulup öldürmekti. İşin ilginç yönü o düşmanlarının kim olduğunu bilmediği halde düşman ajanlar onu tanıyordu... Ülkemizde de büyük ün yapan ve kitapları çok satan John Trevanian'ın Türkiye'de ilk kez yayınlanan ilginç bir yapıtı.

Kitabı okuyanlar 315 okur

  • YukcellMms
  • waersk
  • Ömer Akbaş
  • Deniz Özel
  • Seçkin ASLAN
  • Elif Acehan
  • Tulin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.9 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0