·
Okunma
·
Beğeni
·
5.260
Gösterim
Adı:
Kızıl
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
54
Format:
Karton kapak
ISBN:
Bir Kalbin Çöküşü Stefan Zweig Aperatif Kitap
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aperatif Kitap Yayınları
Baskılar:
Kızıl
Kızıl
Kızıl
Soğuk içine işledi ve kendini tüm bu eşyaların ortasında bir yabancı gibi hissetti. Bu yatakta kimle kimler oturmuştu; ağlamaklı bir halde baktığı aynaya daha önce kimlerin bakmış olduğunu düşündü. Hiç bilmediği bir ülkedeki bir yabancı gibi için korkuyla doldu; hiçbir şey onun için tanıdık değildi ve bu duygu içini buz gibi bir havayla doldurdu.
72 syf.
·1 günde·10/10
Çocukluk hayallerini süsleyen Viyana'da tıp okuyan Berger'in Viyana'da yalnız kalışı, arkadaş bulamaması ve derslerinden geri kalışını konu alıyor . Kızıla yakalan bir kız onu tekrar hayata döndürüp, hayatına mal oluyor..
72 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bir Zweig hayranı olarak, geçtiğimiz ay İş Bankası tarafından Türkçe'ye kazandırılmış ''Kızıl''ı okumamak elbette olmazdı. Ve hazır bugün zamanım varken okuyup bitireyim dedim. İyi ki de okumuşum dedirten de bir etki bıraktı üzerimde.

Kitabın kısaca konusuna değinmek gerekirse, kitap 17 yaşında bir gencin, Berger'in, tıp fakültesinde okumak için Viyana'ya gelmesiyle başlıyor. Peki bu Berger nasıl biri derseniz söyleyeyim; kendisini ezik, güçsüz ve değersiz hisseden biri kendince. Memlekette, taşrada arkadaşları, Viyana/ Josefsdat'ta ucuz oda bulabileceğini söylüyorlar Berger'e. Ve Berger de Viyana'ya geldiğinde Josefstadt'ta bir ev tutuyor. Bu evde Berger'in iki komşusu var. Birincisi ev sahibi, yoksulluk içinde yaşayan ve Mizzi adında 13 yaşında kızı olan zavallı bir kadın, ikincisi ise Schramek adında çete işleriyle ilgilenen, kaba saba tipli hukuk okuyan bir üniverste öğrencisi. Berger ise belirttiğim gibi bir tıp fakültesi öğrencisi. Schramek ile tanışma sürecinde, yine belirttiğim gibi kendisini hem Schramek hem de diğer tüm insanlar karşısında ezik, değersiz ve güçsüz biri olarak görüyor. Onlar gibi kadınlara yaklaşamadığını anlıyor. Ve kendini bir anlamda soyutlanmış hissediyor. Yalnızlık duygusunu yaşıyor çokça.

Ama kitabın sonlarına geldiğinizde ev sahibinin 13 yaşındaki kızı Mizzi'nin kızıl denilen ölümcül bir hastalığıa yakalanmış olduğunu öğreniyor. Ve kendini sorguluyor o an. Sadece kendini düşündüğünü, yanıbaşında ölen bu küçük kızcağaza herkese kayıtsız kaldığını anlıyor. Kendisinden çok utanıyor ve bir nevi olsun, o kıza karşı borcunu ödemek için gece gündüz onunla ilgileniyor. Onu kardeşi ile özdeşleştiriyor. Ona baktığında kardeşini hissediyor. Onunla vakit geçirirken yalnızlık diye bir şey hissetmiyor. Kız da öyle. Ve birbirlerine aşık olduklarını hissediyorlar.

Yalnız kitabın en son olayla birlikte çok kötü bir sonla bitiyor. Onu söylemeyeceğim. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Çok güzel cümleleri, durum değerlendirmeleri vardı. Mutlaka Zweig'i tanımalısınız ve bu kitabını da mutlaka okumalısınız.

Alıntılar:
''Ölüm bitişikte bir kız çocuğunu pençesine almaya çalışırken, o hayvan gibi uyumuştu ve bu durumda nasıl olur da başkalarından güven bekleyebilirdi.''

''Berger'in içinde şiddetli bir duygu kabarmaya başlamıştı. İlk kez bir insana yardım edebileceğini hissetmiş, ilk kez mutluluk içinde mesleğinin parıltısını duyumsamıştı.''

''Bundan sonraki yaşamının istikametini o an açıkça gördü: Faal ve yararlı olmalıydı, o zaman insanlar onu fark eder, o da bir daha hiç yalnız kalmazdı.''

İyi akşamlar =)))
72 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
*İnceleme değil bilgilendirmedir*

Can yayınları Lyon’da düğün kitabının “kızıl hastası” öyküsüyle aynıdır. Ve bir kitapta daha geçiyor bu öykü hangi kitabıydı hiç anımsamıyorum 20 tane kitabını okudum ama bulduğum ilk fırsatta buraya ekleyeceğim, sevgiler.
72 syf.
·Beğendi·9/10
Avusturyalı yazar Stefan Zweig'ın yeni çevrilip piyasaya sürülen kitabı Kızıl oldukça beğendiğim bir uzun öykü kitabı oldu. Birkaç sayfa okuyup sonra devam ederim diye düşünürken hikaye içine çekti ve hemen bırakmak gelmedi içimden. Hal böyle olunca inceliğe bağlı olarak okuyup bitirmek kısa sürdü. Her zamanki gibi o güzel psikolojik tahlilleri ve dolu anlatımı güzel bir etki bıraktı. Sayfalarca sürecek bir olayı tek bir paragafta anlatmayı başaran yazar bize dar kapasitede geniş bir olaylar zinciri sunuyor. Bildiğimiz hayatları bilmediğimiz ve farklı yönleriyle okuyoruz. Hikayede tıp öğrenimi için taşradan Viyana gelen Bertold Berger adında saf bir gencin yaşadıkları yer alıyor. Yetişkin olmaya ve büyük şehir ortamına alışmaya çalışan Berger, kendine ev arkadaşı olan hukuk öğrencisi Schramek'i örnek almaktadır. Ancak bu arkadaş okumaktan çok her türlü kötü alışkanlığa sahip serseri bir tiptir ve Berger ile pek kaynaşmak istemez. Schramek gibi olmak isteyen Berger bir türlü yaşadığı şehre uyum sağlayamaz ve derslerden uzaklaşarak bunalıma girer. Oldukça çekingen olduğundan karşı cinsle iletişim kurmakta aşırı zorlanır. Hukuk ve tıp öğrencisi dendiğinde aklımıza sorumluluk sahibi kişiler gelse de bu arkadaşlar daha çok açıköğretimli gibi takılıyor. Bir de Karla var Schramek'in sevgilisi o da pek oturaklı bir tip sayılmaz. Berger'in yaşadığı depresyon oldukça güzel anlatılmış. Okurken üniversite yıllarım aklıma geldi ve daha şanslı olduğumu gördüm. Açıkçası toplumumuzda Berger gibi çok öğrenci arkadaşımız var keşke onlara yardımcı olmanın bir yolu olsa. Ben özellikle öğrenci arkadaşlara tavsiye ediyorum çünkü kendinizden bir şeyler bulacağınızdan eminim. Bir kere başladıktan sonra bırakmak zor geliyor. Kitabın sonuna gelince ne yaptın Zweig dedirtti bana. Hüzünlü bir öykü olsa da okuması keyif veriyor. Çocuk hastalıkları yetişkinlerde daha fazla tesir ediyor maalesef. Tıp dünyası çok ilerledi de kızıl mızıl basit hastalığa dönüştü yoksa halimiz haraptı.
72 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Üniversite de kızlar teklif ediyormuş , her gün eğlence dolu olacakmış gibi beklentiler yüzünden bir çok üniversite öğrencimiz hüsrana uğramaktadır. Bu kitapta da kardeşim okumak için gidin şu üniversiteye bırakın şu beklentilerinizi diyor sayın Zweig :)) .

Üniversiteye başlayacak arkadaşlar için önemli o yüzden ve şu mesajı veriyor : "Siz siz olun kendinizi ispatlayacağız diye kendi karakterinize sığmayan şeylere girişmeyin. " Yalnız kalacağım korkusundan daha büyük bir yalnızlığa batan yeni üniversite öğrencisinin dramından bahsediyor öykümüz.Kendimizden uzaklaştığımız zaman çıkıyor aslında yalnızlık duygusu bunu görüyoruz kitapta.Ulaşmak istediği insanlarla kendi kişiliği arasında bir çıkmaza giren kahramanımız en sonunda hayatın anlamını kavrayıp tüm bunların saçmalık olduğunu idrak ediyor ama...Aması spoiler o yüzden söylemeyeyim :) .

Oysaki insana kendisi yeter çoğu zaman . İnsan kendisiyle dertleşir mi ? Evet dertleşir. İnsan kendisiyle eğlenebilir kendisiyle şakalaşabilir hatta . Deli misin kardesim ? Diyebilirsiniz...Olsun..Aynaya baktiginda bir yüzden çok kişiliğini görmek ister insan onu göremezse yalnızlık çöker işte. Bizim ehemimiz ve mühimimiz kendimizdir. Ona sahip çıkalım, bırakın diğer insanlar o kişiliğinizle sevsin sizi , takmış olduğunuz maskelerle değil.
72 syf.
Kızıl..
Yine Zweig ustadan muazzam bir novella.

Tıp öğrencisi olan kahramanımız Berger, öylesine çekingen, utangaç ve öylesine içine kapanık bir arkadaşımız. Ve onun bu karakter yapısı yaşamında çok zorluklarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Bir zaman sonra hayatının tamamiyle değişmesine neden olan Kızıl hastalığına yakalanmış 13-14 yaşlarında bir kız çocuğuyla tanışır. Bu tanışma her ne kadar Berger'in hayatının olumlu yönde değişmesine olanak sunsa da neticede Kızıl hastalığı bu... Bulaşıcı ve ölümcül olabiliyor (yetişkinler için)

İş Bankası Kültür Yayınları'nın bünyesine yeni kattığı Zweig eseridir. Edinmenizi ve okumanızı tavsiye ediyorum.
72 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bazen başkalarının yaşamına dokunarak kendi yaşamımıza da anlam katarız. Başkalarinin yaralarında kendi yaralarımızı, yanlızlığımızı, boşluğumuzu görüp onlara dokununca kendimizide iyileştiririz. Kaybolmuşluk, yanlızlık, ailesinden uzakta yasama tutunmaya çalışan bir genç, kendi icinde anlam arayışı, çokta yabancı olnadığımız duygular zweig bizimde yaşamlarımıza dokunmaya devam ediyor. Akıcı ve etkileyiciydi
72 syf.
·4 günde·Puan vermedi
KENDİNİ KAYBEDİŞ ,BULUŞ VE TEKRAR KAYBEDİŞ HİKAYESİ

Zweig'ın ilk eserlerinden olduğunu öğrenince bir acemilik bekledim ama yoktu.Her zamanki gibi sürükleyiciliği ve psikolojik betimlemeleri harika. .
 
Tasvirlerine hayranım Zweig'ın... 

Evinden çok uzakta, tek başına hayata tutunmaya çalışan bir tıp öğrencisinin, kaybolmuşluk, hiçlilik ,itilmişlik gibi duygularından bahsediyor kitap.


Tek kusuru çabuk bitmesi..diyemeyeceğim, çünkü kitapta hoşuma gitmeyen bir bölüm vardı. Ateşler içinde yanan kendisinden /sözde / kardeşim diye bahsettiği küçük kızın dudağından öpmesi biraz midemi bulandırdı açıkçası.

Yine de güzel bir kitap tavsiye ederim , Zweg sonuçta,
"o kadarı kadı kızında da" olur deyip bitiriyorum..
keyifli okumalar.. :)
72 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Zweig ın yine başarılı bir eseri. Tıp öğrencisi olan Berger’in Viyana’ya gidip orada okumasını, kendi ayakları üzerinde durduğunu kanıtlamak istediğini anlatan kısa bir kitap. Spoiler vermek istemiyorum fakat sonu gerçekten üzücüydü. Okumaya değer *
72 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Kızıl... Stefan Zweig'ın İş Bankasında yeni çıkan kitabı. Tabi duru muyum hemen gidip aldım :D
Geçmişe Yolculukta da bahsettiğim gibi Zweig'ı gerçekten çok özlemişim ve yazdıkları bence çooook güzel :)

Ama burada söylemek istediğim bir şey var. Kitabı çok sevdim ve 10 puan verirdim normalde ama neden 6?

Çünkü 13 yaşındaki bir kıza aşık oluyor lanet olası ana karakter!!
Böyle sübyancılık mı olur??
Zweig'ın kitaplarında çok şeye rastladım. Gayler'den sapkınlara kadar ama bunun yeri çok ayrı!
Bu olay kitabın son sayfalarına denk geliyor ve oraya kadar şöyle diyordum:
"Bu kitaba 10 puan vereceğim mükemmel yaaa!"

Sonra 13 yaşındaki kızı dudağından öptüğü anda midem bulanmaya başladı.
Zweig artık bizimle değilsin! Bu nasıl bir rezalettir.

Neyse okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
72 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
17 Yaşında şehir dışına ,evinden uzağa doktor olmaya giden kişilik ve bazı insani duygu ve hisleri tam oturmamış,kendini eksik hisseden fakat bu eksikliği giderecek gücü kendinde bulamayan,ve geldiği ilk yerde kendindeki eksikliklerin fazlasını gördüğü ve ilk anda çok büyük bir hayranlık ile bağlandığı biriyle tanışması ve bu kişinin kendisini eksiklikleri ile fark etmesi ve ona bu konuda yardım etmesini umarken geçen süre zarfında yaşadığı çoğuna normal gelen fakat kendisinin anlamakta ve yaşamakta güçlük çektiği olaylar sonucunda okul ve kendinden uzaklaşması ta ki gerçekten kendisine ihtiyacı olabilecek birine rastlaması aslında içinde durmadan büyüyen ölüm duygusunun başkasını pençesine alması ve o ölümü o bedenlerden kurtarmaya çabalaması ve kendini bilmeden ya da içten içe isteyerek ama bunu kendine dahi itiraf etmeden ölümün amansız pençesine atması ve bunları yaptıktan sonra gerçekten mutlu olması bazı eksik noktaları gidermesi ile hayatını kaybetmesini çok farklı duygularla anlatan bir eksik iken fazla olan gencin hikayesi.
Stefan Zweig her kitabı gibi bu kitabında da ölüm ile olan dostluğunu ve ona olan özlemini çok güzel ve akıcı bir şekilde dile getirerek bize farklı dünyaları anlatmış ve aktarmış her zaman ki gibi.
72 syf.
Stefan zweig ilk eserlerinden. Kitabın başlarındaki yer, mekan ve zaman kavramını betimlemeleriyle en ince ayrıntısına kadar okuyucusuna aktarmasi beni adeta kitabin içine cekmeyi başarmıştır. Konu olarak kendimizi içsel savaşın içerisinde bulmaktayiz. Kahramanımız kendi içine kapanık sessiz sakin bir kişilik olmasına rağmen görünüş olarak çevresinde alaycı şekilde fizikî görüntüsü yüzünden aşağılanmaktadir. Bunun öyle olmadığını çevresine ve kendisine kanitlamak için vermiş olduğu mücadeleyi inişli çıkışlı okuyacaksiniz. Şunu hatırlatmak isterim bu öykü CAN YAYINLARININ LYONDA DÜĞÜN kitabında da yer almaktadır.
Nedenini bilmiyorum ama artık hissizleştim.
Boğucu yalnızlık duygusundan kimse beni çekip çıkarmıyor.
Stefan Zweig
Sayfa 45 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
Hiçbir şey anlamıyorum, bilmiyorum, yapmıyorum, tükeniyorum..

Binlerce insanın arasında yapayalnız olmanın ne anlama geldiğini bilemezsin.
Stefan Zweig
Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
İçinde milyonlarca yüreğin attığı şu kocaman kentte tek başınaydı.
Tek bir sözcük duymanın hasretini o an olduğu kadar hiç çekmemişti.
Stefan Zweig
Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
Suskunlaşmak -ölmek bu herhalde diye düşündü.
Stefan Zweig
Sayfa 63 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
Madem ben henüz dışarı çıkamıyorum, bari Bahar içeri gelsin
Stefan Zweig
Sayfa 59 - İş bankası kültür yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıl
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
54
Format:
Karton kapak
ISBN:
Bir Kalbin Çöküşü Stefan Zweig Aperatif Kitap
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aperatif Kitap Yayınları
Baskılar:
Kızıl
Kızıl
Kızıl
Soğuk içine işledi ve kendini tüm bu eşyaların ortasında bir yabancı gibi hissetti. Bu yatakta kimle kimler oturmuştu; ağlamaklı bir halde baktığı aynaya daha önce kimlerin bakmış olduğunu düşündü. Hiç bilmediği bir ülkedeki bir yabancı gibi için korkuyla doldu; hiçbir şey onun için tanıdık değildi ve bu duygu içini buz gibi bir havayla doldurdu.

Kitabı okuyanlar 891 okur

  • Meryem
  • Ertuğrul
  • B E R C E S T E
  • Merve
  • Selin karakuş
  • Serhat Şahiner

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları