Macellan Bir İnsan Bir Yaşam

9,0/10  (11 Oy) · 
18 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.002 gösterim
Çevresini dolaşarak dünyanın yuvarlak olduğunu kesin olarak kanıtlayan Portekizli denizcinin biyografisi, Yeniçağ'ın bu en önemli kâşifini kararlı, cesur, mağrur bir kişilik olarak tanımlıyor. Tarihte iz bırakmış kişilerin yaşamöykülerini kendine özgü bir üslupla kaleme alan Zweig, Macellan'da, dünyanın pek çok coğrafi bölgesine bugün bildiğimiz adlarını veren Portekizli kâşifin, her biri apayrı bir macera olan keşiflerini kişiliğiyle bütünleştirerek anlatıyor.

Colombus'un başarısı Avrupa'da müthiş bir şaşkınlık yaratır. Bir süre sonra da yaşlı dünyamızın daha önce hiç tanık olmadığı bir macera ve keşif heyecanı patlak verir: Tek bir cesur insanın başarısından, tüm bir kuşağa yetecek şevk ve cesaret doğar, bu daima böyledir. Avrupa'da sınıfından ve konumundan hoşnut olmayan, haksızlığa uğradığını düşünen ve beklemek için fazla sabırsız olan herkes, küçük oğullar, işsiz subaylar, büyük efendilerin piçleri, kanun tarafından aranan karanlık tipler, hepsi de Yenidünya'ya gitmek ister.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789750711343
 • Orijinal Adı:
  Magellan: Der Mann und seine Tat
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mazlum İlhan 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biyografik roman türünün en iyi yazarlarından olan Stefan Zweig'in dünyanın etrafını dolaşarak dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak isteyen Macellan'ın yolculuk sürecine hazırlanışını, yolculukta yaşanan hadiseleri ve yolculuğun sonunu; akıcı bir dille ve karakterin ruhsal betimlemeleriyle anlattığı zevkle okunabilecek bir gezi kitabı. İhanetin, kararlılığın, cesaretin farklı formlarını bulabileceğiniz; tarih-coğrafya derslerinde hep bahsi geçen coğrafi keşiflerin iç yüzünü daha iyi görebilmek için okunabilecek, tavsiye edebileceğim bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Tek bir cesur insanın başarısından, tüm bir kuşağa yetecek şevk ve cesaret doğar; bu daima böyledir.

Macellan, Stefan ZweigMacellan, Stefan Zweig
Buse Polat 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gemi kütüphanesine gidip rastgele bir-iki kitap seçtim. Ve okuduğum tüm kişiler ve seyahatler içinde özellikle de bir insana, dünya keşif tarihinde bana göre en mükemmeli gerçekleştiren Ferdinand Macellan'a, dünyanın çevresini dolaşmak amacıyla Sevilla'dan minik beş yelkenliyle açılan bu adama büyük hayranlık duydum. Onun yolculuğu, insanlık tarihininen harikulade Odysseia'sıydı belki de.

Macellan, Stefan ZweigMacellan, Stefan Zweig