Macellan Bir İnsan Bir Yaşam

8,5/10  (15 Oy) · 
29 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.104 gösterim
Çevresini dolaşarak dünyanın yuvarlak olduğunu kesin olarak kanıtlayan Portekizli denizcinin biyografisi, Yeniçağ'ın bu en önemli kâşifini kararlı, cesur, mağrur bir kişilik olarak tanımlıyor. Tarihte iz bırakmış kişilerin yaşamöykülerini kendine özgü bir üslupla kaleme alan Zweig, Macellan'da, dünyanın pek çok coğrafi bölgesine bugün bildiğimiz adlarını veren Portekizli kâşifin, her biri apayrı bir macera olan keşiflerini kişiliğiyle bütünleştirerek anlatıyor.

Colombus'un başarısı Avrupa'da müthiş bir şaşkınlık yaratır. Bir süre sonra da yaşlı dünyamızın daha önce hiç tanık olmadığı bir macera ve keşif heyecanı patlak verir: Tek bir cesur insanın başarısından, tüm bir kuşağa yetecek şevk ve cesaret doğar, bu daima böyledir. Avrupa'da sınıfından ve konumundan hoşnut olmayan, haksızlığa uğradığını düşünen ve beklemek için fazla sabırsız olan herkes, küçük oğullar, işsiz subaylar, büyük efendilerin piçleri, kanun tarafından aranan karanlık tipler, hepsi de Yenidünya'ya gitmek ister.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789750722417
 • Orijinal Adı:
  Magellan: Der Mann und seine Tat
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmettin Zafer 
16 Mar 13:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Macellan dünyanın çevresini ilk dolaşan insandır.” ifadesi pek çok tarih kitabında rastlayabileceğimiz türden bir cümle herkes için. Ancak çoğu zaman bu ve buna benzer tarihi olayların iç yüzünü düşünmeyi unuturuz ya da çok gerek duymayız. Zweig bu kitapta okuyucu yerine bunu yaparak bu cümlenin anlamını doldurmakla kalmıyor deyim yerindeyse adeta taşırıyor diyebiliriz.
Macellan’ın yaşadığı çağda coğrafi keşifler yeni yeni başlıyor, yeni topraklar keşfediliyor, insanların dünya hakkındaki görüşleri genişliyordu. Tutkulu bir denizci olan Macellan baharatı Avrupa’ya getirmek adına uzun bir yolculuğa çıkıyor. Kitap da zaten adından da anlaşılacağı gibi bu yolculuğun hazırlığını, yolculuk sırasında yaşananları ve yolculuğun sonlanmasını anlatıyor. O devirde tahta gemilerle okyanus çölünde yüzlerce gün durduraksız nereye gittiğini bilmeden yol almak günümüzle kıyaslandığında sanki başka galaksilere uzay yolculuğu yapmak gibi bir şey olurdu herhalde. Gerçekten büyük bir cesaret örneği. Zweig da bu destansı yolculuğu en ince ayrıntısına kadar anlatıyor ve okuru da adeta bir tayfa rolüne sokarak onu da gemiye alıyor. Yolculuk esnasında karşılaşılan sıkıntılar, zor durumlar insanın dayanma gücünün çok ötesinde şeyler. Keyifli bir macera kitabı istiyorsanız herkes gemiye.

Nilay ada 
 17 Haz 23:00 · Kitabı okudu

Yine kafamdaki Zweig'i buldum ve keyifle okudum diyebilirim . Eğer bir Zweing kitabı okuyorsanız Biyografi denizinde en derinlere dalmışsınız demektir. Spoiler : Dünyanın çevresini ilk kez dolaşan insan olma hayali uğruna her türlü zorlukla başetmeye çalışan , ülkesinin vatandaşlığından bile vazgeçen kaşifimiz , tek dayanağı olan haritasının hatalı olduğunu ne yazık ki çok geç farkeder . Antartika yakınlarında soğuktan aylarca yol alamaz. Halbuki 2 günlük yolu kalmıştır geçidi bulmasına. Bilmeden 2 gün için 6 ay bekler. Açlık ve soğuk onu yıldıramaz. Çıktığı yoldan geri dönmeyi aklından bile geçirmez ve sonunda Pasifik okyanusuna merhaba der... Kısaca özetlersem Stefan Zweing formatında Jules Verne tadında macera dolu üstelik gerçek.

Biyografik roman türünün en iyi yazarlarından olan Stefan Zweig'in dünyanın etrafını dolaşarak dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak isteyen Macellan'ın yolculuk sürecine hazırlanışını, yolculukta yaşanan hadiseleri ve yolculuğun sonunu; akıcı bir dille ve karakterin ruhsal betimlemeleriyle anlattığı zevkle okunabilecek bir gezi kitabı. İhanetin, kararlılığın, cesaretin farklı formlarını bulabileceğiniz; tarih-coğrafya derslerinde hep bahsi geçen coğrafi keşiflerin iç yüzünü daha iyi görebilmek için okunabilecek, tavsiye edebileceğim bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

Nilay ada 
17 Haz 23:02 · Kitabı okudu · İnceledi

Para parayı nasıl çekerse, mutluluk ta onu bir kez çağıran birinin ardından itaatle koşar.

Macellan, Stefan ZweigMacellan, Stefan Zweig

Tek bir cesur insanın başarısından, tüm bir kuşağa yetecek şevk ve cesaret doğar; bu daima böyledir.

Macellan, Stefan ZweigMacellan, Stefan Zweig
Nilay ada 
16 Haz 22:17 · Kitabı okudu · İnceledi

Fakat kimse hataları küçük görmesin. Eğer bir dehayla temas ederse, eğer tesadüflerle bir araya gelmişse en budalaca hatalardan bile yüce bir gerçeklik doğabilir.

Macellan, Stefan ZweigMacellan, Stefan Zweig
Buse Polat 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gemi kütüphanesine gidip rastgele bir-iki kitap seçtim. Ve okuduğum tüm kişiler ve seyahatler içinde özellikle de bir insana, dünya keşif tarihinde bana göre en mükemmeli gerçekleştiren Ferdinand Macellan'a, dünyanın çevresini dolaşmak amacıyla Sevilla'dan minik beş yelkenliyle açılan bu adama büyük hayranlık duydum. Onun yolculuğu, insanlık tarihininen harikulade Odysseia'sıydı belki de.

Macellan, Stefan ZweigMacellan, Stefan Zweig