Memleketimden İnsan Manzaraları

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.520
Gösterim
Adı:
Memleketimden İnsan Manzaraları
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
4238732493313
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayıncılık
Baskılar:
Memleketimden İnsan Manzaraları
Memleketimden İnsan Manzaraları
Nazım Hikmet'in çok güç koşullarda korunmuş, elden ele geçmiş, bazıları sağlığında basılamamış, bazıları özen gösterilmeden basılmış olan yapıtları, bu işe gönül vermiş eleştirmenlerin çabalarıyla, içerde ve dışarda, yıllardır derlenip toparlanmaya çalışılmış, ama çeşitli nedenlerden kaynaklanan yanlışların, karışıklıkların, tutarsızlıkların bir türlü önü alınamamıştır.
Şimdi Adam Yayınları size Nazım Hikmet'in yepyeni bir toplu yapıtlar derlemesini sunuyor.
Bu yolda daha önce yapılan bütün olumlu çalışmalar, Nazım Hikmet'in kitaplarının ilk basımları, arkasında bıraktığı müsveddeler - mekanik yaklaşımlara düşmeden, durumlara, türlere göre ayrı değerlendirmelere gidilerek - büyük bir özen ve duyarlıkla yeniden gözden geçirilmiş, konunun uzmanı eleştirmenlerin özverili katkıları ve ortak çabalarıyla, sanatçının özellikleri, kendine özgü kullanımları gölgelenmeden, yanlışların düzeltilmesi, karışıklıkların, tutarsızlıkların giderilmesi sağlanmıştır.
544 syf.
·10/10
Hayal meyal hatırlarım. Tünellerden geçip kuytu bir yerlere amcamın bir ahbabını ziyarete gitmişiz. Taş duvarlarla kaplı kasvetli boğuk bir odadaydık. Odada dikkatimi çeken tek şey duvarda asılı bir fotoğraftı. Gözleri ışıl ışıl parlıyordu. Ben nasıl dikkatli bakmışsam artık "o adam benim babamdır tanıyor musun?" dedi birisi. Korkup cevap vermemişim.

Korkup cevap vermediğim adamın Cem Karaca ve o bakıp durduğum fotoğraftaki adamın Nazım Hikmet olduğunu yıllar sonra söylemişti amcam. Ve sonradan ezberlemiştim baba oğulun ortak olan ben bir ceviz ağacının şarkısını.

Yine hayata bir yerlerden geç kalmışım. Karşıma Cem Karaca çıkıyor ve ben umursamadığım gibi hiç utanmadan korkmuşum. Bir daha öyle bir fırsatım hiç olmadı. Bundan sonrada olmayacak elbette.

Babam demeyip Nazım Hikmet deseydi tanırdım aslında. İsmini o kadar çok duymuştum ki. Devamlı bahsedilirdi, ismi geçerdi. Ah garip Nazımımın bedeni gurbet ellerde kaldı derdi dedem. Kendisine karşı derin bir sevgim vardı hep. Çocuk aileden ne görüyorsa öyle oluyordu.

Kitaba gelecek olursak; Memleketimden İnsan Manzaraları 5 kitaptan oluşuyor. Şiir demek olmaz sanki ağıt gibi hikaye gibiydi.

Birinci Kitabımızın baş rolü 1941 yılında haydarpaşa garında bir posta treni ve bu trenin yolcuları olan işçiler, köylüler, emekçiler, tutuklular ve daha nice insanı tıpkı bir roman anlatır gibi aktarıyor bizlere şiirlerle.

İkinci Kitabımızda yine bir trenimiz var ancak tren bu kez yataklı. Haliyle bu trendeki insanlar bir kademe daha yüksekte. Zenginler, siyasetçiler, kentliler ve tanınmış kişiler. Sadece ölünce eşitlik olacak tüm insanlarda.

Üçüncü Kitabımızda Hilmi isimli bir adamın hapishanede yaşadıkları üzerinden çeşitli insan manzaraları anlatılıyor. Hapislik zormuş be azizim.

Dördüncü Kitabımızın konusu yine klasik Nazım Hikmet konusu yurt severlik ve baş kaldırış. İnsan manzarasında ağalar ve ezilen köylü halk var. Rahmetli Yaşar Kemal geldi yine aklıma.

Beşinci Kitabımız ise gurbetteki Halil'in karısı Ayşe'ye olan özlemi var. Zavallı Halil ve Ayşe. Memleketimin acılı insan manzaraları o günden bu güne hiç bitmedi ki zaten.

Tabi ki 10 puan
544 syf.
·7/10
Ne olursa olsun, elbette bir şeyler yazabilirim. Kısa tutarım, iki, üç sütun.
Diğer yerler de kitaptan söz eder geçerim. (iç ses)
Memleketimden İnsan Manzaraları beş kitaptan oluşuyor.
Bu devasa kitabı değerli üstad Nazım Hikmet 1939-1947 yılları arasında yazdı. Ancak 1966-1967 yıllarında, yazılışından 30-35 yıl sonra yayımlanabildi.

Yüzlerce konu, yüzlerce şahıs muazzam bilgi hazinesi. Arada vatan sevgisi aşılanması da cabası. iki günde okuyarak büyük bir başarıya imza attım.
Tamamı cezaevinde yazılan şiirlerden oluşuyor. Fakat kitabı yayınlamakta oğlu Memet Fuat'a nasip olmuş. Değerli şairimiz ne yazık ki bu kitabını yayınlayamadan sürgün hayatında hayatını kaybetti.
544 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap Nazım Hikmet in ustalığını hat safhada gösterdiği çok yönlü , öyle bir türe indirgenemeyecek kadar eşsiz ,destansı coşkulu ,içinde bizim insanlarımızın olduğu bir kitap.Edebiyatımızın en kaliteli ürünlerinden biri.
544 syf.
·10/10
Geçmişte yaşanılan dönemi veya dönemleri, olayın taraflarının o zamana ait bürokratik belgeleriyle değil, yazılı ve sözlü sanatıyla mercek altına almanın gerekliliğine inanan bir insanım. Kimi zaman yakılan bir ağıtta, kimi zaman söylenen bir türküde, kimi zaman bedeller ödenerek yazılan şiir, roman, film, hiciv ve düz yazılarda, ve bilumum sanat kollarında ... Nazım HİKMET 'te engin yeteneklerinden, içinde yaşadığı periyodun deniz feneri olacak bir eser meydana getirmiştir.
544 syf.
·Beğendi·9/10
Kanımca değil Türk edebiyatının, Dünya edebiyatının en iyilerden. Örgüsü, kurgusu, dili mükemmele yakındır. Bu kitabı kendi dilinde okuyabilmek, Türkçe bilmenin en güzel getirilerindendir.
544 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Dille ilgili bir tartışmadan sonra Nazım okumaya karar verdim. Çünkü Türkçeyi en iyi kullanan şairlerin basinda o bulunur.

Mehmet Fuat bu kitap için "Tam anlamıyla bir başyapıttır. Herhangi bir kavga kitabı filan değildir." der

2. Meşrutiyet'ten 2. Dünya Savaşı'na kadar Türk toplumunun geçirdiği siyasal ve toplumsal dönüşümleri 17.000 dizeyle 5 kitap olarak, 300 dolayında kişinin kimliğinde anlatan Nazım Hikmet, başlangıçta bağımsız olarak tek kitap biçiminde düşündüğü Kuvayı Milliye destanının kimi bölümlerini de Memleketimden İnsan Manzaralan'na alır.

Memleketimden İnsan Manzaraları Birinci Kitap'ta Haydarpaşa'dan kalkan posta trenindeki yolculardan söz edilir. Bunlar, köylüler, işçiler, sakatlar, memurlar, jandarmalar, hükümlüler, işsizler, serserilerdir.

Şair, bunlardan bazılarını tanıtır. Tanıtırken, vücut yapıları, konuşmaları, yaşamöykülerini de verir.

ikinci Kitap'ta yine Haydarpaşa Garı'ndan kalkan ekspresin yolcuları anlatılır. Bunlar çoğunlukla yataklı vagonda gidenlerdir: Siyaset adamları, gazeteciler, sermaye sahibi kişiler, kentsoylular, Kurtuluş Savaşı'na katılmış halk kökenli kişiler.

Üçüncü Kitap'ta bir hükünuü olan sosyalist Hilmi'nin hapishane ve hastanelerde geçen günleri anlanlır. Bunun yanı sıra, hapishane ve hastane yaşamı, doktorlar, hastalar, köylüler bu kitabın irdelediği konular olur.

Dördüncü Kitap'ta konu 2. Dünya Savaşı, işgalciler, direnişçiler, yurtseverler, işbirlikçiler, ağalar, köylülerdir.

Beşinci Kitap'ta 2. Dünya Savaşı'nda İstanbul'da yaşanan acılar, sıkıntılar Halil'in özlemleri, karısından aldığı mektup anlatılır.

Nazım Hikmet, Memleketimden İnsan Manzaraları, yalnızca şiir değil, aynı zamanda dev bir destandır. Bu destan, roman-şiir ya da sinema-şiir özelliklerinden dolayı da yazarın bir başyapıtı sayılır.

Nazım Hikmet yapıtıyla ilgili ön tasarısını şöyle açıklamaktadır :

"İstiyorum ki okuyucu 12,000 mısraı bitirdikten sonra vıcık vıcık insan kaynaşan bir mahşerden geçmiş olsun,

İstiyorum ki bu insan mahşerinin konkre ifadesi okuyucuyla muayyen bir devirdeki, muhtelif sınıflara mensup Türkiye insanları vasıtasıyla Türkiye'nin muayyen bir tarihi devredeki sosyal durumunu anlatsın,

İstiyorum ki ikinci planda, Türkiye cemiyetini çevreleyen dünya durum muayyen bir devrede- anlaşılsın,

İstiyorum ki -nereden gelip, nerede olduğunu, nereye gidildiği? sualine, sahamın içinde azamî imkânlarla cevap verilsin."

Bu kitabı kesinlikle okuyun.
544 syf.
·1602 günde·Beğendi·9/10
Halkını ve ezilen Halkları anlamış ve şiirlerine can suyu yapmış bir şair .Kendisine yapılan haksızlıkları es geçerek vatana ve millete yazmış .Birde Piyare'ye ...
Bir romanı okumaya devam ederken yanı başımda bu kitapta durur. Açar bir bakarım. Romanlar gibi hemen bitsin düşüncesinde değilim şiir kitapları için. Çünkü bana göre her şiir ayrı bir roman. O yüzden zamana yayarak okurum.
544 syf.
·Beğendi·9/10
Beş kitaptan oluşan, 1940'lı yılların anlatıldığı bir eser. Nazım, Serbest Toplumcu Şiir anlayışı ile, ağırlıkla Anadoluyu; insanını, kadınını, yaşamını/yaşam savaşını, acılarını vs. ele almış. Kitabı okurken, kendinizi bir köy odası sohbetinde hissedebilirsiniz, nitekim ben de böyle oldu. Savaş yıllarını bir çok boyuttan hissetmek mümkün. Kitabın sonunda, kafanızda, lirik-kavgacı bir Anadolu oluşacaktır.
544 syf.
Bu kitabı okurken nedense 'Deniz Üstü Köpürür' türküsü çınlıyordu kulaklarımda. Nazım'ın ruha sinen dizeleriyle ve kendine özgü tarzıyla başyapıtlarından biri olan 'Memleketimden İnsan Manzaraları' bir yolculuğun en ürpertici gerçeklerini samimiyetle ortaya çıkarıyor.
544 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bunca sene içerde yatılır, bunca yıl sürgünde kalınır da; bu kadar mı güzel anlatılır bir memleketin insanları...
Kitapta toprak kokusu ve bir kuş yüreğinin atışı var her sayfasında...
Ustaya selam olsun...
544 syf.
·29 günde·Puan vermedi
Türk insanının, halkının, bireyinin günlük yaşantılarından kesitler manzumesi. Köylüsü, askeri, mapusu, esrarcısı, devrimcisi, ülkücüsü, umutlusu, umutsuzu, dertlisi, çıkarcısı, yaşlısı, genci, tüccarı, fakiri ne kadar farklı insan varsa burada var. Yolculuklar, istasyonlar, kocası mapusta onunla mektuplaşan eşi, hayat mücadelesi, dostluklar, dışarıdakiler, içeridekiler. Hepsi gerçekçi, hepsi gerçekten yaşanmış hikayeler gibi. Çok iyi bir gözlemcinin süzgecinden geçmiş gibi. Oysa ki Nazım kitabın büyük kısmını hapishanedeyken yazmış. Kitap okudukça, yazmanın ne kadar zor olduğunu anlıyorum. Bu kadar iyi insanların karakterlerini, yaşantılarını tahlil edeceksin, sözlerinin hiçbiri eğreti durmayacak ve bunu şiirsel bir dille yazacaksın. Şapka çıkartıyorum.
Kitaba düştüm,
sabahtan akşama kadar okuyorum.
Kitaplar akıllı
kitaplar aptal.
Kitaplar büyük
kitaplar çocuk.
Kitaplar en uzak, en güzel yolculuk
fakat kısır
fakat sensiz...
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 494 - YKY 32. Baskı - 2016
Fuat
tersanede tesviyeci.
19 yaşında girdi hapise
üç arkadaş perdeleri indirip
bir kitap okudukları için.
Ve yatıyor iki yıldır.
Şimdi içerilere gönderiyorlar.
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 18 - YKY 32. Baskı - 2016
Halbuki bu dünyada hiçbir şey yoktu
gerçekten ciddiyetle inanılmaya değer.
Kızmak, kıskanmak, inat etmek ve dövüşmek,
gülmek kahkahalarla ve ağlamak hıçkıra hıçkıra...
Halil belki ihtiyarladı biraz.
Fakat kitap , kelepçe ve yürek eskimedi.
Ve şimdi
yürek her zamankinden umutlu
Halil okurken kitabını
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 32 - YKY 32. Baskı - 2016
"Alman indi Balkan'a
ne Yunan'ı bıraktı, ne İngiliz'i
Ve lakin çok şükür Müslümanız
herif sayıyor bizi.
Biz Alman'la birlik edip
atılabildik miydi İngiliz'in üzerine,
bir günde giriverdik demektir
Şamı şerif şehrine"
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 48 - YKY 32. Baskı - 2016

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Memleketimden İnsan Manzaraları
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
4238732493313
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayıncılık
Baskılar:
Memleketimden İnsan Manzaraları
Memleketimden İnsan Manzaraları
Nazım Hikmet'in çok güç koşullarda korunmuş, elden ele geçmiş, bazıları sağlığında basılamamış, bazıları özen gösterilmeden basılmış olan yapıtları, bu işe gönül vermiş eleştirmenlerin çabalarıyla, içerde ve dışarda, yıllardır derlenip toparlanmaya çalışılmış, ama çeşitli nedenlerden kaynaklanan yanlışların, karışıklıkların, tutarsızlıkların bir türlü önü alınamamıştır.
Şimdi Adam Yayınları size Nazım Hikmet'in yepyeni bir toplu yapıtlar derlemesini sunuyor.
Bu yolda daha önce yapılan bütün olumlu çalışmalar, Nazım Hikmet'in kitaplarının ilk basımları, arkasında bıraktığı müsveddeler - mekanik yaklaşımlara düşmeden, durumlara, türlere göre ayrı değerlendirmelere gidilerek - büyük bir özen ve duyarlıkla yeniden gözden geçirilmiş, konunun uzmanı eleştirmenlerin özverili katkıları ve ortak çabalarıyla, sanatçının özellikleri, kendine özgü kullanımları gölgelenmeden, yanlışların düzeltilmesi, karışıklıkların, tutarsızlıkların giderilmesi sağlanmıştır.

Kitabı okuyanlar 1.375 okur

  • Ekrem özgiray
  • Aybala Albay
  • Dilek
  • Sinemde...
  • Emrehan Eralp
  • Hasan salih
  • Atilla Taşlı
  • Balzamin
  • Salih Özbek
  • Semih İmamoğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.2 (4)
9
%0.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları