Adı:
Moby Dick
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752207028
Orijinal adı:
Moby Dick
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
“Bana Ishmael deyin…” Dünya edebiyatının en ünlü cümlelerinden biriyle başlayan bu büyük eserde Kaptan Ahab'ın, bacaklarından birini koparan ünlü Beyaz Balina Moby Dick'i avlamak üzere çıktığı sefere katılacak, gemisi Pequod'ın serüvenlerini okurken Kaptan Ahab ile Moby Dick'in son yüzleşmesine tanık olacaksınız.
736 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10 puan
Hepimiz bir yerlerden duyduk beyaz balinayı bazılarımız tatlı bulduk bazılarımız korktuk onun heybetinden.Ben sonunda Yapı Kredi Yayınlarından gerçekten çok üst düzey bir çeviriyle okuma fırsatı buldum ve tam metnine eriştim.Ne yalan söyleyeyim kitaba başlarken bu kadar iyi olmasını ben de beklemiyordum.

Yazar Herman Melville tam anlamıyla bir dahi.All Star gibi birisi;çok büyük yazarlardan izler taşımakla birlikte kendi özgün havası da var.Dostoyevski ve Jack London esintileri aldım okurken.Ama kullandığı metaforlar,semboller ile adeta Show yaptı.Resmen kitabın 2 katmanı varmış gibi.Birisi herkesin gördüğü balina avı hikayesini anlatan katman diğeri ise sadece bazılarımızın anlayabildiği göndermelerin metaforların işaret ettiği ikinci katman.Ayağa kalkıp alkışlamak istiyorum yüzyıllar sonra seni sayın Melville.Yeri geliyor balinalar hakkında akademik bilgi veriyor yeri geliyor emperyalizm eleştirisi yapıyor yeri geliyor moda hakkında şeyler söylüyor.

Gemideki her karakterin bir kişiliği ayrı bir hikayesi var.Gerçekten çok derinler.Ama bir tanesi var ki şapka çıkartılır;Kaptan Ahab... Ahab,kitaptaki olayların başlamasından bir süre önce Beyaz Balina Moby Dick’i avlamaya çalışmış hatta bir zıpkın bile saplamayı başarmış ama balina tarafından evet tarafından bozguna uğratılarak bacağı koparılmış bir insan ve Pequod gemisinin kaptanı.Hayattaki yegane amacı Beyaz Balinadan intikamını almak olan Ahab gözünü kin bürümüş adeta bu duyguyla delirmiş bir şekilde.İntikam arzusu ile ruhu zehirlenmiş ve çürümüş gibi.Yeni doğmuş çocuğunu bile evde bırakıp intikam için sefere çıkmış.Bir diğer ana kahraman Moby Dick son 3 bölüme kadar ortalarda gözükmüyor ama öyle bir geliyor ki o son 3 bölüm beklemeye değiyor

Çoğu Destanlar bir savaşı anlatır Moby Dick de bir savaş destanıdır.Tanrısız denilebilecek bir evrende tüm kötü güçlere karşı Tek bir insanın,Kaptan Ahab’ın açtığı umutsuz bir savaşın destanıdır bu da.Moby Dick de belki bir metafor olabilir.Kader,Tanrı,Çözülmez gizem,En büyük korkular.Sizin Moby Dick’iniz nedir? Kaptan ahab oldunuz mu olacak mısınız yoksa alakanız yok mu? İntikamını alamayan bir adamın öyküsüydü bu ve son zamanlarda okuduğum en iyi kitaptı.

10/10
736 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
> Bundan yıllar evvel, ben küçükken bulunduğumuz ilçeye haftanın belli günleri gelen gezici kütüphaneye üye olmaya karar verdikten sonra, okul öğretmenim Nevin hocamın da tavsiyesi ile dünya klasiklerinden birisi olan Moby Dick’i okumaya karar verdim. Devrimci Yunan filozof: Herakleitos, “Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz” sözüyle, bir nehrin devamlı harekette olduğu ve değiştiği için aynı suda yıkanmanın tekrarının imkânsız olduğunu ifade etmiştir. Fakat bazı yazarların kaleme almış oldukları kitapları vardır ki, bu güzel eserler her daim aynı tatta kalırlar, ama buna karşın bizler dur duraksız değişir ve gelişiriz. Zamanında bu gibi kitapları okumak ve sonrasında bir tekrar geçmek, benim zaman içerisinde nasıl değiştiğimi ve neden değişime ihtiyaç duyduğumu anlamama daha da yardımcı oluyor. Bence dünya klasikleri, her evin kitaplığında olması ve gerçekten okunması gerekenlerden diye düşünüyorum.

> Ben şahsen bazı klasiklerin çok daha iyi yıllandıklarını keşfettim ve bir klasik eserin klasik kalabilmesi için birçok edebi güzelliği üzerinde barındırdığını unutmamak gerektiği düşüncesindeyim. Bu eserler ki, her dönemde geçerli olan fikri derinlik ile birlikte, biz okurlara özgün mesaj sunabilmektedirler. Bizlere, o dönemin medeniyetinin geniş temsil gücünü ve ruhunu yansıtırlar. Bu klasiklerin: yenilikçi olmaları, evrenselliği onaylamaları, edebiyatın en iyisi olmaları, her dönem sadık ve sıkı takipçilerinin olması, en yaygın görülenlerde bulunan belli başlı özelliklerdir. Bu gibi eserlerde sıklıkla rastlanan bir diğer husus ise, onların zamana karşı direnebilmeleri ve emsalsiz eserler olmalarıdır. Klasik eserler, biz okurlara bir sanat eseri olarak edebiyatın tüm inceliklerini aktarırken, yazarın kalemi aracılığı ile bizleri hayal dünyasında en ileri noktaya taşırlar. Klasiklerin hem biriktirici hem de kendilerine has olmaları, neredeyse her okuyanı tarafından onaylanmaktadır. Bununla birlikte, okunduğu her zaman diliminde geçerli olan değer üretme gibi bir kavrama sahiptirler. Ve hatta bu sebeptendir ki, eserde bulunan karakterler ile bütünleşen okurlar ve taklitçiler bile yaratabilirler. Bu gibi eserlerin okur edebiyat dünyasında bıraktıkları etkiler yüzyıllarca sürebilir ve dünya klasiklerinin medeniyete birçok şey kattıkları kesin ve kaçınılmazdır.

> Kitapların gerçekten kitap gibi koktuğu bir dönemde, benden önce birçok kişinin elinden geçmiş olan Moby Dick romanını almanın heyecanı vardı bende. O zamanlar siyah beyaz televizyonumuz, radyomuz vardı, ama Ankara gibi bir merkezde bile soğuk yağışlı günlerde elektrik kesilmesi sık yaşandığı için gaz lambasız ve sobasız hiç olmazdı evlerimiz. İşte o zamanın gelişmişliği ile o günün Türkiye’sini düşünün ve elinizde tuttuğunuz, size bambaşka bir dünyayı aralayacak türde romanı hayal ediniz. Romanın kapağını çevirdim ve ben romanı okudukça, o beni daha da cüretkâr davet etti maceranın içine. İşte o andan itibaren kaptan Ahab ve Moby Dick'le inanılmaz maceralı bir deniz seyahatine çıkma cesaretini buldum kendimde. O zamanlar şimdiki gibi bir kitaplığım olamadığı için, hep yatağımda, yastığımın altında saklardım romanı ve soğuk kış akşamlarında, sıcak sobanın yanarken vermiş olduğu o eşsiz çıtırdama eşliğinde okuma çok iyi gelirdi bana. O günlerde kitap her şeyden öncelikli olmuştu benim için. Ah keşke bir de ben görebilsem ve dokunabilseydim o güzel beyaz balinaya! Ben Moby Dick'ten hoşlandım ve eğer bugüne değin okumadılarsa, burada okumak düşüncesinde olan çoğu okur arkadaşıma tavsiye ederim.

> Melville, kitabın belli bir bölümüne kadar balina avcılığının büyüleyici, eğlenceli ve ilgi çekici hikâyesini sunuyor biz okurlara. Yazarın kalemi ile hayal gücü bu konuda çok iyi ve o gün için geleceği parlak bir düzyazıya sahip. Kitap belki bazılarınız için arada sabrınızı yoklayabilir, ama biraz dayanabilirseniz, sonrasında sizi daha geniş ve ezoterik düşkünlük çevrelerine davet ediyor. Hadi buyurun, şimdi bir buçuk asır geriye bir yolculuk yapalım ve literatürün o zamana dair eleştiri dünyasında, yazarın kitabında konu olan macerasını, düşüncelerinin aktarımını ve kaleminin ustalığına birlikte bakalım!


GELELİM KİTABIMIZ MOBY DICK’E;

“Ahab için, yeryüzündeki tüm kötü güçler, ete kemiğe bürünmüştü Beyaz Balina’da. Bu kötü güçler sanki Ahab’ı kemirdikçe kemirmiş, yüreğinin ve ciğerinin yarısını yemiş bitirmişti.”

> Kitap, bir anlamda, çoğunluğunu balinaların, balina avcılığının ve denizcilik kültürünün çeşitli yönleri hakkında ansiklopedi benzeri girişler yapıyor. Kendisini denizlere adamış olan Kaptan Ahab’ın, Moby Dick ile hiçte güzel olamayan bir anısı ve o anıdan kendisine kalan yarası vardır. Bu hoş olmayan anının Kaptan Ahab’a bir diğer mirası da, kendisinin sindiremediği, bir hayvana yenilmişlik duygusudur. İntikam hırsı ile yanıp tutuşan Ahab, ucu bucağı olmayan okyanuslarda beyaz balinanın peşine düşmeyi ve öç almayı kendisine amaç edinmiştir. Sefere ve ava birlikte çıkacakları mürettebatını Peqoud adlı gemisine toplayan Kaptan Ahab, ilk ava çıktıklarında, onu öldürmeden huzura eremeyeceği düşmanına karşı olan amacını takımına anlatır ve uzun bir sefere yelken basarlar. Hedefledikleri yere ilerlerken türlü zorluklar ile karşı karşıya kalan mürettebat arasında bu balina ile ilgili şehir efsaneleri de söz konusudur. Zorlu şartlar altında yapmış oldukları bu uzun yolculuğun artık sonuna gelinmiştir ve Moby Dick ile karşılaşmaları artık an meselesidir. İntikam hırsı ile hareket eden Kaptan Ahab’ın gözü hırstan iyice dönmüştür. Günler sürecek olan zorlu bir av artık çok uzakta değildir ve bizi de bu maceranın içine çekecektir.

“Denizin dört bir yanında görülen yamyamlığı bir kez daha düşünün. Düşünün ki, tüm yaratıklar birbirlerini yerler, dünya kurulalı beri birbirleriyle savaşıp dururlar. Bütün bunları düşünün; sonra bu yeşil, tatlı ve çok uslu toprağa bir bakın. Her ikisini de, karayı da denizi de şöyle bir düşünün. Kendi benliğinizle bu iki şey arasında garip bir benzerlik sezmiyor musunuz acaba?”

> Aslında, yazarın ilk kaleme aldığı yıllarda çok dikkat çekmeyen bu romanımız daha sonra, yirminci yüzyılda popüler oldu. Bu kitaba olan ilgi arttıkça, birçok dilde çevirisi yapılarak yayımlandı ve sonrasında da beyaz perdeye aktarılarak sinemaya uyarlandı. Kitap, 1851 yılında Londra’da neşredilmiştir ve kitaba dair hikâye, bu geminin mürettebatından olan ve bir tesadüf eseri sefere dâhil olan denizci İsmail’in ağzından aktarılmıştır.

“Bana İsmail deyin. Birkaç sene önce — kesin olarak kaç sene olduğunun önemi yok — parasızken ve karada ilgimi çekecek hiç bir şey kalmamışken, biraz denize açılıp dünyanın suyla kaplı kısımlarını görmek istedim…’’

> Kitabın incelemesini bugünün şartları gereği tekrar ele aldığım için kitap ve konu içeriği hakkında kişisel olarak şunu ifade edebilirim ki; yazarın burada kalemi aracılığı ile biz insanlara doğanın gücünü aktarım isteği gerçekten çok yerindedir. Hıncına yenik düşerek ve doğada yaşayan diğer canlılar üzerinde mutlak hâkimiyet kurma hevesine kapılan insanlığın kaçınılmaz mağlubiyet karşısında gelmiş olduğu psikolojik noktanın bir anlamda cinnette vardığını ya da ölümle ile karşı karşıya kalmasını işler kitap. Benim açımdan, kitapta başrolü paylaşan diğer temel kahramanımız ise birçok türünden daha farklı olan güçlü beyaz bir balinadır. Sırtından fışkırttığı suyu yükseklere gönderebilen ve bir anda derinlere kaybolup, dikey bir şekilde son sürat yüzeye çıkarak önünde ne varsa darmadağın edebilen bir güç abidesidir. Burada, roman boyunca adı geçen kahramanımız Moby Dick’in de, en az Kaptan Ahab kadar psikolojik sınırının eşiğine gelmiş tehlikeli bir canlı olarak algılanması ihtimal dışı değildir. Kitaba bu anlamda odaklandığımızda, ‘Moby Dick’in bir macera romanı olmadığını, aksine bizlere psikolojik anlamda ders verecek nitelikte bir roman olduğunu anlıyoruz!

“Gözle görülen şeyler mukavvadan maskeler gibidir. Ama her olan biten şeyde, her canlı işte, her su götürmez olayda, bilinen her şeyin içinde, bilinmez bir akıl vardır. Bu akıl, kendi damgasını vurur o akılsız mukavva maskeye. Eğer insan vuracaksa, o maskeye vurmalı. Mahpus, zindandan kaçabilir mi duvarı delmeden?”

> Bugün Pazar ve ben benim ufaklık Mert elverdiğince sizin için bu incelemeyi hazırlamaya çalıştım. Arada olası yazım hatalarım olduysa artık kusuruma bakmayın lütfen. Neyse, ben birazda yarıda kalan kitabıma devam edeyim ve merak etmeyin, ona da bir inceleme yakında gelir.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim arkadaşlar.

Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesin de görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

~ A.Y. ~
736 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10 puan
Moby Dick'in ismini duymayan yoktur belki de. Çocukken okuduğumuz o minik ufak kitaplar arasında kapağında 'balina' resmi olan kitap Moby Dick idi, değil mi? Sizi bilmem ama ben bu eseri küçükken okuduysam bile şu anda anımsayamıyorum. Moby Dick kimilerine göre bir serüven romanı. Kimilerine göre de bir deliliğin, takıntının diğer bir adı. Ishmael adlı bir gemici aktarıyor bizlere her şeyi. Ishmael, sayfalar ilerledikçe anlatımı öylesine 'sahipleniyor' ki yazarla bütünleşir hale geliyor. Zaten bu eserin yazarının da hayatının bir kısmının denizlerde geçmiş olmasına bakarsak, bu sahiplenme anormal bir durum değil. Burada ince bir nokta da var: Melville bu sahiplenmeyi Ishmael'e bir anda yaptırmıyor tabii ki, bu süreç öyle yavaş ve uyumlu oluyor ki sizler bile bunun farkında varmıyorsunuz kitabın sonuna dek. Hatta romanın gidişatına göre Ishmael geri planda kalmaya başlıyor. Bir nevi onu merak etmek yerine algınız başka noktalara kayıyor.

Ishmael, serüven arayan bir genç. Denizlerden daha güzel bir serüven var mıdır sorarım sizlere. O açık denize çıkmak, aylarca dönmemek, kendinizle ve dalgalarla baş başa kalmak... Kulağınızda uğuldayan rüzgar kimi zaman dağlarda uğuldayan rüzgarlardan daha tatlı gelir denizde. O mavi çarşaf bakanları içine çeker. Ishmael diğerlerinden daha çok serüven yaşanan balina gemilerinde karar kılıyor ve atlıyor bir gemiye, yanında handa tanıştığı yerli arkadaşı Queenqueq ile birlikte. O dönemlerde balina avı için sefere çıkan gemiler bir hayli fazlaydı. Balina yağı, ampul gibi alternatif ışık kaynaklarının olmadığı, sokak lambalarının bile içinde mum olduğu dönemlerde mumun ham maddesi olarak kullanılıyordu. Dolayısıyla ekonomik anlamda bir hayli önem arz ediyordu. Işık insanlık için her zaman ilk ihtiyaçlardan biri olmuştur, her dönem için bu böyle. Fakat çağımızda belki de bu değişti, ışıklardan bıkar hale geldik. Karanlığa kaçar olduk, dışarıdaki ışıklar içimizi daha da kararttı yalnızca. Konumuzdan sapmadan incelemeye devam edelim.

Yazdığım incelemelerde kitabın içeriğine çok fazla dalmak istemem, çünkü eseri okuyacak olanlar arasında bundan rahatsızlık duyacaklar da olabilir. Fakat şimdi incelemenin gidişatı açısından bazı şeylere girmem gerekiyor. Pequod isimli gemimizin kaptanı Ahab'dan birazcık bahsetmek istiyorum. Çünkü Moby Dick'in en can alıcı, ayırıcı noktası burası işte; eseri bir serüven romanından ayırıp bir analiz romanı yapan nokta. Kaptan Ahab yıllar önce denizciler tarafından neredeyse efsanevi olarak tanımlanan 'o balina' ile 'savaşmış' biridir. Bu 'savaş' Ahab'a pahalıya mal olmuştur; bacağını kaybetmiştir Ahab. Yıllar yılı takma bir bacakla hayatını sürdürmeye çalışan Ahab, Moby Dick'e düşman kesilmiştir. Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki, Ahab aslında normal bir insandır, ta ki bacağını kaybettiği o lanetli güne kadar. Hiçbir insan doğuştan ruh hastası olamaz bana göre, kalıtsal olmadıkça.

Ahab bir delidir. Bunu kendi de kabul eder. Çünkü içinde deliliğe varan bir kin dolup taşımaktadır Beyaz Balina'ya karşı. Bunun tek nedeni kaybettiği bacağı değildir. Ahab, dünyada kendine göre 'kötü' olarak tanımlayabileceği ne varsa hepsini Beyaz Balina'ya yüklenmiştir. Öyle ki, Ahab bir canidir belki de; amacı uğrunda yoluna ne çıkarsa feda etmeye hazırdır. Gerek tayfaları, gerekse de kendi. Ahab'ın gözünde o balina bir deniz canavarından ayrı olarak tüm evrendeki kötülüğün bir timsalidir. Kitapta da bahsedildiği gibi Ahab maddi manevi tüm acılarını balinadan ayrı düşünemez hale gelmiştir. Kimi anlarda çılgınlık nöbetleri yaşayan Ahab her kötü şeyi Beyaz Balina ile özdeşleştirmiş, onu 'düşmansallaştırmıştır'. Bacağı ilk koptuğu sıralarda Ahab'ı yatağına sıkı sıkı bağlamak zorunda kalırlar, onun maddi anlamda diyebileceğimiz çılgınlığı ilk başlarda o denli şiddetlidir. O lanetli sefer bitinceye dek yatağında bağlı kalan Ahab o anlarda ne yaşadı, nasıl yoğun duygular içerisinde idi bunu öğrenmeyi çok isterdim.

Ahab daha sonraları hayatını 'normalleştirmeye' çalışmak adına evlenmiş ve bir de çocuğu olmuştur. Ama içini kemiren o takıntı onu için için bitirecektir. Ahab çılgınlık nöbetlerinde hayatta olan çoğu şeye karşı bir meydan okuma faaliyeti içinde bulunuyor. Gemideki ölçüm aletlerine bile kin duyup, onları kırıp parçaladığı, ona yol gösteren güneşi bile aşağılayıp kendi kendine söylendiği bile olmuştur. Çünkü Ahab'ın çılgınlığı kadar gururu da aşırıdır. Ölçüm aletlerini parçalayarak bilime bile muhtaç olmamak ister. İçindeki kin olağanüstü derecelerde olduğu için kendini üstün görmesi de şaşılacak bir durum değildir bana göre. Dolayısıyla yalnız bir insandır Ahab. Ne birine muhtaç olmak ister ne de çevresinde insanların olmasını.

Kitabın kimi yerlerinde kendi inandığı Tanrı'ya dahi kafa tutan Ahab'ı şöyle tanımlar Melville: Tanrısız, Tanrı gibi bir adam. Fakat her yalnız insan gibi Ahab'ın da kırılgan olduğu bir an gelir; ikinci kaptanla yalvarırcasına bir konuşma içerisine girer. Sanki Ahab, kendinin böyle olduğunu kabullenemiyor, kendini asıl Ahab olarak göremiyordur. Böylesine 'sert' bir kaptan betimlemesinden sonra o konuşmayı okumak bana değişik duygular hissettirdi. Kendinin ne denli yalnız olduğunun farkında olan Ahab, kendini şöyle tanımlar: Aydınlığa çıkan bir karanlık gibi. Dikkat ediniz, bu denizciliğin veya deniz seferlerinin getirmiş olduğu bir yalnızlık değildir. Ahab yaşadıkları dolayısıyla yalnızlığa mahkum gibidir. Onu delirten bu kin elbette ki yalnızlığa da mahkum edecektir.

Takıntı konusunun bu denli iyi işlendiği bir başka eser varsa o da W.Golding'in Kule adlı eseridir. Fakat Moby Dick bana göre biraz daha öne çıkıyor bu konuda. Öyle ki, Ahab öylesine kalıcı bir etki bırakıyor ki içinizde, şahsen ben onu bir daha unutamayacağım. Ama Ahab'a da hak vermiyor değilim. Bir düşünün; sizi en çok sinirlendiren herhangi bir şeyi her dakika azalmaksızın yaşadığınızı düşünün. Çünkü insan psikolojisinde sinir dediğimiz şey genellikle geçicidir, Ahab bunu geçici olmaksızın her dakika yaşıyor. Bu durumda delirmek belki de normal bir durum haline gelir. Zaten Ahab'ın kendisi yine kendi hakkında şöyle der: "Ben deliliğin delirmiş biçimiyim."

Ahab Moby Dick'i buluyor mu, Pequod nasıl serüvenler yaşıyor bunlar da okuyacak olanlara sürpriz olsun. Fakat Ahab hakkında üzülmüyor değilim; onun o halde olması beni üzdü açıkçası. Ahab gibi insanlar her daim ilgimi çekmiş, onları anlamaya çabalamışımdır. Bu yönden Ahab ilgimi fazlasıyla çekti. Benim için unutulmaz bir karakter oldu. Bunların dışında Moby Dick'in serüven dolu olan yanlarını zaten saymadım bile. Pequod sefere çıkarken siz bile heyecanlanıyorsunuz. Düşünsenize, aylar belki de yıllar sürecek bir sefere çıkıyor bir gemi, siz de içindesiniz. Zaten bir yazar, yazdıklarını hissettirebildiği ölçüde iyidir. Melville de sizi öyle bir yere götürüyor ki, gemiye dıştan bakan bir insan değil, geminin; Pequod'un içinde bir tayfa oluyorsunuz. Ahab'ın yaşadıklarına bizzat şahit oluyor, o Pasifik rüzgarlarını içinizde hissediyorsunuz.

Biraz da yayınevinden bahsetmek istiyorum. Yapı Kredi Yayınları işini gerçekten çok iyi yapıyor. Önsözlere verdiği önem olsun, kitap hakkında yazılan kimi yazıları da yayımlanması kalitesini artırıyor. Ayrıca okuyacaklara tavsiyem kimi kısaltılmış versiyonlarını değil, bizzat bu kitabı okumalarıdır. Sanıyorsam eserin en uzun, ayrıntılı çevrilmiş hali Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan bu kitaptır. Sizler de Kaptan Ahab ile tanışmak, serüvenlere atılan bir tayfa olmak istiyorsanız eğer Moby Dick'i bir an önce okumalısınız. Moby Dick yalnızca bir serüven romanı değil, psikolojik tahlilleri ve deliliğin tasvirini içeren bir incelemedir.
736 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Amerikan Edebiyatı klasiklerinden Moby Dick, önsözde Mina Urgan’ın da belirttiği gibi çok zengin bir kitap: “gerçekçi bir macera romanı, balinalarla ilgili bilimsel bir inceleme, bir deniz destanı, balina avıyla ilgili teknik bir yapıt ve bir tragedya”. Romanın gerçekten çok sağlam bir alt metni var. Melville, ekonomik zorluklarla geçen hayatında, mitolojiden siyaset felsefesine birçok alanda çok okumuş, derin bir bilgi birikimine sahip ve inançlar, kötülük, Tanrı, din, felsefe, siyaset gibi birçok konu üzerine çok düşünmüş. Moby Dick’te de balina avına çıkan kaptan Ahab ve Pequod gemisinin başından geçenler ve balinalarla ilgili bilgilerin arka planında bize bunları aktarmaya çalışmış. Metaforlar hayranlık uyandıracak nitelikte. Ama Moby Dick’in nasıl bir okuma olacağı biraz okuyucuya bağlı; salt bir macera romanı gibi de okuyabilirsiniz (ki aslında bu bence birçok şeyi kaçırmak olur), Melville’in anlatmaya çalıştıkları üzerinde durup düşünerek de okuyabilirsiniz (ki bu durumda biraz zaman ve emek isteyen bir okuma olduğunu söyleyebilirim). Mutlaka herkesin okuması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.
736 syf.
·19 günde·Beğendi·8/10 puan
Dünya üzerinde her çeşit kötülüğün vücut bulduğu Moby Dick' i öldürme tutkusuyla, ona kiniyle delirmiş Kaptan Ahab'ın, umutsuz savaşının yenilgiyle biten destanı bu kitap.

Balina ve balinacılık üzerine yazılmış en kapsamlı roman olmasının yanı sıra insanın tutkularının ölümcül dahi olsa insanı nasıl sürüklediğinin kanıtıdır.
736 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Okuduğum ilk romanlardandır bu kitap. Çok genç yaşlarda babamın kitaplığından alıp kalınlığına aldırış etmeden beğenerek okumuştum. Delilik sınırında mücadele veren Kaptan Ahap ve görkemli Beyaz Balina arasında geçen kaçma, kovalama kapışmacası. Kaptan Ahap'ın denizle, Beyaz Balinayla ve müreddebat ile verdiği savaşı büyük bir heyecanla okumuştum, hala hatırlıyorum. Bu muazzam eseri mutlaka okuyun derim.
736 syf.
·Puan vermedi
İntikamını alamayan adamın hikayesidir bu. tıpkı iyi kötü ve çirkin'deki gibi çirkin'i öldürmeye gelen apaçinin kaderi gibi. insan doğasının sebepsiz yere kötülük etme ve doğanın dengesine karşı gelmesi işlenir işte kitapta. romanın girişinde "balina" kelimesini google'da araştırır gibi, romanın yazıldığı güne kadar balinalar üzerine yazılmış ve balinaların lafının geçtiği bütün romanların ve kutsal kitapların taramasını çıkarır melville. bence en güzel tarafı metinlerarası kitaplara faydasıdır. picasso'nun dediği gibi "sanatçı taklit etmez, çalar." pequod'taki tayfanın huzursuzluğu ve ahab'ın tayfasını senatoda konuşan bir konsül gibi ikna etmesi de harikadır. ama insan ister istemez diyor, ne istiyordun yani kendi halinde yaşayan bir balinadan.
736 syf.
·12 günde·10/10 puan
Kitap gerçekten hem olay örgüsü, hem duru anlatımıyla hem de Melville'in benzersiz düşünceleriyle harikaydı.
Okuyalı birkaç ay oluyor ama bir türlü fırsat bulup da ekleyememiştim. Bu benzersiz kitabı listeme eklemeden duramadım. Gerçekten herkes görüp okusun diye çılgın bir istek duyuyorum bu kitaba karşı.. Çok okunası bir kitap...
Kitabın başkahramanı Ahab'ın Beyaz Balina ile olan mücadelesi anlatılmaktadır.
Okur kitabı okurken Ahabtaki durumun tutku mu yoksa hırs mı olduğunu düşünmekten alamıyor kendini. Zaman zaman Ahab gibi balinayı öldürme hırsıyla dolsam da gemidekilere karşı beslediğim merhamet Ahaba kızmama hatta yer yer öfkelenmeme sebep oldu.
Kitabın sonu ne yazık ki pek mutlu değil. Çünkü Ahab'ın bu hırsı (yada tutku da diyebiliriz bence) gemidekileri infilaka sürükleyecek, finalde hepsi ölecektir.Olanları biz okurlara aktarmak amacıyla sahneye çıkan İshmael hariç..

Kitapta denizcilikle alakalı aşırı terim kullanılması ve yer yer çok ayrıntıya girilmesi biraz sıktı ama kitabın güzelliği bu durumu da affedilir kılıyor bence..

Bu kitap üzerine sayfalarca yazı yazmak mümkün gerçekten. Ama daha fazla yazmaya niyetim yok. Ziraa sizin kitabı okuyup anlamanızı ve çok sevmenizi istiyorum benim incelememle vakit öldürmenizi değil;-);-);-)

Keyifli okumalar dilerim;)))
700 syf.
·5/10 puan
Büyük bir heyecanla başlamış olmama rağmen benim için bir hayal kırıklığı oldu bu kitap.. Balina avcısı olmak isteyenlere kuvvetle öneririm.. Ki bir ansiklopedi okuyorum hissi verdi bana..
728 syf.
·29 günde·10/10 puan
Yazıldığı yıllarda hiç kıymeti bilinmemiş bir roman olan Moby Dick ,1800’lerde yazılmasına rağmen bugünü ve politikalarını çok güzel anlatan bir kitap.
736 syf.
·13 günde·Puan vermedi
İlk defa 1851 yılında okuyucusu ile buluşmuş, o zamanlar fazla ilgi görmemesine rağmen 20. Yüzyıl başlarında yayınevlerinin tekrar kitabı basmaları ve farklı dillerde çevirileri ile Dünya Klasikleri denilince akla gelen ilk kitaplardan bir tanesi olmuş Moby Dick.
İsmhail isimli bir denizcinin ağzından dinliyoruz hikayeyi. Bir balina avına katılmasıyla başlıyor olaylar ve sonrasında Kaptan Ahab ile tanışıyoruz. Belki de kitapta en iz bırakan karakter. Ömrünü balina avında geçirmiş, çıktığı bir balina avında beyaz bir balina tarafından bacağı koparılmış ve o zamandan sonra balina kemiğinden yapılmış protez bacağı ile yaşarken beyaz balinadan intikam almak için yanıp tutuşan bir adam. İntikam ateşinin karakterindeki her değişimi satırlarda girmek mümkün.
Moby Dick bir macera kitabı olarak bilinse de aslında çok katmanlı, arka planda mitolojik, felsefi , psikolojik analizler ile dolu bir kitap. Ben YKY baskısından okudum ve en başındaki Mina Urgan'ın yazdığı ön söz gerçekten okunmalıdır. Okumadan geçmeyin dediğim bir kitap.
Kitapla ilgili bir inceleme videosu hazırladım,izlemek isteyenler için buraya bırakıyorum https://youtu.be/3hXPnR9daYU Sonsuz sevgi ve saygılarımla.
292 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kaptan Ahab tarafından öldürümek istenen beyaz balina "Moby Dick"

Su gibi akıp giden kısa kısa hikayelerden oluşan bir bütün eseri. Kitapta en ağır basan anlatım üçüncü kişi ağzıyla anlatım tarzı olmasıydı. Böyle anlatıma her zaman rastlanmıyor, beni en cezbeden tarafı bu oldu. Sevilesi bir anlatım tarzı şahsen.

Hikayeye gelirsek gerçek yaşanmış bir efsaneye göre uyarlanmış.Kaptan Ahab'ın bacağını koparan Moby Dick, Ahab'ın hırsı yüzünden canlarından olan mürettebat.

Zamanında bu kadar çok balina avcılığı yapılmış olması ve balinaların o zamanki döneme göre azalmış olması gayet ve gayet normal. Buna sinirlenmemek elde değil. Hem kendi canını riske atmak ve paranı çarçur etmek için balina avcılığı yapmak hayatını unutmuş olmak gerekir.

Beyaz balinanın verdiği sonda herkesin beklediği gibi bitmemesi doğayla kavga etmememiz gerektiğini büyük bir şekildir. Doğa her zaman vahşi olmuştur.
İnsan bir işin bozuk bir yanını sezinlemiş, ama bu işe de bir kere girmişse, farkına varmadan kuşkularını kendisinden bile gizlemeye çalışır

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Moby Dick
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752207028
Orijinal adı:
Moby Dick
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
“Bana Ishmael deyin…” Dünya edebiyatının en ünlü cümlelerinden biriyle başlayan bu büyük eserde Kaptan Ahab'ın, bacaklarından birini koparan ünlü Beyaz Balina Moby Dick'i avlamak üzere çıktığı sefere katılacak, gemisi Pequod'ın serüvenlerini okurken Kaptan Ahab ile Moby Dick'in son yüzleşmesine tanık olacaksınız.

Kitabı okuyanlar 2.752 okur

  • Eymen duran
  • aysel
  • Yağız Aslan PALA
  • Görkem CAN
  • Deniz koç
  • Erdem AYDIN
  • Şule Mırnak
  • KİTAP ADAM (حسين)
  • Nil Çeliktuğ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları