Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl

8,9/10  (11 Oy) · 
30 okunma  · 
7 beğeni  · 
631 gösterim
Orhan Kemal, Nazım'la birlikte geçirdikleri tutsaklık yıllarından benliğinde kalanları ustaca anlatıyor. Orhan Kemal'in eserini yalnızca bir anı kitabı olarak niteleyemeyiz. Bu anı notları arasında Nazım'ın kişiliğini, oradaki kişilerle olan sıcak ilişkilerini görebiliyoruz. Nazım'ın şiirlerine malzeme olan halkı, bunların onda uyandırdığı etkileri, onun onlara yaptığı etkiyi çok güzel gösteriyor. Nazım'ın bir şiiri için, bir mısra için, hatta hatta bir sözcük için yaptığı o titiz çırpınmaları farkediyor insan, ayrıca şairin yazdıkları kişileri tekrar onlara okuması güvenli bir sanatçı tavrının şaşmaz ölçüsüdür. Orhan Kemal'in ilettiği bu söz çok ilgi çekicidir: "Şiirleri hakkında Nazım'ın en kıymet verdiği ölçü halktı, o bir halk sanatkarı, her şeyden önce halk tarafından anlaşılmalı ve halkın sanatkarı olmalıdır" derdi.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789752894105
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
_erdembytmr_ 
12 Eyl 16:07 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Edebiyatımızda her zaman eksikliği hissedilen türlerden biridir anı kitapları. Bu kitap ise bu büyük eksiği gideren çalışmaların başında geliyor. Romancılığımızın en önemli isimlerinden biri olan Orhan Kemal, şiirimizin en önemli isimlerinden biri olan Nâzım Hikmet’i anlatıyor. İki dev yazarın hapishane günlerini dile getiren bu çalışma, dünya edebiyatı için bile az rastlanır bir örnek oluşturuyor. İnsanı her şeyin önüne koymuş bir usta, yine en çok insana inanmış bir başka ustayı anlatıyor.

Betül YILDIRIM 
22 Ağu 21:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu başka bir şeydi. Bir dost, bu kadar güzel anlatılabilir mi? veya bir dost, bu kadar içten olabilir mi? Orhan Kemal' e olan saygım bir nebze daha artarken, Nazım Hikmet'i bu kadar güzel tanımak... Ne bileyim cümle bile kuramadım çok etkilendim. 1000 Kitap ailem tavsiye ediyorum.

Arda Dayanç 
11 Eyl 17:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nazim Hikmet hayranı olan Orhan Kemal'in nazimla aynı mapusa düşmesi sonucu 3.5 yıl içindeki anilari ve sonrasında Orhan Kemal in özgürlüğüne kavuşması ile karşılıklı mektupları... Harika bir kitap

Kitaptan 18 Alıntı

Zagor 
23 Oca 09:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Orhan Kemal'den Nazım Hikmet'e
Sen
"Promete'nin çığlıklarını
Kaba kıyım tütün gibi piposuna dolduran adam"
Sen benim mavi gözlü arkadaşım
Kabil değil unutmam seni.

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 92 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 92 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)
Zagor 
22 Oca 16:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
Yaşamak:
birer birer
ve hep beraber
ipekli bir kumaş dokur gibi.

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 5 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 5 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)
Zagor 
22 Oca 22:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
Madenin tuncu
insanın piçi
iyisi de var!

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 75 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 75 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)
Zagor 
 22 Oca 21:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
Behey!
Kara maça bey!
Sen şiirin asil kamusuyla konuşuyorsun,
ben asaletten anlamam.
Şapka çıkarmam konuştuğun dile,
düşmanıyım asaletin
kelimelerde bile.

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 4 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 4 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)
BARAN 
17 Nis 20:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Memleketimden insan manzaralarına kimler malzeme vermemişler dir ki?.. Yayalar köylü İbrahim’ler, Çorbacı Mehmet’ler, Laz Eyüp Ağa’lar, İlyas Kaptan’lar, Balkanlı Muhacir’ler, Azerbaycanlı Şükrü Bey’ler, Galip Usta’lar…
Galip Usta…Onu hapisten çıktıktan sonra tanıdım, ahbap oldum ve müthiş sevdim. Ama o şimdi eski Galip Usta değil… Ellisine merdiven dayamış, fakat genç kalmaya azmetmiş bir yepyeni Galip Usata’dır ki,’’…Bir traktörü olsa, bu traktörle tarlalar sürsem, sonra dolgun parayla bu traktörü satsam, çocuklarımı domuzuna okutsam, benim gibi yarım kalmayıp mühendis olsalar, beni geçseler…’’diye düşünmektedir. O artık ne zaman öleceğini aklından bile geçirmeyen, genç bir dededir.

Haydarpaşa garında
1941 baharında
saat on beş.
Merdivenlerin üstünde güneş
yorgunluk
ve telaş.
Bir adam
merdivenlerde duruyor
bir şeyler düşünerek.
Zayıf.
Korkak.
Burnu sivri ve uzun yanaklarının üstü çopur.
Merdivenlerdeki adam
-Galip Usta-
tuhaf şeyler düşünmekle meşhurdur:
Memleketimden insan manzaraları böyle başlar.
Şiirler hakkında Nazım’ın en kıymet verdiği ölçü ‘’halk’’tı. O,’’bir halk sanatkarı,her şeyden önce halk tarafından anlaşılmalı ve halkın sanatkarı olmalıdır!’’ derdi. Bundan dolayı,Memleketimden İnsan Manzaraları,hapishanede her sınıf halka defalarca okunmuş,anlaşılması güç yerler atılıp daha sade, daha açık yazılmıştır.
Ben çok rastladım, Nazım okurken dehşete kapılanlar,ağlayanlar, iç geçirenler olurdu. Ağlayanlar arasında bende vardım. Sonra,mesela, dinledikleri şeylerin çağrışımıyla anıları canlananlar o kadar çoktu ki…

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 78)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 78)
Zagor 
22 Oca 20:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
"Nazım Hikmet etrafındakilere iyilik etmekten zevk duyardı. Mesela, ondan borç para isterlerdi. Çok defa borç verecek parası olmadığı halde, gider, başkalarından borç alır, getirir, verirdi. O kadar ki, bazı gardiyanların bile ona borçlandığını hatırlıyorum."

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 57 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 57 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)
Mehmet Sinan Gündüz 
11 Oca 19:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamak ne güzel şey…
Anlayarak bir usta kitap gibi
bir sevda şarkısı gibi duyup
bir çocuk gibi şaşarak
YAŞAMAK...

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 5)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 5)

#Nazım #Hikmet
Nazım Hikmet Şiirleri
Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde tutsaklık günleri. Koğuş arkadaşlarını okumaya yazmaya yönlendiren Nazım, aynı zamanda cezaevi yönetimine de yardım etmektedir.
Cezaevi denetimine Adalet Bakanlığı’ndan bir müfettiş gelir.
Bir kaç gün denetim...
Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde tutsaklık günleri. Koğuş arkadaşlarını okumaya yazmaya yönlendiren Nazım, aynı zamanda cezaevi yönetimine de yardım etmektedir.

Cezaevi denetimine Adalet Bakanlığı’ndan bir müfettiş gelir.
Bir kaç gün denetim yaptıktan sonra müdüre:
- Nazım da buradaymış, çağır da görelim nasıl biridir? der.
Nazım’ı odaya getirirler. Müdür koltuğuna iyice kurulan müfettiş Nazım’ı tepeden tırnağa süzer ve:
-Demek Nazım sizsiniz, der. Nazım’a oturması için yer göstermez. Kısa bir konuşma sonrası, “gidebilirsiniz” der.
Nazım tam kapıdan çıkarken durur ve müfettişe:
-Ömer Hayyam adını duydunuz mu? diye sorar. Müfettiş hemen atılır:
-Kim duymaz Hayyam’ı.
Nazım:
-Hayyam zamanında İran hükümdarı kimdi? diye sorar. Müfettiş şaşırır. Nazım konuşmasını sürdürür : “ Görüyorsunuz sanatçıyı anımsadınız ama hükümdarı anımsamadınız. Yıllar sonra beni dünya anımsayacak ama dönemin Adalet Bakanı’nı ve sizi kimse anımsamayacak” der çıkar.
Müfettiş yaptı yanlışı anlar, Nazım’ı geri çağırır ama Nazım koğuşunun yolunu tutmuştur.

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan KemalNazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal
Mehmet Sinan Gündüz 
02 Oca 19:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pırıl pırıl bir gümüş tatlı kaşığında
Kırmızı gül reçelidir, çocukluk

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 40)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 40)
Mehmet Sinan Gündüz 
05 Oca 01:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demek istiyorum ki, güzel bir kadının resmi şüphesiz güzeldir, ama Orta Anadolu'nun sıtmalı bir köyünde, bir deri bir kemik, fevkalade çirkin Fatma Kadın'ın okkalı bir portresi de güzeldir!

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 71)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 71)
2 /